Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

slikce


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
76 komentarjev na to temo

#26 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 14. januar 2008, 18:28

Mene pa zanima kateri kamni so v tejle kroni. Upam, da bo tole dovolj razvidno.
Bisere poznam..pol pa se že po malem neha. Safirji mogoče -tisti mali svetlo modri..?

Tule je še ena fotka - mogoče malenkost boljša


Mislim, da vidim rubin, safir in oniks. Za ostale pa nism zihr.

negotovi Nosorog
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#27 klarus

klarus
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 165

Objavljeno: 15. januar 2008, 16:41

tist, ki veleče na vijolčno..bi lahka bil ametist :inocent:
There is
One Mind,
One Truth,
One Source in the Universe,
and I AM ONE with ALL there is."

#28 Lisbona

Lisbona
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 566

Objavljeno: 15. januar 2008, 16:55

Hvala Nosorog.
Nikoli ne verjemi tistega, kar ti govorijo oči.Kažejo ti samo omejitev.
Richard Bach

#29 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 16. januar 2008, 09:00

Ne ni ametist. Sem ziher no, da ni.. Ker sem nos kar fino zraven tiščala, da vsaj kaj prepoznam..(me potem vprašajo, če zbiram takšne zadeve x:o)x ) pač mi niso znali povedat kateri kamni so not. Ker mene kamenjara glih to najbolj zanimalo. ampak kul, da si pogledala x:)x

Thnx Nosko :palec:

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#30 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 17. januar 2008, 00:02

tist, ki veleče na vijolčno..bi lahka bil ametist :inocent:


Prej granat.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#31 shtrukeljchek

shtrukeljchek
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 67

Objavljeno: 25. februar 2008, 11:34

Pred dvema dnevoma (po tem ko sem kupila kristalčke, eden izmed njih je tudi avanturin) na sprehodu našla zapestnico. Glej ga zlomka je iz kamenčkov. Zelenih. Zelo podobni so mojemu avanturinu. Ampak ker se ne spoznam tok dobr bi vas prosila za mnjenje. Men se zdi da je avanturin.

zapestnica

#32 Vilinčica

Vilinčica
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 435

Objavljeno: 26. februar 2008, 09:48

Se mi zdi da je fluorit. Nosorog? xscratchx x?x
"In spe nascendi." (Živim v upanju)

Latinski izrek



Objavljena slika

#33 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 26. februar 2008, 12:28

Se mi zdi da je fluorit. Nosorog? xscratchx x?x


Po mojem gre pa za mal tonirane kremene. Lani smo v Tržiču gledali precej robe, ki je bila videti približno takole. V glavnem je šlo za obarvane kremene. Je pa dejstvo, da smo se o nekateri kamnih kregali, ali so pobarvani ali ne. Zato n osnovi fotkr zinem ime le takrat, ko gre za kako tako tipično obliko, barvo ..., da ne more biti kiksa. Sicer mam pa - po pravici povem - največ težav ravno pri določanju zelenih kamnov.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#34 shtrukeljchek

shtrukeljchek
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 67

Objavljeno: 27. februar 2008, 21:30

Aja uh... ne vem jst sem primerjala kamne in majo ti na zapestnici isto zlate pikice notr kukr avanturin.
Sam je pa res da so zlo različni odtenki... kot da bi zbledeli na soncu- malce sprane barve.

Ma bom za vsak slučaj očistila in podarila prijateljici.

Hvala za vaš trud.

#35 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 27. februar 2008, 21:47

Aja uh... ne vem jst sem primerjala kamne in majo ti na zapestnici isto zlate pikice notr kukr avanturin.
Sam je pa res da so zlo različni odtenki... kot da bi zbledeli na soncu- malce sprane barve.

Ma bom za vsak slučaj očistila in podarila prijateljici.

Hvala za vaš trud.


Vsebnost zlatih pikic sicer precej zanesljivo kaže na avanturin, ampak za avanturin so nekateri od tehle kamnov občutno presvetli. Na fotki teh pikic ne opažam,pa tudi barva je na fotki pogosto precej drugačna od dejanske. Zato se raje nisem opredelil, dejstvo pa je, da pri izdelavi takšnega nakita dejansko zelo pogosto uporabijo pobarvane kremene
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#36 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 29. februar 2008, 06:23

Ma to je tko- saj vsak avanturin ni ravno temen..imaš tudi svetlejše- saj veš- zadeva je masivna in prisotnost barve lahko varira .Po moje so kar avanturini -seveda pa so lahko tudi ponarejeni-čisto možno.

fajn furaj

Matjaž

Aja uh... ne vem jst sem primerjala kamne in majo ti na zapestnici isto zlate pikice notr kukr avanturin.
Sam je pa res da so zlo različni odtenki... kot da bi zbledeli na soncu- malce sprane barve.

Ma bom za vsak slučaj očistila in podarila prijateljici.

Hvala za vaš trud.


Lumpa-ni kaj....

lepo bodi- pa bolj pridna

Matjaž
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#37 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 30. marec 2008, 12:12

no js mam eno nihalo ki bi naj blo iz obsidiana (se mi zdi)
Priponka  Slika_019.jpg   4,87K   40 Število prenosov

zeleno-turkizne barve je, pa tak prozorn

bi lahka bil to obsidian?

#38 klarus

klarus
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 165

Objavljeno: 30. marec 2008, 12:48

obsidian je lahko črn, z belimi pikicami, ki je snežni obsidian in mahagoni obsidian, ki je rjav ;)
There is
One Mind,
One Truth,
One Source in the Universe,
and I AM ONE with ALL there is."

#39 Nejc-N

Nejc-N
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 135

Objavljeno: 30. marec 2008, 13:43

pol pa tole verjetno ni :P

#40 klarus

klarus
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 165

Objavljeno: 30. marec 2008, 17:52

pa še mahagoni obsidian

http://www.naturheil...BS/MVC-004S.jpg

ful simpatičen kamenčej :) ga mam doma
There is
One Mind,
One Truth,
One Source in the Universe,
and I AM ONE with ALL there is."

#41 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 31. marec 2008, 14:09

[quote name='strelka007' date='30. Mar 2008, 17:15' post='957434']
vulkansko steklo

ne me za besedo držat ..je lahko tudi zelen ,temno zelen,do temno rjavo barvo mu data železo pa magnezij.Čist je črn

potem je pa še snežni obsidian, ki ima take bele flekce...



Ja -obsidian v bistvu ni mineral, temveč kamnina -spada med steklaste riolite -predornine granitne skupine -vsebuje kremen in glonence .Drugače pa je obsidian ena od oblik vulkanskih stekel, ločijo se pa po vsebnosti vode, mikrostrukturi, barve....Drugače pa so vulkanska stekla še- perlit, smolnik, votlič- plovec....Najmanj vode pa vsebuje ravno obsidian- do 1 % . Rdečo barvo pa mu daje razpršen hematit...Sam imam le snežnega, zelenega in črnega- ta je velik kakšno kilo...Obstajajo pa res tudi skoraj prozorni- vsaj pod tem imenom so jih imeli -tako, da bi tisto lahko bil res obsidian -nihalo. Videl sem pa tudi rdeče-rjave...pa ga nimam ...Po drugi strani pa geologi radi rečejo vulkansko steklo, - makroskopsko...nekaj podobnega sem našel nekje na koroškem in tudi na Gorenjskem in določitev je bila- vulkansko steklo ...morda je res malce drugačen / manj steklast / prelom kot pri obsidianu.

xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#42 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 2. april 2008, 06:21

Kaj je to glonence :inocent:
Obsidian
A ni to kremen pa voda pa primesi, Ima amorfno-neurejeno strukturo nima časa enakomerno kristilizrat, se prehitro ohlaja.

Zato tud steklo... :inocent:

V čem je keč da je eden čist prozoren ... x:)x
Npr tole:
http://www.gc.marico...bsidian_big.jpg



Glinenci- se opravičujem/ ne glonenci/ so skupina alumosilikatov, ki se delijo na plagioklaze -razropina albita in anortita -so pa- albit, oligoklaz, andezin, labradorit, baitovnit in anortit- glede na razmerje albit-anortit / od teh verjetno poznaš labradorit..ostali niso ravno priljubljeni pri zbiralcih. Lahko bi rekli tudi kalcijevo natrijevi oziroma natrij kalcijevi.
Druga sorta pa so kalijevi glinenci -K Al Si3 O8 -so pa ortoklaz, mikroklin, sanidin -medtem , ko sta še recimo anortoklaz - natrijski mokroklin ali albit, zmes NA in K- glinencev, pa Adular- zelo čist silikat Al in K.....
Seveda je kremen pa voda in primesi in ravno te primesi so ...?? V bistvu so sestave med riolitom in andezitom -recimo sestava riolita je kremen in alkalni / kisli/ glinenci...Andezit ima vtrošnike, brez vtrošnikov /mikroskopsko/ je pa felzit, kjer ni vidnih vtrošnikov, vendar je osnova iz kremena in glinencev. Kenotipni felziti , oziroma steklasti rioliti so pa vulkanska stekla, med katere spada tudi obsidijan.
Upam, da sem ti kaj odgovoril s tem...-tisto o kristalizaciji in ohlajevanju je že v redu, samo moraš vedeti, da je to KAMNINA in ne mineral.

Lepo bodi

Matjaž
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#43 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 2. april 2008, 07:43

no js mam eno nihalo ki bi naj blo iz obsidiana (se mi zdi)
Priponka  Slika_019.jpg   4,87K   40 Število prenosov

zeleno-turkizne barve je, pa tak prozorn

bi lahka bil to obsidian?


99% sem, da tole ni obsidian. Pred leti sem redno hodil na sejem mineralov v Bologno in tam so prodajali "obsidiane", ki so bili po barvi videti približno tako, kot tole tvoje nihalo. Nekoč sva jih gledala skupaj z Renatom Vidrihom (geolog, avtor večih knjig iz tega področja), ki sicer ni zanikal možnosti, da bi lahko tako svetel obsidian obstajal, a primerki, ki sva jih videla na stojnici, so bili brez dvoma obarvano steklo (torej ponaredki). V notranjosti je bilo namreč videti izdajalske mehurčke, značilne za steklo.
Če pa tako svetel obsidian resnično obstaja, gre za veliko redkost n bi bil gotovo drag ko prasica.

lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#44 klarus

klarus
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 165

Objavljeno: 2. april 2008, 08:23

99% sem, da tole ni obsidian. Pred leti sem redno hodil na sejem mineralov v Bologno in tam so prodajali "obsidiane", ki so bili po barvi videti približno tako, kot tole tvoje nihalo. Nekoč sva jih gledala skupaj z Renatom Vidrihom (geolog, avtor večih knjig iz tega področja), ki sicer ni zanikal možnosti, da bi lahko tako svetel obsidian obstajal, a primerki, ki sva jih videla na stojnici, so bili brez dvoma obarvano steklo (torej ponaredki). V notranjosti je bilo namreč videti izdajalske mehurčke, značilne za steklo.
Če pa tako svetel obsidian resnično obstaja, gre za veliko redkost n bi bil gotovo drag ko prasica.

lalala

al pa so se zmot(čeprav je tu mala možnost)l, tak kot pri men...
mi prodal nihalo z ametistom..pozneje se je pa izkazalo, da je ametrin x:Dx :2src:
There is
One Mind,
One Truth,
One Source in the Universe,
and I AM ONE with ALL there is."

#45 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 2. april 2008, 15:41

al pa so se zmot(čeprav je tu mala možnost)l, tak kot pri men...
mi prodal nihalo z ametistom..pozneje se je pa izkazalo, da je ametrin x:Dx :2src:



Klara, na tvojem mestu bi bil vesel tega.... :palec:

lepo bodi

Matjaž
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#46 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 2. april 2008, 15:48

99% sem, da tole ni obsidian. Pred leti sem redno hodil na sejem mineralov v Bologno in tam so prodajali "obsidiane", ki so bili po barvi videti približno tako, kot tole tvoje nihalo. Nekoč sva jih gledala skupaj z Renatom Vidrihom (geolog, avtor večih knjig iz tega področja), ki sicer ni zanikal možnosti, da bi lahko tako svetel obsidian obstajal, a primerki, ki sva jih videla na stojnici, so bili brez dvoma obarvano steklo (torej ponaredki). V notranjosti je bilo namreč videti izdajalske mehurčke, značilne za steklo.
Če pa tako svetel obsidian resnično obstaja, gre za veliko redkost n bi bil gotovo drag ko prasica.

lalala


Ja, saj sem dejal, da jih prodajajo pod tem imenom- drugače pa Grafenauer in Duhovnik navajata /že dolgo, dolgo tega/ obsidijan, kot prozoren do črn primerek vulkanskega stekla liparitske sestave. Tako da si ga bog vedi, kaj je tisto ...

lepo bodi

Matjaž
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#47 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 3. april 2008, 10:27

Nekoč sva jih gledala skupaj z Renatom Vidrihom (geolog, avtor večih knjig iz tega področja), ki sicer ni zanikal možnosti, da bi lahko tako svetel obsidian obstajal, a primerki, ki sva jih videla na stojnici, so bili brez dvoma obarvano steklo (torej ponaredki). V notranjosti je bilo namreč videti izdajalske mehurčke, značilne za steklo.



Obsidian may contain patterns of gas bubbles remaining from the lava flow, aligned along layers created as the molten rock was flowing before being cooled. These bubbles can produce interesting effects such as a golden sheen (sheen obsidian) or a rainbow sheen (rainbow obsidian).

#48 iztok 132

iztok 132
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 558

Objavljeno: 4. april 2008, 20:29

A to zato pol, da od nosoroga ni res, da je blo tisto steklo?

#49 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 4. april 2008, 22:54

A to zato pol, da od nosoroga ni res, da je blo tisto steklo?


Mehurčki, mišljeni v izpostavljenem tekstu so totalno majčkeni - ga vizualno niti ne zaznaš kot mehurček, ampak npr. kot mavrico, tisti, ki sva jih opazila z Vidrihom, pa so bili precej večji.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#50 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 6. april 2008, 23:42

Mehurčki v t.i. mavričnih ipd obsidianih so resnično majhni. V ostalih so lahko tudi veliko večji - v Dramljah, v bližini nahajališča ahatnih geod, smo tako našli prozorne zelene do 2kg kose obsidiana. Seveda smo takoj pomislili na nekakšen odpadek iz neke steklarne, vendar je glede na ogromne vključke kristobalita in na vsebnost vlage cca 0,5% verjeten samo obsidian, pol centimetra velikim plinskim mehurčkom navkljub (ref. A.Rečnik - Nahajališča...). No, zelena barva stekla je že malo čudna, najnaravnejša je modra; tako imamo v bivši Jugoslaviji v bližini Kosovske Mitrovice manjši kamnolom perlita (preperina obsidiana), v katerem so stranski odpadek (kot npr. novodobni Apache tears) do pol kubičnega metra veliki kosi prozornega še kar modrega obsidiana (ref. jaz - Geološki vijesnik). Nekateri ste ga uspeli občudovati tudi na prejšnjem tržiškem sejmu pri šiptarju mrkega pogleda, a je zaradi svoje nenaravne barve verjetno odbil vse potencialne kupce. Škoda.

No, ne mehurčki ne prozornost ne barva niso referenca za pristnost obsidiana - to je le vsebnost vode, ki je v vsakem primeru pod 1%. Tako vsebnost ima pa le še kak češki moldavit.

Ker pa je vprašanje glede nekega obeska, na katerem nihče ne bo preiskušal nekih analiz, bi na pristnost sklepal glede na kraj nakupa in tudi na denar...




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0