Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Netresk


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
83 komentarjev na to temo

#51 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 12. februar 2006, 15:59

ko sem malo pregledovala lunin net sen naletela na podatek, da pri bolečinah v ušesu priporočajo netresk.... ker lahko s to rastlinico naredimo več škode kot koristi sem se odločla, da pač dodam še razlago rastline zakaj in kako se uporablja :vio: ...

:palec:

Najlepsa hvala da si opzorila na to! x!x xyesx

pri moji uporabi sem opazala sam korist, nic skode, zato sem ga tud navduseno priporocala, tako na LN kot tu, na LNF (vedno pa poudarjam, da gre za lastne izkusnje in da sem medicinski laik sicer), zato se mi zdi zelo koristno, da si podala se ta aspekt, za katerega sama nisem vedela in ga ob uporabi (zelo pogosti) nisem opazala.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#52 klarus

klarus
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 165

Objavljeno: 12. februar 2006, 16:06

ma pri zdravilnih rožicah morš bit zelo previden, moj oče se z tem ukvarja ene 40 let in ponavadi ima vedno prav...tudi njegovi čajčki delajo čudeže x:)x
There is
One Mind,
One Truth,
One Source in the Universe,
and I AM ONE with ALL there is."

#53 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 12. februar 2006, 16:13

absolutno! xokx xyesx

*saj jaz se pa ze ene 20 (let s tem ukvarjam, saj si ze kreme sama delam vec kot 10 let), sicer si ne bi upala o tem pisat pa tega priporocat, vendar lohk pa govorim o svojih izkusnjah, podobno kot pri postu.... enodnevni ne skodi nikomur, ena doza <2 k> netreska v uho ne skoduje, ker sem to probala vsaj 20x (najbrz pa veckrat), pa tud s strani (nekaterih) zdravnikov bila podprta tud v tem, tako da..... menim da tako hudo ne more bit. :)
Seveda pa je povsod zelo dobro poznati in poudarjati stranske ali kakorkoli slabe ucinke, ko/ce so.

zato je fajn, da so forumi (in ne sam da na straneh najdes pac ucinek, ki je lohk sam subjektiven), da dodas zrno.

:palec: xokx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#54 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 12. februar 2006, 18:27

...
Vendar je vnetje zunanjega sluhovoda zelo resno obolenje, iz katerega se lahko razvijejo nezaželene komplikacije. Zato zdravljenje bolnih ušes vedno prepustimo zdravniku. Z uporabo pripravkov iz navadnega netreska lahko zelo škodimo in pride zaradi prisotnih kislin tudi do poškodbe oziroma do predrtja bobniča. Kljub ljudskemu izročilu navadnega netreska pri bolečih ušesih nikoli ne uporabljajmo.[/color]

Ma tudi meni se zdi to malo pretirano. Mi imamo ušesnik (tako pravimo netresku) doma in sem ga že ne vem kolikokrat uporabila za zdravljenje ušes, celo pri mojih otrocih, ko sta bila še dojenčka! Je pa res, da sem s tem previdna, in sicer jaz naredim tako:
na čajno žličko stisnem malo soka iz lista ušesnika (2 kapljici), potem pa zelo malo pogrejem žličko in s prstom preverim, da se ni sok preveč segrel (samo do telesne temperature!), potem pa vlijem sok v boleče uho.
Do zdaj je še vedno pomagalo že iz prve. Če bi šlo pa za kakšno hujše vnetje ušes, se pa ne bi hecala z domačimi pripravki in bi raje šla k zdravniku po antibiotik.
Po mojih izkušnjah zelišča pomagajo, če jih pravočasno uporabiš. x:)x

#55 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 12. februar 2006, 18:58

Netresk...mazilo, pa če mu dodaš par kapljic Eo čajevca. zelo učinkovito pomaga proti glivica, ki se rade pojavijo med prsti. Potem tudi mazilo zelo dobro odpravlja kurja očesa. to je uporablja moja mama in so rezultati zelo dobri.

xsrcx xsrcx xsrcx

#56 klarus

klarus
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 165

Objavljeno: 13. februar 2006, 07:29

Kje pravite da raste ta netresk, meni se zdi, ko da sem ga videl na moji terasi, pa živim v Piranu, a je to možno?

čisto možno, netresk je zelo skromna rastlinca in jo najdemo skoraj vsepovsod...tudi pri nas na štajerskem x;)x
There is
One Mind,
One Truth,
One Source in the Universe,
and I AM ONE with ALL there is."

#57 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 13. februar 2006, 12:33

Kje pravite da raste ta netresk, meni se zdi, ko da sem ga videl na moji terasi, pa živim v Piranu, a je to možno?

Če je na mojem vrtu v Kopru, je čisto možno, da je tudi na tvoji terasi v Piranu. x;)x x:Dx
Ima take mesnate liste, polne soka, in menda spada v vrsto kaktusov...

#58 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 13. februar 2006, 13:05

Jst sm tut že zdravila z netreskom; najprej na psu, potem na fantu (ja, se smešno bere, ja).
Postopek:
odrezala en listek in stisnila direktno v boleče (trgajoča bolečina) uho cca. 1-2 kapljici (pr psu sm uhelj še rahlo zmasirala, da ni preveč ven steklo, ko je začela otresat z glavo). Fant si je dal pol trak čez ušesa in bil v sedečem položaju. Oba brez problemov, bolečina prenehala, uho pozdravilo.:palec:
Je pa res, da več kot 1× dozo noben ni rabu.

V primeru nadaljnih bolečin, pa valda, da bi letel h dohtarju. xDDx
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#59 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 13. februar 2006, 13:08

saj, tocno to. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#60 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 5. maj 2007, 13:06

no js sm si tole temo prebral in opazu da ne razumem čist vsega, pol sm pa še eno drugo temo bral in vidu o netresku še par receptov in je mal bol razumljivo blo :D in sicer je recept s čebeljim voskom, blo je čez celo temo mal tak da bom tule napisu povzetek ko je glih tema o netresku :)

5 dkg čebeljega voska
0,2 dl olivnega olja
0,5 dl čisteka soka netreska

dal bi se tud (če nočete teh mer uporabit):
1 merica in dobra polovica olivnega olja
1 merica soka natreska
1/2 merice lahko mal manj

nism obeh sprobu tak da ne morm rečt kera je bolš, najbolš da sami probate :D

Čebelji vosek raztopimo na zelo blagem ognju (lahko kar v lončku, ker se vse zelo lepo opere). Odstavimo od ognja in dodamo dobro olivno olja in čisti sok netreska. Sok netreska dodajamo počasi in sproti mešamo, sicer se vosek hitro strdi, sok pa ostane na dnu. Najboljši pripomoček je ročni mešalnik (ne električni) ali navadna metlica za stepanje. Ko se masa ohladi, jo preložimo v manjše lončke in damo v hladilnik. Krema je odlična za vse vrste odrgnin, za občutljivo in vneto kožo ali pa zgolj za nego.
Moški, ki imajo občutljivo kožo jo lahko uporabijo namesto losijona za po britju. Sam čebelji vosek vsebuje veliko vitamina E, netresk pa, kot je že Marsa napisala, ima veliko zdravilnih učinkovin.

zasledil sm še eno varianto (ki je pa precej podobna):
Vosek pa olje se "kuha" nad parno kopeljo. Tolko da se vosek raztopi nato se odstavi iz posode in počasi dodaja sok natreska. Meša se toliko da se sok fino porazdeli. To se ulije v lonček. Ko pa je že malo ohlajeno pa še vedno toliko tekoče se lahko doda par kapljic čajevca ali kakšno drugo eterično olje. Potem pa v hladilnik da se ohladi.

Js ko si bom naredu bom verjetno uporabil iz vsakega recepta malo kokr se mi bo zdel da je najbolš, sicer pa recepta niti nista tako zelo različna. Vrjetn bom namest kuhanja nad paro (nevem kok bi blo to najbolš nardit :P) kr stopil v enem lonču čebelji vosek.

Lp, Nejc :D

#61 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 5. maj 2007, 13:43

1 del voska pa 12 delov olja olivnega torej pa kr liste notr pa na vodno kopel pa bo? a si že probala

nejc :)


P.S. tam ko so merice ne v postu prejšnem, tist 1/2 merice je mišlen vosek, sam zgleda je še to prevč :D

#62 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 5. maj 2007, 14:31

ok hvala, kok pa bi recimo listov pol če je en del voska 12 delov olja, kok delov pa recimo listov?

#63 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 5. maj 2007, 14:48

ja, pol pa še kako eterično olje čajevca pa že MORE pomagat :)

#64 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 11. maj 2007, 18:55

kak sm vesel :)
pogledat sm šol v par vrtnarij ... pa niso mel
pol pa sm dobu od babice 3 netreske
zej pa sam posadim pa počakam da mal zraste, pol pa kremica :)

#65 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 13. maj 2007, 18:42

Jaz sem kupila zadnjič rdeče netreske. V vrtnariji eni, kjer sem že dosti preveč dnarja pustila. Pa nimam pojma ali imajo ti tudi kakšen zdravilen učinek. So pa lepi.
Za vsak primer jih imam pri vrtu tiste ta prave.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#66 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 13. maj 2007, 19:00

js sm opazu da niso bli trije ampak jih je šest :D
sm jih že posadil, naj bi se jih bol mal zalival, nataly kok jih ti kej zalivaš pa kok uspevajo kej?

#67 amber

amber
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 926

Objavljeno: 13. maj 2007, 20:12

js sm opazu da niso bli trije ampak jih je šest :D
sm jih že posadil, naj bi se jih bol mal zalival, nataly kok jih ti kej zalivaš pa kok uspevajo kej?


Netresk ne rabi posebne nege, je zelo odporen x;)x Jaz sem ga enkrat na Notranjskem našla, na eni ograji in ga posadila na vrt, ter "pozabla" nanj. Od tega je že več let in ga sploh ne zalivam, kolikor pade dež x;)x

Se pa fino razraste, kolikor ima prostora. Podobno kot aloja vera npr.



#68 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 13. maj 2007, 21:30

Točno tako. Moja mama ga je imela pred leti v enem starem piskru.. razrastel se vsepovsod, zalival pa ga je dež.
Jaz sem ga tudi si izprosila predlani od ene gospe, ki ga imela kar v nekem starem vedru posajenega, vsega nagnetenega. Posadila sem ga pa ob vrt na "kao" cvetlično bodočo gredo x:o)x zaenkrat samo še raste, nič se ne razrašča vsepovprek.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#69 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 13. maj 2007, 21:45

aha, js sm v en tak podolgovat lonc za rože posadil pa dal na balkon, sam ne bo dež zalivu ampak bom js
amber a pol praviš da alojo tud ni treba velik zalivat? kr mam tud eno (ni glih aloe vera, je aloe arborescens, ampak sej vrjetn ni vlke razlike, aloe vera je pač mal nižja :P) in nism sigurn kolk je treba zalivat

#70 girly

girly
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 891

Objavljeno: 14. maj 2007, 05:22

Se mi zdi, da smo že razpravljali, da se temu tudi uhjak reče, pa se mi ne da nazaj pogledat.

Mo, ravno zadnjič sem opazila, da se nam je ta stvar že malo tu mač namnožila okoli rož, tako da če ga kdo hoče, komot kakšnega izpulim in mu ga dam.

Tudi čez tisoč let, tu bom stal,
sonce bo moje srce,
ena od tisoč zvezd mi bo prav ,
nosil bom njeno ime ...


#71 amber

amber
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 926

Objavljeno: 14. maj 2007, 06:41

aha, js sm v en tak podolgovat lonc za rože posadil pa dal na balkon, sam ne bo dež zalivu ampak bom js
amber a pol praviš da alojo tud ni treba velik zalivat? kr mam tud eno (ni glih aloe vera, je aloe arborescens, ampak sej vrjetn ni vlke razlike, aloe vera je pač mal nižja :P) in nism sigurn kolk je treba zalivat


Zalivaš tako kot kaktuse poleti: enkrat na dva tedna (orenk x;)x, da odteče voda na dnu skozi luknjo v loncu ) pol pa pustiš, da se zemlja presuši in tako počneš skoz....Netresk je lahko zunaj čez zimo, kar ne velja za druge kaktuse.



#72 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 14. maj 2007, 08:26

Ha, jst sm g pa glih ta vikend presadila v "boljšo" zemlco; ma tako debelo in dolgo korenino, ko en konkreten peteršilj :2src:
Se pa nič ne razrašča, cveti ali kaj podobnega, samo kvišku pa raste "kot konoplja"
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#73 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 14. maj 2007, 12:35

girly kje iz štajerske pa si ti?
sm razmišlu da bi si jih res dobu čim več in bi lahka pol fajn kremco delu x^x

#74 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 22. marec 2012, 18:58

Evo, ukradla 4 listke netreska na sosedovem vrtu (slučajno zadnjič opazila, da ga en od sosedov ima, sam žal ne vem čigav vrt je, da bi vprašala, če lahko ...)

gre v uho zdajle, pa potem za lahko noč še enkrat, pa da vidimo, če bo delovalo :palec:
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#75 mayan

mayan
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 999

Objavljeno: 11. marec 2015, 15:08

Poskusila bi z netreskom pri moji psički, ker ima ponovno vneta ušesa. Ne morem gledat, da bo vsak mesec in pol na antibiotikih.

 

Je kdo tu iz MB, ki ima to rastlino? Včeraj sem jo sicer kupila v vrtnem centru Kalia , vendar je ful mlada in iz tistih majhnih listkov nič soka na priteče.


~THE LESSON IS ALWAYS LOVE.~




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0