Lunin Forum uses cookies. Read the Pogoji registracije in varstvo osebnih podatkov for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
Lunin net

Jump to content


Photo

Vec o Luni


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Lunin net

Lunin net
  • ŽeČistoDomači
  • posts 272

Posted 25. February 2002, 01:00

Zanimajo me stvari, kot so: Kolikokrat mesecno obkrozi
Luna Zemljo, koliko kilometrov je Luna oddaljena od Zemlje, kaksno hitrost ima Luna, kaksna je masa Lune,...

#2 Lunin net

Lunin net
  • ŽeČistoDomači
  • posts 272

Posted 25. February 2002, 01:00

Razumem, da vas zanimajo te stvari - tudi nekako logicno bi bilo, da bi vse to imeli gor...
Pa vendar gre za kopico tehnicnih podatkov, o katerih sama nimava zadosti znanja, zato o tem nisva nic napisala.

Sicer pa:

O LUNI:

Od Zemlje je oddaljena priblizno 384 000 km (pribl. 10 obsegov Zemlje - premera na Ekvatorju).

Za en obhod okoli Zemlje potrebuje pribl. 27.3 dneva (to pa je tudi cas, v katerem se zavrti okrog svoje osi - in to je v bistvu tudi lunin ciklus povp. 28-ih dni, ki ga poznamo) - zato nam Luna vedno kaze isto stran.

Ne giblje pa se v pravilni kroznici, zato tudi lahko opazimo njene mene.

Premer Lune je 3476 km (skoraj 4X manjsi kot Zemljin), njena masa pa je kar 81X vecja kot Zemljina.

Ubezna hitrost z Lune je 2.4 km/s - kar je premalo, da bi Luna lahko imela atmosfero.


*podatke o tem sem povzela v Veliki ilustrirani enciklopediji/Znanost, ki jo
je izdala l. 83 MK v Lj.

Stran s povezavo na vec informacij o Luni in planetih boste nasli na straneh Lunine novice in dogodki




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users