Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kupljena/posvojena žival?


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
58 komentarjev na to temo

#1 Bella1234

Bella1234
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 1

Objavljeno: 18. februar 2014, 23:26

Pozdravljeni!

Prosim, povejte kakšno je vaše mnenje glede živali v zavetiščih in živali vzrejenih pri rejcih? Če bi/ste imeli izbiro med živaljo iz zavetišča in živaljo od rejca, za katero bi se odločili?

Lep pozdrav!



#2 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 18. februar 2014, 23:52

Odvisno, kaj želiš. Jaz bi (verjetno) vzela mladiča in to pri (dobrem) vzreditelju. Prvič zato, ker nočem steriliziranega psa (vse psičke v zavetiščih morajo biti sterilizirane, ponekod kastrirajo tudi samčke), drugič zato, ker bi rada vsaj približno vedela, kaj lahko pričakujem.

Če bi hotela odraslega, potem pride pa v poštev tudi zavetišče, ker je že dokaj jasno, kakšna je žival.

 

V obeh primerih je treba razmislit, kaj želiš, pričakuješ in kaj lahko nudiš.


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#3 mayita

mayita
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 335

Objavljeno: 19. februar 2014, 14:31

jaz pa imam tako mnenje da če vzameš psa od rejcev se resnično pozanimaj kako so križani ker te psi ponavadi potlej ne dočakajo dveh let  in imajo resne zdravstvene težave, ker ji parijo med sabo....

prijatelj je vedno kupil od rejcev in to zelo drago in ne vem s kakšnimi papirji pa je pol bil vedno razočaran,ker so vsi imeli pol nekakšne bolezni od raka naprej.

zavetišča pa ja tako je kot je rekla silica. imaš tudi drugo možnost da ka dobiš preko oglasa.....



#4 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 19. februar 2014, 18:22

Ja, se dobi mladiče v zavetiščih, a kot rečeno - sterilizirane / kastrirane.


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#5 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 20. februar 2014, 08:42

Ja, razumem tudi jaz. Odstranjevanje organov kar tako ni najboljše za organizem, sploh ne za takšnega, ki se še razvija. Ampak očitno veliko ljudi ne zmore poskrbeti za to, da se psica ne bi obrejila (se jim ne ljubi, jim je vseeno ali pa verjamejo, da mladiči 1x morajo biti) in mi je jasno, da je pač bolje nekaj preprečiti, kakor pa potem imeti poplavo zavrženih živali.

Čeprav... čez lužo imajo vse pokastrirano, pa so zavetišča kljub temu polna.


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#6 lia II

lia II
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 052

Objavljeno: 21. februar 2014, 09:59

flirt.gif včeraj sem imela v rokah činčilo- enkrat ko bom velika, bom imela svojo

 

 

do zdaj nisem vedela kakšna je, kako izgleda...do zdaj sem mislila ,ohmy.png da je to zajec

 

love3.gif kakšne učke, kakšna mehkoba


Obečanje ludom radovanje...


 


#7 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 21. februar 2014, 20:35

Rodovniškega psa 



#8 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 24. februar 2014, 20:26

Glede izbire psa je za premislit par stvari. Prva stvar je, kako natančno imaš določene želje glede velikosti, dlake, karakterja psa. Če imaš jasne želje glede tega, potem je smiselno razmislit o pasemskem psu ali odraslem mešancu - bodisi zavetišče ali od kje drugje. Vsaka izbira ima svoje prednosti in slabosti. Pri pasemskem psu poznaš njegove telesne značilnosti, okvirno tudi karakter (za nekatere pasme je značilen bolj flegmatičen karakter, drugi so bolj svojeglavi in živahni, tretji oster čuvaj ...), čeprav so v karakterju lahko tudi precejšnja odstopanja, kot je napisala že Lili. Imajo pa pasemski psi zelo pogosto degeneracije in resne zdravstvene težave zaradi nenaravne selekcije in parjenja v ožjem sorodstvu na začetku razvoja pasme. Skoraj zanesljivo boš imela več težav z zdravjem psa, če boš nabavila rodovniškega psa kot mešanca, sploh nekatere pasme so znane po tem, da imajo psi določene resne težave (zobovje, oči, okostje, nagnjenost h kožnim in presnovnim boleznim ...). tega še tako skrben rejec ne more preprečit. Pri odrasem mešancu iz zavetišča ali od neznanih ljudi sicer vidiš, kakšen je pes, ne poznaš pa njegove preteklosti in tudi ne karakterja, nekatere travme se lahko pokažejo šele kasneje, ko nastopi določen splet okoliščin... Odrasel pes se tudi težje prilagaja na novo okolje kot mladič in težje ga je šolati (ni pa to absolutno pravilo, vem za primer, ko se je odrasel pes lepo vključil v novo družino). Mladiček mešanec se bo lažje navadil nate, lažje ga boš vzgajala, je pa seveda precejšnja uganka, kakšen bo, sploh če ne poznaš obeh staršev. Le velikost lahko približno oceniš glede velikost šap (pri velikih psih imajo mladički sorazmerno velike šape v primerjavi s telesom). 



#9 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 6. marec 2014, 13:23

Glede izbire psa je za premislit par stvari. Prva stvar je, kako natančno imaš določene želje glede velikosti, dlake, karakterja psa. Če imaš jasne želje glede tega, potem je smiselno razmislit o pasemskem psu ali odraslem mešancu - bodisi zavetišče ali od kje drugje. Vsaka izbira ima svoje prednosti in slabosti. Pri pasemskem psu poznaš njegove telesne značilnosti, okvirno tudi karakter (za nekatere pasme je značilen bolj flegmatičen karakter, drugi so bolj svojeglavi in živahni, tretji oster čuvaj ...), čeprav so v karakterju lahko tudi precejšnja odstopanja, kot je napisala že Lili. Imajo pa pasemski psi zelo pogosto degeneracije in resne zdravstvene težave zaradi nenaravne selekcije in parjenja v ožjem sorodstvu na začetku razvoja pasme. Skoraj zanesljivo boš imela več težav z zdravjem psa, če boš nabavila rodovniškega psa kot mešanca, sploh nekatere pasme so znane po tem, da imajo psi določene resne težave (zobovje, oči, okostje, nagnjenost h kožnim in presnovnim boleznim ...). tega še tako skrben rejec ne more preprečit. Pri odrasem mešancu iz zavetišča ali od neznanih ljudi sicer vidiš, kakšen je pes, ne poznaš pa njegove preteklosti in tudi ne karakterja, nekatere travme se lahko pokažejo šele kasneje, ko nastopi določen splet okoliščin... Odrasel pes se tudi težje prilagaja na novo okolje kot mladič in težje ga je šolati (ni pa to absolutno pravilo, vem za primer, ko se je odrasel pes lepo vključil v novo družino). Mladiček mešanec se bo lažje navadil nate, lažje ga boš vzgajala, je pa seveda precejšnja uganka, kakšen bo, sploh če ne poznaš obeh staršev. Le velikost lahko približno oceniš glede velikost šap (pri velikih psih imajo mladički sorazmerno velike šape v primerjavi s telesom). 

Jaz se s tem precej ne strinjam. Je dosti mešančkov bolnih. Sploh pa se psi gibajo vse povsot. Ne veš iz kje je mešanček prišel in nimaš niti nobene podrobnosti o pasmi tako ne veš kakšen bo. Mešančki, ki hodijo okoli doživijo razne stvari in so bolj plašni, agresivni. 

 

Neka prijateljica, ki je vzela mešančka iz zavetišča, je njenega fanta ugriznil v obraz. Jaz ne bi nikoli izbirala mešančke iz zavetišč. Ne, da imam kaj  proti njimi. Samo ne veš kje hodijo kaj so doživeli potem pa imaš doma probleme naprimer take, da moraš k zdravniku, ker te pes ugrizne.  

 

Sploh pa rodovniški kužki so veliko bolj pametni se hitreje učijo. Dosti mešančkov je agresivnih in plašnih, ko pridejo iz zavetišč. Saj se mi smilijo pa vse samo rabiš precej časa za socializacijo. Se je treba veliko dosti ukvarjati in prepričevati morebitne vedenjske motnje. 

 

Če pripelješ mešančka v nov dom moraš vedeti, da psa ne poznaš, da ne veš kje je vse bil. Sploh pa ga ne smeš puščati v bližini 

malih otrok. Je potrebno veliko delati na učenju in šolanju. 

 

 

 

Meni so se moji psi naučili lulati tam kjer je treba v 3 dneh, ne, da bi se kaj ukvarjala z njimi. Je precej večji napredek pri rodovniških. 

Veliko lažje se učijo sploh pa , ko pride mladiček na svet, rodovniški pes. K vzreditelju pošljejo človeka, da popiše leglo. 

 

Kar pomeni, da tudi on sam skrbi, da je to leglo, ki ga imaš ti čisto v dobrih pogojih in, da se mladički, ko pridejo na svet gibajo na prostem. Da imajo vse pogoje, ko pridejo na svet. Tako te tudi opozorijo na čistočo in ti pomagajo, da mladički preživijo kar se , da 

dobro v tistih prvih dneh in mesecih. 



#10 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 6. marec 2014, 13:48

Tako pri mešančku ne veš v kakšnih okoliščinah se giblje, ko pride na svet pri rodovniških pa je to nadzorovano saj ti pride popisati 

leglo in pogledati mladičke. Poleg tega ti , da kar precej dobre nasvete. 

 

Tako, da pridejo rodovniški psi do tebe v nov dom živahni, razigrani in ne plašni in agresivni kot pri mešančkih. Tako, da jaz  z Iknee ne 

strinjam o izbiri psa. 

 

Pri mešančku iz zavetišč moraš vedeti, da bo treba veliko delati na vedenju . Če bo starejši pes se bo še 

težje učil. Tako, da moraš vedeti kaj pričakuješ. Če imaš male otroke ne priporočam mešančka iz zavetišč. 

Edino če imaš veliko časa in si pripravljen tudi na to možnost. Da si vzameš veliko časa. Da se dosti ukvarjaš

z njim , da greš v šolo. Ga učiš. 

 

Je pa precej težje šolati starejšega psa, ki se je potepal po mestu in ne veš kje. Je težko odpraviti neprimerno vedenje. 

Vse se, da če se hoče. 

 

 

Če pa hočeš psa, ki se bo v prvih tednih naučil lulati na pravem mestu. Da dobiš veselega zdravega. Ti vseeno priporočam , da 

najdeš dobrega vzreditelja. 

 

 

Če boš rabila pomoč od njega ga lahko pokličeš, ti bo dal vsa navodila in pomoč če rabiš. 

 

wink.png 



#11 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 6. marec 2014, 14:04

Samo naj te ne zavede beseda vzreditelj, lastnik ........zavetišče...... 

 

če kupiš pri dobrem človeku, ki ima rad svoje pse. Ne moreš zgrešiti.  wub.png

 

 

Razlika je v tem, da so na rodovniku napisani predniki, ki so bili zdravi in zato, ker je toliko prednikov zdravih naj bi bilo več

procentov %, da naj bi bili tudi nasledniki.

 

 

icon1_blush.gif

 

Za obrazložitev mešančki nimajo rodovnika in nimajo napisanih prednikov in ne pregleda. 

 

 

 

 

 



#12 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 6. marec 2014, 14:18

Za eno kratko razlago o mešančkih. 

 

 

1. Nihče ni prišel pogledati mladičke, ko so se skotili. V kakšnih pogojih ( tako pri rodovniških dobiš 2 do 3 obiske) 

2. Mešančki nimajo rodovnika in prednikov . Tako niso napisani v rodovno knjigo kjer se preveri.

3. Imajo vsi čipe , ker rabijo številko v rodovnik 

4. Mladički so vsaj 1 krat vsi pregledani. 

5. 2 krat so cepljeni proti kugi in ne vem kaj še vse.....

 

 

sem malo že pozabila kaj je še. 

 

 

 

Tko malo za razlago vsega. 

 

 

 

čAW ČAW 

 

 

wub.png



#13 Pico Della Mirandola

Pico Della Mirandola
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 528

Objavljeno: 6. marec 2014, 14:47

kaj pa mešančki, ki niso iz zavetišča?

Jst bi tut raj imel rodovniškega, sam imam filing, da to ni ravno v skladu z mojo etično predstavo

Pa tut mal previsoke cene so za čistokrvne z rodovnikom..


prenos.jpg


#14 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 6. marec 2014, 16:44

kaj pa mešančki, ki niso iz zavetišča?

Jst bi tut raj imel rodovniškega, sam imam filing, da to ni ravno v skladu z mojo etično predstavo

Pa tut mal previsoke cene so za čistokrvne z rodovnikom..

Jaz sem samo napisala kaj je razlika. Da je malo predstave kaj je boljše. Ker sem že imela mladičke 

z rodovnikom in sem dala vse to skozi. 

 

Tako, da na kratko razložim kako je pri vzrediteljih in kako je pri mešančkih. 

 

Ker očitno je, da nekateri še nimajo predstave. Da mora vzreditelj veliko bolje skrbeti za mladičke. Saj je to nujno. 

 

 

Tako, da so rodovniški mladički vsaj malo bolj pod nazorom Kinološke zveze Slovenije.

 

Če izbereš pa res dobrega vzreditelja ti je na voljo dan in noč in ga lahko pokličeš kadar želiš pa vprašaš če imaš slučajno 

kakšen problem s kužkom. Tako, da če kaj ne veš ti tisti zelo dober vzreditelj pomaga pri kužku, ki ga kupiš od njega. 

 

 

Ampak 100 ljudi 100 čudi.

 

 

Tudi vsi vzreditelji niso dobri.  wink.png wink.png wink.png

 

 

 

 

Ko kupuješ kužka si vzameš več časa......... wink.png wink.png wink.png



#15 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 6. marec 2014, 17:04

kaj pa mešančki, ki niso iz zavetišča?

 

smile.png

 

1. Ko kužka kupuješ se pozanimaj kako lastnik ravna s svojimi kužki. 

2. Skrbeti mora za čistočo 

3. Kužki morajo biti živahni in veseli

4. Kužki morajo imeti prostor kjer se lahko gibajo in igrajo.

5. Vprašaj ga o cepljenju / preveri če je cepljen 

6. Mladiček mora biti razglistan .....itd

 

 

Preberi si knjige tam je dosti stvari napisanega. wink.png

 

Mešančki, ki niso iz zavetišč in nimajo rodovnika so prav tako čudoviti kužki ampak seveda nimajo napisanih 

prednikov zato ne vemo s kom so se parili in podedovali napake iz preteklih rodov. Ne vemo katere napake

so se prenesle. Ne vemo če so bili njihovi predniki zdravi in koliko let so živeli. 

 

Ampak vsak pes lahko zboli. 

 

 

Človek se je vmešal poleg in tako so nastale čudovite čistokrvne pasme , ki imajo prednike. 

Ker človek veliko bolj skrbi za rodovniškega psa in za mladičke tako nastane tudi čudovita pasma. 

 

 

ylflower.gif



#16 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 7. marec 2014, 09:43

Očetov labradorec je verjetno brez pedigreja, ali pač. V glavnem je iz zavetišča, je moja rožica, ker tako mu pravim zaradi karakterja. Se izplača tudi stare pse vzet očitno.

Rodovnik je list papirja na katerem so napisani predniki. 

 

 

L.p 



#17 Pico Della Mirandola

Pico Della Mirandola
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 528

Objavljeno: 7. marec 2014, 09:49

 In ta list papirja  tolk podraži psa?

 Zadnjč gledam brez rodovnika 400 z rodovnikom 1500, ista pasma..

 

A je to možno?


prenos.jpg


#18 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 7. marec 2014, 10:16

 In ta list papirja  tolk podraži psa?

 Zadnjč gledam brez rodovnika 400 z rodovnikom 1500, ista pasma..

 

A je to možno?

Ja je ja ponavadi so buldogi tako dragi. Odvisno od pasme.... 

 

 

wink.png

 

 

pa kakšni papiloni..... smile.png  itd...

 

 

Ja to je čistokrvna pasma. 



#19 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 7. marec 2014, 10:55

Dostikrat je za visoko ceno "kriva" popularnost, redkost, razne titule z razstav jo tud višajo, in ja recimo pri buldogih je dostikrat potreben carski rez, ki ni poceni in je to všteto pač zraven (pa kolikor vem ti psi nasplošno znajo požret veliko dnarja pri vetih).... 

 

Stvar posameznika, ali je pripravljen to plačat. Za "čistokrvnega brez rodovnika" pa ne dam niti prebite pare. Kot prvo to velikokrat pomeni pse, uvožene iz drugih držav, vzrejene v obupnih pogojih, o tem se je itak že veliko pisalo...

Če je pes iz Slovenije, je vprašanje, zakaj imajo lastniki leglo, niso pa šli delat vzrejnega dovoljenja? Eni pravijo, da se jim ne da pač ubadat s tem, no to je meni mimo. Če se ti ne ljubi, ne imet legla, tudi s tem je kup dela... ali pa ima pes vzrejno prepoved, kar pomeni (težje) napake.

Smiselno se mi zdi najprej res dobro spoznat željeno pasmo, ker veš, kje so problemi, potem pa lažje presodiš, a boš vzel tistega za 1500 al tistega za 400. (Tule dodajam še to - če je človeku pasma pri srcu, dileme itak ni - podpiraš dobre vzreditelje)

 

So mučke tudi pri poštemplanih vzrediteljih, ampak tam lahko vsaj kaj preveriš...


To temo je popravil/a Silica: 7. marec 2014, 17:11

Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#20 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 7. marec 2014, 10:56

 In ta list papirja  tolk podraži psa?

 Zadnjč gledam brez rodovnika 400 z rodovnikom 1500, ista pasma..

 

A je to možno?

1. Pri malih kužkih je problem , da imajo velikokrat carski rez, ki je dodatnih 200 evrov 

2. kvalitetna hrana

3. Določne napake pri posameznih pasmah

4. Posebna nega za določeno pasmo 

5. Težje parjenje pri določenih pasmah 

 

 

itd.......



#21 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 7. marec 2014, 11:01

Dostikrat je za visoko ceno "kriva" popularnost, redkost, razne titule z razstav jo tud višajo, in ja recimo pri buldogih je dostikrat potreben carski rez, ki ni poceni in je to všteto pač zraven (pa kolikor vem ti psi nasplošno znajo požret veliko dnarja pri vetih).... 

 

Stvar posameznika, ali je pripravljen to plačat. Za "čistokrvnega brez rodovnika" pa ne dam niti prebite pare. Kot prvo to velikokrat pomeni pse, uvožene iz drugih držav, vzrejene v obupnih pogojih, o tem se je itak že veliko pisalo...

Če je pes iz Slovenije, je vprašanje, zakaj imajo lastniki leglo, niso pa šli delat vzrejnega dovoljenja? Eni pravijo, da se jim ne da pač ubadat s tem, no to je meni mimo. Če se ti ne ljubi, ne imet legla, tudi s tem je kup dela... ali pa ima pes vzrejno prepoved, kar pomeni (težje) napake.

Smiselno se mi zdi najprej res dobro spoznat željeno pasmo, ker veš, kje so problemi, potem pa lažje presodiš, a boš vzel tistega za 1500 al tistega za 400.

 

 

So mučke tudi pri poštemplanih vzrediteljih, ampak tam lahko vsaj kaj preveriš...

 

Tako nekako ja.  Jaz se ne ukvarjam z razstavami. inno.gif Čeprav imam zelo dobre pse , ki je oče iz ne vem koliko razstav.... wink.png

 

Pri meni so problem oči in kolki. 

 

 

 

Če kupuješ brez rodovnika. Preveri cepljena in potni list in čip če ima vse to. 



#22 aboyanasanna

aboyanasanna
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 242

Objavljeno: 7. marec 2014, 11:32

Če najdeš zelo dobrega lastnika, ki zelo dobro skrbijo za mladičke

brez rodovnika. Lahko tudi brez rodovnika.   

 

 

Srečno.  ylflower.gif 

 

 

 

Čaw čaw 

 

rainbow.gif



#23 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 7. marec 2014, 21:47

Jaz se s tem precej ne strinjam. Je dosti mešančkov bolnih. Sploh pa se psi gibajo vse povsot. Ne veš iz kje je mešanček prišel in nimaš niti nobene podrobnosti o pasmi tako ne veš kakšen bo. Mešančki, ki hodijo okoli doživijo razne stvari in so bolj plašni, agresivni. 

 

Neka prijateljica, ki je vzela mešančka iz zavetišča, je njenega fanta ugriznil v obraz. Jaz ne bi nikoli izbirala mešančke iz zavetišč. Ne, da imam kaj  proti njimi. Samo ne veš kje hodijo kaj so doživeli potem pa imaš doma probleme naprimer take, da moraš k zdravniku, ker te pes ugrizne.  

 

Sploh pa rodovniški kužki so veliko bolj pametni se hitreje učijo. Dosti mešančkov je agresivnih in plašnih, ko pridejo iz zavetišč. Saj se mi smilijo pa vse samo rabiš precej časa za socializacijo. Se je treba veliko dosti ukvarjati in prepričevati morebitne vedenjske motnje. 

 

Če pripelješ mešančka v nov dom moraš vedeti, da psa ne poznaš, da ne veš kje je vse bil. Sploh pa ga ne smeš puščati v bližini 

malih otrok. Je potrebno veliko delati na učenju in šolanju. 

 

 

 

Meni so se moji psi naučili lulati tam kjer je treba v 3 dneh, ne, da bi se kaj ukvarjala z njimi. Je precej večji napredek pri rodovniških. 

Veliko lažje se učijo sploh pa , ko pride mladiček na svet, rodovniški pes. K vzreditelju pošljejo človeka, da popiše leglo. 

 

Kar pomeni, da tudi on sam skrbi, da je to leglo, ki ga imaš ti čisto v dobrih pogojih in, da se mladički, ko pridejo na svet gibajo na prostem. Da imajo vse pogoje, ko pridejo na svet. Tako te tudi opozorijo na čistočo in ti pomagajo, da mladički preživijo kar se , da 

dobro v tistih prvih dneh in mesecih. 

 

S psi, sploh odraslimi iz zavetišča (mešanci ali čistokrvnimi - to nima veze) so lahko težave, če so z njimi neprimerno ravnali, s tem se strinjam in to sem v svojem postu tudi napisala - to je določeno tveganje, ki ga mora človek prevzeti nase. In strinjam se tudi, da je bolje vzeti mladička od preverjenih ljudi, če imaš majhne otroke, ker odrasel pes iz zavetišča ali od nepoznanih ljudi lahko tudi nepredvidljivo agresivno odreagira - lahko pa tudi nikoli, ampak tega ne moreš vedeti vnaprej. Trditev, da so pasemski psi bolj pametni in lažje učljivi, je pa čist mim, in brez kakršnekoli realne podlage. To ti lahko potrdijo vsi, ki se ukvarjajo s šolanjem psov - mešanci niso prav nič slabši kot pasemski psi. Kar se tiče zdravja, je pa biološko dejstvo, da imajo mešanci manj genetsko pogojenih bolezni in težav. Rodovnik ni nobeno zagotovilo, da bo pes v redu. Tudi, če imata starša vzrejno dovoljenje (ki je itak pogoj za to, da imajo mladiči rodovnik) in naj bi torej ne imela izrazitih degeneracij - npr. hude displazije kolkov, to še ne pomeni, da nimata prikritega gena za hibo, ki se bo lahko izrazila pri mladičih. Za izražanje prikritih genov je veliko manj možnosti pri mešancih kot pri pasemskih psih, to je jasno vsakemu, ki ima nekaj znanja genetike. Poleg tega nekatere pasemske značilnosti, ki so se ljudem zdele privlačne, za psa pa so nenaravne (npr. zelo kratki gobci, nenaravno sploščen obrazni del lobanje, nagubana koža ali čudaška dlaka), že same po sebi povzročajo zdravstvene težave (kronična vnetja oči in težave z zobovjem, kožna obolenja ...). Drži pa, da mora biti pri mladičkih z rodovnikom leglo veterinarsko pregledano, potrjena ustreznost razmer in dobra skrb za psico in njeno leglo, mladički razglisteni in cepljeni in ustrezno prehranjeni, vsega tega pri nabavi mešančka nimaš zagotovljenega. Ni pa to nobeno zagotovilo, da se ne bodo (lahko že kmalu) pokazale zdravstvene težave. Naši sosedje so imeli rodovniško bernsko planšarko, pri kateri se je že nekaj tednov po tem, ko so jo prinesli domov, izkazalo, da ima hudo displazijo kolkov, verjetno so ji "skrbni" vzreditelji pred prodajo dali blokado živca, da nekaj časa ni čutila bolečin in se je navidez normalno gibala. Obstajajo pa tudi pasme, ki nimajo izrazitih degeneracij in težav, so ohranile dokaj naravno telesno konstitucijo. Če se odločaš za pasemskega psa, se splača pozanimat o težavah, ki te lahko čakajo in se odločit za čimbolj vitalno pasmo.

Pa še nekaj lastnih izkušenj. Pri starših doma smo dolga leta imeli rodovniške labradorke, zdaj ima mama že tretjo psičko. Z nobeno ni bilo kakih posebnih težav z zdravjem, razen zadnja ima zdaj, ko je že precej v letih, nekoliko težav s kolki. Vse psičke je mama tudi šolala za reševanje pogrešanih oseb, ta psička pa zdaj, ko je že starejša in so treningi za reševanje postali prenaporni, deluje kot pes - terapevt.  Imeli smo tudi legla, tako, da kar dobro vem, kako te stvari grejo. Jaz imam pa mešanko, malo podobno nemškemu ovčarju. Dobili smo jo na Bolhi. Sin je brskal po Bolhi, našel sliko te psičke in prosil na mile viže, dokler nisem popustila in smo jo šli gledat. In se je tudi meni naselila v srce, ena taka prisrčna, živahna, bistra mladička je bila. Tudi njeni ljudje so bili zelo v redu, da ne govorim o okolju kmetije, kjer je bivala v svobodi in dobri oskrbi. In je šla kajpak z nami. Nikoli mi ni bilo niti za sekundo žal, to je najbolj pametna in ljubeča pasja dušica, kar sem jih imela priložnost spoznati. In že pet let popolnoma zdrava (moram potrkat na les!).  



#24 viyola

viyola
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 941

Objavljeno: 7. marec 2014, 22:43

Pri nas imamo mešančka..zlatega prinašalca. Eno tako luštno bitjece je. In izredno pametno..no..

nekaj je res..je nor na čevlje..enega mi je pospravil  zgleda da za vedno..enega požrl..ampak..

to ni pomembno. Imeli so ga namen dati uspavati še kot mladička. Smo se pa držali enega pravila..

ko greš po psa, mladička..te ta sam izbere. To naj bi bil pes, ki pride prvi in sam do tebe. Ne ti do njega.

Ker..če mi pristopimo k psu, se sklonimo k njemu do njegove višine in mu posvečamo pozornost, po navadi

 s trepljanjem po glavi, v tej točki pes že ugotovi, da o njemu v resnici ne razumemo in ne vemo ničesar.

Dobil je tudi nedvoumno sporočilo, da mi prihajamo k njemu in v tej točki smo podpisali pogodbo, da smo 

mi sledilci v kardelu, on pa naš vodja. 


And in the end , it is not the years in your life that count. It is the life in your years. 


#25 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 7. marec 2014, 22:50

Naša psička si nas je izbrala -  pridirkala k meni in mi skočila v naročje ...  icon1_inlove.gif Čevlje pa odnaša tudi naša. Tudi sosedove (ampak se je sosedom tud usedla v srce in ji nekak tolerirajo). Soseda je rekla svoji prijateljici, ki je vprašala, katere pasme je pes, da je to pasma rovtarski odnašalec. biggrin.png Sicer pa jih prinese tudi nazaj, včasih je prinesla celo obleke od mulcev, ki so jih odvrgli med igro in kajpada pozabili kje ob poti ali v gmajni.






Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0