Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Folna kislina


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
22 komentarjev na to temo

#1 ZNOVA

ZNOVA
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 909

Objavljeno: 18. marec 2004, 15:52

Folna kislina je zelo pomembna v nosecnosti - najbolj v zacetnih mesecih, ker je od nje odvisno kako se bo razvijal otrok. Veliko je najdemo v pomarancah, lahko pa jo v obliki tabet kupimo v lekarni..

Zanima me, ce kdo pozna se kak dober vir folne kisline - ne umetni kot so tablete, ampak v vsakdanji prehrani...

#2 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. marec 2004, 15:57

Fajn tema! :palec:

Folna kislina ali vitamin H najdemo v paradajzu, spinaci, (posusenih) marelicah, rumenjaku...
Skrbi za zdrave celice in tvorbo beljakovin.

... imela v enem od koledarckov (minerali, rudninske snovi, vitamini), skratka - ni se se ni pojavilo na LN - kot tudi ne Astrologija in prehrana... kar vse dam gor v kratkem...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#3 ZNOVA

ZNOVA
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 909

Objavljeno: 18. marec 2004, 16:14

Problem je, ker dolocena zivila folno kislino izgubijo, ko jih npr. skuhamo ali predelamo..
Sem pa pozabila katere stvari jo unicujejo... ... ne morem se spomnit ...

#4 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 18. marec 2004, 21:01

Fajn tema! :palec:

Folna kislina ali vitamin H najdemo v paradajzu, spinaci, (posusenih) marelicah, rumenjaku...
Skrbi za zdrave celice in tvorbo beljakovin.

... imela v enem od koledarckov (minerali, rudninske snovi, vitamini), skratka - ni se se ni pojavilo na LN - kot tudi ne Astrologija in prehrana... kar vse dam gor v kratkem...

Marsa, bojim se, da si folno kislino zamenjala z biotinom; biotin je namreč vitamin H. Folna kislina je eden od vitaminov B skupine. Kolikor mi je znano, uradni medicini ni povsem jasno, kako folna kislina vpliva na timus - preko timusa naj bi namreč vplivala na obrambo, delitev celic (in s tem staranje) dednost ... Možno sicer je, da tole ne drži, saj informacija ne izhaja iz strokovnih medicinskih knjig. Toda - tako vzhodnjaška kot evropska ezoterika meni, da je moč preko timusa vplaivati na tempo staranja. Torej - obakrat je v igri timus in obakrat staranje ...

Viri folne kisline so poleg pomaramč še vse stročnice, vse zelene solate, sadje, špinača, žitarice, baje pa je je ful tud v brokoliju. Kar nekaj variant torej, da folne kisline ne zjebemo s kuhanjem (solate ...). Toplotna obdelava jo namreč res "scat pele".

Definitivno pa vpliva pozitivno tudi na bela krvna telesca in transport kisika po telesu. :wOOt: :wOOt: :wOOt:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#5 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 18. marec 2004, 21:34

Hec je v tem, da nobena kislina v alkalnem mediju ni več kislina, ampak sol te kisline in obratno, kar pomeni, da lahko požreš celo gajbo paradajza, marelic in špinače pa še par surovih jajc povrh, toda če pH v organizmu niso pravilni, dobiš lahko le drisko in ne zdravja x:Dx :xx!:

#6 ZNOVA

ZNOVA
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 909

Objavljeno: 18. marec 2004, 22:02

In tvoja idealna resitev je spet SOL? x:px

#7 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 18. marec 2004, 22:24

Zakaj pa idealna :8):
Normalna, skozi celo zgodovino človeka preizkušena metoda priprave hrane. x;)x

#8 ZNOVA

ZNOVA
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 909

Objavljeno: 18. marec 2004, 22:56

.. ze prav... xDDx

#9 Ria

Ria
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 5. maj 2004, 06:46

Hec je v tem, da nobena kislina v alkalnem mediju ni več kislina, ampak sol te kisline in obratno, kar pomeni, da lahko požreš celo gajbo paradajza, marelic in špinače pa še par surovih jajc povrh, toda če pH v organizmu niso pravilni, dobiš lahko le drisko in ne zdravja x:Dx  

Stane, jst sem pa skoz mislila, da se ni za bat, da bi imel alkalne organizme. Povsod piše, kako so naši organizmi zakisani ipd. A bi bil idealne Ph za človeka 7, in ali to pomeni alkalno okolje. Poleg tega me zanima, ali bi v primeru idealnega Ph-ja, bil organizem sposoben vse delat tko kot mora in ali nam v tem primeru ne bi bilo treba pazit na kombinacijo med beljakovinami in ogljikovimi hidrati v istem obroku. Kako gledaš na to? Thx. x:)x

#10 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 5. maj 2004, 20:01

Jaz gledam na to tako, da imaš vse instrumente za presojanje tega, kar tvoj organizem v danem trenutku potrebuje. Nos in jezik, pa tudi oko ti bodo signalizirali pravo ravnanje. Seveda je pa lahko problem, če ti instrumenti niso bili umerjeni v zgodnjem otroštvu na prave normative, slano, kislo, granko, sladko. Najverjetneje in to je dandanes vse pogostejši pojav, si bila umerjena bolj na sladko, ker skoraj vse mamice mislijo, kako je cukrček zdrav za otroka, sol pa škodljiva. No, da ne bom krivičen do mamic, jedilna je res škodljiva in to me spravi kar v bes, ko pomislim zakaj je škodljiva.
Okoli pH pa le to, da se giblje kislo bazično ravnotežje okoli krvi, ki je skoraj nevtralna (7,4 )v razponu od 5,5 do 8,5, v želodcu okoli 4. Stabilnost teh pH pa vzdržuje ravno sol, kot pufer, če se spomniš, kaj je to. Iz NaCl pa telo proizvede tudi solno kislino za v želodec in natrijev bikarbonat trebušna slinavka, s katerim se od dvanajsternika dalje vrši nevtralizacija kisline in zopet nastane NaCl.
Tako, da različne pH telo vzdržuje samo, toda sama vidiš, da brez soli to ne gre in enako je s Cvitaminom, ki daje zapufranih 5,5 pH.
Ne soli, niti Cvitamina pa organizem ne zna proizvajati, zato je mnogo bolj važno, da misliš na to, kot pa na mešanje beljakovin in hidratov.
Pa saj tudi to sama veš, da so gurmanska kosila in večerje ravno mešanice vsemogočega, važno pa je, da ne poješ več, kot organizem potrebuje.
In ravno to je biodieta, hrano posoli in začini s surovo začimbo na zgornjo mejo okusa in občutek sitosti bo nastopil takrat, ko bo dovolj kalorij, ne pa šele takrat, ko ne bo nič več šlo v želodec x^x :8): x:Dx

#11 Ria

Ria
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 5. maj 2004, 20:32

Ne soli, niti Cvitamina pa organizem ne zna proizvajati, zato je mnogo bolj važno, da misliš na to, kot pa na mešanje beljakovin in hidratov.

Uf Stane. Če bi jst to vedla prej ... A veš, da se že skor petnajst let bolj ali manj obremenjujem z neko kombinatoriko, k je šla samo iz slabšega na slabš. No, sej ni tko hudo, več. x;)x V bistvu tut znanost higienizma to nekak podpira. Ker se hidrati začnejo prebavljati s ptialinom v ustih, le tega pa zmanjka v trenutku, ko pride v stik z beljakovino, tko, da je pol problem prebave hidratov, ker se začnejo prioritetno prebavljati beljakovine, t.j. s "kislimi" encimi, no, tko nekak.

Ja, vem kako je to z gurmanskimi kosili in večerjami. Samo, če si npr. zunaj, si ne moreš sam solit, k je že vse posoljen vemo s čim... Tko, da taki "mali" grehi se morjo tolerirat, sej ne jemo vedno zunaj, a ne. x:)x

Tuki pri folni kislini sem se zadržala zato, ker mi ni blo jasn, kako, da ne bi učinkovala gajba paradajza. In pol si ti odgovoru, da alkalno uniči kislino. In pol mi ni blo čist jasn zakaj si to reku. Pa še zdej ne vem, če mi je. To je itak zakonitost kar si reku, ampak, če telo potrebuje folno kislino, pol mora telo tut omogočit njeno izkoriščanje. A mormo paradajz bl z limono pokapat, da bo vseskupi bl kislo, tuki mi neki zmanjka ... :sori: Thx & lp x:)x

#12 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 5. maj 2004, 21:01

Pustiva vse folne, vitamine, encime itd, pa se spomni na Postojnsko jamo. Kot gotovo veš, nastanejo kapniki tako, da rahlo kisel dež pretvori karbonat v vodotopni bikarbonat in ko v jami pH znova pade, se vodotopni bikarbonat zopet pretvori v netopni karbonat. Vsi procesi so v telesu v principu identični. Najbolj se to vidi pri osteoporozi, ko lahko ješ na tone kalcijevih tablet, pa se zaradi kislega pH kostne tekočine netopni karbonat ne bo izločil kot apnenec in zapolnil luknje v kosti. Če vse plazme niso zapufrane z zdravo soljo, bo pač želodec prekisel, kri preveč alkalna, limfna tekočina prekisla itd, itd.
Ko pa si že ravno paradajz omenila, naredi poizkus in boš ugotovila, več ko ima nesladka zelenjava ali sadje C vitamina, več soli bo pasalo zraven.
Skratka, zapufraj z elektroliti zdrave soli čimprej svoje plazme in telo bo pH-je začelo uravnavati samo.
To, kar pa praviš za gurmanske večerje zunaj, da so že dovolj slane, pa ne drži. Po okusu že zaradi jodirane soli, ne pa po vsebnosti elektrolitov, zato si mirno dosoli vse z zdravo soljo in jedi ne bodo nič bolj slane, le bolj gurmanskega okusa bodo in manj boš pojedla.
Ampak, priznaj, knjige pa še nisi prebrala, kaj, tam namreč vse to piše x;)x x^x x:Dx

#13 Ria

Ria
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 5. maj 2004, 21:14

Ampak, priznaj, knjige pa še nisi prebrala, kaj, tam namreč vse to piše.

Ne priznam. x:Dx Sem jo enkrat prebrala tko na hitrco. Jutr mam pa dopust in bom šla še enkrat od začetka ... x;)x Generalno zmeri tko berem, prvo, da dobim idejo za kaj se gre, pol pa k grem drugič, pa se lahko zaradi tega lažje poglabljam in tudi lažje rezoniram. x:Ix OK? Thx & lp x:)x Če bo pa jutr pol še kakšno vprašanje :inocent: ...

#14 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 5. maj 2004, 21:20

....pa kar vprašaj, saj je meni tudi zanimivo, ko vidim, da se kdo zadeve loti tako študiozno, kot ti :palec:

#15 Ria

Ria
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 6. maj 2004, 18:33

Stane, nisem še do konca prišla z branjem, ampak za intermeco, ali je v količini 80 mg vitamina C na dan, upoštevano to, da obstajajo npr. stres, kava, ipd. odjemalci vitamina C, ali bi pač morali v teh izrednih razmerah tudi količino vitamina C npr. podvojiti. Ker npr. na tabletah C vitamina, v kateri ena vsebuje 79 mg, za odrasle priporočajo npr. 2 na dan. Kaj meniš? x:Ix Thx & lp x:)x

#16 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 6. maj 2004, 18:53

Ne, da menim, vem, ker sem to testiral dolgo na sebi, da imata naravni in sintetični C vitamin le skupno ime, askorbinska kislina, učinki pa so različni.
Torej, to, kar bereš v knjigi o C vitaminu, je vedno mišljen naravni Cvitamin, nikoli pregret preko 65°C.
Tudi trditev medicine, da stres in podobno povečuje le porabo Cvitamina, je napačna. V naravi namreč nimaš nikoli ničesar v monolitni obliki, ampak so vse sestavine vedno v uravnoteženem stanju, kar pomeni, da povečuje porabo biokode, torej soli in naravnega vitamina, kar pa drži.
Koliko pa je potrebno soli in C vitamina zaužiti, ti najbolje povedo tvoja čutila, le poslušati se jih moraš navaditi. Sicer pa velja splošna formula iz knjige, da za izgorevanje 100kcal telo potrebuje 1gr soli in 10mg Cvitamina, približno.
Torej proč s sintetiko, največ Cvitamina pa je v čiliju, dva stroka dnevno pokrijeta potrebe, ali pa ena do dve limoni, paradižnik itd.

#17 Ria

Ria
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 6. maj 2004, 20:59

Stane, zdej tole k drugič berem gre bolj počas, tko, da še ni konc. Ampak bi spet neki vprašala, če lahko. Drugič lahko tut na privat, če maš rajš. x:)x

Kaj je to v bistvu statična elektrika. Verjetno neko trenje med različnimi naboji. Tisti k ma več elektrike strese tistga k ma manj elektrike, a je to tko? Samo tut, če bomo mi optimalno naelektreni (ph ne vem 7,4, ali 5,5 ne vem kateri je v bistvu optimalen), nas bo vedno kje kaj streslo, saj je tolk enih močnejših audio video pripomočkov okoli nas ... Ali bi nas doseganje našega optimuma naelektrenosti kaj ščitilo tudi pred sevanji npr. konkretno fotokopirnega stroja? :sori:

Ali so v telesu pravila kolikšen ph bi morala imeta katera plazma, ali bi morale vse imeti enak ph. Npr. ph 5,5 pljuč, preprečuje vstop tujim organizmom iz okolja. Ali je naboj teh okoljskih organizmov nad ali pod 5,5. Ali imajo različni okoljski organizmi različne ph-je in kako to vemo, kdo/kaj ima ugodnega za nas. Če ima koža ph 5,5, do okolja pa pozitiven naboj (tega ne razumem eno je ph, drugo pa je naboj? A negativen naboj pomen nizek ph), ne bo alergij. A to pomen tut, če si alergičen na nikelj v uhanih. Jst bi tko rada nosila ene uhane, pa sem alergična ... x;)x

Ribe in ptice proizvajajo vitamin C, kaj pa druge večje živali npr. krave, svinje, morski psi? :vio:

A je ok čili v prahu? Kje se pa dobi svež čili? A je pekoč? Pa tut peteršilj ima baje velik C vitamina. Thx & lp x:)x Dejansko za razumevanje nimam dovolj kemijskih in fizikalnih znanj, žal. Nisem nejeverna. Edin, če me kej zanima, skušam pridet čimbolj do dna ... x:Ix

#18 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 6. maj 2004, 21:34

Ria, samo ne na privat, ker bi bilo zelo škoda, če bi najinih razgovorov tudi kdo drugi ne bi mogel prebrati, ker so poučni.
Torej, res je da pH ne pomeni statične elektrike same po sebi, pomeni pa posredno prevodnost kože. PH 7 bi recimo pomenil, da v vlagi, vodi, ki jo koža vsebuje ni ioniziranih elektrolitov, ki prevajajo elektriko, ali še bolje, ni biokode, ki ima pri razmerju, ki sem ti ga prej navedel med soljo in vitaminom ph 5,5 in se ne moreš razelektriti. Sam celo mislim, da igra biokoda tudi vlogo diode, ki prevaja elektriko samo v eno smer in ustvarja okoli telesa zaščitni sloj, auro in pozitiven naboj telesa do okolja. Toda te zadeve ti bo morda Nosorog lahko bolj strokovno razložil, saj opravlja tovrstne meritve, toda dejstvo je, da sta tako pomanjkanje aure, kot fenomen statične elektrike, povezana v veliki meri s pomanjkanjem elektrolitov v organizmu. To mi dokazujejo vsak dan tudi odgovori tistih, ki delajo biodieto in prav vsakogar povprašam o tem.
Pri kemiji si pa gotovo kaj slišala o napetostni vrsti, ki pomeni električni potencial med različnimi elementi. To se pa odraža tudi v pH, tako, da dva elektrolita z različnima pH-jema tvorita galvanski člen določene napetosti in to je tisti akumulator o katerem pišem v knjigi. Napetost med 5,5 in 8,5 pa je okoli 80mV, dvakrat po 40 do ph7 krvi z nasprotnim predznakom seveda in zato se zaradi izmeničnih predznakov tudi vrši akumulacija obeh tokov, ko kri sinusoidno spreminja hitrost v žilah in povzroča indukcijo. In to valovanje tudi merijo Nosorog in drugi strokovnjaki s tega področja.
C vitamin pri živalih se proizvaja v jetrih, ravno ta ugotovitev, da ga ribe pa ne, me je navedla na misel, da so morje, pa tudi sladke vode seveda tudi, polne C vitamina.
Zakaj ga človeški organizem ne proizvaja, pa najdeš moje hipoteze v knjigi, je pa to v zgodovini človeka gotovo bil usoden moment. Tako, kot začetek uživanja soli, mislim celo, da se je to zgodilo istočasno in to je pomenilo tudi rojstvo homo sapiensa.

#19 Ria

Ria
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 6. maj 2004, 22:06

Stane hvala. Kako je potem s fotokopircem, pa z alergijo na uhane, pa s čilijem v prahu?! x:Ix

#20 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 6. maj 2004, 22:18

Če imaš ti problem s fotokopircem, ni nič narobe z njim, ampak s tvojimi elektroliti, kajti drugače bi imeli s fotokopircem probleme vsi, pa jih garantirano nimajo x;)x
Lahko ti je pa tvoj kopirec dober indikator, kako se ti stanje iz dneva v dan popravlja.
Tudi alergija na uhane bo minila, razen, če niso iz kake radioaktivne kovine, kar pa dvomim. Ali si alergična samo na te in iz česa so, mi povej. Pa če je kak kristalček v njih tudi povej, da ti Nosorog lahko dal svoje mnenje.
S čilijem v prahu pa je podobno, kot z vsemi začimbami v prahu. Če so proizvajalci šlampasti pri sušenju, ali pa če še niso prebrali moje knjige x;)x , se lahko zgodi, da pri sušenju naredijo iz biokode konzervans, zato je bolje, če uporabljaš sveže začimbe ali sušene naravno v celem. Čili v celem imajo v Merkatorju, drugače pa tudi feferoni veljajo, pa origano, pa olivno olje, pa jabolčni kis in vino, pa muškat itd itd, seveda petršilj, česen in čebula tudi, kar ti pač odgovarja.

#21 Ria

Ria
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 6. maj 2004, 22:33

Če imaš ti problem s fotokopircem, ni nič narobe z njim, ampak s tvojimi elektroliti, kajti drugače bi imeli s fotokopircem probleme vsi, pa jih garantirano nimajo.

Ja, sej to se mi zdi, da nimajo vsi problemov s tem. Jst ne delam v fotokopirnici, ampak vsakič, ko grem kej kopirat, npr. trikrat na dan, se ob njem prav slabo počutim, prav čutim ga, kako seva in mi jemlje energijo.

Zmeri je blo tko, da nisem mogla nosit navadne bižuterije, dva dni še, potem se je pojavla alergična reakcija, vedno pa sem lahko nosila zlate uhane. Alergijo baje povzroča nikelj v teh bijouix uhanih. Zadnje čase se mi pa zdi, da tut zlatih ne morem več. Kamne mam akvamarin v enih, ampak so tut na zlati podlagi. Skratka nič več ne morem. x:Ix

Thx & lp x:)x

#22 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 6. maj 2004, 23:03

No, vidiš, ti boš lahko živ primer tudi za ostale, kako je, ko elektrolitov primanjkuje in kako bo, ko bo akumulator poln. Vsak dan boš kaj novega opazila, seveda, če boš zdravo sol tudi uživala, ne le opazovala x;)x

#23 Ria

Ria
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 7. maj 2004, 07:33

Bom poročala. x;)x lp x:Ix




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0