Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Morala - zavora ali pogon?


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
200 komentarjev na to temo

#1 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 3. november 2005, 12:30

Morala je tema, ki je nekako obvezna pri vsaki razpravi o metodi osebnostne rasti. Vsaka organizirana religija in družben sistem, ki je nastal, ima svoj moralni sistem. Kdaj je morala pogon našega napredovanja in kdaj je poguba? kako se odzivati na moralnost in nemoralnost? kam vodi moralnost in kam nemoralnost? Ima samo religija ekskluzivno pravico nad moralo? Je morala napsrotovanje osebnostni rasti?
Naštepal sem vprašanj in sedaj dragi spletkarji in spletkarke, le komentirajte! :2src:
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#2 api

api
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 18

Objavljeno: 3. november 2005, 13:45

:palec:

morala ... morda družbeno priznane norme. Kaj pa etika in razlika med moralo in etiko?

#3 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 3. november 2005, 14:22

:vragec:

che zadevo malce drugache naglasish, dobish nekaj zelo potrebnega... x:Dx x:Dx x:Dx

zlomk...tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#4 cashy

cashy
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 855

Objavljeno: 3. november 2005, 17:11

mislim, da morala zadržuje človekov napredek, kadar bi bil ta napredek ustvarjen na škodo drugega osebka..ponavadi je to napredovanje v materialnem smislu.
Morala pa pospešuje človekov napredek le, kadar se je dosledno drži in ne dovoli nobenega odstopa ne glede na okoliščine. Tako človek utrjuje svojo duhovno moč in krepi s strani ljudi, ki so v kontaktu z njim, spoštovanje in zaupanje.
ne vpraš me nič, ker nič ne vem...

#5 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 3. november 2005, 17:35

Morala je vedno dvojna, a etika ni.
Morala je nujnost vsake organizirane družbe, saj omogoča nekakšen najmanjši skupni imenovalec sobivanja. Morala postane škodljiva, ko se začnemš obremenjevati z drugimi ljudmi in njihovo moralnostjo. V nekaterih šolah Kabale(tudi sam pripadam takšni šoli) je moralnost del začetnikove prakse. Ne moreš napredovati, dokler nisi moralen. Moralen človek lahko postane etičen.
Past morale je v njeni dvojnosti. Sestoji iz moralnega akcelatorja in moralnega inhibitorja. Vsak motiv za akcijo gre skozi to. Nemoralni motiv sproži inhibitor in počutiš se slabo že ob misli na nemoralno dejanje. Moralnost seveda ne sme biti v službi omejevanja. Žal mnoge religije in sekte zlorabljajo moralnost.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#6 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 394

Objavljeno: 3. november 2005, 18:56

Je potem etika univerzalna?
Morala ni, to je jasno. Morala je tudi različna od družbe do družbe. Kar je npr. pri nas moralno, v neki drugi družbi mogoče ni.
Ampak tudi etika so samo neka pravila ki jih je NEKDO postavil.
Kaj je potem tisto pravo česar se je treba držati da bi se označil za moralno in etično osebnost?

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#7 Natasha

Natasha
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 045

Objavljeno: 3. november 2005, 21:25

Jaz jemljem to čist preprosto:

Ne sodi! Delaj kar ti paše ne da bi s tem obremenjeval sebe in okolice!


Kot pravi Binga Bonga
KRATKO + JEDRNATO x:Dx

Drugače pa je Kabalist spet zlo dobr opisal!

Če vam ne uspe prvič, vam gre v povprečju tako kot drugim.
M. H. Alderson

#8 Gost_mačona_*

Gost_mačona_*
  • Gost

Objavljeno: 3. november 2005, 21:29

morala oz. slaba vest je zavora, ki me vse prevečkrat opomni, da nekaj ne smem. no fun. :o|o:

#9 Natasha

Natasha
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 045

Objavljeno: 3. november 2005, 21:36

Kaj ne bi bilo čudovito, če bi bili vsi ljudje tolk odprti, dojemljivi, resnično želeli eden drugemu vse naljepše, skratka da bi se skozi vse brez zavor pretakala LJUBEZEN.... Potem, Mačona, bi čiste vesti in brez moralnih zadržkov počela tudi to (kar si že pač mislila) in bi ti bilo fun na kubik, pa še okolica bi bila vesela, ker bi uživala, ko vidi tebe, kako uživaš.....
Če vam ne uspe prvič, vam gre v povprečju tako kot drugim.
M. H. Alderson

#10 Gost_mačona_*

Gost_mačona_*
  • Gost

Objavljeno: 3. november 2005, 21:38

dobro jutro, življenje ni takšno. pač, trenja morajo biti. kaj, če bi vsi razmišljali kot Razkolnikov? x:Dx

#11 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 3. november 2005, 22:09

Kaj je potem tisto pravo česar se je treba držati da bi se označil za moralno in etično osebnost?

Etična osebnost deluje univerzalno in nikoli ne pomišlja o vzrokih svojih dejanj.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#12 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. november 2005, 09:46

zame morala tud slucajno ni enaka etiki.

Dobra tema. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#13 Mihela

Mihela
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 156

Objavljeno: 4. november 2005, 09:56

Zelo zelo dobra tema.
Tudi zame morala ni etika. Morala so zunanja pravila, kaj smeš in kaj n esmeš. Tako trdo , Saturnovsko mi zveni.
Etika deluje iz človeka, človek je preprosto v sebi plemenit in iz sovjem plemenitosti dela najbolje kot ve in zna, to je zame etika in to je veliko bolj mehko in veličastno, to je po moje tip Jupitrove energije.

Vsekakor je morala za neke ljudi primerna, za neko stopnjo razvoja. Daja občutek varnosti, in na nek način ureja svet. Vendar je za iskrenega človeka, ki išče resnico isto, kot bi si zavezal verigo okrog vratu, si dal lisice na roke in tisto stare verige z železno kroglo na noge, človeka naredi lažnega in mu onemogoča, da bi bil iz sebe ven spontan in iskren.


To je moje mnenje. Zanimiva je karta z imenom morala, pri Oshejevem zen tarotu.



Vse dobro,

Mihela

astrologija ni za to na svetu, da bi strašila...niti ne za to, da bi določala...sam za to je, da nam da vpogled, kako stvari so...

dnevni horoskop

začetek študijskega leta na AI

17. in 18. 9., karmična sinastrija in prognostika v Postojni

 

 


#14 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. november 2005, 09:59

Zelo zelo dobra tema.
Tudi zame morala ni etika. Morala so zunanja pravila, kaj smeš in kaj n esmeš. Tako trdo , Saturnovsko mi zveni.
Etika deluje iz človeka

:palec: xyesx

Zanimiva je karta z imenom morala, pri Oshejevem zen tarotu.

Jp, kraljica mecev drugac... se bolj zanimivo se mi zdi, ker je ravno tej karti prisodil (osho) to energijo.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#15 Mihela

Mihela
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 156

Objavljeno: 4. november 2005, 10:01

:palec: xyesx
Jp, kraljica mecev drugac... se bolj zanimivo se mi zdi, ker je ravno tej karti prisodil (osho) to energijo.



Veš kaj ne poznam klasičnega tarota, tako da ne morem uživati v tej primerjavi.


Vse dobro,

Mihela

astrologija ni za to na svetu, da bi strašila...niti ne za to, da bi določala...sam za to je, da nam da vpogled, kako stvari so...

dnevni horoskop

začetek študijskega leta na AI

17. in 18. 9., karmična sinastrija in prognostika v Postojni

 

 


#16 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. november 2005, 10:07

Meci predstavljajo misel, moc duha, sicer pa jih navadno dojemamo kot nekako *tezje* karte.
Kraljica mecev navadno prikazuje zensko osebo, ki je zelo izkusena (nekateri jo preprosto razlagajo kot loceno zensko ali vdovo ali pa tudi taksno, ki je starejsa od sprasevalca, kar se zdi meni velik prepovrsno in tud slucajno ne kaze pravega pomena te karte).
Kaze pa res lahko na hladnost, togost in zapetost (sicer pa druzba, okolje jo tlacita v kalupe, tako da tu je najbrz osho videl potem to primerjavo).
Seveda lahko kaze tud na situacijo in tud na mosko osebo (vendar praviloma osebe res prikazujejo osebe in kraljice navadno prikazujejo zenske osebe, kot receno, lohk pa tud situacije).
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#17 Indy

Indy
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 744

Objavljeno: 4. november 2005, 10:11

Eh morala xcivx .Delaj dobro, delaj prav pa ne rabiš nobenga predalčkanja stvari v življenju z besedo Morala.

#18 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. november 2005, 10:13

saj v tem je pa glih finta v morali in razlika med etiko - ker ti jo drugi (tumbajo).

tko kot se lohk pozvizgas na pravila - sam a se? xDDx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#19 Indy

Indy
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 744

Objavljeno: 4. november 2005, 10:19

tko kot se lohk pozvizgas na pravila - sam a se? xDDx



Odvisn kjera Marsa.Ponavad tko delam iz sebe in se nekak poklapam z pravili in nekako sploh ne dojemem da se jih tut hkrat držim-sej večina pravil je uredu....razen ta zdej k se vozm na šiht na neregistriranmu skuterju 26 km proč po taglavni cesti x;)x...z tem ne škodujem nobenmu

#20 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. november 2005, 10:21

saj..... tako ja... xyesx
Pravila je cist kul poznat, ce naj mamo pol tolk (recimo) jajc, da jih krsimo.
na lastno odgovornost pac, ze mi presodimo, al se nam poklapa al ne.

sam vseen.... nekje bi pa enga s tako moralo (cist moralno x:px) kamenjal do smrti, recimo. ker je preprosto v drugem okolju.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#21 Indy

Indy
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 744

Objavljeno: 4. november 2005, 10:34

sam vseen.... nekje bi pa enga s tako moralo (cist moralno x:px) kamenjal do smrti, recimo. ker je preprosto v drugem okolju.


Nikol.Kva drugi počnejo je njigov problem(pa naj bo ne vem kako čudaško je-sicer je pa pr drugih, drugačnih od tebe to za pričakovat in zakaj so taki tiči razlog)Važna je duša, dobra duša človeka.

#22 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. november 2005, 10:35

slednja se vcas v masah izgubi. zal. :|||
clovek je dober, ljudje ne vedno.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#23 Indy

Indy
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 744

Objavljeno: 4. november 2005, 10:38

slednja se vcas v masah izgubi. zal. :|||
clovek je dober, ljudje ne vedno.


Marsa mi boš verjela če ti rečem da do sedaj še nisem naletel na človeka ki bi bil res pokvarjen.Z vsakega sem spravil vn kanček dobrote pa čeprav malo.Nismo ljudje slabi veš, okolje nas prisiljuje v to, sploh takrat ko nismo sami dost močni.

#24 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. november 2005, 10:47

Ti verjamem, jasno. Pa ti verjames meni, da sem ga pa ze, pa ne enga? :)
To da sem ga zmutila recimo, ne pomeni nujno njegove dobrote, pac pa mroda vdanje v usodo ali pa mojo premoc, vec inteligence ipd.
Ni vedno dobrota, ko nekdo preprosto ne dela (vec) slabega.

ena mojih nalog je tud, da spoznam vse cloveske lastnosti - vkljucno z najslabsimi...... in to je pac tko. nima smisla, da se primerjamo med sabo al pa da kdo koga prepricuje v kaj (saj nima njegovih izkusenj, ce nekdo nekaj dozivlja tko pa tko, ni receno, da kdo drug ne dozivlja cist drugace enakega oz. istega dogodka)... ceprav vem, kaj mislis, vcas bi se mroda s tabo clo strinjala... nisem pa idealist v bistvu. ceprav mam rada ljudi in verjamem vanje, ne verjamem vec v njihovo absolutno dobroto.

malo *dobrote* izvira res iz dobrote.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#25 Indy

Indy
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 744

Objavljeno: 4. november 2005, 10:48

ljudje ne vedno.


Seveda da ne ko je lider "pokvarjen"-spet okolje




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0