Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Zdravje in prehrana


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
140 komentarjev na to temo

#76 nepozabljena

nepozabljena
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 79

Objavljeno: 20. marec 2010, 14:33

Ne oziraj se na neslane pripombe.
Ko boš opisovala ugotovitve pri reševanju svojih težav, te bo spremljalo veliko forumašic in forumašev.
Postani in ostani nepozabljena.







...saj se ne , ni panike ....še se bo o tem govorilo.... x:)x




Niti ne. Imam lastna osebna izkustva in ta so vredna vec kot vsa druga znanja ljudi! Torej se motis!
Sicer pa beri tvoje pisanje in bos ugotovil da je veliko tujega znanja prisotno. x;)x
Meni dol visi kaj ti komu dovolis ali ne. ce niams tolk moralne drze, da se se naprej sprenevedas da kazis samo temo, kljub temu da ima vse zive mozne nacine za nadaljno komunikacijo z dekletom je zame to predvsem tvoje nesramno sprenevedanje!

Stari, ce si ti s tvojimi pripricanji svoboden, sem jaz novi papez! x:o)x

Demotivizacja je v tem primeru predvsem iz tvoje strani, saj okupiras bralce teme in mnogih tem izrecno in predvsem s tvoj soljo tudi v temah, ki v kaksni temi ki temu ni namenjena ali ni njen bistven namen. Da o podrobnsotih niti ne govorim.
In to demotivizira nekatere nakljucne in redne bralce tega foruma.
In ce ze govoris o zdravilih in naravi in soli, lahko se poves, da tvoja sol NI naravna! Temvec je nepreverjena kombinacija soli in mesacice alg, ki klinicno ni testirana! - Torej naprej pometi pred svojim pragom drago stane in sele potem promoviraj tvojo sol kot naravno sol, ker to zal ni, vsaj v kombinaciji ki jo nudis ne.
Je pa naravna sol "sol piranskih solin", ki je tudi cenejsa od tvoje! ce o naravnosti govorimo.
In ko ravno primerjas to kar nudim posredno tudi sam, ti lahko povem, da nudim tudi ekoloske produkte s certifikatom.

Posledic zato ali 'nepozabljena' ne bo odstranila vzroka za njene tezave ne bos nosil, kot jih ne nosis za vse zive trditve o tem kao tvoja sol zdravi in bla bla bla... Kljub temu pa si UPAS trditi, da bo s pomocjo tvoje soli resila njene tezave na enostaven nacin!
Veliko si upas s sprenevedanjem!







...kaj pa ti prodajaš?

#77 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 28. marec 2010, 11:51

Stari, ce si ti s tvojimi pripricanji svoboden, sem jaz novi papez! x:o)x

Free, za papeža si še presmrkav, niti ti ne bi privoščil sedaj biti v njegovi koži, ko se mora opravičevati za cerkvene grehe.
Razumem pa tvojo tesnobo ob misli, kaj se bo zgodilo s prodajo zdravil in prehranskih dodatkov, ko bodo politiki popravili svojo napako v jodiranju vsega živega.
Ampak krivec za to spremembo ne bom jaz, čeravno že skoraj deset let opozarjam na to korelacijo med dvigovanjem joda v prehrani ljudi in živali in stalno rastjo debelosti in večine bolezni, pač pa bodo to spremembo zahtevali bolniki, ki so tudi volivci.
Najverjetneje bo to najprej zahtevala skupina bolnikov na ščitnici, med katerimi je tudi dekle, ki si ji na tako kulturen način zaprl usta, potem pa vsi ostali, ki jih tudi na tem forumu kar mrgoli.
Tvoje nakladanje o cerifikatih in neskladnostjo soli biocode s Pravilnikom o kvaliteti soli si pa že enkrat izbij iz glave.
Skladnost kontrolira za to pristojen Institut v Žalcu in zdravstvena inspekcija.

O takšnem certifikatu pa lahko ti samo sanjaš x;)x

Objavljena slika

#78 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 28. marec 2010, 12:14

Jao kolk ti nakladas.
V meni ni tesnobe, s tem se predvsem ukvarjas ti ocitno. Mi pa ni vsec ce ircas tule v tej temi, jo kvaris s tvojim prodajanjem v taki meri in nacin kot to pocnes. Imas zato tvoje teme in kot sem tize povedal OS (osebna sporocila, email, ipd), pa se tam meni podrobnosti o prodaji itn.
Ce omenjas sol ni panike, se mi zdi vredu in to podpiram, kar sem ti ze povedal. Ni mi pa kul, da celo stran gledam kako se dva menita o zadevah, ki se ne ticejo te teme. In to cist iz uporabniskega stalisca foruma. Ceprav bi mi ti rad pripisal ne vem kaj.
Pa kdo pravi da si ti krivec? Kr neki. Cist neki drugega pises kot sem ti ogovoril. Tipicno za tebe, ki se izmikas odgovorom in konkretnim vprasanjem.

Kaj kontrolira oz. kaksno skladnost nisi podal. Lahko je skladnost o nebakterioloski oporecnosti recimo. So what, to mora imeti itaq vsako zivilo.
Sicer pa sploh ne gre zato. Temvec kot sem ti napisal, da si zapretiraval z ircanjem tule.

Malo si poglej kaksne certifikate imajo nekateri produkti, pa potem pisi neumnosti.

CERTIFIKAT SOIL ASSOCIATION
Certifikat Soil Association zagotavlja, da izdelki
.:vsebujejo največjo možno mero sestavin iz organske prideleve (najmanj 70% celotnega izdelka, preračunano na osnovi vseh sestavin, razen vode)
.:so biorazgradljivi in okolju prijazni
.:niso preizkušeni na živalih
.:ne vsebujejo nikakršnih strupenih kemikalij, petrokemikalij, triclosana, hidrogeniranih olj, mineralnih olj, heksana in podobnih topil, neorganskih ali sintetičnih dišav in barvil, polisorbatov, DEA, MEA, TEA, sulfatov, parabenov (methyl-, propyl-, butyl-, ethyl paraben), glikolov, gensko spremenjenih organizmov, ter niso izdelani po postopku nanotehnologije.

Standard Soil Assosiation predpisuje »previdnostno načelo«. Če raziskave pokažejo, da o določeni sestavini obstaja dvom o njenem učinkovanju na zdravje ljudi ali okolje, je ne uporabimo.
Pogosto se opisuje kot 'Rolls Royce' med organskimi simboli. Ima dve različni stopnji certificiranja: 'organsko', kjer mora biti vsebnost organskih sestavin najmanj 95% in 'z organskimi sestavinami', kjer mora biti vsebnost organskih sestavin najmanj 70%.
vir >
vec o certifikatu >
tule pisejo celo o 95% >
Tule pa je uradna stran >


Kako opravicujes dodajanje alg k tvoji soli, ki so znane po tem, da vsebujejo ogromno joda? Si jih precistil?
In kako opravicujes precejsen odstotek ljudi, ki so na alge alergicni?

Trditve, da je tvoja sol naravna so zavajajoce! In to je dejstvo!

In se enkrat te vprasam: Bos nosil odgovornost zato, ce uporabnici 'nepozabljena' tvoja sol ne bo pomagala v meri kot pises in trdis tule?
No, mislim da ne. Torej bi bilo primerno, da se vprasas kaj sploh pocnes s tvojim zatrjevanjem ljudem!!



Razumem pa tvojo tesnobo ob misli, kaj se bo zgodilo s prodajo zdravil in prehranskih dodatkov, ko bodo politiki popravili svojo napako v jodiranju vsega živega.
Ampak krivec za to spremembo ne bom jaz, čeravno že skoraj deset let opozarjam na to korelacijo med dvigovanjem joda v prehrani ljudi in živali in stalno rastjo debelosti in večine bolezni, pač pa bodo to spremembo zahtevali bolniki, ki so tudi volivci.
Najverjetneje bo to najprej zahtevala skupina bolnikov na ščitnici, med katerimi je tudi dekle, ki si ji na tako kulturen način zaprl usta, potem pa vsi ostali, ki jih tudi na tem forumu kar mrgoli.
Tvoje nakladanje o cerifikatih in neskladnostjo soli biocode s Pravilnikom o kvaliteti soli si pa že enkrat izbij iz glave.
Skladnost kontrolira za to pristojen Institut v Žalcu in zdravstvena inspekcija.

O takšnem certifikatu pa lahko ti samo sanjaš x;)x



#79 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 28. marec 2010, 12:23

Trditve, da je tvoja sol naravna so zavajajoce! In to je dejstvo!

Free, ne podcenjuj Instituta in zdravstvenih inšpektorjev, sicer ti lahko ob prebiranju tvojih neumnosti katero zagodejo.
Kako si upaš trditi, da lažejo?

#80 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 28. marec 2010, 12:42

Spet kr neki pises. Nikjer nisem trdil da lazejo! To si rekel ti!
Sprasujem te o kaksnih skladnostih govoris!! Namrec skladnosti je veliko, med drugim tudi bakterijska neoporecnost.
NISI pa podal o kaksni skladnosti je torej govora!
In dejstvo: Ce tvoji soli dodajas alge pomeni da NI naravna! Temvec je umetno ustvarjen produkt.
To mene osebno sicer ne moti, moti pa me, ce zavajas ljudi o tem, da je tvoja sol naravna!
Naravna sol je sol piranskih solin, tvoja pa ima primes alg, kar pomeni da ni povsem naravna . Torej taksna, kot jo najdes v naravnem okolju, kljub temu da je sestavljena morda iz naravnih sestavin. Torej stvar definicije kaj je naravno. In zame naravno NI tisto kar je umetno sestavljeno.
Tako tudi vecina dodatkov prehrani ni naravnih, kljub temu da so uradno naravni, ker so sestavljeni iz naravnih (neumetnih) sestavin.
Za razliko od tebe, meni pac to ni tezko priznati.

Naravno je mleko izpod vime, jabolko iz drevesa ali skladisceno brez obdelave ipd. Vse kar je obdelano v vecji meri z aparati ali je kombinirano z drugimi zivili pac ZAME ni vec naravno, razne ce govorimo o mesanju recimo hrusk in jabolk ipd; pa ze v tem procesu govorimo o nenaravnem mesanju zivil.
In ce ti mesas sol in alge, ker se tebi to zdi primerno, se NE pomeni da je to tudi dejansko primerno. Torej odvisno od potreb posameznika.
In ce se ali ker se s tvojo teorijo primernosti mesanja teh dveh zivil (sol in nek koncentart alg) povzdigujes nad naravo in trdis da je tvoj produkt naraven, mislim da si malce zasel v tvoji miselnosti.

Danes se smatra za naravno vse kar je sestavljeno iz naravnih sestavin. Vemo pa, da to primerno ne ustreza temu kar pisem jaz, temvec zgolj uradnim normam.
In beseda 'NARAVNO' je ena od najbolj zlorabljenih besed v prehrambeni oglasevalski industriji sploh!

Free, ne podcenjuj Instituta in zdravstvenih inšpektorjev, sicer ti lahko ob prebiranju tvojih neumnosti katero zagodejo.
Kako si upaš trditi, da lažejo?



#81 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 28. marec 2010, 13:01

Spet kr neki pises.

Če si pismen, preberi kaj piše v Pravilniku o kakovosti soli, s katerim morajo biti vse soli na tgu v skladu, tudi kamene, razen če jih taki maherji, kot si ti, ne deklarirajo v prehranski dodatek, da bi se izognili obveznemu jodiranju.
To izmišljotino, da so biocode soli dodane kakšne alge, pa pripiši sebi, ne meni.
Sedaj si pa vzami malo časa in odgovori dekletu, kje teče ta tvoja živa voda in druge certificirane kemikalije, ki pa res niso naravne.
Že cel teden ostaja njeno vprašanje neodgovorjeno.
Kak trgovec pa si?

#82 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 28. marec 2010, 13:08

Cudno, pred nekaj leti si trdil da soli dodajas alge, neke koncentrirane izvlecke in da je to tvoj skrivni recept, ki je shranjen v svircarskih sefih!
Zakaj sedaj oporekas temu? Gremo poiskat tvoje trditve na forumu ali jih bos sel brisat?

Seveda, jaz tega ne zanikam, kar se tice produktov ki ji zastopam. A tudi osebno ne trdim da so naravni, kljub temu da uradno pisejo da nekateri so povsem iz naravnih sestavin (recimo MAP, je sestavljen izkljucno 100% iz naravnih sestavin).
V cem je torej nejasnost?

Aja najboljsa obramba je napad al kako x:o)x pateticno. kaze ocitno da imam prav.
Jaz za "svojim" stojim, ti pa ocitno ne!


Če si pismen, preberi kaj piše v Pravilniku o kakovosti soli, s katerim morajo biti vse soli na tgu v skladu, tudi kamene, razen če jih taki maherji, kot si ti, ne deklarirajo v prehranski dodatek, da bi se izognili obveznemu jodiranju.
To izmišljotino, da so biocode soli dodane kakšne alge, pa pripiši sebi, ne meni.
Sedaj si pa vzami malo časa in odgovori dekletu, kje teče ta tvoja živa voda in druge certificirane kemikalije, ki pa res niso naravne.
Že cel teden ostaja njeno vprašanje neodgovorjeno.
Kak trgovec pa si?



#83 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 28. marec 2010, 13:25

Gremo poiskat tvoje trditve na forumu?

Kar izvoli, ti bom dokazal, da ne znaš brati.

#84 DON KARLOS

DON KARLOS
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 610

Objavljeno: 28. marec 2010, 15:25

Stane da se tvoji skriti alkemični recepti nahajajo v sefu v Švici, ta je pa bosa.

xsmx


#85 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 28. marec 2010, 15:56

Švica je malo daleč, San Marino pa usput x;)x

#86 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 28. marec 2010, 16:42

Neki takega se spomnim da si pisal ane in tudi ne samo enkrat. Ce pa si zadeve spremenil med tem (prenesel zadevo v san marino) pa je druga stvar.
Sploh pa to ni point.

Kar izvoli, ti bom dokazal, da ne znaš brati.



#87 nepozabljena

nepozabljena
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 79

Objavljeno: 28. marec 2010, 20:44

Kar izvoli, ti bom dokazal, da ne znaš brati.




.dober večer g. Stane , moram vam sporočit , da redno uporabljam sol.....seveda pa mora nekaj časa preteči , da vam bom lahko sporočila rezultate...veseli me , da ste se tko prijazno odzval na moje težave in da je še nekaj ljudi , ki znajo prisluhniti sočloveku ...hvala vam in se kmalu beremo ...

#88 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 28. marec 2010, 21:04

Seveda, jaz tega ne zanikam, kar se tice produktov ki ji zastopam. A tudi osebno ne trdim da so naravni, kljub temu da uradno pisejo da nekateri so povsem iz naravnih sestavin (recimo MAP, je sestavljen izkljucno 100% iz naravnih sestavin).


Brate free smiri se...vdih...izdih...al pa pištolo, čakijo, bejzbol palco...pa do Staneta, nek se vidi ko je jači... :nuke: :shuriken: E freeju tam pri Miri Omerzel nam pričaš, da naj se skuliramo, tukaj te pa neki človeček soli spravi iz tira...Jap Zemlja se vrti... x:px

Neki mi pa ni čist jasn, a ti tud kaj propagiraš? ;)

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#89 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 28. marec 2010, 21:57

stari, jst sm cist smirjen.
ne spravi me iz tira sol. sem ze parkrat napisal in tudi menim, daje dobro ce ljudi osvesca o pomenu zdrave soli. Do zdrave meje seveda. In tudi res je, da zdravo mero dolocamo ljudje in druzba, kar razumem; samo ne odobravam pa v tej temi ircanja celih strani, ko bi se to kamot dogovoril prek OS ipd.
Ce se tebi to ne zdi, pac se ti ne. Meni pa pac se. Osebno pa nimam proti sstanetu nic.

Ce se podam se na raven zavajanja ljudi z raznimi izjavami pa itaq. Naposled me tudi to ne zanima kaj dosti, kar se sstaneta tice, ker itaq nima smisla fanaticnega cloveka v karkoli prepricevat.
In to je ves point debate. Kam pa je sstane temo zapeljal kot ponavadi pa je tudi vidno.

Ni isto. vsaj meni ne. sstaneta "poznam" celo vecnost in tudi vem s kaksnimi "zaubami je namazan" in kolk si odkrito tule upa pisat. mirit pa vecina ljudi ki pisejo sploh ne pozna. Kar se Mirit tice, sem pac podal svoje mnenje o vecinskem pogovoru. Sicer pa kaj me briga kaj drugi pisejo xrolleyesx
Obenem pa sem se tule pogovarjal direkt s sstanetom in ne o neki tretji osebi.
Zame je sstane pac fanatik in to sem mu tudi direkt tule ze veckrat ze povedal in lahko tole direkt bere. ni za hrbtom.
Mislim pa, da ti ni potrebno razlagat kaj pomeni fanaticnost.

In ce pac sstane ne odobrava mojega mnenja ali pocetja in jaz ne nekega njegovega, pac... zemlja se vrti.
Samo ircanje tule, pa presega meje med jaz in sstane. In ja, tudi res je, da je zato kompetentno urednistvo in ne jaz.
A ob tem lahko cutim povedat moje mnenje o dolocenih aktivnostih tule. Tako jaz o sstanetovih konkretno, tako ti ali kdo drug o mojih itn.
Torej sem povedal in morda bom se, ce se mi bo zdelo povedat. Sol pac ni edina, ki pomeni PREHRANO, se manj pa ZDRAVJE, zato se mi ne zdi umestno z nekom se dogovarjat o sami prodaji v temi, razen ce temu ni namenjena.
Zakaj ne, imam moje podane razloge, drugi pa so v sklopu delovanja tega foruma. ki takega pocetja ne odobrava. Kar pa itaq spet ni moja kompetenca temvec zgolj mnenje.

in se ena zadeva: zenska je povedala, da ima tezave s holesterolom. kaj ti mislis o tem? jo bo ozdravila sol? ker jo trese staticna elektrika x:o)x :xx!:

ce jaz kaj propagiram nima veze z danim pogovorom; je irelevantno.
In se mi ne zdi primerno podajat tule v kolikor oseba ne izrazi zelje po tem. Pa bi se posebej lahko, ker en produkt, ki ga zagovarjam dokazano znizuje raven holesterola. Obenem pa imam iz druzine konkretne izkusnje ljudi, ki so imeli podobne tezave in jih pozdravili v zadovoljivi meri.
Mislim pa, da je bilo s strani kar nekaj clanov tule jasno izrazena zelja, da se pretirano tule ne reklamira oz. da se to pocne v temu namenjenih temah.

Sicer pa ja, kaj se sploh vmesavam xrolleyesx :xx!:

#90 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 28. marec 2010, 22:55

Mater si se razpisal, sem moral cel roman prebrat, to že škoduje mojim crnogorskim možgančkom...baš sam se umorio od čitanja, a sad moram da idem da se odmaram... x:Dx

Jap, Stane je pa kar u redu mahnjen na sol in jod...v bistvu se skoraj vsaka debata z njim zaključi pri teh dveh stvareh...Njegove trditve so pa bolj tako v stilu Haso in Mujo...a nešto istine ipak ima...Mogoče je pa Stane še iz stare šole pa je za njega OS neko čudo tehnike...možda nije nikad čuo kaj šele, da bi znal uporabljat.... xg:Dx To je samo moja predpostavka... x;)x

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#91 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 704

Objavljeno: 28. marec 2010, 23:05

To je samo moja predpostavka... x;)x


itaq. ker si bolj bukwo kot brezo x:px x:Dx
važn pa, da smo zdrav u usta in loh pijemo.
da pa loh še weč, mamo pa slane arašide pa bio čips x:Dx
sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#92 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 28. marec 2010, 23:08

Ja no, jst vem, da ti imas vec pojma o "zdravju" in morda tudi prehranjevanju kot povprecen clovek. Tudi vec kot vecina tule, ceprav jih kar veliko ve precej bi rekel. Morda napises kaj o znizevanju holesterola in bolj zdravem prehranjevanju, ce se ti zdi seveda, glede na to, da je tema nanesla na to oz. potreba clanice foruma.
Mislim pa, da tvoje mnenje ne bo kaj dosti odstopalo od mojega.



#93 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 704

Objavljeno: 28. marec 2010, 23:10

Ja no, jst vem, da ti imas vec pojma o "zdravju" kot povprecen clovek. Tudi vec kot vecina tule. Morda napises kaj o znizevanju holesterola in bolj zdravem prehranjevanju, ce se ti zdi seveda. Mislim pa, da tvoje mnenje ne bo kaj dosti odstopalo od mojega.


free bejbi...
če holesterola ne meriš, tut težav z njim nimaš x:px
drgač pa...
česen... 2 tedna 2x na dan po en strok... in pol sploh ne rabiš več mert x:)x
sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#94 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 28. marec 2010, 23:14

sprasuje nepozabljena, ne jaz:
http://www.lunin.net...entry1055539330

#95 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 29. marec 2010, 22:21

.dober večer g. Stane , moram vam sporočit , da redno uporabljam sol.....seveda pa mora nekaj časa preteči , da vam bom lahko sporočila rezultate...veseli me , da ste se tko prijazno odzval na moje težave in da je še nekaj ljudi , ki znajo prisluhniti sočloveku ...hvala vam in se kmalu beremo ...

Oglej si to oddajo o ščitnici, je zelo poučna v tem smislu, kako je medicina zaljubljena v jod.
Ta napaka debeli in povzroča večino bolezni.
Kako si pa ti s težo?

http://tvslo.si/pred.../ava2.63492618/

#96 kyllah

kyllah
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 564

Objavljeno: 3. april 2010, 15:26

končno imamo ta pravo šunko, jaz pa ne jem mesa.
nakupovala z listka...fajn :) šla v dve trgovini po mlado čebulo, najdla dva šopka. in skoraj pol kg hrina... :) hren je zdrav za nosno votlino in dihala, pretrese organizem... če se ne poje pa zame, jaz mam rada- nevtro - žgoče...
in sirup za dihala zame in za psa. :)

shoppingam že tri krat za family... :)

x:Ix mam family. doma. samo še nona manjka :V: x:)x

lp

#97 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 4. april 2010, 13:46

Posredujem:

Uničujoče posledice pasterizacije 1

Zadnjič ste lahko prebrali sestavek o tem, kako skrajno škodljiva za telo je homogenizacija mleka. (O.P.: na forumu LN imamo tudi temo s takim naslovom).

Tokrat si poglejmo pasterizacijo, ki je ravno tako škodljiva, le da na drugačen način. Obe skupaj sta pa še posebno smrtonosni – ni čudno, da je toliko ljudi »alergičnih« na mleko, kajti to, kar nam ponujajo v tetrapaku, seveda ni več mleko in tudi ni več hrana.

Kaj je pasterizacija?
Moj dobri stari Dorlandov medicinski slovar (l. 1977) pravi: Pasterizacija je segrevanje mleka ali drugih tekočin pri zmernih temperaturah za nek določen čas, z namenom pobiti večino patogenih bakterij in znatno zaustaviti razmnoževanje tistih, ki preživijo. No, Dorland pa je že malce zastarel, saj je šla znanost naprej. Danes vemo, da pasterizacija večine patogenih bakterij vendarle ne uspe pobiti. Hkrati pa zdaj živil ne segrevajo več pri nizkih temperaturah za dlje časa, temveč pri zelo visokih temperaturah, za zelo kratek čas (kar je v korist izdelovalcem, saj jim to pospeši proces).
Nasploh je pasterizacija potrebna edinole zaradi izdelovalcev in posrednikov (=prodajalcev). Ker mleko »ubije« in živo hrano spremeni v mrtvo, mu podaljša rok trajanja, s tem pa pomogoči, da imajo izdelovalci in prodajalci manj izgub. Mleko se lahko prodaja dlje, obenem pa prenese tudi daljše transporte.
Wikipedija pa meni takole: Pasterizacija je proces, ki zaustavi razmnoževanje mikrobov v hrani. Poimenovana je po svojem izumitelju, francoskem kemiku in mikrobiologu Louisu Pasteurju. "Prva pasterizacija je bila izvedena aprila 1864. Sprva je bil postopek zasnovan kot način preprečevanja kvarjenja vina in piva. Namen pasteriziranja ni, da bi uničili vse patogene mikroorganizme, temveč le zmanjšati število živih patogenov, tako da slednji ne bi mogli več povzročiti bolezni (pod pogojem, da pasterizirani izdelek hranimo skladno z navodili in ga porabimo pred iztekom navedenega roka uporabnosti). Pasterizacija hrane je redka, saj ima neželene posledice na okus in kakovost živil."

Vrste pasterizacij
Pri pasterizaciji mleka navadno ne segrejejo do vrenja, sicer bi se mlečna beljakovina, kazein, lahko sesirila, ali pa ga segrejejo nad 100°C le za delček sekunde. Danes pretežno uporabljajo tri vrste pasterizacije: HTST (visoka temperatura, kratek čas), ESL (podaljšanje roka trajanja – ta se navadno ne uporablja za mleko) in UHT (Ultra Heat Treatment – segrevanje do visoke temperature), prav zadnja je pri mleku najpogostejša in te tri črke navadno lahko zasledite na tetrapaku. Če pa na embalaži piše samo 'pasterizirano?, je bila verjetno uporabljena metoda HTST. Pri HTST mleko stisnejo med dve vroči kovinski plošči ali ga spustijo po vročih ceveh, ki jih od zunaj segreva vroča voda. Nato mleko 15 do 20 sekund segrevajo pri temperaturi 71,7°C. Pri UHT pa mleko za zelo kratek čas (manj kot sekundo) segrejejo na 135°C.
Čas je resda »ultra« kratek, toda predstavljajte si, da bi vaše telo za kratek čas segreli na 135°C. Je kje kdo, ki bi si to želel poskusiti? Ali kdo, ki meni, da bi v telesu kljub tej visoki temperaturi vse ostalo normalno, nespremenjeno?
No, tudi pri mleku ne ostane nespremenjeno.

Ni kriv patogen, kriv je teren
Poleg tega pa Wikipedia in vsi drugi viri pozabijo pripisati, da se je Pasteur malo pred smrtjo v celoti odrekel svoje teorije o bacilih, s katero je zaslovel. Namreč, večino življenja je zagreto trdil, da so za pojav bolezni krivi patogeni – se pravi bakterije, klice (tudi virusi, če bi jih takrat že poznali). Ob koncu svojega življenja pa je priznal, da ni imel prav, in izjavil: »Ni kriv patogen, kriv je teren!«
Kaj to pomeni? Nič drugega kot to, da je odgovor na vprašanje, ali se bo neka bolezen razvila ali ne, odvisen izključno od imunske odpornosti telesa, ne pa od tega, ali je bakterija itd. v telesu prisotna ali ne. To je tudi logično, če pomislimo, da so bakterije in virusi ves čas prisotni v nas vseh, pa vseeno nismo vsi bolni. Pa tudi ko smo bolni, nismo ves čas. Že to nam pove, da je pojav bolezni neodvisen od prisotnosti bakterij.
Poleg tega so bakterije nujno potrebne, da življenje sploh lahko obstaja. Prst je pretežno sestavljena iz bakterij in za dejstvo, da rastline sploh rastejo, se imamo zahvaliti prav obstoju bakterij. Brez njih ne bi bilo zelenjave, plodov, sadja itd. Ne pozabimo tudi, da je naša celotna prebava v črevesu odvisna od bakterij. Tudi za blato, brez katerega ne bi mogli odstraniti teh odpadnih snovi iz telesa, se imamo zahvaliti bakterijam. Potem pa so tu tudi nepogrešljive dobre bakterije (probiotične …). Zaradi vsega tega je teorija, da je potrebno bakterije množično uničevati – s pasterizacijo ali kako drugače – docela zgrešena. Človeško telo bakterije nujno potrebuje, patogenim bakterijam pa se zna odlično upreti samo, če z zdravo, naravno hrano skrbimo, da koristne bakterije ostajajo v večini.

Prihodnjič, v 2. delu:
Česa pasterizacija NE doseže
Kaj pasterizacija na žalost povzroči

© Zdravje PovejNaprej



#98 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 4. april 2010, 14:43

PASTEUR

Veliko dobrega je mislil in storil gospod Pasteur.
S segrevanjem je biokodo spremenil v konzervans, živilo pa dekodiral.
Dokler je ta operacija potekala v nizkih mejah, je bila gotovo koristna.
Danes pa se v sli za znižanjem stroškov pasterizira že skoraj vsako živilo.
Vendar, pasterizirana in konzervirana hrana je za organizme neužitna.
Tudi za človeškega, če ni ponovno kodirana.
Toda mleko in kruh sta že do te mere industrijsko predelani,
da sta še najbolj podobni rafiniranemu sladkorju, ki prehaja v kri skoraj
tako hitro, kot alkohol. Tej energetski bombi še zdrava sol ni kos.
Zato ni čudno, da ti nekateri svetujejo, da pri raznih dietah nikar ne jej ogljikovih hidratov.
Toda, če lahko dobiš mleko od nediabetične krave ali koze, kruh pa iz
naravnega žita brez konzervansov in neslan, ju pri biodieti le uživaj.
Seveda, ščepec zdrave soli na sto kilokalorij tudi.

22

#99 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 4. april 2010, 17:06

Aja, a res... in kako ti dodajas koncentrat alg tvoji soli, da postane manj jodirana x:o)x al si si vse skupi zmislu pa prodajas cist navadno sol pod tvojo znamko!? x;)x

sicer pa, a si vedu, da vsebujejo alge ponavadi precej joda, a vseeno kljub temu pricajo ljudje o veliko pozitivih izkusenj z uzivanjem alg. spiruline, itn!? (ša tut negativne se najde).
Da ji azijci ogromno pojedo in kljub temu dolgo niso imeli mnogih sodobnih bolezni razvitega cloveka in da so se te zacele predvse takrat, ko so zaceli bolj uzivati tudi zivalske produkte kot jih uziva zahod.

ščepec zdrave soli



#100 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 4. april 2010, 18:06

E freeju s takimi o bacilih, mleku, pasterizaciji...bi te dala farmacija na spisek za odstrel... oz. bi postal državi nevaren človeček...No ja, pa ne samo farmacija...še drugi ki sedaj lepo služijo na račun tega. x:Dx

A še nisi prišel do ugotovitve, da večina človečkov noče nič slišat o škodljivosti takega mleka in izdelkov iz njih...bi imeli nočne more ponoč...da bi rekli adijo jogurtki, bureki, slatkiši...NO WAY, kupljeni da se razumemo ne home made... xg:Dx

Še dobro da je človeško telo toliko vzdržljivo.....in nas ne pobere zarad takih stvari... xDDx

Life is like a game...play it...

myst1c.gif





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0