Lunin Forum uses cookies. Read the Pogoji registracije in varstvo osebnih podatkov for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
Lunin net

Jump to content


Photo

Prehrana pri diabetesu


  • Please log in to reply
- - - - -
26 replies to this topic

#1 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 10:20

Znanec ima sladkorno bolezen (in tezave s trebusno slinavko) in njegova zena pravi, da je ze cisto brez idej, kaj naj sploh se kuha in pripravlja.
Pravi, ko bi vsaj imela takole za cez teden, par jedilnikov, variant...
Pa sem rekla, da bom povprasala na forumu, saj morda kdo ima kaj podobnega v blizini.

Torej - ce ima kdo ze kaj podobnega sestavljeno - ali pa ce je kdo kaj podobnega ze nasel kje drugje na netu, vas prosim, da to nanizate semle.

Hvala.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#2 Kristalka

Kristalka
  • Lunin Odvisnik
  • posts 2,088

Posted 23. February 2004, 10:23

x;)x nord že več let tekmujeva na tekmovanju za diabetes. bom poiskala. lahko pa pogledaš na stran kakšnega društva diabetikov :palec:
ziher boš kaj našla

#3 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 10:29

Hvala Kristalka! :)
Sem sla pogledat, nisem nasla nic (uporabnega).
(*tole zagotovo ze vejo, to dobis najbrz na vsakem pildku ob pregledu, tole osnovno).
Nasla sem par strani, ki prodajajo kuharske knjige, ali je en odstavek o diabetesu, ali pa cela stran, vendar nic takega, cesar ne bi ze vedeli...
Bolj svoh, skratka...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#4 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 23. February 2004, 10:33

Pa saj ne morem verjet :sori:

#5 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 10:38

Vseeno bom semle postnila par linkov (*ker bom kasneje kar poslala po e-mailu link na tole temo, pa da bo vse na kupu).

http://www.diabetes-zveza.si/ - Zveza drustev diabetikov Slovenije
ki pa ima svoj forum, kjer pa najbrz je vec uporabnega: http://www.diabetes-...forum/index.php
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#6 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 10:45

Pa saj ne morem verjet :sori:

Ja, jaz tudi nisem mogla.
Sem ze hotela nanizati, da ne govorim v prazno, samo se mi res brez veze zdi dajat linke na strani brez vsebine oz. ki samo nekaj prodajajo..
Lahko si pa chekira kdor zeli na najdi.si - ful strani o tem, nic uporabnega.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#7 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 23. February 2004, 11:11

Pa saj ne morem verjet, da se ima nekdo za prijatelja nekomu in mu ne sporoči linka, kjer si lahko brezplačno prebere knjigo, ki odkriva vzrok tudi diabetesa.
Vsa odkritja pa so nastala ravno na osnovi reševanja tega problema.
Pa saj ne morem verjet :sori:

#8 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • posts 8,988

Posted 23. February 2004, 12:19

Znanec ima sladkorno bolezen (in tezave s trebusno slinavko) in njegova zena pravi, da je ze cisto brez idej, kaj naj sploh se kuha in pripravlja.
Hvala.

Ja, kaj pa vem, jaz nisem kak goreč pristaš kakšnih ekstremnih diet, sem bolj mnenja,da je potrebno jesti pestro, tudi "prepovedane zadeve" smo v primeru da ej na insulinu seveda obvezno skrbeti za pravilno raven sladkorja.

Zelo zelo pomembno je,da zaužije zadostno - ogromno količino C-vitaminov, pa na splošno sadja in zelenjave. Sicer pa veljajo splošna načela - boljši polnozrnati kruh kot bel....

Nekako sem v tej zadevi dnevno, pa sem mnenja, da ni potrebna ekstremna dieta, zelo zelo pomembno pa je zadostno gibanje, pa če se le da ne kaditi....
Ni porazenec kdor je porazen, porazenec je kdor se po porazu ne pobere.

#9 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 23. February 2004, 12:48

Janja, točno tako, kot praviš. Hrana mora biti normalna, pripravljena po principih biodiete, pa se bosta uravnotežila tako teža, kot nivo sladkorja.
V enem letu, ne v enem mesecu ali tednu.
Tablete in dozo insulina pa je potrebno sproti zmanjševati, kajti to dvoje ti dviguje tudi apetit in potem si na istem, kot odvisniki od OH po Hellerju, sladkorja in teže pa ne odpraviš nikoli.

#10 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 13:40

OK, thanx.
To vse ze vejo, ker je dolga leta sladkorec - na insulinu.
V bistvu nisem imela namena odpreti razprave o sladkorni, pac pa sem hotela konkretno kaksne jedilnike - za kar so me zaprosili oz. sem se ponudila.
Insulina ne bo zmanjseval, je pod zdravniskim nadzorstvom, tam mu tudi povejo, kaj okvirno naj je... A pac par napotkov, v bistvu bolj cesa ne kot kaj ja... Pa ti zmanjka idej. Konkretnih jedilnikov.

Recimo ce bi kje bilo - jedilniki v primeru sladkorne bolezni....

Ne - zdrava prehrana, c vitamin in to (nisem ziher, mislim pa, da ne sme pretiravat s kislimi zadevami).
Nekako tako:
Ponedeljek - zajtrk, jesprenjeva kasa na ne vem cem. Kosilo - riz s pustim tem in tem mesom. Vecerja - ne vem kaj. Pac nekaj, en recept.
V takem smislu sem mislila.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#11 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 23. February 2004, 17:25

Pa sej ne morem verjet :eek: xrolleyesx :8): :sori:

#12 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 18:17

To se da prenest. x:)x x;)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#13 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 23. February 2004, 18:28

Edino tako, da ti sestaviš in napišeš recept za vsaj eno jed po principih biodiete.
Če ne, te zatožim tvojemu prijatelju, da su mu hotela zamolčati zanj pomembno odkritje :vragec: :xx!:

#14 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 18:37

Ne vem al naj se smejem al naj pop****.
Pliz, no...
To je tvoje poslanstvo, jaz bom pa ze poskrbela, kaj dajem od sebe komu..
Jaz ze sirim, brez skrbaj, samo jaz recimo prisegam pa na glino, ker imam premalo znanja, si nikakor ne upam reci, nehaj z inzulinom, si znorel?
Tako da - kar se hoce in ne, kar vsilimo.
In oni so hotli jedilnike...
Ce se da, saj jasno, ce ni, ni...
Samo potem pac ok, ne da pa zdaj vsakic priletim, da lahko cimprej posredujem, pa zdaj nekaj...
Daj konkretni link - ne bom zate jaz prepricevala.
Ali bos ti prevzel vlogo in bos razlozil tem svojim, da imajo to zaradi Lune v 6. hisi?
In bom rekla, joj, kaksen frend pa si, da jim tole zamolcis.
To si ti, to ti furas, ti prepricuj.
Saj ze pocnes, ne pa mene silit v presneto akviziterstvo, ki ne prenesem tezenja folku in posiljevanja.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#15 Andres08

Andres08
  • D član
  • posts 1,556

Posted 23. February 2004, 18:41

Včeraj sem v drugem topicu pisal o limoninih listih ki nižajo holesterol.
Na istem mestu sem izvedel da kokosov napitek niža sladkor. Baje zelo dobro. Sem eno plastenko kupil in mi ni bilo preveč dobro, nisem kokosa navajen, to bo verjetno. Samo ta proizvajalec, Thai choice se mi zdi daje sveže kokose in ne koncentrate v ta napitek.

Andres

#16 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 18:43

Thanx, Andres - baje je tudi ananas nad kul za trebusno, samo nisem pa ziher, kako je s temi sladkorji, fruktozami in tem...

Sploh je fajn kokos, podobno kot riz ima belo energijo, je nevtralen, je zelo zdrav, jaz ga obozujem, v bistvu. x:)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#17 Andres08

Andres08
  • D član
  • posts 1,556

Posted 23. February 2004, 18:56

No tuki je url, če koga zanima, ampak ravno tiste plastenke pa ni vmes na slikah.
Thai choice

Andres

#18 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 23. February 2004, 19:03

Jaz ze sirim, brez skrbaj, samo jaz recimo prisegam pa na glino, ker imam premalo znanja, si nikakor ne upam reci, nehaj z inzulinom, si znorel?




Še nikogar nisem silil, naj neha z insulinom, niti tebe v akviziterstvo, ker nimam nič takega za prodajat, trudim se pa, da čimveč ljudi dobi možnost premisleka, v čem je njihov osnovni problem.
In moje trditve so dokazljive, ne pa horoskopske x;)x

#19 nord

nord
  • ŽeČistoDomači
  • posts 334

Posted 23. February 2004, 20:10

ej, na prave si se obrnila x;)x


grem pogledat, če mam knjigo doma, če je pa nimam pa si jo bom sposodla.

čim več:
:flower: sadja (neolupljenega!!!!! x!x x!x ) predvsem jabolka, breskve, jagodičje, pomaranče
:flower: zelenjave: špinača, grah, fižol, ohrovt (soparimo, da ohrani čim več vitaminov)
:flower: meso s čim manj maščob, to pomeni, da vidno maščobo odstranimo (ful jest piščance, fibe) (čim več kuhanega in dušenega mesa, cvrtje odpade)
:flower: mlečni izdelki: z manj maščob
:flower: žitarice : soja, leča

prehrambena piramida
:flower: na vrhu so maščobna živila- čim manj
:flower: pol je meso in mlečni izdelki
:flower: sadje in zelenjava- zelenjave malo več kot sadja
:flower: ogljikovi hidrati- čim več (balastne snovi za lažjo prebavo)


xDDx ej, tale stric, ki ga poznaš in ma sladkorno, naj ima vedno poleg sebe bombon, za vsak primer če dobi hipoglikemijo (raven sladkorja pod 3.5 ) , ker so to enostavni sladkorji ki hitro višajo krvni sladkor.

:vio: ko bom mela čas bom napisala še kak recept. lahko pa se posvetuje tut z dietetikom- bo verjetno bolje razložil kot jaz :8):
mejte se radi....

#20 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 20:31

Nord, HVALA za tvoj trud in + energy!! xsrcx
Thanx, dbest - ima cokoladko, med vcasih tudi potem zauzije. x:)x :vio:

Res kul se mi zdi, da ravno 'podmladek' takole uleti in v teh temah! :eek: xcivx :2src:

:palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#21 nord

nord
  • ŽeČistoDomači
  • posts 334

Posted 23. February 2004, 21:01

ej veš kaj se mi je zdaj zgodlo.

sem napisala recept pa še ful strani (to bi bil verjetno moj najdaljši post), pa mi je napisalo da mam preveč smeškov n se mi je vse zbrisalo :C:
mejte se radi....

#22 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 21:10

:o|o:
:V: :V: :V:
FUL mi je zal, JASNO; ker si se djabe matrala (moje sozalje) - in ker zdaj ne bomo imeli tule... :C:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#23 nord

nord
  • ŽeČistoDomači
  • posts 334

Posted 23. February 2004, 21:17

http://www.diabetes-zveza.si/

tam je tut pod prehrana ful doti napisano, pa še forum majo :palec:

here we go again:

TUNINA V SOLATI Z JEČMENOVO KAŠO

Za štiri osebe potrebujemo:
1,5 dl ječmenove kaše
30 dag tunine v olju
15 dag kislih kumaric
15 dag vložene paprike
20 dag korenja
10 dag sesekljane čebule
2 žlici kisle smetane
2 dl jogurta
morsko sol
poper
1 žlico sesekljanega peteršilja
3 stroke sesekljanega česna
sok polovice limone

Priprava:
posebej skuhamo ječmenovo kašo in jo ohladimo. korenje, kumarice in papriko narežemo na kocke. tunino razdrobimo na manjše koščke. pripravljene sestavine začinimo, zmešamo skupaj s peteršiljem, čebulo, sokom limone in dodamo jogurt z vmešano kislo smetano (lahko tudi brez). postrežemo na zeleni solati, narezani na rezance. okrasimo s korenčkom in vejico peteršilja.

Ena porcija vsebuje:
kkal: 474
ogljikovi hidrati: 41 g
beljakovin: 24 g
maščob: 19 g
holestrola: 7 mg

________________________________________________________

prej sem še pozabla:
- zajtrk: 40%, kosilo: 40%, večerja: 20%
- 60% ogljikovih hidratov, 20% beljakovin, 20% maščob
- ne kadit
- alkohol po obroku v zmernih količinah
- ful umivat noge- nevarnost diabetičnega stopala- v najslabšem primeru odrežejo nogo
- telesna aktivnost ()čre prej niste telovadili, začnite postopoma)

TO NE VELJA SAMO ZA DIABETIKE!
mejte se radi....

#24 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 23. February 2004, 21:22

Nord. TO sem hotla glih, dbest, ko se stekamo in ko si se tole potrudila.
Sem les za zahvaljevanje nekako... ampak - res sem ti hvalezna, kar gani me. Ko si sla tam brskat, pisat, zavzeto...
Si te kar predstavljam. xsrcx :vio: x:)x
Hvala ti. :8):
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#25 nord

nord
  • ŽeČistoDomači
  • posts 334

Posted 23. February 2004, 21:27

ni kaj. rada pomagam! :D

jaz bom tut verjetno mela sladkorno in bo prav lepo, če bo meni kdo pomagal x;)x
mejte se radi....




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users