Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

"izvirna" prošnja za službo?


  • Prijavi se, če želiš komentirati
60 komentarjev na to temo

#1 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 12. marec 2004, 22:09

Zanima me, če je kdo tukaj, ki je zaposlen v kadrivski službi, ker me nekaj zanima:

Prijateljica (VŠI, 37 let...) namreč išče službo in vsak dan piše prošnje na vse mogoče razpise, a zaenkrat brez uspeha... :xx!:
Vse firme, ki iščejo kader, dobijo najbrž po več sto prošenj za neko delovno mesto, tako da je dejansko zelo majhna možnost za tistega, ki išče službo, da bo ravno on izbran. Pravzaprav je najbrž tudi zelo majhna možnost, da pri tolikih prošnjah ne bo njegova med tistimi, ki bo romala v koš, še preden jo bojo tam sploh prebrali...

Zanima me, kakšne prošnje sploh preberejo. Ne vem, ...najbrž morajo po nečem izstopati, saj n.pr. od 200 ali 500 prošenj najbrž vseh niti ne preberejo.
Razmišljam: če je predolga, se jim ne da brati; če je prekratka, ne moreš vsega napisati... Jaz sem prijateljici predlagala, naj napiše (naredi) tako, da bo izvirna, da bo izstopala. Vendar kako to narediti? Spet ne moreš kar nekaj krancljat gor, ker lahko izpadeš malo trčen... xrolleyesx

Ima kdo kako idejo? Oziroma še bolj me zanima, kaj menite tisti, ki delate v kadrovskih službah in morate prispele prošnje nekako obdelati... x?x

#2 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 12. marec 2004, 22:33

Dober mesec dni nazaj sem dobila v roke 24 prošenj z nalogo, naj si izberem 5, katere naj pokličem na pogovor in potem s 3 sklenemo posel (šlo je za honorarno delo).
Prebirala sem tiste prijave, gor, dol, jih obračala...in se nisem mogla odločiti...
V prvi vrsti so me odbile "šolske" prijave, ker iz njih ne moreš razbrati njihove sposobnosti, potem kjer že v naslovu naredili napako pri imenovanju firme, ko naredili v eni prošnji več kot 5 pravopisnih napak (s veseljem, ministerstvo...)...
Osebna nota prošnje...je tisto, kar me je pritegnilo.

Sicer pa sem želela biti poštena in opravila pogovor z vsemi 24 ljudmi...

#3 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 12. marec 2004, 22:44

Tamara... nisem sicer v kadrovski, sem pa tudi imela v lajfu to priložnost, da sem kot vodja nekega področja sodelovala pri tem, ko smo izbirali kandidate za del. mesto. Za kakšno bolj odgovorno delo med prošnjami iščeš artikulirano, 'zrelo' in z osebno noto napisano 'prošnjo' (v nevednicah zato, ker vsaj iz mojih izkušanj lahko potrdim, da je zaželjena predstavitev znanj in podobno - cenjenje sebe in tistega, kar si dosegel, uresničil, izvedel, vendar ne hvalisanje neko brezvezno)...
sicer v življenju nisem napisala veliko prošenj, ker sem službo menjala v bistvu tako, da so me povabili, ampak prošnje nikoli nisem napisala po tistem klasičnem obrazcu, ki se ga učijo v šoli (razen oblike). Enkrat sem bila povabljena na razgovor, ker sem menda napisala najbolj zanimivo prošnjo (kandidatov pa čez 300, ves teden so imeli razgovore in neke teste)... še nekaj časa sem potem dobivala vabila, da bi sodelovala z njimi, čeprav sem medtem že izbrala svoje bodoče delo.
Po moje je prošnjo najbolje pisati v stanju (se je treba najprej spravit v to stanje x;)x ), da si ti idealen za to delo, da so pravzaprav srečkoti, ker te bodo dobili... skratka, z občutkom, da izbiraš, ne, da 'prosiš'.

#4 Pesha

Pesha
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 298

Objavljeno: 12. marec 2004, 23:03

Sanjalica je poudarila ze vse potrebno, prosnja mora biti slovnicno pravilna, kratka in jedrnata z malo osebne note.
Sicer pa razgovor steje 90%!!! (kolikor vem).
Pa vso sreco ji zelim!
Life would be so wonderful, if we only knew what to do with it. G. Garbo

#5 Pesha

Pesha
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 298

Objavljeno: 12. marec 2004, 23:06

Mateje nisem prej videla. Seveda je zanimiv pristop to "da ti izbiras ne prosis", po moje izpade definitivno bolj samozavestno in zanimivo!
Life would be so wonderful, if we only knew what to do with it. G. Garbo

#6 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 12. marec 2004, 23:17

:palec: :palec: :palec:

Bom poslala link za tole temo prijatelci - naj si kar sama čita vaše predloge...
Se mi zdijo vsi vaši komentarji tukaj kul. Hvala v njenem imenu! (Mogoče pa se bo tudi sama kaj oglasila tukaj...)

Sama nisem napisala še nobene prošnje za službo. Se mi zdi pa tole iskanje službe v današnjem času kar huda zadeva, ko poslušam prijateljico in druge, kako se trudijo priti do zaposlitve... Ufffa... :switz:

#7 Volk K.L.

Volk K.L.
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 848

Objavljeno: 13. marec 2004, 02:06

Prošnjo narediš v smislu življenjepisa.

Najprej začneš rojen tega pa tega, v kraju tam, naredil srednjo tam in tega leta, leta tega in tega sem naredil višjo ali visoko, s takim uspehom, diplomo sem opravil ali opravila tega in tega leta na temo to in to. Dosedanje izkušnje sem nabiral v teh in teh podjetjih, zelo dobro se razumem v to in to. Javil sem se za to delovno mesto, ker mislim da blabla (sami superlativi) ter imam veliko izkušenj iz tega in tega področja konkretno. Dosedanje podjetje ali kaj pa vem, mi je premajhno za nadaljne spoznavanje novih stvari in izzivov (npr.!). Kar se tiče mesečne plače pričakujem med 250000 SIT in 300000SIT bruto.

V upanju na povabilo za razgovor

Lep Pozdrav VOLKEC

P.S.
Zdaj ko gremo v EU je zelo dobro imeti s sabo rezime ali CV (curicullum vitae) od prejšnjega delodajalca, faksa, mentorja, šefa, učitelja, karkoli kar hvali tvoje sposobnosti.
Ja sam ka mali pao s lipe

#8 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 13. marec 2004, 16:46

 ...Volk, tebe je čas povozil. Spisov nihče več ne bere. ...
.....Treba je bit kratek in jedrnat, vse ne eni strani lista A4. In si NIČ izmišljevat ali nategovat.
....Naj ta gospa pošlje tudi ponudbe na nerazpisana delovna mesta oz. firme...

x^x :palec:
.pa še to v Ameriki,ko dobi podjetje prošnje, na sottine,... berejo diagonalno to je tko, da se izcimi˝vedno priporočila oz. pripravljenost interes dela in izobrazba..

#9 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 13. marec 2004, 17:31

:vragec:

dobr si tole spelala... x;)x
vech doldajanj kokr na skylinedu x:)x :palec: :palec:

666 zlomkou...tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#10 spelca

spelca
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 137

Objavljeno: 15. marec 2004, 12:14

Prošnjo narediš v smislu življenjepisa.

Najprej začneš rojen tega pa tega...

in

My name is name surname. I'm married, with one school-age child. I finished ......school and aducation......

Medi je vsec, da v Ameriki ne poves, koliko si star, ce si porocen, ce imas otroke... in podobne privatne stvari, ki nimajo veze s tvojimi sposobnostmi. Ce te kaj takega vprasajo na intervjuju, je ilegalno.

#11 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 15. marec 2004, 14:10

Sicer pa razgovor steje 90%!!! (kolikor vem).

do tja prides pa z dobro prosnjo x;)x x:)x

po mjih izkusnjah mora biti prosnja zelo kratka in jedrnata.
jaz sem osebno trikrat menjala sluzbo in dobila na moje prosnje toliko odzivov, da sem morala izbirati, tako, da bo mogoce moj
predlog za poskusit:

zelo na kratko vse glavne stvari: izobrazbo/naziv, par stvari o sebi, v bistvu najbolj zakaj si ti zelis tja in zakaj mislis, da bi oni bili zate. (imas rad timsko delo, ali pa ravno obratno....take stvari) vse to manj kot A4, mogoce celo pol strani.

ob tem -bolj osebnem pismu- pa en zelo 'suh' CV- sama dejstva:
l.rojstva, izobrazba, izkusnje, dodatno znanje (KI BI LAHKO BILO POMEMBNO, torej ne kar vse po vrsti), koliko jezikov znas,
ce imas voznisko/lasten prevoz...take zadeve. c je tvoj hobi fotografija in v prostem casu delas shiatsu masazo-napisi.
to sta dve vrstici, ki povesta dosti o cloveku.

srecno!
:palec: xsrcx x:)x
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#12 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 15. marec 2004, 17:39

Medi je vsec, da v Ameriki  ne poves, koliko si star, ce si porocen, ce imas otroke... in podobne privatne stvari, ki nimajo veze s tvojimi sposobnostmi. Ce te kaj takega vprasajo na intervjuju, je ilegalno.

huraaa, bemti, kak so napredni, tuki pa se le firbec pase in radovednost smuka vsepovprek :xx!: ( jih po treba pelat na seminar humanega zasliševanja ); če pride kaki taki zakon ven, ovadim vsa podjetja, ki to počnejo ...

#13 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 15. marec 2004, 18:32

Kadrovska sedi v sosednji pisarni in nekajkrat, ko je imela gužvo, me je že prosila za "grobo selekcijo".
Ker dobi dejansko povprečno 150 vlog, je povsem jasno, da vseh ne more prebrati. Najprej odpre vse kuverte, zloži prošnje in jih prelista. Prvo selekcijo "preživijo" le pregledne prošnje, ki niso predolge. Se pravi - če nimaš genialno lepega rokopisa, zadevo natipkaj.
Povedala mi je npr. da sem jaz pred šestimi leti v podjetju dobil job zato, ker sem vlogo napisal zelo pregledno in sistematično - takšen pristop lahko potem pričakujejo tudi v del razmerju. Se pravi:

- rojstni podatki, bivališče

- izobrazba

- delovne izkušnje (po obdobjih)

-"pameten" motiv za menjavo službe

In to je vse!

Ko pa iščeš prvi job oz. pripravništvo, pa res vžge kakšna duhovitost oz. izvirnost, a zelo kratka in v "mejah"-. Stereotipi - delo me zelo zanima, sem pridna, redoljubna ..., so brez veze. :wOOt: :wOOt: :wOOt:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#14 tiana

tiana
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 167

Objavljeno: 15. marec 2004, 18:55

Zanima me, če je potrebno priložiti CV, če gre za osebo brez delovnih izkušenj, ki išče pripravništvo?

#15 tiana

tiana
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 167

Objavljeno: 15. marec 2004, 19:33

Saj to v prijavi oziroma ponudbi navedem.

#16 tiana

tiana
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 167

Objavljeno: 15. marec 2004, 20:54

Jaz vse skupaj spravim na eno stran, tak da o kakih spisih ni govora. Navajam izključno dejstva, nobenih filozofiranj.

#17 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 15. marec 2004, 21:05

Hvala vsem za odgovore! :palec:

Kolikor sem jaz razumela prijateljico, nima težav s tem, da ne bi vedela, kako mora biti prošnja pravilno sestavljena (CV pa to...). Zanima jo bolj to, kar je povedal nosorog: kako poteka selekcija prošenj (kaj najprej izločijo, še predno sploh preberejo...). V bistvu je najbrž zelo pomemben že prvi vtis - oblika prošnje, dolžina besedila, preglednost... Saj če te vsako podjetje že ob prvi selekciji izloči, potem res nimaš nobene možnosti za zaposlitev, pa čeprav imaš mogoče veliko kvalitet...
Na kaj pa nadalje gledajo? (Najbrž je to odvisno tudi od podjetja oz. od samega delovnega mesta, za katerega je razpis - enim je pomembna izobrazba, drugim delovne izkušnje...)

No, držmo pesti za mojo prijateljico! x:)x :palec:

#18 Volk K.L.

Volk K.L.
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 848

Objavljeno: 15. marec 2004, 22:12

Volk, tebe je čas povozil. Spisov nihče več ne bere. xrolleyesx

Treba je bit kratek in jedrnat, vse ne eni strani lista A4. In si NIČ izmišljevat ali nategovat.
Ločeno pa napisat življenjepis v kronološki obliki. Ta list imajo pred teboj potem delodajalci na razgovoru.
Plus ločeno priloge: Spričevala, diploma, potrdila itd...

Tamara: Naj ta gospa pošlje tudi ponudbe na nerazpisana delovna mesta oz. firme. Tut čudeži se dogajajo. Govorim iz lastnih izkušenj.

Men je ratalo takoj, ko sem napisal par dobrih ponudb. Potem se zadeva zalaufa in sem lahko izbiral kam bom šel delat. In še me vabijo na razgovore...

Treba je bit sproščen, easy.

LP in dosti sreče.

Saj isto razmišljava, o čem sm pa jaz govoril x?x
Ja sam ka mali pao s lipe

#19 Uma

Uma
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 310

Objavljeno: 16. marec 2004, 12:53

A je priporocljivo pisati z roko ali na racunalnik?

#20 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. marec 2004, 13:16

A je priporocljivo pisati z roko ali na racunalnik?

:vragec:

:eek: :eek: :eek: a ti rachunalniku narekujesh :eek: :eek: :eek:


666 zlomkou...tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#21 tiana

tiana
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 167

Objavljeno: 16. marec 2004, 13:18

Prvič slišim, da bi kdo na roko pisal prošnjo v današnjem času.

#22 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. marec 2004, 13:19

Prvič slišim, da bi kdo na roko pisal prošnjo v današnjem času.

:vragec:

pa zoprn je, k lohk sam dve proshnji napishesh....
pol morsh pa zhe s skero oklo hodit x:Dx

666 zlomkou....tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#23 Uma

Uma
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 310

Objavljeno: 16. marec 2004, 13:29

Ja, res so moderni cajti... :sori:
No, nekaj je bilo govora o pisavi (preberi predhodne poste!), pa sem mislila ce je to tudi faktor...


#24 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. marec 2004, 13:32

:vragec:

normaln, de je pomembn, kere fonte uporabljash xzobkox

666 zlomkou...tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#25 Uma

Uma
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 310

Objavljeno: 16. marec 2004, 13:35

xzobkox




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0