Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Pica


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
110 komentarjev na to temo

#1 loncek1

loncek1
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 201

Objavljeno: 16. marec 2004, 11:53

Zakaj domaca pica čisto drugače diši in je drugačnega okusa kot v piceriji? :inocent:

Dobrodošel vsak recept za pico. x:)x


P.S.
če je na forumu že kaj o picah se opravičujem. Sem šla na iskanje po ključnih besedah, pa ni nič vrglo ven.

#2 Ruby72

Ruby72
  • D član
  • Št. objav: 2 284

Objavljeno: 16. marec 2004, 17:22

Ciao Loncek :palec: :palec: ,

Pica v pizzeriji je pecena na nekajkrat visji temperaturi kot doma, praviloma v krusni peci. Tu je v glavnem skrivnost vonja, pa tudi okusa. x;)x

Praviloma se pece 3 minute, neapeljska originalna margerita pa 2minuti in 20 sekund.

Druga zadeva je obloga. Doma se oblaga pizzo ponavadi prevec. Obicajno tudi sir ni pravi, pa se med dolgo peko malo prevec zacrvci. Za pizzo mora to biti mozzarella, lahko tudi stracchino (verjetno se ne dobi v Slo).

Sem nekam zalozila recept, ma ti ga posljem cim ga izbrskam.
V glavnem: za cim boljso pizzo doma, je treba prej pec posteno ogreti na maksimum.
-recept ne sme navajati 10 min pecenja!!!!!
-v skrajnem primeru dodas sir zadnje tri minute peke

Se se kaj javim,
Ruby :vio:

#3 ZNOVA

ZNOVA
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 909

Objavljeno: 22. marec 2004, 18:26

Zakaj domaca pica čisto drugače diši in je drugačnega okusa kot v piceriji? :inocent:

Dobrodošel vsak recept za pico. x:)x


P.S.
če je na forumu že kaj o picah se opravičujem. Sem šla na iskanje po ključnih besedah, pa ni nič vrglo ven.

A jo peces v krusni peci? x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx

#4 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 22. marec 2004, 18:31

Ful dobra tema. Primerna!!! Mislim, da je se nimamo! :palec: x^x
Obozujem pizzo.
Ce je Margerita OK, se bomo pogovarjali nadalje...
Ne da mi 100 konzerv kislih gor izpraznis in je zdaj to to... xrolleyesx :o|o:
Ampak ce mi naredis Margerito kot se shika, obvladas pizze. x^x :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#5 tiana

tiana
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 167

Objavljeno: 22. marec 2004, 19:12

V pizzeriji dajo na kg moke 1dcl olja zraven. Doma pa vprašanje, če sploh daš kaj olja v testo.

#6 contesa

contesa
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 659

Objavljeno: 22. marec 2004, 20:17

70 dag moke Sestavine za velik nizki pekač ki ga dobiš s pečico! x:Dx
1 kocko kvasa
1/2 dl mleka
1/2 čajne žličke sladkorja
približno 4 dl mlačne vode
sol po okusu

Mleko segrejemo, da je mlačno in v njem raztopimo sladkor,razdrobimo kvas in ga dodamo. Posodo pokrijemo, da začne kvas naraščati, nato ga dodamo moki in vodi in fino pregnetemo.Testo pokrijemo in pustimo vzhajati na toplem vsaj pol ure. Potem ga razvlečemo po naoljenem pekaču in obložimo s poljubnim nadevom, ter še enkrat vzhajamo. Če delaš na klasičen način potrebuješ še:1 kozarček pripravljene omake za pizzo,40 dag pizza šunke,25dag rezanih šampinjonov iz slanice,40 dag ribanega sira in nekaj oliv za povrhu. Velikokrat naredim tudi oblogo iz 6 vrst sira, spodaj pa je seveda omaka.

Pripravljen pladenj s pizzo damo v segreto pečico 250 oC in pečemo 15 minut. Če želimo na pizzi še jajce, ga dodamo minuto pred koncem, da lepo zakrkne, vendar je rumenjak še vedno tekoč!
Pa dober tek! x:px
Morda potrebuje človek čas enega življenja samo zato, da pridobi vrline, ki izničijo njegove napake iz prejšnjega življenja... Vrline, ki jih pridobimo in ki se počasi razvijajo v nas, so nevidne vezi, ki vežejo med seboj posamezne eksistence-eksistence, ki se jih spominja samo duh, saj materija nima spomina za duhovne stvari.

HONORE DE BALZAC

#7 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 22. marec 2004, 20:25

Hvala Contesa :palec: (sem 'računala' nate)

#8 Kristalka

Kristalka
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 088

Objavljeno: 22. marec 2004, 20:54

Moj najljubši nadev:

šunka, sir, fižol, koruza, malo čilija, pelati, origano......kaj pozabla...ne vem xDDx

#9 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 22. marec 2004, 23:06

V gostilni Boccaccio (blizu Šentjakobskega križišča pred Lj) majo tok nenormalno dobre pice, da se je res brez veze doma zajebavat s picopeštvom.

(Šifra: Čez komot ga ni).

P.S.: Informacija je zlo uporabna zlasti za Prekmurce, tiste iz okolice Bovca ... :wOOt: :wOOt: :wOOt: :wOOt: :wOOt:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#10 contesa

contesa
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 659

Objavljeno: 23. marec 2004, 09:31

Nosorog se strinjam, da imajo tam zelo dobre pizze! :palec:
Prednost tega, da jo ješ doma, pa je v tem, da lahko zraven gledaš kakšen dober film
in še kaj x:px (samo pol je pizza mrzla x:Dx )
Morda potrebuje človek čas enega življenja samo zato, da pridobi vrline, ki izničijo njegove napake iz prejšnjega življenja... Vrline, ki jih pridobimo in ki se počasi razvijajo v nas, so nevidne vezi, ki vežejo med seboj posamezne eksistence-eksistence, ki se jih spominja samo duh, saj materija nima spomina za duhovne stvari.

HONORE DE BALZAC

#11 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 23. marec 2004, 20:28

Hm, ja kje je pa zdj "tukaj in sedaj".
Pravjo namreč, da si bližje bogu če tedaj, ko lupiš krompir, razmišljaš o tem, da ga boš čimbolje olupil, kot če bi med lupljenjem krompirja razmišljal o bogu.

Se pravi: ko ješ pico - pač ješ pico, ko gledaš TV, si pač osredotočen na to, ko delaš "še kaj", se posvetiš le temu ...

Po tej logiki se ipak splača jt na pico v Boccacciota.

Ampak, kurc. Sj nosorogi smo na svet zato, da nakladamo o tem, kako bi moralo bit, žvet pa tega itak ne znamo ... :eek: :eek: :eek:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#12 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 23. marec 2004, 20:37

x:Dx :palec: ... mi pa vse blazno obvladamo... mislim lajf pa to - šala mala, vse keče poštekamo za tren oka in furamo olvejs tanartaboljšo varianto... hja, kaj čmo x:o)x :P :lol: :mex:

(mi je všeč tole - v stilu: 'kad plivam, plivam, kad...--->>' aja, to je že za eno drugo temo... x:px )

#13 Kristalka

Kristalka
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 088

Objavljeno: 23. marec 2004, 20:55

V gostilni Boccaccio (blizu Šentjakobskega križišča pred Lj) majo tok nenormalno dobre pice, da se je res brez veze doma zajebavat s picopeštvom.

(Šifra: Čez komot ga ni).

P.S.: Informacija je zlo uporabna zlasti za Prekmurce, tiste iz okolice Bovca ... :wOOt:  :wOOt:  :wOOt:  :wOOt:  :wOOt:

xokkx xokx xg:Dx xideax

Ej, ti si tolk FACA. Sicer pa midva to že dolgo vema, ne? x:Dx x:Xx

#14 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 23. marec 2004, 22:38

Ciao Loncek :palec:  :palec: ,

Pica v pizzeriji je pecena na nekajkrat visji temperaturi kot doma, praviloma v krusni peci. Tu je v glavnem skrivnost vonja, pa tudi okusa. x;)x

Praviloma se pece 3 minute, neapeljska originalna margerita pa 2minuti in 20 sekund.

Druga zadeva je obloga. Doma se oblaga pizzo ponavadi prevec. Obicajno tudi sir ni pravi, pa se med dolgo peko malo prevec zacrvci.  Za pizzo mora to biti mozzarella, lahko tudi stracchino (verjetno se ne dobi v Slo).

Sem nekam zalozila recept, ma ti ga posljem cim ga izbrskam.
V glavnem: za cim boljso pizzo doma, je treba prej pec posteno ogreti na maksimum.
-recept  ne sme navajati 10 min pecenja!!!!!
-v skrajnem primeru dodas sir zadnje tri minute peke

Se se kaj javim,
Ruby :vio:

Ruby :palec: !
Ti pa obvladaš, da veš do sekunde točno tole o peki pice! Fajn, da sem izvedela še nekaj novega. x^x Bom enkrat poskusila takole - pečica ogreta na maksimum in samo par minut pečenja.
Ampak najbrž mora biti testo tanko, da se speče, kajne? Po mojem, če je predebelo, ostane (pri visoki T in kratkotrajni peki) v sredini surovo. :inocent:

Malo firbca: kje si se pa ti tole naučila? Mi zveni tole kot... hmm... ena mala tajna velikih mojstrov. x;)x

#15 Prvi

Prvi
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 121

Objavljeno: 23. marec 2004, 22:46

Meni se pa zdi, da v picerijah pozabljajo na najvažnejšo stvar - ORIGANO, x^x ali pa ga dajo tako malo, da ga sploh ni čutiti. :vragec:

#16 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 23. marec 2004, 22:47

Jaz sem pa od enega starega mafijoza slišal, da so jih včasih pekli kar na vročem soncu.
Če je bilo prevroče, so pa kar s telesi senco delali :eek:

#17 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 23. marec 2004, 22:56

Jaz sem pa od enega starega mafijoza slišal, da so jih včasih pekli kar na vročem soncu.

a na avtu, kot v reklami? x;)x xDDx

Tole, ja, Prvi - origano je zakon, res ga nikakvo dajejo, mislim mere...
Jaz si kar stresam tole... :8): xDDx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#18 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 23. marec 2004, 23:01

Imaš prav, brez morske vode z origanom je pica en šmorn :sick:

#19 Amis

Amis
  • D član
  • Št. objav: 15 191

Objavljeno: 24. marec 2004, 09:17

Ampak, kurc. Sj nosorogi smo na svet zato, da nakladamo o tem, kako bi moralo bit, žvet pa tega itak ne znamo ...  :eek:  :eek:  :eek:

hm.....................

x:)x x;)x x:)x
you see things; and you say WHY?
but i dream things that never were; and i say WHY NOT?

#20 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 24. marec 2004, 17:18

70 dag moke           Sestavine za velik nizki pekač ki ga dobiš s pečico! x:Dx

Naše izkušnje za dobro pico so:
40 dag moke za pekač (in 2dag kvasa) ... in testo se raztegne na tanko!
nadev: paradižnikova mezga Pomi, ne več kot 15 dag kuhanega pršuta in ne več kot 15 dag naribanega sira, ampak nakoščkana mozzarella je še boljša. Črne grške olive, njam, so stvar okusa. Včasih po vrhu drobno nalistamo čebulo. Pečemo 12 - 14 minut pri 240-250, kolikor peč zmore. Max, skratka. In nizko, tik nad dnom. Včasih na dnu. Pečena je, ko po kuhinji zadiši...
Šef za pripravo testa je moja lepša polovica, jaz samo nakladam x:Dx (nadev) ...
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#21 mushi

mushi
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 376

Objavljeno: 25. marec 2004, 09:04

mene pa zanima kje kupit dobre črne olive?
Midva sva enkrat v eni restavraciji vprašala, pa so nama ene nemške napisali.. (no nemški napis je gor in jih v Metroju kupujejo, so pa take res črne in v kis vložene, čvrste) Pri nas v trgovinah, pa imajo ali te Etine, ki so take čist drekaste, mehke, al pa tiste grške ki so v olju vložene, sicer čvrste in super, samo mastne za crknat.. pa še pakiranje je tako glupo.... Kje dobit v kozarec pakirane ene normalne črne olive, vložene v kis... A ni glupo zelenih je pa tolk različnih....
Mushi

#22 Ruby72

Ruby72
  • D član
  • Št. objav: 2 284

Objavljeno: 25. marec 2004, 09:39

Ciao Loncek :palec:  :palec: ,

Pica v pizzeriji je pecena na nekajkrat visji temperaturi kot doma, praviloma v krusni peci. Tu je v glavnem skrivnost vonja, pa tudi okusa. x;)x

Praviloma se pece 3 minute, neapeljska originalna margerita pa 2minuti in 20 sekund.

Druga zadeva je obloga. Doma se oblaga pizzo ponavadi prevec. Obicajno tudi sir ni pravi, pa se med dolgo peko malo prevec zacrvci.  Za pizzo mora to biti mozzarella, lahko tudi stracchino (verjetno se ne dobi v Slo).

Sem nekam zalozila recept, ma ti ga posljem cim ga izbrskam.
V glavnem: za cim boljso pizzo doma, je treba prej pec posteno ogreti na maksimum.
-recept  ne sme navajati 10 min pecenja!!!!!
-v skrajnem primeru dodas sir zadnje tri minute peke

Se se kaj javim,
Ruby :vio:

Ruby :palec: !
Ti pa obvladaš, da veš do sekunde točno tole o peki pice! Fajn, da sem izvedela še nekaj novega. x^x Bom enkrat poskusila takole - pečica ogreta na maksimum in samo par minut pečenja.
Ampak najbrž mora biti testo tanko, da se speče, kajne? Po mojem, če je predebelo, ostane (pri visoki T in kratkotrajni peki) v sredini surovo. :inocent:

Malo firbca: kje si se pa ti tole naučila? Mi zveni tole kot... hmm... ena mala tajna velikih mojstrov. x;)x

Tamara :palec: :palec: :palec:

Zivim v Italiji, pa tudi sem se napotovala po njej po dolgem in pocez.

Najboljsa pizza je seveda v Napoliju in sicer v tahih hudih kvartrirjih :eek: :eek: , npr. Quartieri Spagnoli (spanska cetrt), podobna po nevarnosti kaksni kitajski, kjer se pojavis izkljucno v spremstvu nekega domacina. Jasno, brez nobene garacije.
Narocis lahko samo margrito, ker drugega tipa nimajo. Oz. ne narocic nic, ti jo kar prinesejo. V bistvu se izjasnis le okoli pijace.

Garantiram, da ko si enkrat doma, se lep cas ne jes pizze. Sploh pa vidis kaksen kvarni element je oblaganje (po 40 dag sunke?!? in podobno).

Jasno, testo mora biti pa tanko, da bi se speklo, pa vendar - pizza ni kruh, da bi morala biti pecena kot kruh!

Preden se pizza oblozi, je treba testo pokapljati z olivnim oljem.

Pa se tokot zanimivost: kako je nastala pizza?

Nekoc so pekli italijanski peki in sluzincad oblate, ka katerih se je servirala potem hrana. Torej so imeli funkcijo kroznika. :eek:
Ko so se bogatasi najedli, so oblate zavrgi, raja pa je cakala, da dobi odsluzene kroznike prepojene s kaksno omako, ali pa se kaj gor.
To so poimenovali pizza-izpeljanka iz besede pizzo, ki je kljun majhnega pticka. Torej pticek mali ubozec sme le pomocit malo kljun.

P.s. Od istega pticka so si cez cas sposodili kljun tudi mafijci. Zahtevati "pizzo", torej pomociti kljun pomeni, da izsiljujejo denar za "zascito" od trgovcev in podjetnikov.

#23 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 25. marec 2004, 09:51

Kok je fajn, da imam intuicijo in da sem sla pogledat v temo pizza - fino je kdaj kaj prebrati, kaj novega izvedeti.
Thanx, Ruby, tega sploh nisem vedela. x:)x :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#24 Mašinca

Mašinca
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 667

Objavljeno: 25. marec 2004, 10:03

Ruby res zanimivo tole s pizzo. :palec:

Sam zdele sm pa res lačna ratala! x:px
Drrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.........

#25 Ruby72

Ruby72
  • D član
  • Št. objav: 2 284

Objavljeno: 26. marec 2004, 09:11

70 dag moke           Sestavine za velik nizki pekač ki ga dobiš s pečico! x:Dx

Naše izkušnje za dobro pico so:
40 dag moke za pekač (in 2dag kvasa) ... in testo se raztegne na tanko!
nadev: paradižnikova mezga Pomi, ne več kot 15 dag kuhanega pršuta in ne več kot 15 dag naribanega sira, ampak nakoščkana mozzarella je še boljša. Črne grške olive, njam, so stvar okusa. Včasih po vrhu drobno nalistamo čebulo. Pečemo 12 - 14 minut pri 240-250, kolikor peč zmore. Max, skratka. In nizko, tik nad dnom. Včasih na dnu. Pečena je, ko po kuhinji zadiši...
Šef za pripravo testa je moja lepša polovica, jaz samo nakladam x:Dx (nadev) ...

Piko :palec: :palec: :palec: :palec:

Tudi zame je Pomi za take zadeve zakon! x;)x x;)x

Ideja za poseben nadev:

Pizza s hruskami viljams, gorgonzolo in mozzarello

Za en pekac:
1. testo, kot ga svetuje PIKO x^x
2. 10dag gorgonzole (ali pa en trikotnikRoqueforta od Vindije, je krasen!)
3. 10 dag mozzarelle
4. 1 hruska viljams

Prizgite pec na max.
-testo tanko zvaljate in pokapljate z olivnim oljem
-oblozite z res tanko nalistano hrusko in posolite
- nadrobite po hruskah se gorgonzolo ali roquefort

Postavite pekac v res do max ogreto pec in pecete 10 min, nakar vzamete pekac iz pecice samo toliko, da dodate na kocke narezano in posoljeno mozzarello in pecete se max 3 minute. Se vroco popoprate s sveze mletim poprom (po moznosti belim) in narezete na s kolesckom na manjse stitikotnike.

K taki ekstravagantni pizzi se prileze kozarec zelo ohlajenega belega ali sivega pinota iz x;)x x;)x Goriskih brd, jasno. x^x x:)x x^x

Uzivajte!




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0