Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Članek o škodljivosti uporabe tamponov


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
43 komentarjev na to temo

#1 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 5. september 2002, 01:00

Tale mail posredujem še sem...

If you are a woman and use pads, but especially if you use tampons, read
this and pass it on to your friends.
For the men receiving this email, please forward it to your friends,
significant others, sisters, mothers, daughters, etc. Thanks!
The next time you buy sanitary pads or tampons, check the labels and see
whether you spot any of the familiar signs stated in this email. No wonder
so many women in the world suffer from cervical cancer and womb tumours.
Have you heard that tampon makers include asbestos in tampons? Why would
they do this? Because asbestos makes you bleed more, if you bleed more,
you're going to need to use more. Why isn't this against the law since
asbestos is so dangerous? Because the powers that be, in all their wisdom
(not), did not consider tampons as being ingested, and therefore, didn't
consider them illegal or dangerous. This month's Essence magazine has
small article about this and they mention two manufacturers of a cotton
tampon alternative. The companies are: Organic Essentials @ 1-800-765-6491
and Terra Femme @ 1-800-755-0212. A woman getting her Ph.D. at University
of
Colorado at Boulder sent the following:
"I am writing this because women are not being informed about the dangers
of
something most of us use: tampons. I am taking a class this month and I
have
been learning a lot about biology and women, including feminine hygiene.
Recently we have learned that tampons are actually dangerous (for other
reasons than TSS). After learning about this in our class, most of the
females wound up feeling angry and upset with the tampon industry, and I
for
one, am going to do something about it. To start, I want to inform
everyone
I can, and email is the fastest way that I know how." HERE IS THE SCOOP:
Tampons contain two things that are potentially harmful: Rayon (for
absorbency), and dioxin (a chemical used in bleaching the products). The
tampon industry is convinced that we, as women, need bleached white
products
in order to view the product as pure and clean. The problem here is that
the
dioxin, which is produced in this bleaching process, can lead to very
harmful problems for a woman. Dioxin is potentially carcinogenic
(cancer-associated) and is toxic to the immune and reproductive systems.
It
has also been linked to endometriosis and lower sperm counts for men. For
both sexes, it breaks down the immune system. Last September, the
Environmental Protection Agency (EPA) reported that there really is no
"acceptable" level of exposure to dioxin given that it is cumulative and
slow to disintegrate. The real danger comes from repeated contact (Karen
Couppert "Pulling the Plug on the Tampon Industry"). I'd say using about
4-5
tampons a day, five days a month, for 38 years is "repeated contact",
wouldn't you? Rayon contributes to the danger of tampons and dioxin
because
it is a highly absorbent substance. Therefore, when fibers from the
tampons
are left behind in the vagina (as usually occurs), it creates a breeding
ground for the dioxin. It also stays in a lot longer then it would with
just
cotton tampons. This is also the reason why TSS (toxic shock syndrome)
occurs. WHAT ARE THE ALTERNATIVES? Using feminine hygiene products that
aren't bleached and that are all cotton. Other feminine hygiene products
(pads/napkins) contain dioxin as well, but they are not nearly as
dangerous.
So, what can you do if you can't give up using tampons? Use tampons that
are
made from 100% UNBLEACHED. Unfortunately, there are very few companies
that
make these safe tampons. They are usually only found in health food
stores.
Countries all over the world (Sweden, Germany, British Columbia, etc.)
have
demanded a switch to this safer tampon, while the U.S. has decided to keep
us in the dark about it. In 1989, activists in England mounted a campaign
against chlorine bleaching. Six weeks and America is not #1 in every
arena.
50,000 letters later, the makers of sanitary products switched to oxygen
bleaching, one of the green methods available (MS magazine, May/June
1995).

WHAT TO DO NOW: Tell people. Everyone. Inform them. We are being
manipulated
by this industry and the government, let's do something about it! Please
write to the companies: Tampax (Tambrands); Playtex; O.B.; Kotex. All the
800 numbers are listed on the boxes. Let them know that we demand a safe
product! ALL COTTON UNBLEACHED TAMPONS... REMINDER: In order not to lose
the
impact of this email, I suggest that anyone who wants to forward it to
your
friends, PLEASE copy this mail and paste it to a NEW message. That way it
will not distort the whole message with all the forward arrows. Please do
this with consideration and seriousness. Thanks!
Pamela Tate Program Control Phone: 410 691-6510 Fax: 410 691-6383
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#2 bast

bast
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 562

Objavljeno: 21. november 2005, 15:01

:o|o: tamponi naj bi vsebovali rakotvorni azbest, kar naj bi bil razlog za povečanje števila rakavih obolenj na materničnem vratu in maternici... :?: ve kdo kaj več o tem?

btw, nebeljene tampone in vložke prodajajo v Kalčku

#3 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 21. november 2005, 16:31

Jah, jst lohk sam rečem, da sem bila ful uporabnica tamponov kakih 10-11 let. Sm nehala z uporabo, ker sm mela vnetja furt na furt, sam da sm bla mal živčna al pa v stresu. Sam pomoje so velik pripomogle tut kontracepcijske tabletke. Tko da zdej furam vložke, tampone res ful redko, pa mal hormonske pavze sem tut vsekala xrolleyesx
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#4 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. november 2005, 17:29

a vam je ze kdaj tampon usel predalec not... da ste morale poklicati pomoc, pac nekoga, da ga je izbezal ven? xcivx x:Dx x:o)x

#5 Gost_mačona_*

Gost_mačona_*
  • Gost

Objavljeno: 21. november 2005, 18:20

človek kar jezen rata, ko tole prebere :!!: :mad2: azbest??!! :eek: pa kaj majo v glavi vakuum? ne, očitno za svoje žepe ne. mater, ne grem se raje več kopat, kot pa da mam tampon v sebi. :sniky:

#6 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 21. november 2005, 18:46

men ze sama ideja tampona, (z ali brez azbesta in drugega podobnega stafa) ni nic vsec.

ze po filingu mi ni pasal nikol tamponov furat skratka, sploh ne prve dni, vendar pa, seveda, dostkrat uporabim tampon.... ko grem (3. dan in kasnej) telovadit, ko grem zhurat... in v podobnih situacijah.

nimam kaj: saj tud smrdljiv zrak voham pa zagadjeno vodo pijem..

only strong can survive.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#7 Todika

Todika
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 677

Objavljeno: 21. november 2005, 20:57

:o|o: mah sej ne vem no....tole je tolk svinsk da sploh ne morm si zamislit da bi blo res :o|o:
pa skoz recimo tampone uporabljam, sam ne palim niti slučejno na neke une konfort pa silktač pa kaj vem.....običn bombažn tampon pa je.....k men pa lih vložki niso :xx!: tisto plenico skoz vlačit men nogami pa vsakič k greš scat pol tist tam xrolleyesx zmontiraš tampon pa sploh ne veš da je kej x^x zdej pa takle info :O: no nism opazla da bi kej bolj krvavela al kej :o|o: eh sej ne vem......


aja free, drgač brezskrbi je dost dolga nitka, tk da morš bit ful umetnik da ti kej tajga rata x:Dx
KO OVDE NE POLUDI, TAJ NIJE NORMALAN....

Bora

#8 Pika Pikica

Pika Pikica
  • Lunatik
  • Št. objav: 16 659

Objavljeno: 21. november 2005, 21:04

Jst jih tud že ene 10 let uporabljam, ker ne morm une vložke. :xx!: Me vse mine, da bi to gledala. :o|o: Pa sploh ne trazmišlam raj o tem, kok mi škod. Sej zdej nam že vse škod, k je tok umetno in strupeno...od hrane pa do vsega živega. :xx!: Brez veze. :xx!:

#9 Todika

Todika
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 677

Objavljeno: 21. november 2005, 21:15

ja no sej, vse živo je že strupeno škodljivo kaj vem, pač naj bojo še tamponi......itak so mi mutni uni k sm ž prej rekla, OB tisti k kr sami zdrknejo not z svilnato prevleko :eek: pa tako sraje.....to mi na kraj pameti ne pade da bi tlačla v sebe :xx!: če je pa nevaren zdej navadn bombažn tampon od viriane recimo, pol pa tak klinc vse skup xrolleyesx vložku pa nom :vragec: itak so tud vložki sama plastika pa bohvekaševse.....nau dovgo k bo en prjavu da tiste supervpojne plasti vsebujejo svašta, pa supervpojna jedra.....to zihr ni nč naravno.........vložki always ultra so faj edin zato k lohk z njimi počneš več stvari hkrati x:Dx prporočam vsem moškim k majo težave stem
KO OVDE NE POLUDI, TAJ NIJE NORMALAN....

Bora

#10 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. november 2005, 22:14

ja ja, poznam take umetnice x:Dx no, sm vsaj vidu kako zgleda bit ginekolog x^x
---

aja free, drgač brezskrbi je dost dolga nitka, tk da morš bit ful umetnik da ti kej tajga rata x:Dx



#11 Todika

Todika
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 677

Objavljeno: 21. november 2005, 22:16

ja ja, poznam take umetnice x:Dx no, sm vsaj vidu kako zgleda bit ginekolog x^x
---

:wOOt: svašta

js sm si enkrat z unmu olupku vred zmontirala zadevo ( no, s polovico x;)x ), x:Ix sam kej tajga xrolleyesx x:Dx
KO OVDE NE POLUDI, TAJ NIJE NORMALAN....

Bora

#12 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. november 2005, 22:17

:eek: :o|o: :sori: aja, sej res, a zdej ti lahk pa kr na glavo serjejo, ker je ze itak vse u k. , pa potem pride se to - da ce drugi vse serjejo, pol lahk pa se mi ane,, in potem kar ves svet sam se serje al kaj :xx!:

sorry, sam ni tko! vsaj zame ne! cetudi v mnogih zadevah se vedno. ce bi vsi tko razmislal, ne bi noben 0 pametenga pogruntu in tako razmisljanje vodi v pasivnost. pa ne recem... tudi v nasprotno smer biti prevec zategnjen za zdravje spet ni dobr ane. ceprou, dans to pac cas zahteva!! tko je. dejstva so taka, da se dans z zdravjem in preventivo ukvarja 100x vec ljudi kot se je vcasih (neglede na to da je itak vec prebivalcev) je tudi vec bolezni, alergij, shita, virusov ipd...
---

Jst jih tud že ene 10 let uporabljam, ker ne morm une vložke. :xx!: Me vse mine, da bi to gledala. :o|o: Pa sploh ne trazmišlam raj o tem, kok mi škod. Sej zdej nam že vse škod, k je tok umetno in strupeno...od hrane pa do vsega živega. :xx!: Brez veze. :xx!:



#13 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. november 2005, 22:26

ja to ni se 0; enkrat prej ze sm tut mogu bit ginekolog... k sva se z eno v bani umivala.. in je bila zajfa ze dovolj obrabljena.. pa ji je usla not x:Dx pol sm mogu bit pa se potapljac skor... x:Dx x:Dx ha hhah ha x:o)x

ampak, obcutek da ti zenska zaupa je pa fajn x;)x
---------

:wOOt: svašta

js sm si enkrat z unmu olupku vred zmontirala zadevo ( no, s polovico x;)x ), x:Ix sam kej tajga xrolleyesx x:Dx



#14 Todika

Todika
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 677

Objavljeno: 21. november 2005, 22:29

ja to ni se 0; enkrat prej ze sm tut mogu bit ginekolog... k sva se z eno v bani umivala.. in je bila zajfa ze dovolj obrabljena.. pa ji je usla not x:Dx pol sm mogu bit pa se potapljac skor... x:Dx x:Dx ha hhah ha x:o)x

ampak, obcutek da ti zenska zaupa je pa fajn x;)x
---------

xrolleyesx x:Dx ah daj no x:Dx a kr sama ji je žajfa not ušla x:Dx aja vakum x^x butl js :vio: x:Dx

js ti že neb zaupala če bi mi žajfo med noge tišu x:Dx :vragec:
KO OVDE NE POLUDI, TAJ NIJE NORMALAN....

Bora

#15 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. november 2005, 23:11

:inocent: ma neeeeeeeee umivala se je ane. x:Ix
zajfo ji pa nism tisu, ampak neki druzga x:Ix

#16 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 21. november 2005, 23:19

:inocent: ma neeeeeeeee umivala se je ane. x:Ix
zajfo ji pa nism tisu, ampak neki druzga x:Ix

Menda ja ne vseh pet :palec: x:Dx

#17 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. november 2005, 23:28

mam sam 1ga. x:o)x

#18 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 22. november 2005, 10:01

Ko debatiramo že o znamkah tamponov: dolgo časa sem uporabljala kr navadne, tj od Viriane, al pa Alldays (al whatever, kar je bilo najcenejše), sam sm opazla, da mam po uporabi tamponov zmer vnetje (valda, k tampon posrka vso vlago - ne sam kri; logično da se glive razrastejo). Če sm pa uporabla OB (kokr ga kur.ajo, pa silkwhatever) je blo men zmer ok. Res pa je, da ga prve 2 dni ne uporablam, krvavim pa tut tok mal (ob in brez uporabi tamponov), da nism glih bogvekakaüber porabnica.
Uglavn, men je OB super :palec:

Za azbest še vedla nism, logično mi pa je, da morjo zadeve (tamponske in vložkovne) pobelit, z rožicami in sončkom pa to glih ne delajo :vio:

Ka pa vem, pomoje je najboljša srednja pot.
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#19 freia

freia
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 382

Objavljeno: 22. november 2005, 10:19

Profesorica mikrobiologije je rekla - dekleta, kar je za ven, je za ven. (ko smo debatirali o toksičnem šok sindromu, tamponih ipd.)
Jaz tampone uporabljam le v nuji, sem bolj na preprosto naštimana, pa si mislim, da naj gre res ven iz telesa, kar mora... Nekaj že moram prav delat - še nikoli nisem imela nobenih infekcij tam dol... x^x
Življenje se ne meri po številu vdihov, pač pa po trenutkih, ki ti dih vzamejo.

#20 Pika Pikica

Pika Pikica
  • Lunatik
  • Št. objav: 16 659

Objavljeno: 22. november 2005, 10:49

js sm si enkrat z unmu olupku vred zmontirala zadevo ( no, s polovico x;)x ), x:Ix sam kej tajga xrolleyesx x:Dx

xyesx zgleda, da je to domena dvojčič. xredx No, sej je blo sam 1x, no. :inocent:


:eek: :o|o: :sori: aja, sej res, a zdej ti lahk pa kr na glavo serjejo, ker je ze itak vse u k. , pa potem pride se to - da ce drugi vse serjejo, pol lahk pa se mi ane,, in potem kar ves svet sam se serje al kaj :xx!:

sorry, sam ni tko! vsaj zame ne! cetudi v mnogih zadevah se vedno. ce bi vsi tko razmislal, ne bi noben 0 pametenga pogruntu in tako razmisljanej bodi v pasivnost. pa ne recem... tudi v nasprotno smer biti prevec zategnjen za zdravje spet ni dobr ane. ceprou, dans to pac cas zahteva!! tko je. dejstva so taka, da se dans z zdravjem in preventivo ukvarja 100x vec ljudi kot se je vcasih (neglede na to da je itak vec prebivalcev) je tudi vec bolezni, alergij, shita, virusov ipd...
---


Ma, sej nism tko brezbrižno misnla. Me veseli, če kej fajnga, novga pogruntajo. Sam pravm, da je tok stvari škodljivih, za katere sploh ne vemo, pa jih še vseen uporabljamo in normalno živimo. Zato si pa mislm, da mnj k vem, kaj vse mi škoduje, mnj mi na psiho seka in deluje name. Kva s sitn!
x:px x;)x x:Dx

Drgač pa nimam nikakršnih problemov s tamponi. Moja lulika je zdrava. :palec: x:Dx Evo, pa mate pozitivno afirmacijo. :lol:

#21 Izraz

Izraz
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 992

Objavljeno: 22. november 2005, 11:55

Me veseli, če kej fajnga, novga pogruntajo. Sam pravm, da je tok stvari škodljivih, za katere sploh ne vemo, pa jih še vseen uporabljamo in normalno živimo. Zato si pa mislm, da mnj k vem, kaj vse mi škoduje, mnj mi na psiho seka in deluje name. Kva s sitn!
x:px x;)x x:Dx

Drgač pa nimam nikakršnih problemov s tamponi. Moja lulika je zdrava. :palec: x:Dx Evo, pa mate pozitivno afirmacijo. :lol:


Se strinjam s tabo!!
x:)x xDDx x^x
Kako čemo? Lako čemo.

#22 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 22. november 2005, 13:05

Jaz pa poleti bolj tampone uporabljam, sploh vožnja z motorjem in to, vse tišči in žuli pol, če bi mela vložke..
Sam tko pozim in to pa na vložke prešaltam, mi trenutno bolj paše.. Čeprav.. se mi tud ti zdijo umetni.. Tak plastičen filing, v bistvu še ful bolj, kot s tamponi.. V bistvu čim sem iz najhujšega rajši dajem kar navadne robčke al pa une čist bombažne variante od Viriane al kaj so (čeprav zgledajo pa obupno in debeli so in... xrolleyesx ampak OK, trenutno mi ni treba razmišljat kdo me bo vidu s tem x:o)x ) Pa poskušam se čimbolj izogibat unim 'dnevnim'.. ker vsak dan tisto plastiko met spodaj.. ne vem, no.. :o|o:

Sem pa parkrat kupila una ta poceni tampone, od Spara in tko.. Pa se mi je zgodilo enkrat, na obisku nekje, da se je špagca strgala :xx!: Od takrat OB..
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#23 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 22. november 2005, 13:24

Sem pa parkrat kupila una ta poceni tampone, od Spara in tko.. Pa se mi je zgodilo enkrat, na obisku nekje, da se je špagca strgala :xx!: ..



:sori: :OO!: :mad2:

Evo, od vse te govorance okol tamponov in vložkov, sem dobila menstro. :eek:

Zgleda je tko kt z vodo; če jo slišiš, kako kaplja, morš takoj letet na WC, če pa vidiš, s pa takoj žejen. x:Dx :vragec: x;)x
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#24 cashy

cashy
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 855

Objavljeno: 22. november 2005, 13:39

je, pika Božič pokazala, da so špagce od tamponov čist dost dolge, tko da je res težko, da bi ušle notr... x:Dx
ne vpraš me nič, ker nič ne vem...

#25 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 22. november 2005, 16:54

x:Dx x:Dx go!! :palec:
---------

xyesx zgleda, da je to domena dvojčič. xredx No, sej je blo sam 1x, no. :inocent:
Ma, sej nism tko brezbrižno misnla. Me veseli, če kej fajnga, novga pogruntajo. Sam pravm, da je tok stvari škodljivih, za katere sploh ne vemo, pa jih še vseen uporabljamo in normalno živimo. Zato si pa mislm, da mnj k vem, kaj vse mi škoduje, mnj mi na psiho seka in deluje name. Kva s sitn!
x:px x;)x x:Dx

Drgač pa nimam nikakršnih problemov s tamponi. Moja lulika je zdrava. :palec: x:Dx Evo, pa mate pozitivno afirmacijo. :lol:






Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0