Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kritika


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
157 komentarjev na to temo

#1 alena

alena
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 97

Objavljeno: 5. julij 2002, 01:00

Zadnjic sva se s prijateljico pogovarjali o tem, kako tezko je vcasih komu povedati kaj zoprnega, za kar ves, da ga bo mogoce prizadelo, pa moras, za njegovo dobro. In kako to narediti? Pa je rekla, da je bila na nekih predavanjih nekega psihologa, ki je rekel:

NIKOLI NE KRITIZIRAJ OSEBE, PAC PA NJENO DEJANJE!

(Ceprav je sam med predavanji delal tocno to, ... ampak to je ze njegov problem.)
Zelo res in smiselno se mi zdi. Zato sem se potrudila in izkoristila prvo priloznost, ki se mi je ponudila. Partnerjeva sestra-najstnica me je pustila na cedilu in jaz sem jo morala skregat. V bistvu je bilo tako lepo, da sva se potem se dolgo objemali, malo jokali in se imava zdaj se raje.

Kako to pocnete vi?

#2 stu2

stu2
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 88

Objavljeno: 7. februar 2003, 01:00

Kaj je sploh kritika. Je to oblika nestrinjanja,ljubosumja
ali samo obramba? Kritiziramo samo to kar ne sprejemamo
ali nam ni všeč? Vas kritika prizadene,užali
ali odvrne od dejanja? se temu uprete, vas spodbudi?
Je nujno da je kritika slaba?
Zna kdo opredeliti ta pojem?

hariObjavljena slika

#3 andrej

andrej
  • D član
  • Št. objav: 696

Objavljeno: 8. julij 2002, 01:00

alena: bolj kot z dajanjem kritike imam probleme s sprejemanjem. Kar nekako avtomatično se ob kritiki postavim v bran in postanem dekonstruktiven. Verjetno je to še vedno pomankanje samozavesti. Se pa učim in predvsem se zavedam te moje napake, dostikrat mi že uspe prenesti kritiko pozitivno in konstruktivno, vendar je tista prva reakcija še vedno taka.

Pri dajanju kritike pa sem zelo previden. Le ko imam očutek, da moram res povedati povem. Sem pa opazil, da dostikrat govorim tuji jezik, če človek ni pripravljen sprejeti povedanega tega tudi ne sliši.

andrej

#4 alena

alena
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 97

Objavljeno: 8. julij 2002, 01:00

Ja, Andrej, zgleda da imamo ljudje resnicno probleme s tem. Sprejemanjem in dajanjem kritike. Saj ne da bi jaz bila kak expert na tem podrocju, ampak sem opazila, kako majhna korekcija lahko naredi veliko spremembo. In potem tudi lazje sprejmes tako kritiko. Posebej pri otrocih, ko jih ucimo z zgledom, kako naj se obnasajo.

Recimo namesto da reces 1.: Alena, ti si neodgovorna oseba!
Reci 2.: Alena, tvoje dejanje je bilo neodgovorno!

Ker ce reces 1. bom jaz dobila nalepko JAZ SEM NEODGOVORNA in bom uzaljena ali jezna in ne bom sposobna prenesti kritike, ker mogoce sploh ni upravicena. Ce reces 2. se bom vprasala: ali je to res? In se bom potrudila, da popravim napako.

#5 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. julij 2002, 01:00

Alena - zelo dobro razmišljaš in zelo fino temo si odprla (*če je ne bi ti, bi jo slej ko prej jaz). :)
Točno je res, kar praviš.
Meni so prilepili v življenju dosti teh nalepk, kot praviš...

To je zelo dober način in pravzaprav je hecno, kako malo je treba - samo drugače postavimo zadeve, pa je VSE drugače.

Marsa

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Jaz iščem le eno - da bi izrazil tisto, kar hočem... In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem". Picasso

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#6 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 8. julij 2002, 01:00

saj kritika je opomba.
opomin,za kar ni bil omogočen normalni pristop glede zahteve.
Kritika je lahko cenjena.
Jest jo najraje izražem takrat, ko želim nekaj podučiti. Seveda pa najbolj doseže učinek, če je takoj sprožena ob akciji-reakciji.


pokowc

#7 teja

teja
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 717

Objavljeno: 9. julij 2002, 01:00

Se strinjam z Aleno in Pokowcem. Jaz osbno ne dajem kritik, le svoje mnenje, če sem že vprašana po njem. Ker ljudje smo tako občutljivi in tudi dobronamerno mnenje znamo spremeniti v najhujšo kritiko in sovražnika.

Lep nasmejan dan ti želim

http://www.lunin.net...um/blog/mavlica


#8 strelka

strelka
  • D član
  • Št. objav: 360

Objavljeno: 18. julij 2002, 01:00

Kritizirati nekoga je v bistvu napad na njegovo osebnost. Npr. ti si neroden, grd, zloben... Ljudje v svojem bistvu nismo taki, včasih nas zanese in NAREDIMO kaj takega, zato je prav, da se opozori na dejanje. Otrokom nikoli ne rečem nisi priden (kaj pa sploh to pomeni?), vedno opozorim na dejanje, kaj si naredil, ali je bilo to v redu, kako bi bilo bolje... Pozdraviš njegovo popravo, pohvališ njegovo odločitev. Kritika (če je to sploh kritika - bolje bi bilo meja) pa mora biti, predvsem pri otrocih, ker jim to pomeni tudi varnost, ki pa je za njihov razvoj še kako pomembna. S tako kritiko otroku pokažemo tudi, da ga imamo radi.

Govorim o otrocih, ker imam tu izkušnje, a mislim, da pri odraslih ni veliko drugače.
strelka

#9 Tadeja

Tadeja
  • Vajenček
  • PipPipPip
  • Št. objav: 33

Objavljeno: 18. julij 2002, 01:00

Kritike na moj račun izredno dobro sprejmem- me ne prizadanejo. Če dobim kakšno kritiko, jo vzamem kot dobro in ne slabo stvar. Kritika me potem še bolj žene naprej proti novim ciljem.

#10 andrej

andrej
  • D član
  • Št. objav: 696

Objavljeno: 19. julij 2002, 01:00

Jaz se včasim kar malo nasmejim sam sebi, ko dobim kakšno kritiko, še vedno se včasih postavim v bran, je pa to samo prva reakcija, vedno poskušam premisliti, kaj pomeni ta kritika. In potem naprej, ponavadi še bolše, zato je kritika dobrodošla.

andrej

#11 Volk K.L.

Volk K.L.
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 848

Objavljeno: 23. julij 2002, 01:00

Hja, zelo malo iskrenih kritik sem v zivljenju slisal. Tistih kritik, ki bi se resnicno nanasale na tvoja dejanja. Mislim, da vsak dozivi nekaj podobnega. Vecina kritik se bolj nanasa iz same zlobe v smislu kako uzaliti doloceno osebnost ali pa iz same favsarije. Kritike resnicno jemljem samo od najboljsih prijateljev, druzice (ex) , od brata in mojih starsev. Od ostalih pa prezrem.
Ja sam ka mali pao s lipe

#12 aquarius

aquarius
  • D član
  • Št. objav: 1 035

Objavljeno: 7. februar 2003, 01:00

stu2: Kritika je precej subjektivna zadeva,z mojega stališča.
Tako tudi vsi ,tako zvani kritiki,na različnih področjih ocenjujejo oz.kritizirajo, na osnovi znanja,ki so si ga nabrali z določenega področja.Te vzorce,ki so zelo subjektivni, potem prenesejo v kritiko.Jasno je,da se subjektivnost kritika in subjektivnost stvaritelja ne moreta vedno ujemati in takrat pride do prizadetosti in seveda obratno,ob pozitivni kritiki je to spodbuda.
Nekako pa razmišljam, da je tako "slaba"(če se ne spusti v zaničevanje) kot "dobra" kritika pozitivna - da nov zagon.


_________________________
Glej naprej,če se le da...
Glej naprej, če se le da,...

#13 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 7. februar 2003, 01:00

zame je kritika neka vrsta opisovanja, ne glede slaba al pa dobra; mora se izraziti...sej z leti pride kritiziranje v meji normale in pravilnega presojanjaObjavljena slika
Vrsta obsodbe, ki je izvršena na določen občutek? občutek pa je nagnjen v posameznikovi skepsiObjavljena slika

P°k0w<


#14 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 7. februar 2003, 01:00

Kritika (pozitivna ali negativna) premika stvari. Pozitivna kritika vzpodbuja, negativna pa pove, kaj je treba izboljšati. Se pa ni dobro obesiti le na eno kritiko oz. na tisto, kar pove en kritik. Vedno je dobro slišati več kritik, več mnenj - kajti vsaka kritika pove le mnenje enega posameznika, ki ni nujno kompetenten in subjektiven.

Zato pa mi je tako všeč tale forum, ker prebiram toliko različnih mnenj! Objavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slika Tako si širim obzorje.
Kritika me navadno ne prizadene - seveda če ni žaljiva, neokusna. Pametna, dobronamerna kritika mi da misliti, in (kot sem že napisala) s tem premika stvari.

Tamara

*******************

#15 zoey

zoey
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 50

Objavljeno: 7. februar 2003, 01:00

Zame je pomembna vsaka kritika,pozitivna ali negativna.
Bolj pomembno pa kot sama kritika, je moj odnos do tistega, ki kaj "kritizira".
Če vem, da mi oseba (da jo poznam, imam dobre izkušnje s to osebo,...), od katere sprejemam kritiko, hoče dobro, jo poslušam vedno in sem vesela kakršnekoli kritike.
So pa nekateri ljudje, ki kritizirajo (negativna kritika ) samo, da me prizadenejo.Vem iz izkušenj, da so mi ti ljudje zelo nevoščljivi.
Včasih me je to prizadelo in sem zaradi takih kritik bila zelo slabe volje.Danes pa se na take ljudi ne oziram.
Mislim, da se na podlagi kritike zelo močno vidi kultura kritika.

Osebno dajem le pozitivne kritike.Negativne kritike dam samo takrat, ko vidim, da jih človek lahko sprejme, ker se bojim, da ga prizadenem.Dajem jih samo ljudem, ki jih zelo dobro poznam.
Lep pozdrav,
Zoey

#16 stu2

stu2
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 88

Objavljeno: 8. februar 2003, 01:00

Hala za odgovore.Pri meni bo torej res držalo, da jemljem stvari preveč osebno.Ja nekaj ima luna v raku s tem.

#17 yoko

yoko
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 183

Objavljeno: 5. junij 2003, 10:37

Ne vem zakaj, vendar zadnje čase opažam, da zelo zelo težko sprejemam kritiko od kateregakoli človeka ,tudi mojih najbljižjih, za katere vem, da mi dajejo kritiko iz ljubezni do mene, ker mi hočejo najboljše.Ne vem, kako naj to popravim.

Yoko

#18 misti

misti
  • D član
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 112

Objavljeno: 5. junij 2003, 13:42

Hmm... enostavno osebi svoje mnenje povem... vedno poudarim, da je moje mnenje tako in tako... oseba pa naj potem razmisli ali pa ne...

#19 niky

niky
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 70

Objavljeno: 6. junij 2003, 12:51

SAJ SE NE NANAŠA DIREKTNO NA TO TEMO, PA VENDARLE. JAZ SEM PONAVADI TIHO DO ZADNJEGA. POTEM SE MI NABERE IN ... dANES SEM JEZNA V SLUŽBI. TOLIKO DELA PADA NAME, DA ENOSTAVNO NE ZMOREM VEČ. KLJUB TEMU DA SEM UČINKOVITA IN ORGANIZIRANA MI DELO ŽE CEL MESEC OSTAJA. IN ŠE SE KOPIČI. PODROČJA DELA PA PRESKAKUJE PO TRIKRAT NA DAN.... POLNO GLAVO IMAM, MA ME DA BI..... x?x :\:

#20 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 6. junij 2003, 13:26

Tole je za Lunino Črno luknjo, ja, niky ... x;)x

Relax ... globoko vdihni .... izdihni ... x:Dx In se nasmej

tukaj pa se slikica!

To temo je popravil/a rachek: 6. junij 2003, 13:34


#21 vanja

vanja
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 777

Objavljeno: 6. junij 2003, 14:05

Niky imela sem podobno iskušnjo, vsi so mislili, da zmorem vse, pa sem povedala naprej nadrejenemu, ki je ukrepal, dokler boš tiho in delala vse, nihče ne bo vedel, da ne zmoreš. Povej !!!"!

LP!

#22 anaconda

anaconda
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 668

Objavljeno: 9. junij 2003, 10:42

Kritike je problem devat. Še prej se je treba vprašat, ali je res v njegovo dobro?

Ne vem, kritike lahko marsikaj uničijo. Mogoče ti veš, da nekaj ni vredu, a nimaš pravice to povedat drugemu. Nekdo drug, temu še ni dorasel in bo to vzel za slabo in lahko s tem uničiš marsikatero vez. Vsak mora sam spoznati, da ne dela prav, ker šele takrat se bo tudi pripravljen spremeniti, drugače je kot da bi se z glavo zaletaval v zid. bolj boli tebe kot zid, zid pa še vedno stoji. x;)x

kakor koli, tud jaz ne prenašam dobro kritike. no, ne jaz moj ego. Zato se malo usedem nazaj, prežvečim in vidim, ali je na tem kaj resnice.
ANGELI LETIJO ZATO KER SE NE JEMLJEJO RESNO

#23 anaconda

anaconda
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 668

Objavljeno: 9. junij 2003, 11:21

vse je odvisno od tistega, ki sprejema kritiko, kako je bo zaznal, je pa res, da je veliko tud od tega kako boš kritiko podal. kaj naj rečem, vse je v glavi
ANGELI LETIJO ZATO KER SE NE JEMLJEJO RESNO

#24 Volk K.L.

Volk K.L.
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 848

Objavljeno: 9. junij 2003, 23:53

:xx!: Eni so pa prav taki, da vse izkritizirajo ker so oni sami nekaj posebnega, "superiornega". :xx!:
Ja sam ka mali pao s lipe

#25 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 10. junij 2003, 02:18

:vragec:


hmmmm

kritik je teoretik brez prakse


praktik je rokodelec brez teorije


:vragec: je pa umetnik
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0