Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Rastline v naravi pomebne za čebele


  • Prijavi se, če želiš komentirati
204 komentarjev na to temo

#1 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 23. maj 2003, 21:13

:palec: Torej da vidimo vsi ''profesionalci'' in začetniki katere rastline v naravi izločajo največ medičine x?x
Vsi, ki ste bolj ''botaniki'' bi vas prosil, da malo sodelujete x:px

#2 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 24. maj 2003, 06:51

Ločiti je treba med pojmoma, rastline, ki izločajo veliko medičine (nektarja), in rastline, ki imajo velike hektarske donose medu. Če bi raje, da tema teče o teh drugih rastlinah, povej predno zabluzim o botaničnih vidikih nektarnih žlez. Če hočeš, ti lahko pošljem tudi fotokopije iz knjige The Hive and The Honey Bee in še ene knjige o rastlinskih žlezah. Žal je vse v angleščini. Če te zanimajo samo donosi, je nekaj na to temo pisal g. Bračko lani ali predlani v SČ.
Če te pa zanima več o nektarnih žlezah, pa se lahko potrudim in enkrat malo prevedem iz tistih knjig. Bo pa še malo trajalo, da pridem v Ljubljano, kjer imam te stvari spravljene.

#3 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 25. maj 2003, 00:27

A ne rad bi o vseh rastlinah tako prvih kot drugih na tem področju sem bolj zelen x:Ix

#4 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 25. maj 2003, 06:48

Medičino (nektar) izločajo nektarne žleze. To ni rastlinski organ kot so cvetovi ali listi, ampak tkivo (večje število za to namenjenih celic). Poimenovanje žlez se pri različnih avtorjih razlikuje med sabo, vendar pa je ločiti dva tipa žlez:
-prve so povezane cvetenjem rastlin (recimo cvetne)
-ostale (lahko bi jim rekli izvencvetne, neposredno iz angleščine-extrafloral).
Prve imajo več funkcij, namreč poleg privabljanja opraševalcev z medičino je slednja lahko tudi podlaga (medij) za rast peloda. Druge po moji oceni v našem okolju niso pomembnejši vir medičine, ki bi jo izkoriščale čebele. Mislim, da je "modelna" rastlina za to drugo skupino bombaž.
Zakaj sem omenil razliko med izločanjem medičine in dejanskimi donosi medu? Nekatere hipoteze so govorile, da naj bi na preferenco čebel do neke medičine vplivalo razmerje med fruktozo, glukozo in saharozo. Poskusi so bili delani z raztopinami različnih koncentracij teh sladkorjev. Ta trditev je veljala nekaj časa, a je bila ovržena, saj so ugotovili, da je v naravi vedenje čebel povsem oportunistično. Po domoče, v sili hudič muhe žre. Popravljene hipoteze, recimo, da bi kdo ugotovil kakšno drugo, morda aromatično snov, ki bi izrazito privabljala čebele, nisem zasledil.

To temo bom še dopolnjeval, ko bom nekoliko preletel literaturo.

#5 zojko

zojko
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 23

Objavljeno: 25. maj 2003, 15:29

Vprašnje za Markota
Glede nato da ugotavljam vašo precejšnjo poznavanje medovitih rastlin bi vas rad vprašal: Kaj bi lahko čebele poleg češnjeve in regratove paše pred akacijo
nabirale? Še podatek, da je češnja že ovcetela ravno tako regrat, po cca petih dnevih sobili panji točene, med je pa precej redek-akacija pa ni začela?

#6 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 25. maj 2003, 17:14

Ti zlomka akacija pri vas še ni začela :O: Kaj, ko bi jaz sedaj stočil in dol priletel x?x kaj paraviš na to Zojko, sedaj mrko gledaš in začneš kleti x:Dx

#7 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 25. maj 2003, 20:07

zojko, kolk si pa star, da me boš vikal x:Dx :vragec: Mal heca.
Sem šel gledat na skupino, od kod si. Ilirska Bistrica. Recimo divji kostanj, javor (ta je sicer precej gost), oljna ogrščica, ki pa je menda tam ravno ni veliko, mogoče kakšna detelja. Morda tudi kakšno sadno drevje.
Lahko dobim natančnješo lokacijo, da ne bom preveč ugibal? Resno, od kod si to, da akacija še ne cveti? xnckrivx

#8 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 25. maj 2003, 20:15

Tudi meni je čudno, da akacija še ne cveti, rekel bi, da nekje v planinah ti to čebelariš :O:

#9 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. maj 2003, 06:56

Samo veš kaj je hudir? Jza sem na 400 m nadmorske, pa je že konec z akacijo, da bi pa kje dosti nad 700m mel nevem kako akacijo, pa dvomim. Zojko saj mogoče ti pa nosijo akacijo iz kakšnih nižjih predelov.

#10 zojko

zojko
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 23

Objavljeno: 26. maj 2003, 21:46

Sem prav iz Ilirske Bistrice. Akacija je dejansko začela danes in včeraj ko sobili
donosi 2kg včeraj in 1,8 ka danes. Akacija je pa verjetno najkasnejša prav pri nas, zato tudi čebelarji masovno prihajajo k nam. V Vremski dolini se ustavijo v prvi fazi saj ko tam akacija ocveti pri nas ravno začne. Kar se tiče prevoza čebel k nam mislim Danilo da nebo problemov(saj vsako leto pripeljejo knam cca 2000 panjev pa kakšen več). Marko oljne ogrščice takorekoč prinas ni.
Divji kostanj mislim da ni bilo nič, se pa v zadnjem času kar nekaj kmetovalcev odloča za sejanje leče?

#11 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 27. maj 2003, 15:38

Zojko se hecam tak daleč ne bom šel vsaj zaenkrat ne, se ne da z službo to kombinirat :V:

#12 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 28. maj 2003, 16:44

Jaz razen drena danes nisem v gozdu opazil nič. Lahko da sem čorav ampak čebele so letale ven kot nore in verjetno je še kaj drugega.

Jani x?x

#13 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 28. maj 2003, 19:56

Kakšna sestava gozda pa je in nadmorska višina me zanima x?x Si slišal za mano, poglej na smreke, javor če kaj kaplja z njih x;)x

#14 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 29. maj 2003, 11:49

Ali kdo pozna pašne razmere (kaj medi...) na relaciji Blagovica - Lukovica (vas Krašnja)? Menda so tam poleg travnikov tudi gozdovi?!
Za vsako informacijo v naprej hvala.

#15 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 29. maj 2003, 12:18

sedaj se tam, postavljajo ceste, vijadukti ane..se pravi da je polno prahu..., menim pa, zato čebele bežijo na drug travnik, čez hrib, ha?

#16 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 29. maj 2003, 12:40

Potemtakem je gradbišče v neposredni bližini vasi? Morda je v tem tudi vzrok, da so začeli sedaj nekateri kmetje z oddajanjem zemlje. Po moje bo najbolje, da grem kar pogledat in bo vse jasno (iščem lokacijo za čebelnjak in biti del gradbišča ne pride v poštev).

#17 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 29. maj 2003, 13:00

jah sej.....sem se pelau zadnjič 1x proti MB in vidu tale zaselek in okolje, pa še točno tole krajevno tablo sem pogledu! tko da sm se koj spomnil, ko si jo omenil tukle zdele......
sej govorima nekje o tej dolini .....

#18 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 29. maj 2003, 13:13

Ja, o tej dolini. Je pa lahko hrib, ki ga en oddaja obrnjen stran od AC - v tem primeru bi lahko bila zadeva aktualna - če je poleg tega na voljo še kaj medovitih rastlin. Kot neprevažalcu (zaenkrat) mi je okolica še kako pomembna. Kostanj, javor .. pa da kmetje ne pokosijo travnikov še preden karkoli zacveti ... Bo res treba pot pod noge in it pogledat.

#19 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. maj 2003, 20:58

Iz časovnih in finančnih razlogov ne priporočam lokacije, ki je preveč oddaljea bi rekel Max. 10 km drugače je tale vožnja kar draga, tole so lastne izkušnje x^x

#20 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 30. maj 2003, 05:52

Sem na 650 m višine. In najbolje, da povabim Zdešarja na pir sem gor pa da to on meni malo razloži. Znam ločiti bukvo od smreke to je pa tudi že nekaj.

Jani x:Dx

#21 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. maj 2003, 08:31

AJA potem pa gre za neko mano kajti na tej višini bi rekel, da je tako, Zdešar je pa stručko kar povab ga upam, da ti nebo računal honorar x:Dx x:Dx x^x

#22 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 30. maj 2003, 09:19

Živim v LJ, do čebelnjaka pa imam 18 km. Seveda bi bilo najbolje imeti čebele doma, vendar pa gre tudi tako - seveda z višjimi stroški, predvsem goriva. Je pa res, da s tem, ko se moraš pač malce voziti, racionaliziraš delo s čebelami. Iz lastnih izkušenj vem, da sem se prej, ko sem jih imel še na dvorišču, neprestano kaj motal okoli, za vse sem si vzel več časa ... Sedaj je to popolnoma drugače ... Že pred odhodom se pripravim oz. vem, kaj natančno bom pri čebelah počel. In tudi delo s čebelami opravim v pol krajšem času kot prej ...
Za okoliš, v katerega seliš čebele, je pa kar fajn vedeti, kaj konkretno ponuja. Kaj ti pomaga poln čebelnjak in polni panji, če pa ni rastlin, na katerih bi lahko čebele kaj nabrale. Poznam par takšnih primerov ko čebelarji ne morejo čebelariti na med, ampak čebelarijo z namenom pridobivati in kasneje prodajati nove čebelje družine. V tem primeru je sladkor čez celo sezono kar stalnica.

#23 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. maj 2003, 13:03

Ja saj tale racionalizacija to je že prav problem je, da včasih, ko bi moral kaj postorit in je to nujno ne moreš doma pa se lotiš čeprav le 2 panja. Tak je z mojim Tovornjakom vsako leto rojijo, ker pač ne morem postoriti vse ob pravem času. Letos jih je že 6 šlo na vejo kar sem ujel vrag :vragec: vedi kolko je pobegnilo, danes sem pogledal kakih 15 družin ostalo me še čaka in jutri pa v nedeljo točenje.
Iz čebelnjaka pa letos še nobena družina ni izrojila pa so na tovornjaku 11 in 12 satarji tu pa 9 in 10 satarje pa sedaj razultat :V:

#24 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 30. maj 2003, 13:17

Verjteno gre za mano ja grem jutri malce po hosti pogledat vejice od parih jelk ki sem jih videl pa nekaj javorja je in nekaj smrekovih vej bom posekal - upam da ne bo kaksen logar v blizini.

#25 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 31. maj 2003, 11:29

Iz ene knjige se prepisal tole tabelo. Pridelek je v kg/ha. Upam, da bo komu kaj koristilo. :palec:
--------------------------------------------
|Rastlina |pričakovan pridelek
--------------------------------------------
| Facelija | 183-1130
--------------------------------------------
| Lucerna | 250
--------------------------------------------
| Lipa | 125-500
--------------------------------------------
| Bela medena detelja | do 400
--------------------------------------------
| Zlata rozga | 56-294
--------------------------------------------
| Sirska svilnica | 187-576
--------------------------------------------
| Navadni gadovec | 182-429
--------------------------------------------
| Črna detelja | 880
--------------------------------------------
| Regrat | 5-72
--------------------------------------------




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0