Lunin Forum uses cookies. Read the Pogoji registracije in varstvo osebnih podatkov for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
Lunin net

Jump to content


Photo

"učitelji " v forumu -Duhovnost.....


  • Please log in to reply
- - - - -
424 replies to this topic

#1 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • posts 1,742

Posted 19. September 2006, 05:45

Ja, tole bi rad napisal. Zanima me kaj si mislimo o ljudeh/ ali nas samih/ , ki poučujejo tle na forumu edine resnice.Resnice o duhovnosti, bogu, pogledih na nedokazljive zadeve , katerih argumenti so "neomajni " in kako sprejemamo takšno poučevanje. Govorim o "učiteljih ", ki svojo tezo razlagajo , kot bi brali sveto pismo ali pa kazenski zakonik- pač tako piše in tako je. Brez odstopkov. Brez možnosti negiranja, o samoprepričanju v svoj / nedokazljivi- tako kot vse tukaj/ nauk.
Zanima me , kako sprejemamo in kakšen odnos imamo glede teh misli. Ali kaj vplivajo na nas, poberemo kaj, se strinjamo,se naučimo ali kjub vsemu vzdržujemo svoje edino prepričanje v svoj prav glede duhovnosti.
Nekdo citira sveto pismo, nekdo prisega na taoizem, spet drug črpa iz kabale, in imamo vsi kao prav.
Kako je s tem?Kako se počutimo kot učenci , ali pa učitelji?
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#2 Ksenia

Ksenia
  • D član
  • posts 14,206

Posted 19. September 2006, 05:50

sem sama razmišljala o podobnih stvareh, recimo kako težko je priznati, da mogoče pa le ni tako, da mogoče pa obstaja tudi druga resnica, da ni tisto kar sami vemo, VSE. Spoznala sem, da sem srečna, ker sem zmotljiva, ker sem sposobna priznati svoje napake, ker dajem možnost, da je tisto, kar veš ti, pravo zate in mogoče ne škoduje če dopolnim s tistim svoje znanje, da sprejemam različne poti in jih pri tem ne zaničujem, da imam rada Življenje... Večkrat pomislim, na tisto, da imamo svobodno voljo ane ;)

#3 Audente

Audente
  • Lunatik
  • posts 8,575

Posted 19. September 2006, 05:59

sem sama razmišljala o podobnih stvareh, recimo kako težko je priznati, da mogoče pa le ni tako, da mogoče pa obstaja tudi druga resnica, da ni tisto kar sami vemo, VSE. Spoznala sem, da sem srečna, ker sem zmotljiva, ker sem sposobna priznati svoje napake, ker dajem možnost, da je tisto, kar veš ti, pravo zate in mogoče ne škoduje če dopolnim s tistim svoje znanje, da sprejemam različne poti in jih pri tem ne zaničujem, da imam rada Življenje... Večkrat pomislim, na tisto, da imamo svobodno voljo ane ;)



Full vesela zate :palec: :palec: xsrcx

#4 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • posts 5,580

Posted 19. September 2006, 07:24

Kakor razumem te zadeve, je Resnica ena in je enaka za vse. Problem je v tem, ker nočemo priti do skupne resnice in ostajamo vsak na svojem koncu, v svoji lupini, kar je po svoje normalno. Marsikdo marsikaj spozna, a vsakdo to opiše, pove, čisto po svoje in navidez protislovno z drugimi. Recimo, joga in tantra sta totalno različni poti, a pripeljeta do istega cilja in prav tako so opisi cilja različni v detajlih. So pa nekatere poti, ki ne morejo pripeljati do bivanjskih spoznanj, ker recimo ostajajo vseskozi v umu, namesto, da bi ga presegle -- taka pot je npr. zahodna (grška) filozofija in iz nje izhajajoča psihologija.
Possible—but highly unlikely.

#5 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • posts 9,884

Posted 19. September 2006, 07:32

.. Zanima me kaj ...


:sick: :xx!: , včasih se mi pritisk dvigne na 220, sam zadnje cajte vse manj. "Bedastoče" preletim, preskočim, pogledam skozi okno, pa je. Če berem svoja pisanja pred letom/ti, se mi tut zdi kaj totalno mim, ne morem verjet, da sm to jst napisala, pa kaj. Moti me edin to, ko mi kdo skuša vsiliti svoj prav. Takrat prov divje popizdim, no pa sej se tut pomirim kmalu.
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#6 Trudi

Trudi
  • D član
  • posts 4,651

Posted 19. September 2006, 08:35

Kdor se v duhovnosti počuti oz. misli, da je učitelj....ta NI učitelj

Kdor pa se počuti učenec...ta nikoli NE bo učitelj


#7 Ksenia

Ksenia
  • D član
  • posts 14,206

Posted 19. September 2006, 08:55

Trudi, pravi učitelj je tisti, ki ve da se lahko veliko nauči od svojega učenca...

#8 Trudi

Trudi
  • D član
  • posts 4,651

Posted 19. September 2006, 08:57

Trudi, pravi učitelj je tisti, ki ve da se lahko veliko nauči od svojega učenca...


No sej to je bil moj point in pravi učitel, ga je lahko prebral/razumel/doumel, brez, da sem direktno napisal

#9 Ksenia

Ksenia
  • D član
  • posts 14,206

Posted 19. September 2006, 09:12

jaz pa se počutim učenka, torej nikoli ne bom učitelj
;)
ups, vidiš kako sem drugače razumela tvoje pisanje...
tko sicer sem pa tko pvoedala svoje mnenje že zgoraj pinkponka se pa ne grem...

#10 Trudi

Trudi
  • D član
  • posts 4,651

Posted 19. September 2006, 09:15

Dokler se tako počutiš, ne moreš bit učitelj...ja

#11 kukica

kukica
  • Lunin Odvisnik
  • posts 2,118

Posted 19. September 2006, 10:52

sem sama razmišljala o podobnih stvareh, recimo kako težko je priznati, da mogoče pa le ni tako, da mogoče pa obstaja tudi druga resnica, da ni tisto kar sami vemo, VSE. Spoznala sem, da sem srečna, ker sem zmotljiva, ker sem sposobna priznati svoje napake, ker dajem možnost, da je tisto, kar veš ti, pravo zate in mogoče ne škoduje če dopolnim s tistim svoje znanje, da sprejemam različne poti in jih pri tem ne zaničujem, da imam rada Življenje... Večkrat pomislim, na tisto, da imamo svobodno voljo ane


Bravo Ksenija! :palec: Za priznanje zmotljivosti je potrebno že kar nekaj poguma. xsrcx xsrcx

Kakor razumem te zadeve, je Resnica ena in je enaka za vse. Problem je v tem, ker nočemo priti do skupne resnice in ostajamo vsak na svojem koncu, v svoji lupini, kar je po svoje normalno. Marsikdo marsikaj spozna, a vsakdo to opiše, pove, čisto po svoje in navidez protislovno z drugimi. Recimo, joga in tantra sta totalno različni poti, a pripeljeta do istega cilja in prav tako so opisi cilja različni v detajlih. So pa nekatere poti, ki ne morejo pripeljati do bivanjskih spoznanj, ker recimo ostajajo vseskozi v umu, namesto, da bi ga presegle -- taka pot je npr. zahodna (grška) filozofija in iz nje izhajajoča psihologija.


Jaz tudi verjamem, da je resnica ena, saj menim, da je že v definiciji resnice, da je objektivna. Vendar pa ne verjamem, da je lahko človekovo spoznanje objektivno. Predvsem pa se resnico trudimo predstavljati z besedami. nekoč sem slišala zanimivo analogija: 'To je kot bi z besedami poskušal opisati kaj je pomaranča. Lahko opišeš kemijsko sestavo, barvo... nikoli pa ne moreš pristno opisati okusa. Okus je pač treba občutiti.

Kdor je pripravljen biti duhovni učitelj nima potrebe po tem, da bi želel svoje mnenje vsiljevati drugim. Sploh pa verjamem, da so naši duhovni učitelji vsi, ki vstopajo v naše življenje.
Pri duhovnosti ne gre za težnjo po biti duhoven, temveč pomeni biti resnićen.
Spirituality is not about being spiritual. It's about beeing real.
by Tony Samara


NAGAJIVA USTVARJALKA
RECEPTKI

#12 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • posts 1,742

Posted 19. September 2006, 11:25

Kakor razumem te zadeve, je Resnica ena in je enaka za vse. Problem je v tem, ker nočemo priti do skupne resnice in ostajamo vsak na svojem koncu, v svoji lupini, kar je po svoje normalno. Marsikdo marsikaj spozna, a vsakdo to opiše, pove, čisto po svoje in navidez protislovno z drugimi. Recimo, joga in tantra sta totalno različni poti, a pripeljeta do istega cilja in prav tako so opisi cilja različni v detajlih. So pa nekatere poti, ki ne morejo pripeljati do bivanjskih spoznanj, ker recimo ostajajo vseskozi v umu, namesto, da bi ga presegle -- taka pot je npr. zahodna (grška) filozofija in iz nje izhajajoča psihologija.


Pa si se kdaj vprašal . če nekomu prav paše in HOČE iti po drugačni poti, kot si ti zamišljaš , da je pravilna?
Ravno s tem namenom sem odprl to temo, da podebatiramo in se sprijaznimo s tem, da resnice NI le ena, ker tvoja je ravno toliko utemeljena kot moja ali od trudi ali od ksenje, glih o takih "učiteljih " sem načel to temo, ki imajo vedno prav in ne dopuščajo ničesar. To kar si povedal o eni resnici meni ne pomeni nič. Ko boš pa obrazložil zadeve, boš pa lahko slišal odobravanje ali pa dobil protimnenje. V tem je pint, povej v čem je tvoja " edina" resnica res edina. Navadno se vrže par besed, kao- in sedaj veste, pa vem da tlele pol folka ne razume za kaj gre...
veš, vprašanje je , če je moje stremljenje k nečemu identično tvojemu pa od drugih.
Poglej- emanuel citira sveto pismo in po njegovo je to edina resnica, koliko misliš folka pa to priznava? Ti vržeš nekakšno resnico in vsi jo moramo razumeti , samo vsak ima svoje oči, pa srce, pa voljo, pa dušo, ki se ne glede na tvoje poenostavljanje- ena, edina- ne izzide vsem enako.
Vidiš - stavek, ki ga tle mnogokrat berem- ljubezen je vse, On je vse...itd...kakšna in čigava ljubezen, kdo je to on, ko boste to povedali z preprostimi besedami- svojo "bivanjsko " filozofijo -bo pa morda kdo kaj razumel. Tako pa prihaja do stavkov- tko in tko nič ne veš, če tega ne veš kar jaz vem in to je EDINO prav.
Tukaj je ta odnos / oz. nauk / tako imenovanih "učiteljev" povsem zgrešen. Najprej razloži in potem pričakuj razumevanje in potrditev. pa še nihče od vas ni povedal, kako ,kaj in zakaj. Le dejstvo- in to je to... spominja na razne manifeste... pa tko dalje...
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#13 Veza

Veza
  • SkorajOdvisnik
  • posts 516

Posted 19. September 2006, 11:28

Debate o duhovnosti znajo zame bit zanimive, dokler v njih ne stopi v ospredje ego trip, kar mnogokrat opažam. Vsak ima svojo lastno pot, lastne občutke in izkušnje in vsak zase čuti kaj potrebuje, zato menim, da je prepričevanje v tej smeri nepotrebno.
Tekste, ki obravnavajo duhovnost, si predstavljam v obliki odpiranja možnosti in ne "marketinške predstavitve."

#14 alef

alef
  • Lunatik
  • posts 17,394

Posted 19. September 2006, 11:36

Kaj si mislim o učiteljih in "učiteljih" sem že večkrat napisal.
Če koga zanima naj gre brat, če ne pa tud prav.
Učitelj, pa resnica ali resnice...
Poznavanju "prave in edine resnice" bi jaz rekel tudi zaplankanost, zavedenost, omejenost, fanatizem...
Ni nujno da je to vedno, je pa žal pogosto.
Učitelj...
KDO je NJEGA naučil?
In kdo njegovega učitelja?
In čigavo resnico uči?
To je moje vprašanje "učiteljem".
Se pa tu gor hočejo it učetelje tudi taki ki ne ločijo med vero in slepim sledenjem nekim naukom.

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#15 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • posts 5,580

Posted 19. September 2006, 12:06

Pa si se kdaj vprašal . če nekomu prav paše in HOČE iti po drugačni poti, kot si ti zamišljaš , da je pravilna?
Ravno s tem namenom sem odprl to temo, da podebatiramo in se sprijaznimo s tem, da resnice NI le ena, ker tvoja je ravno toliko utemeljena kot moja ali od trudi ali od ksenje, glih o takih "učiteljih " sem načel to temo, ki imajo vedno prav in ne dopuščajo ničesar. To kar si povedal o eni resnici meni ne pomeni nič. Ko boš pa obrazložil zadeve, boš pa lahko slišal odobravanje ali pa dobil protimnenje. V tem je pint, povej v čem je tvoja " edina" resnica res edina. Navadno se vrže par besed, kao- in sedaj veste, pa vem da tlele pol folka ne razume za kaj gre...
veš, vprašanje je , če je moje stremljenje k nečemu identično tvojemu pa od drugih.
Poglej- emanuel citira sveto pismo in po njegovo je to edina resnica, koliko misliš folka pa to priznava? Ti vržeš nekakšno resnico in vsi jo moramo razumeti , samo vsak ima svoje oči, pa srce, pa voljo, pa dušo, ki se ne glede na tvoje poenostavljanje- ena, edina- ne izzide vsem enako.
Vidiš - stavek, ki ga tle mnogokrat berem- ljubezen je vse, On je vse...itd...kakšna in čigava ljubezen, kdo je to on, ko boste to povedali z preprostimi besedami- svojo "bivanjsko " filozofijo -bo pa morda kdo kaj razumel. Tako pa prihaja do stavkov- tko in tko nič ne veš, če tega ne veš kar jaz vem in to je EDINO prav.
Tukaj je ta odnos / oz. nauk / tako imenovanih "učiteljev" povsem zgrešen. Najprej razloži in potem pričakuj razumevanje in potrditev. pa še nihče od vas ni povedal, kako ,kaj in zakaj. Le dejstvo- in to je to... spominja na razne manifeste... pa tko dalje...

Nikogar se ne sme siliti na kakršnokoli pot, ker se bo zgodilo obratno in ne bo hotel delati.

Glej, zepo, zadeva je preprosta. Resnica, tista prava z veliko začetnico, univerzalna, je samo ena in ni od nikogar; poti do nje je pa milijon. In nekateri pravijo svojim potem resnica (z malo začetnico, mala, osebna resnica), namesto, da bi tako imenovali cilj -- zato je taka zbrka. Vsakdo je enkraten in neponovljiv in ima svoje dojemanje; in svoje dojemanje imeunje "resnica", kar je zanj gotovo resnica in nihče mu ne sme ugovarjati. A pride točka v življenju, ko je potreba pogledati izza resnice in iskati Resnico, tisto, ki je enaka in ista za vse.

In spet se vse skupaj zaplete, ker je poti ogromno. Je pa vprašanje, če te poti vodijo v resnico ali v Resnico. Imaš sisteme, ki gradijo zidove, in sistem, ki zidove rušijo. Vsakdo po pač šel po poti, ki mu najbolj ustreza. Prva "izbira" poti še ni prava izbira, ker gledamo zgolj na všečnost poti (to, kar komu paše); a to je le prva faza. Morda je bila vščena pot pravilna za človeka, morda pa ne in bo moral zamenjati pot, če bo hotel rasti. Ali pa bo ostal zgolj pri egoistični všečnosti in bo na taki poti zaspal.

Naša stremljenja pa so vsa v osnovi ista: stremimo k istemu Izvoru, pa če je to ljudem všeč ali ne. Na površini, torej v vsakdanjem življenju, pa je mnogo variacij na temo tega stremljenja in te najgloblje potrebe.

Učitelji... so potrebni, niso potrebni. Odvisno od človeka do človeka. Meni je lažje delati z učiteljem, ker je učitelj že marsikaj spoznal in me tako usmerja, nikakor pa ne vodi kot ovco, kot bi morda nekateri mislili. Vedno me preverja, če sem štekal in nikomur od nas ne dovoli, da bi mu verjeli. Bistvo je zaupanje, ne vera.

No, nekaterim pa je lažje, da so brez učitelja in vse sami izvohajo. Nič ni narobe v tem pristopu (razen če temelji na egoističnem nesprejemanju avtoritete spoznanja), le daljša je, na koncu pa itak vsakdo odkrije isti Izvor in isto Resnico, poročanje o tem pa se razlikuje od človeka do človeka. Delo z učiteljem marsikaj olajša, delo z avatarjem pa je sploh pospešeno (kar ne pomeni, da se lahko lenuhari -- hujša oblika lenarjenja x:Dx).

Ker pa običajno in v večini poznamo samo (osebno) resnico, nam je težko sprejeti nekoga, ki je spoznal (univerzalno) Resnico, in takoj določimo iz naše nevednosti (se v bistvu zaradi strahu zavarujemo), da je to zgolj njegova osebna resnica. In tu je spet problem: kdo biva v osebni resnici in kdo v univerzalni Resnici? Enoznačnega umskega odgovora ni in mislim, da ga tudi ne bo. To je rizik, ki ga mora vsakdo sprejeti, če hoče rasti.

Naj tukaj citiram mistika Sosana:

Velika pot ni težka, če ničemur ne daješ prednosti.
Ko ni ne ljubezni ne sovraštva,
se vse razjasni in razodene.
A naredi najmanjši razloček,
in nebo in zemlja si bosta neskončno vsaksebi.
Če hočeš videti resnico, ne bodi
ne za ne proti.
Boj med tem, kar ti je všeč in
kar ti ni všeč, je bolezen uma.

Possible—but highly unlikely.

#16 kukica

kukica
  • Lunin Odvisnik
  • posts 2,118

Posted 19. September 2006, 12:22

Velika pot ni težka, če ničemur ne daješ prednosti.
Ko ni ne ljubezni ne sovraštva,
se vse razjasni in razodene.
A naredi najmanjši razloček,
in nebo in zemlja si bosta neskončno vsaksebi.
Če hočeš videti resnico, ne bodi
ne za ne proti.
Boj med tem, kar ti je všeč in
kar ti ni všeč, je bolezen uma.


Kako lepo. :palec: xDDx
Pri duhovnosti ne gre za težnjo po biti duhoven, temveč pomeni biti resnićen.
Spirituality is not about being spiritual. It's about beeing real.
by Tony Samara


NAGAJIVA USTVARJALKA
RECEPTKI

#17 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • posts 5,580

Posted 19. September 2006, 12:26

Kako lepo. :palec: xDDx

Ja, čista poezija. Že ko sem prvič prebral to pesem, me je zadela v srce. xsrcx
Possible—but highly unlikely.

#18 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • posts 9,884

Posted 19. September 2006, 12:26

:eek: zgleda sm jst tok glupa, sam kva je to avatar? Vsi pomeni x?x (enkat je avatar v osebni strani, drugič v duhovnosti...)

skrajnonevedna.press
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#19 mako106

mako106
  • Lunatik
  • posts 7,055

Posted 19. September 2006, 12:27

ravnokar sem prebral vse poste v tej temi....in ugotovil da se z vsem napisanim strinjam....to je moja resnica....ker je to vaša resnica x:)x jebeš učitle pa učence....preveč smo si podobni

#20 Indy

Indy
  • Lunatik
  • posts 3,744

Posted 19. September 2006, 12:29

:sick: :xx!: , včasih se mi pritisk dvigne na 220, sam zadnje cajte vse manj. "Bedastoče" preletim, preskočim, pogledam skozi okno, pa je. Če berem svoja pisanja pred letom/ti, se mi tut zdi kaj totalno mim, ne morem verjet, da sm to jst napisala, pa kaj. Moti me edin to, ko mi kdo skuša vsiliti svoj prav. Takrat prov divje popizdim, no pa sej se tut pomirim kmalu.


x:Dx x:Dx x:Dx x;)x xsrcx

#21 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • posts 9,884

Posted 19. September 2006, 12:29

...jebeš učitle pa učence....

No, no, to je pa že orgija x:Dx x:Dx
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#22 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • posts 5,580

Posted 19. September 2006, 12:40

:eek: zgleda sm jst tok glupa, sam kva je to avatar? Vsi pomeni x?x (enkat je avatar v osebni strani, drugič v duhovnosti...)

Ah, daj Piškotka, nisi glupa. :frog:

Avatar je menda sanskrtska beseda za božansko inkarnacijo, ko se utelesi del Boga za pomoč ljudem. Nekaj o tem sem že objavil: http://www.lunin.net...m...st&p=678179

Besedo pa na vem zakaj uporabljajo tudi na spletu za osebno ikonco, kar se meni zdi totalno brezveze (mislim takšno poimenovanje).
Possible—but highly unlikely.

#23 mako106

mako106
  • Lunatik
  • posts 7,055

Posted 19. September 2006, 12:40

za pravo stvar se splača živeti x:Dx

#24 Ksenia

Ksenia
  • D član
  • posts 14,206

Posted 19. September 2006, 12:55

sam en odgovor še tule trudiju - danes te ne razumem... žal... če je ponižnsot do znanja tistih, ki vedo več od mene slaba, če sem z veseljem učenka Življenja ins prejmem znanje od koga ki ga ima več od mene... to še ne pomeni, da ne morem s svojim znanjem komu pomagat... torej sem lahko učenka in učiteljica ane?

#25 Antoninus

Antoninus
  • Lunatik
  • posts 4,207

Posted 19. September 2006, 13:27

Nikogar se ne sme siliti na kakršnokoli pot, ker se bo zgodilo obratno in ne bo hotel delati.

. Resnica, tista prava z veliko začetnico, univerzalna, je samo ena in ni od nikogar; poti do nje je pa milijon. In nekateri pravijo svojim potem resnica (z malo začetnico, mala, osebna resnica), namesto, da bi tako imenovali cilj -- zato je taka zbrka. Vsakdo je enkraten in neponovljiv in ima svoje dojemanje; in svoje dojemanje imeunje "resnica", kar je zanj gotovo resnica in nihče mu ne sme ugovarjati. A pride točka v življenju, ko je potreba pogledati izza resnice in iskati Resnico, tisto, ki je enaka in ista za vse.

:palec: Zelo dobro povedano. Pristavim lahko samo še skromno misel, da je, dokler um deluje resnica za vsakega drugačna, ker jo um pač ustvarja, ko se gre prek uma, pa pride do Resnice.

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users