Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Topaz


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
8 komentarjev na to temo

#1 RiKu3M

RiKu3M
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 25. februar 2006, 10:31

Mene bi pa zanimale vrste topaza saj sem jih že kar nekaj zasledil. Zanima me tud če so kake razlike v njihovem delovanju (npr. med modrim topazom in topazom imperial).

#2 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 25. februar 2006, 11:31

Mene bi pa zanimale vrste topaza saj sem jih že kar nekaj zasledil. Zanima me tud če so kake razlike v njihovem delovanju (npr. med modrim topazom in topazom imperial).


TOPAZ
Rombični Al2[F2 | SiO4]
Pogoste primesi: OH, Cr, Fe, Mn, P
Trdota: 8
Gostota: 3,53–3,56 g/cm3
Element: zlati – ogenj, modri – zrak

Pojavlja se v različnih barvah in oblikah. Znanih je približno 140 oblik, v katere kristalizira topaz. Kristali, ki lahko dosežejo izredne velikosti, so najpogosteje prizmatski, kratkostebričasti neredko tudi prerasli in progasti. Najtežji do sedaj najden kristal topaza tehta 270 kg.
Topaz je prosojen do prozoren, steklenega sijaja, popolne razkolnosti in iverastega do školjkastega loma. Zaradi popolne razkolnosti je priporočljivo, da je v nakit vgrajen tako, da je čim bolj zaščiten pred udarci; zelo rad se namreč zlomi. Lahko je brezbarven, rumeno barvo mu da krom, modro železo, rjavkasto mangan. Včasih je tudi zelen, rdečkast ali vijoličen. Topazi vsebujejo precej vode in fluora. Če je vode več kot fluora, so načeloma zlato rjavi ali rožnati, če pa je več fluora kot vode, pa modri ali brezbarvni.
Topaz je zelo popularen draguljarski kamen, njegova cena pa je odvisna od barve in čistosti. Topazom, ki imajo zaradi primesi fosforja pridih rožnate barve, običajno pravijo cesarski topazi (topaz imperial), oranžnim do oranžno rdečim hiacintni topazi, rumenim pa zlati topazi.
Barva topazov je pogosto zelo slabo obstojna. Nekateri rumeni topazi izgubijo barvo že, če jih izpostavimo sončni svetlobi in preidejo v motnobelo, bledomodri pa postanejo bledorumeni. V H2SO4 so slabo topni. Brusijo jih fasetno. Največji brušeni topaz tehta 36.853 karatov.

Izvor imena: Iz starih rokopisov izvemo, da so najlepše topaze našli na otoku Zebirget v Rdečem morju, ki ga je Plinij poimenoval Topasos (iz topasien, kar pomeni domneva). Ta vulkanski otok je bilo namreč težko najti, križarji pa so ga poznali pod imenom Isle of St. John. Danes vemo, da ta podatek ni točen, saj na otoku Zebirgetu kopljejo peridot.

Nahajališča: Brazilija, ZDA, Mehika, Šrilanka, Burma, Rusija, Ukrajina, Avstralija, Tasmanija, Japonska, Nigerija, Namibija. Zelo lepe topaze so v 19. stoletju našli tudi v Sibiriji (Rusija).

Možnosti zamenjave: Modri topaz je lahko podoben akvamarinu. Ločimo ju po boljši razkolnosti topaza. Zlati, predvsem brušen, pa je po barvi podoben številnim barvno sorodnim kristalom. Od kremena ga ločimo po tem, da je mnogo trši, cirkon pa ima visoko dvolomnost.

Ponaredki: Na trgu so prisotni modri in prozorni sintetični topazi. Pod imenom orientalski topaz večkrat kupimo citrin ali rumeni safir. Žgani ametist, ki je mnogo mehkejši, včasih prodajajo kot madeirski topaz, rumeno rjavi kremen pa kot škotski topaz. Prav tako pod imenom topaz večkrat ponujajo dimni kremen.
Najpogosteje pa z žarjenjem ali obsevanjem topazom spremenijo barvo. Z žarjenjem postanejo rumeni topazi rdečkasti, oranžno rdeči pa rožnato rdeči. Brezbarvni topaz, obsevan z röntgenskimi žarki, postane rumenkast.

Tradicionalna uporaba: Težko je točno reči, katere lastnosti so v preteklosti pripisovali zlatemu topazu, saj so včasih vse prozorne rumene in rumeno zelenkaste kamne imenovali hrizolit (grško hrysos – zlato, lithos – kamen). Mineral, ki ga danes poznamo pod imenom topaz, je namreč to ime dobil šele pred približno dvesto leti. Iz opisov lahko sklepamo, da je Epiphanius iz Cipra (315–403) uporabljal eliksir iz zlatega topaza kot zdravilo proti steklini in tudi v kasnejšem času, nekako do 10. stoletja, obstajajo pričevanja o učinkovitosti tega zdravila. Albert Magnus (1193–1280) ga je priporočal proti protinu. Eliksir iz zlatega topaza so zaradi dejstva, da deluje na tretjo čakro, ki je središče osebnosti, uporabljali proti jezi, norosti, strahu, melanholiji in iluzijam.
Sveta Hildegarda je predpisovala eliksirje iz topazov za zdravljenje vranice in razstrupljevanje telesa.

Uporaba danes: Eliksir iz zlatega topaza pospešuje procese izgorevanja v telesu, krepi živce, samozavest in karizmo ter aktivira življenjsko silo. Za krepitev vseh teh učinkov pa ga lahko tudi ustrezno programiramo. Zlati topaz simbolizira ljubezen, zvestobo, modrost in samorealizacijo; ker pa je ognjeni kamen, deluje tudi kot zaščita proti urokom. Zelo je bil priljubljen kot talisman, saj so verjeli, da lastniku prinaša mir in srečo ter okrepi čut okusa.
Modri topaz pa je učinkovito sredstvo proti turom (polaganje na prizadeto mesto), boleznim grla in astmi, medtem ko pitje eliksirja iz modrega topaza prežene nespečnost. Uporabljamo ga tudi pri meditaciji, kjer nam pomaga, da se popolnoma zavemo tistih kvalitet, ki temeljijo na trdem delu.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#3 frfru

frfru
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 6

Objavljeno: 20. maj 2007, 10:55

Priponka  8a78_1_b.jpg   23,91K   47 Število prenosov

ze maloprejle sem prosil za razlogo iz slike za akvamarin,pa bi prosil še za tale topaz.če mi lahko kaj poveste glede nato kar je razvidno iz slike.

Hvala

#4 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 20. maj 2007, 15:01

Priponka  8a78_1_b.jpg   23,91K   47 Število prenosov

ze maloprejle sem prosil za razlogo iz slike za akvamarin,pa bi prosil še za tale topaz.če mi lahko kaj poveste glede nato kar je razvidno iz slike.

Hvala


Zelo lepo prvilno kristaliziran rauaamaeanai topaz.

la
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#5 frfru

frfru
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 6

Objavljeno: 20. maj 2007, 17:33

hvala za odgovor :palec:

#6 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 11. marec 2008, 23:59

tule omenjate le uporaba zlatega pa modrega topaza. Ko pa kupuješ npr. pa večinoma naletiš na brezbarvnega ...
Ima ta tudi kakšne posebnosti....?


Zihr jih ima. x:o)x x:o)x x:o)x


lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#7 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. marec 2008, 10:00

aja ...a pol z njim lahko zobe umivamo mislim flour pa to....ker ga ma več x:o)x

Zdaj ti sem mal zajebavaš tuki ..al pa tud ne, pa ne veš x:px

Resno sprašujem ...no če pa ne veš pa tud prav x^x

Bom potem sestro Hildegardovo upoštevala x^x


Kaj prida podatkov o tradicionalni uporabi prozornega topaza ni (izjema je morda ravno Hildegarda, ki ga je uporabljala za razstrupljanje). Opisa se nisem lotil zato, ker je bilo privlačneje opisati polarni skrajnosti topaza - negativno (modri) in pozitivno (zlati). Glede na sestavo, zihr vpliva na pretok energije, absorbcijo železa (eliksirji), pa tudi proti revmi, a je glede na to, da je običajno majhen, takšne navedbe nesmiselno pisati.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#8 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. marec 2008, 10:25

hvala lepa.... x:)x x;)x


No, zdej vidiš, na ker gumb je treba prtisnt? Sam rečeš, da pojma nimam ... x:o)x x:o)x x:o)x
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#9 anakristy

anakristy
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 1

Objavljeno: 5. julij 2009, 14:13

V osnovi delovanje enako vseh vrst, a barva doda se dosti posebnosti vsakega posebej...tu so beli, zlati ali imperial,modri, roza, rutiliran...




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0