Lunin Forum uses cookies. Read the Pogoji registracije in varstvo osebnih podatkov for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
Lunin net

Jump to content


Photo

Avokado


  • Please log in to reply
- - - - -
82 replies to this topic

#1 Aliana

Aliana
  • D član
  • posts 9,772

Posted 16. May 2005, 21:12

Evo, Marsina ideja tole.. ampak ja, res fajn imet posebno temo za avokado..
Jaz ga mam ful rada..

Mal problem je, ker ga pri nas ful tezko dobis ze zrelega in je pol potrebno za par dni vnaprej nacrtovat, ce hoces kaj pocet z njim..
Sem nekje prebrala (in dejansko deluje), da ga zavijes v casopisni papir in das na radiator. Jaz ga dam na polico, nad radiator, da ni prevroce.. in 'ozreli' v dveh, treh dneh..

Evo, dajte recepte, ideje....
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#2 Aliana

Aliana
  • D član
  • posts 9,772

Posted 16. May 2005, 21:17

AVOKADOVA JUHA


1 avokado
maslo ali olje
1 manjša čebula
2 stroka česna
1/2 zelenjavne jušne kocke
sol
žlička moke
pol dcl sladke smetane
peteršilj


Čebulo drobno nasekljaš in popražiš na maščobi. Olupljen avokado zrežeš na koščke, zaliješ z malo vode, dušiš.. čez par minut dodaš še malo vode, stisnjen česen, jušno kocko, sol, moko in sladko smetano. Še malo prevreš, zmelješ s paličnim mešalnikom in dodaš peteršilj. Nekja koščkov avokada naj ostane celih.

(recept iz http://www.kulinarika.net)

Jaz ne dam jušne kocke not, ampak malo več soli, pa je isto..
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#3 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 16. May 2005, 21:27

ej ne no, kaj nimam avokada!!!! :sori:

nekoc, ravno za moj r.d., sem sanjala avokado (najbrz mi je zapasal, ker je zlo bogat, pa smo mal pili pa tko)... prav tko zhivo sem ga sanjala, cist v barvah in otipljivo...
Pol me pa zbudi trkanje, zgornja soseda, odprem, in mi z veselo faco daje avokado in hkrati vosci za r.d. in pravi, namest rozh, ko shizis! xsrcx
pa sanjala sem ga, morda 10 minut predtem!!! x:Xx

Skratka, cist shizim.
jaz si ga na kruh namazem pa mal limonce dam gor.
Vcasih sem kak namaz naredila, pa sem mensezdi dala cesen, pa petersilj, limonco, pa morda zlicko kisle smetane al pa sladke...

Drugac se pa ne spomnim, kaj sem se z njim.

Aja, na kak radich al kaj tacga ga dam namest krompirja za 'zmehcanje' - poleg tega da pac pase, kar ima tak maslenkast okus.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#4 Aliana

Aliana
  • D član
  • posts 9,772

Posted 16. May 2005, 21:51

Joj, jaz sem ga v Madridu fuuul pojedla. Tam si dejansko kupil zrelega, ful polnega okusa... Moj cimer ga je v solato dodajal vedno (je ful shizil na raznorazne solatke za vecerjo in sva pol kombinirala vse zivo v eni ogromni skledi.. avokado bil pa vedno zraven... )

Al pa tole: pol krompirja in pol avokada, pa ostali dodatki po okusu (mleko, smetana, margarina..) in pire naredis iz tega. Ma ful boljsi okus, kot sam krompir x:px
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#5 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 16. May 2005, 21:53

x:px x:px x:px

:V:

x;)x x:Dx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#6 Aliana

Aliana
  • D član
  • posts 9,772

Posted 16. May 2005, 21:57

Kaj nis pol ure prej rekla tega ( :V: ), bi te na juhico povabla...
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#7 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 16. May 2005, 22:08

enkrat bom pa res prisla, da vidim, kako si si ustimala.
ce bo kak avokado padel glih, bo dbest, ce bodo cesnje ravno tedaj, tud al pa se bolj dbest, karkoli bo, ce bo, ko bo, bo dbest. xyesx :palec:

Itak smo na zvezi... mi ne rabimo krchevito bit na zvezi, ker itak smo.

Thanx!! xDDx x:Ix
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#8 tinka

tinka
  • Lunatik
  • posts 5,486

Posted 16. May 2005, 22:11

avokado ala waxman (se mi zdi).

v glavnem:
avokado
tuna
(ali npr. kak drugi filet, skuhan. polenovka je tudi fina, mackrel ( kako je to po nase?)
cebula (mlado perje se posebej)
olivno olje
trdo kuhano jajce (po zelji)
sveza bazilika
limonin sok


vse to nasekljas, zmesas...mazes na toast.


guacamole....

ahja....!
xcivx



ceprav zdaj, ko so sparge mi ni hudega xsingx
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#9 katu

katu
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • posts 8

Posted 17. May 2005, 22:18

Moram priznat, da sem že ene par receptov z avokadom probala, ampak mi res ni šlo dobr po grlu, zaradi raznih čebul pa takih zadev. Pa me zanima, če ima kdo kakšen recept z avokadom, da je jed ne koncu sladka.
To mora bit res dobr. x:px

Edited by katu, 17. May 2005, 22:19.


#10 Aliana

Aliana
  • D član
  • posts 9,772

Posted 17. May 2005, 22:38

Jaz sem si milkshake delala..
mleko, zrel, ampak res zrel avokado (pa tiste nitke ven pobrat, da se pol ne vlece okrog), sladkor, mal cimeta.. (hmm.. vanilija bi najbrz tud sla zraven..) in zmiksas... Sam je treba kmalu spit, ker precej hitro ogabno rjave barve postane..
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#11 julijana

julijana
  • Legenda Foruma
  • posts 1,034

Posted 18. May 2005, 07:29

Meni je avokado najbolj dober sam, zrel, brez dodatkov xDDx
fish is mute-fish knows everything-G.B.

#12 mushi

mushi
  • Lunatik
  • posts 3,376

Posted 18. May 2005, 08:33

<{POST_SNAPBACK}>Joj, jaz sem ga v Madridu fuuul pojedla. Tam si
Al pa tole: pol krompirja in pol avokada, pa ostali dodatki po okusu (mleko, smetana, margarina..) in pire naredis iz tega. Ma ful boljsi okus, kot sam krompir  x:px


a surov avokado to? :eek: Itak pojma nimam o avokadu, sva ga enkrat kupla, pa pol je bil pa tak full nezrel, pol ko pa kao da je zrel, je bil pa po moje prezrel, pa je bil koš sit! x:Dx

julijana, kak ga pa ti pol ješ, a kr samega? Pa brez vsega?
Mushi

#13 julijana

julijana
  • Legenda Foruma
  • posts 1,034

Posted 18. May 2005, 08:50

Ja,najraje ga jem kr tako, z žlico ga strgam x:px .paše pa če ga poliješ malo s sojino omako-samo potem izgubi okus po avokadu,je pa dobrooo xDDx
fish is mute-fish knows everything-G.B.

#14 tinka

tinka
  • Lunatik
  • posts 5,486

Posted 18. May 2005, 08:57

vedn surov... x:Dx x;)x

v bistvu je avokado hruska (biolosko gledano) in potemtakem sadez. (kot npr. paradiznik)

stos je v tem, da mora biti res zrel...in zato 'ni dober', ce je trd. nekateri ga tudi takega jejo (kot jejo tudi npr. zelene paradiznike) ampak na splosno se je, ko je mehek, ker se ga lazje sproducira v kaksne namaze ipd.

okus je dokaj nevtralen-maslen, zato se ga navadno mesa z zelisci itd.
je pa tudi sam dober, ce ti je vsec tak okus...izjemno dobro pase samo malo soli, popra in limoninega soka...sploh je limona fina, ker je avokado v bistvu zelo mastna stvar, vendar:
prijazne mascobe, zato nobe ne panike!
je IZJEMNO dober za kozo, ravno te mascobe so zelo kozi prijazne (kot opazimo, ce gledamo malo okrog je avokado v mnogih zaubicah).

mushi, nezrel avokado je podobno kot nezrela banana ali nezrel kivi-dokaj neuziten.
zato je prav pocakat. res postane malo temen, ampak med fazo, ko je temen ( ima ko neke podpludbe, ce ga primes x:Dx ) in med gnitjem je se kar nekaj casa vmes. ce potemni, ni zato nic majdober (oksidira pac). ce ti pa ni vsec, pa ga pokapljaj z limono in bo ostal lep.


sladek recept je npr:

avokado z jagodami, jogurtom, pomarancnim sokom, kokosom in malo sladkorja.
to je kot nek napitek ali sadna kupa.


sploh je pa zanimiv v vseh sadno-solatnih kombinacijah:


npr. s kreso in grenivko in mehko solato in malinami in sladkim kisom in bucnim oljem :wOOt:
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#15 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 18. May 2005, 09:01

<{POST_SNAPBACK}>Meni je avokado najbolj dober sam, zrel, brez dodatkov xDDx

men tud, jaz ga na kruh namazem, sam dam mal limonce gor pa vcasih mal soli.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#16 julijana

julijana
  • Legenda Foruma
  • posts 1,034

Posted 18. May 2005, 09:20

<{POST_SNAPBACK}>men tud, jaz ga na kruh namazem, sam dam mal limonce gor pa vcasih mal soli.

:palec:
fish is mute-fish knows everything-G.B.

#17 bast

bast
  • SkorajOdvisnik
  • posts 562

Posted 18. May 2005, 10:05

tinka omenja :2src: guacamole x:px; recept zanj je sicer že v temi namazi, ma vreden ponovne omembe:

avokado prerežeš na pol, izkoščičiš, izdolbeš meso. takoj poliješ s sokom pol limone (sicer meso oksidira in potemni). dodaš majhen zrel paradižnik, majhen strok česna, majhen košček čebule, čili (ali brizg tabasca), sol in poper... vse skupaj zmiksaš in daš za pol ure (ali še manj) v hladilnik, da se okusi prepojijo. to je to, guacamole.

ne morš falit! razen če daš preveč čebule..

res enostavno pripravljeno in odlično s koruznim čipsom, tortiljami, toastom...

#18 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 18. May 2005, 10:08

<{POST_SNAPBACK}> recept zanj je sicer že v temi namazi, ma vreden ponovne omembe:

xyesx :palec:

x8Dx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#19 tinka

tinka
  • Lunatik
  • posts 5,486

Posted 18. May 2005, 10:14

nehajte, ker je se 2 uri do kosila xcivx xcivx xcivx
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#20 Michelle

Michelle
  • D član
  • posts 10,200

Posted 18. May 2005, 15:04

Pri nas mami dela tudi ta guacamole; je cisto na easy...zmiksas olupljen avokado ( ali 2), paradiznik, strok cesna, cebulo, sol in malce limoninega soka in voila! x:px lohk pa tud baje mal konjaka..

Avokado je kul, ker ima tadobre mascobe xyesx
Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.

#21 Michelle

Michelle
  • D član
  • posts 10,200

Posted 18. May 2005, 15:08

se nekaj sem nasla:

Avokado s kaprami

Sestavine za 2 osebi:

1 mango
1 paradižnik
5 redkvic
1 žlica kaper
3 žlice oljčnega olja
1 šalotka ali kos rdeče čebule



PRIPRAVA:

* Zrel avokado razpolovimo, odstranimo koščico, olupimo in narežemo na rezine. Paradižnik narežemo na koščke, šalotko in redkvico pa na kolobarčke.
* Vse sestavine dekorativno zložimo na krožnik in postrežemo kot jutranji obrok ali kot začetno jed pred glavnim obrokom



Se en NAMAZ
1 avokado
100 g skute
1/2 čebule
2 trdo kuhani jajci
sok polovice limone
sol
poper
2 žlici olja

Avokado in čebulo olupimo, avokado izkoščičimo in oboje narežemo na manjše koščke. Skupaj z jajci, skuto, sokom limone, oljem, soljo in poprom dobro zmeljemo v električnem mešalniku. Postrežemo z rezinami kruha


Piščančev in avokadov taco

Sestavine za 4 osebe:

350 g piščančevih prsi
1 žlica oljčnega olja
12 taco koruznih upognjencev
1 avokado, olupljen, narezan na koščke
2 paradižnika, narezana na koščke
1/2 glave zelene solate, narezane
200 g sirove omake
200 ml taco omake (pekoče ali rahlo pekoče)
kisla smetana

Piščančeve prsi posolimo, jih prelijemo z oljem in v pokriti posodi 15 minut dušimo pri nizki temperatur. Počakamo, da se meso nekoliko ohladi, nato ga narežemo na tanke rezine.
Pečico segrejemo na 180 °C in v njej za 4 do 5 minut popečemo koruzne upognjence.
Vroče upognjence napolnimo s piščančevim mesom, koščki avokada in paradižnika, narežemo solato in sirovo omako.
Upognjencem dodamo omako taco, čilije jalapenos in kislo smetano.
Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.

#22 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 18. May 2005, 15:30

<{POST_SNAPBACK}>se nekaj sem nasla:

Avokado s kaprami

...
  1 mango 
  1 paradižnik 
  5 redkvic 
  1 žlica kaper 
  3 žlice oljčnega olja 
  1 šalotka ali kos rdeče čebule 

kje pa avokado vskoci? :8):

drugac pa, zakon, se dobr da si me spomnila, zdajle grem ven in upam da se spomnim na avokadota. :)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#23 Michelle

Michelle
  • D član
  • posts 10,200

Posted 18. May 2005, 15:33

Ups, no...tam je se avokado x;)x Sej pol v navodilih je omenjen...
Za temi tremi recepti ne stojim, samo za tisti namaz...zgleda pa dobro x;)x
Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.

#24 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 18. May 2005, 17:07

Ful hudo, dbest da ste dale recepte! x^x :palec:

*saj sem vidla Michelle, sam tam pa gledam, pa nikjer, sem najprej mislila, da je pomota, da je namest manga.

**

Ko pa imamo itak splosno o avokadu (pa ceprav je v forumu prehrana) - je dbest za obrazno masko (recimo tud olje je med najkvalitetnejsimi za faco), prav tako das kapljico limonce, pa ce zelis mal kisle smetane, lohk pa nic.

a to veste, ko si je moja frendica dala pri meni avokado na faco, pol je sla pa od mene za job se menit? x:o)x
Se vedno z avokadom na faci. x:Dx x:px
saj ni blo sile, mal taka zelenkasta je sam bla. :P

a je treba povedat, a je dobila sluzbbo al ne? x:Dx x;)x

**

Cist sem se ufurala v avokado prejle, in ga v mercatorju slucajno niso imeli. grem pes do SZ, so mel sam se enga, cist rumenkastega pa nekje mal stisnjenega in tam mal sivega, je rekel ja saj je zrel pac, ma ne mi rect, no, saj ga vidim da je cist bogi!
In sem se tolk ufurala da sem se do trznice zategnila koseske, ne prevec z upanjem, da se kaj dobim ob 17h, a sem dobila, sam cist trdega. :|||
no, ja, jutri bo ze dobr, sem ga dala v kartonasto vrecko pa zunaj sem ga pustila, to kar dela.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#25 Ksenia

Ksenia
  • D član
  • posts 14,206

Posted 18. May 2005, 17:22

ste me tolk nakurile s tem, da sem jaz dons tud iskala tole zadevco, ampak halo... v našem kraju :sori: bom vidla jutri dopoldne na tržnici x;)x torej mora biti fejst zrel :sori: le kako bom vedla da je zrel?




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users