Lunin Forum uses cookies. Read the Pogoji registracije in varstvo osebnih podatkov for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
Lunin net

Jump to content


Photo

KAZEN


  • Please log in to reply
- - - - -
9 replies to this topic

#1 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • posts 5,844

Posted 8. July 2002, 01:00

osebna kazen;
Se je vredno kaznovati?
koga je treba kaznovati?
kdaj, kako in zakaj, čemu__



pokowc

#2 alena

alena
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • posts 97

Posted 8. July 2002, 01:00

KAZEN.... brrrr kaka grozljiva beseda, pa se z velikimi crkami. Kaksna teza.
Odpuscanje! Mi je ze malo lazje...
Sem goreca zagovornica nenasilja, ampak moram priznati, da se mi vcasih kazen zdi potrebna in celo dobra, kot prakticni del nekega teoreticnega dela nauka. V bistvu da se zavemo, da ima vsako dejanje svoje posledice.
Torej JA kot del dogovora, ali kompromisa. V stilu: ker ti pac nisi naredil to in to kar sva se zmenila, tudi jaz ne morem narediti tega in tega ((za kazen)). Ceprav bi 100 x premislila, preden bi kakorkoli ukrepala. Ampak NE s silo in ne brez pogajanj!
Sebe kaznovati?
Kje pa je odpuscanje?

#3 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • posts 5,844

Posted 8. July 2002, 01:00

menim, da se ni greh kaznovati, saj si se sam ,prostovoljno podal na pot očiščevalne sheme.
če pa je treba kaj kaznovati, menim pa, da je treba koj to narditi, ko je še sveže, to se še učim. Paša mi :)

pokowc

#4 andrej

andrej
  • D član
  • posts 696

Posted 9. July 2002, 01:00

Kar seješ, to žanješ

andrej

#5 teja

teja
  • Vseprisotni
  • posts 717

Posted 9. July 2002, 01:00

Osebna kazen ni potrebna, saj se že tako preveč samoobtožujemo.

Lep nasmejan dan ti želim

http://www.lunin.net...um/blog/mavlica


#6 vanja

vanja
  • Vseprisotni
  • posts 777

Posted 9. July 2002, 01:00

Sorry, jaz pa še nisem prišla tako daleč, da bi čutila potrebo po kaznovanju sebe in tudi ne vem v katerem trenutku bi bilo to primerno.
Že tako imam občutek, da me včasih kaznujejo zaradi zadeve, ki sem jo svojevolno storila proti volji so-partnerja in potem moram za kazen zadevo sama speljati do cilja, ker kazen mora biti vzgojna ne.
Kazen si pa res privoščim takrat, ko se odločim za shujševalno.Prikrajšam se, da ne jem vsega kar bi želela oz.koliko bi si želela. Lep pozdrav ! V !

#7 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 9. July 2002, 01:00

Če nimamo vesti, nam kazen najverjetneje ne bo pomagala, morda kvečjemu zbudila še več negativnih strasti (npr. maščevanje ipd., sovraštvo), če pa jo imamo, bo samo dejanje, ki bo povzročilo ukrep, kot je kazen (se pravi vrh dejanja), pri nas sprožilo "postopek kaznovanja".
"Kaznovale" nas bodo tako same okoliščine, ki pa smo si jih napletli sami - zato bomo morda to sprejeli in pri sebi razložili kot kazen.
Seveda je že potek dogodkov in samo naše delovanje privedlo do tega, da je zdaj tako kot je, kazen pa je potem karkoli, kar nam je ali prekrižalo načrte ali nas kakorkoli onemogočilo ali povzočilo celo drastičnejše premike v našem življenju.

Kazni, ki nam jih določajo drugi, pa ne maram, ker so redko objektivne in prevečkrat krivične - v tem ali onem smislu.
Včasih pa vseeno podpiram kazen - vendar se zavzemam za delavne terapije in tako tudi kazni.

Morda bi bilo potrebno razviti posebne sisteme kaznovanja za npr. različna področja deliktov.
Npr za krute umore ipd. bi morala "terapija/kazen" vsebovati pod nujno tudi obsežno delavnico o sočutju...
Za težke goljufije bi npr. bila samaritansko delo - češ, zdaj si toliko in toliko folka prinesel okoli, zdaj pa boš toliko in toliko časa delal zastonj za druge.
...

Nečesa sem se spomnila... :) ene "kazni" iz mojega srednješolskega obdobja.... Zelo zelo težko sem zjutraj vstajala in obvezno zamujala prve ure (*no, v opravičilo naj povem, da sem ne enkrat prišla v šolo direktno s koncerta (npr. v ZG), kjer nisem bila naključna opazovalka, ampak sem kar pošteno garala:)).
Imela sem super razredničarko (vsa čast ji!), pa me je nekoč poklicala na pogovor in dejala: "Poslušaje, marsa (vikala nas je in tudi ona me je klicala marsa), to, da zamudite, je zelo nefair do sošolcev (imela je prav: bilo nas je 13 v razredu v zadnjem letniku), in če jih 7 manjka (kot je nekoč res bilo), jih ostane 6 in imajo torej skoraj VSI možnost, da so vprašani in da dobijo cvek - če je prvo uro bila angleščina ali matematika. :)
Tako vam sedaj ponujam, da se "odkupite" za prešpricane prve ure - in to tako, da ostanete po pouku in pomagate sošolcem, ki so slabši v angleščini". :))
No, tega predloga itak ne bi mogla zavrniti, sem ga pa sprejela prav z veseljem, ker se mi je zdelo fair in zelo kul od nje. :)

No - TO je dobra kazen. :))



Marsa

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Jaz iščem le eno - da bi izrazil tisto, kar hočem... In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem". Picasso

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#8 teja

teja
  • Vseprisotni
  • posts 717

Posted 10. July 2002, 01:00

Marsa, ampak to ni bila kazen, saj ti je ponudila priložnost, da se odkupiš, ne pa ukazala. Še vedno bi lahko rekla ne. Pa tudi tisto o sopartnerju ni kazen. Kaj se res ne zavedate, da lahko vsakomur v vsakem trenutku rečeš ne?

Lep nasmejan dan ti želim

http://www.lunin.net...um/blog/mavlica


#9 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 10. July 2002, 01:00

Ja. Saj to sem pravzaprav hotela povedati. Splet okoliščin, ki smo si jih sami napletli, in izhod, posledice - kazen - če to tako sprejmemo oz. obravnavamo.
V mojem primeru pa je itak v bistvu bil "deal" - razredničarka me je pač "morala" nekako "kaznovati", vendar mi je dala priložnost, da se odkupim in smo bili vsi zadovoljni. Vendar to kaže samo na njen pristop do kaznovanja - kajti ur mi pač ni mogla kar tako opravičiti - torej me je morala "kaznovati".
To je bila pravzaprav alternativa kazni, zato pa sem to podala kot dober primer.



Marsa

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Jaz iščem le eno - da bi izrazil tisto, kar hočem... In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem". Picasso

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#10 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • posts 5,844

Posted 10. July 2002, 01:00

..menim, da se z os.kaznijo odkupiš vesti, morda se ti zato ni treba ponižno prenašati, zihr pa si se nekak zastonj´ okrog prenesu:)

pokowc




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users