Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Materializem & duhovnost


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
74 komentarjev na to temo

#1 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 20. avgust 2004, 13:25

Vedno se sprašujem, ali gresta materializem in duhovnost z roko v roki. Kako vemo, kdaj dosežemo mejo v materialnosti, da ne hlastamo po še več in kdaj postanemo zadovoljni s tem, kar imamo. Truditi se je treba, to je res, vendar kako doseči to, da s tem, ko v materializmu dosegamo čimveč, ne škodimo drugemu? Npr. trgovinski posel: če naj se tebi posel poveča, se potemtakem nekomu drugemu zmanjša... Materializem in duhovnost sta nezdružljiva, vendar smo v materialnem svetu... Kje so meje?

#2 coccinelle

coccinelle
  • D član
  • Št. objav: 2 633

Objavljeno: 20. avgust 2004, 13:54

Tudi o nečem podobnem se je že pisalo x;)x :
duhovnost&denar

#3 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 20. avgust 2004, 16:06

Tudi o nečem podobnem se je že pisalo x;)x :
duhovnost&denar

hvala za informacijo. Sem očitno presveža na forumu, da bi vedela za to. Vendar je danes en tak dan, da se mi porajajo vprašanja, na katera ne najdem odgovorov... :C: Bi pa bilo vseeno zanimivo vedeti, kaj drugi o tem menijo. Škoda, da sem to zamudila .... :C:

#4 Volk K.L.

Volk K.L.
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 848

Objavljeno: 22. avgust 2004, 00:15

Spoštujem ljudi, ki znajo bogato in skromno uživati v življenju, kljub bogatstvu na njihovih TR.
Ja sam ka mali pao s lipe

#5 Klinar

Klinar
  • D član
  • Št. objav: 417

Objavljeno: 22. avgust 2004, 20:41

Volk K.L. :palec: x;)x x:)x
Jaz pravim temu življenje v popolni harmoniji in ljubezni
peace and love
clean
peace and love
Klinar

#6 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 23. avgust 2004, 09:20

teoretično je vse res. Kaj pa v življenju? :xx!: Tle se pa vse spridi. Vidiš soseda, da ima nov avto, pa bi ga imeli tudi mi, pa manekenke, s katerimi se ženske rade istovetimo in jim želimo biti podobne. Pa želja po temu, da bi ugajali........? :xx!:

#7 beba

beba
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 173

Objavljeno: 23. avgust 2004, 09:34

Mi je rekla ena gospa, ki je Svetovalka - v meditaciji najde odgovor na vprašanje, ki ji ga postaviš: Ja sej vsi delamo za denar, brez denarja se ne da živet!

pa bod pameten...mislim duhoven... :xx!:

#8 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 23. avgust 2004, 20:57

Vedno se sprašujem, ali gresta materializem in duhovnost z roko v roki. Kako vemo, kdaj dosežemo mejo v materialnosti, da ne hlastamo po še več in kdaj postanemo zadovoljni s tem, kar imamo. Truditi se je treba, to je res, vendar kako doseči to, da s tem, ko v materializmu dosegamo čimveč, ne škodimo drugemu? Npr. trgovinski posel: če naj se tebi posel poveča, se potemtakem nekomu drugemu zmanjša... Materializem in duhovnost sta nezdružljiva, vendar smo v materialnem svetu... Kje so meje?

Jaz gledam na to tako:

Ja, je treba delati, da se zasluži denar, s katerim lahko živiš v tem materialnem svetu. Ampak ni pa se treba "ubijati" z delom. Delaš toliko, kolikor rabiš, da spodobno živiš, ostali čas pa posvetiš še čemu drugemu. Meje si postaviš sam tako, da pretehtaš, kaj ti koliko pomeni: koliko materialno izobilje, koliko družina, koliko lastni hobiji... itd.

Kar pa se tiče posla, ki si ga omenil(-a), dolci12, imam tudi eno svoje razmišljanje.
Človek ne sme drugemu želeti slabo, vendar niti sebi ne. Če n.pr. odpreš trgovino zraven druge trgovine (in s tem postaneš konkurent že obstoječi trgovini), ne smeš gledati na to tako, kot da s tem škodiš sosedu - trgovcu, ker mu jemlješ posel, ampak mu kvečjemu omogočiš nove izkušnje, skozi katere se lahko tudi on kaj nauči. Mogoče pa je tudi za njega prišel trenutek, ko se mu mora v življenju kaj premakniti. Mogoče mora potem še bolj izraziti svoje trgovske sposobnosti, in če je trgovec po duši, ga to kvečjemu "duhovno obogati", ga "realizira"..., če pa ni trgovec po duši in to svoje delo opravlja z muko, se mu mogoče potem odprejo nova vrata, kjer najde drugo delo, ki mu je bolj "pisano na kožo" kot to dosedanje. Skratka, na te stvari moraš gledati bolj celostno. Konec koncev moraš gledati tudi na druge ljudi - potrošnike: če so s tabo bolj zadovoljni kot s prejšnjim trgovcem, jim narediš s svojo prisotnostjo (s svojo novo trgovino) uslugo, ne pa škodo.

Pa še nekaj (po mojem mnenju) dokazuje, da materializem in duhovnost gresta z roko v roki:
Velikokrat nam materialnost (oz. naše materialno stanje) pokaže, koliko se CENIMO - to pa je povezano z našim duhovnim stanjem.
Opažam, da veliko ljudi živi zelo siromašno, ker so prepričani, da si česa več ne zaslužijo. Tudi, če bi jim n.pr. kdo podaril en kup denarja ali pa bi zadeli na lotu, ne bi vedeli, kaj naj z njim, in bi ga najbrž kar čimprej zapravili za nepotrebne stvari (n.pr. 3-nadstropno hišo, ki je sploh ne rabijo... ali kr neki...) ali pa bi ga podarili naprej komu drugemu, ker ne bi prenesli materialnih dobrin - to pa zaradi svojega prepričanja, da teh materialnih dobrin NISO VREDNI.

Ena prijateljica mi je v čestitko za rojstni dan napisala:

ZA DOSEGO VISOKIH CILJEV
NI POTREBEN NIČ VEČJI NAPOR
KOT ZA SPRIJAZNJENJE S SIROMAŠTVOM.

Zdaj pa se odloči, ali se boš sprijaznil s siromaštvom, ali boš dosegel visoke cilje v življenju. Duhovnost je pa itak življenje samo - duhovna pot so lekcije, ki nam jih prinaša življenje. x;)x x:)x

#9 Buddha

Buddha
  • Brez statusa
  • Št. objav: 3 845

Objavljeno: 23. avgust 2004, 22:25

.modernizem je zlo rad zmixan-začimben z duhovnostjo in materializmom.
še vedno se rinejo in operejo ime tisti,ki so prej grešili ,si nato nekak kupujejo odpustke preko duhovnega sveta; to jest tak sovražm ,da lahko nekatere s prstom pokažem :xx!:
HJA, JE TREBA ZNAT ZDRAVO UŽIVAT, NE GLEDE, KAKŠNO IMETJE TI USODNO PRIPADA x^x
.vedno iščem Vzrok problemov in njihove Zdrave rešitve

#10 inča

inča
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 42

Objavljeno: 24. avgust 2004, 10:52

ko ti enkrat rata jasno, da je največ, kar lahko storiš na svetu dobrega, da služiš v dobro nas vseh, se materialne dobrine razvredotijo.

karkoli delaš, se moraš vedno vprašat, a s tem delaš v dobro nas vseh, uspeh in notranje zadovoljstvo sta ti zagotovljena. in kmalu spoznaš, da je to vse, kar potrebuješ. moje skromno mnenje.

#11 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 24. avgust 2004, 12:00

Se strinjam z vsem napisanim, vendar......
Poznam primere, ko so nekateri "izbranci" razprodali svoje premoženje v razvitem svetu in se odselili v Tibet, v Indijo, celo na Kamčatko... vse v imenu duhovnosti. Ne vem sicer, če so našli to, kar so iskali, drzni so pa le bili.
Jaz zase ne vem, če sem se sposobna odreči temu, kar imam zdaj samo zato, da bi dosegla neko morebitno nirvano. In tudi če bi mi kdo rekel, da bom dosegla razsvetljenje samo tako, da se odrečem temu, kar imam, mislim, da se ne bi odločila. Bolje vrabec v roki....

#12 inča

inča
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 42

Objavljeno: 24. avgust 2004, 12:20

to je danes en velik problem, ker folk misli, da more it v Tibet ,al pa v kak samostan, al pa kaj js vem kam še, zato, da bi našli svoj smisel in hodili po poti duhovnosti. pa to sploh ni res. tam kjer si, naredi najboljše, kar lahko in naredil si vse.

pa še to: lahk ti cel dan meditiraš, moliš, ponavljaš mantre... roke, ki pomagajo, so več vredne, kot roke sklenjene v molitev (iz knjige Joga v vsakdanjem življenju). v bistvu se tu ne gre za sistem vrednot, ampak če ljudje ne bi tolk tuhtali, pa bi rajš kaj tud dejansko naredili, bi bil svet "a better place to live". kjerkoli že si.

pa še to: ni se ti treba ničemur odrekati, če za VSAKIM tvojim dejanjem stoji dober namen. in nikoli, nikoli ne izrabljaj tega.

#13 beba

beba
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 173

Objavljeno: 24. avgust 2004, 13:13

Se strinjam z vsem napisanim, vendar......
Poznam primere, ko so  nekateri "izbranci" razprodali svoje premoženje v razvitem svetu in se odselili v Tibet, v Indijo, celo na Kamčatko... vse v imenu duhovnosti. Ne vem sicer, če so našli to, kar so iskali, drzni so pa le bili.
Jaz zase ne vem, če sem se  sposobna odreči temu, kar imam zdaj samo zato, da bi dosegla neko morebitno nirvano. In tudi če bi mi kdo rekel, da bom dosegla razsvetljenje samo tako, da se odrečem temu, kar imam, mislim, da se ne bi odločila. Bolje vrabec v roki....

Lepo, ampak, če bi šli vsi v Tibet? xDDx

Vsi rabimo osnovo za življenje - treba je it po kruh pa mleko, pa otrokom knjige za šolo kupit, ne? Brez tega ne gre. Pa to še samo po sebi ni materializem. Gre bolj za sistem vrednot, kaj ti je na prvem mestu, kaj na drugem, itd.

Danes sem dobila po emailu en izrek: Bogat človek je včasih reven človek z veliko denarja. To ti pove vse: denar še ne zagotavlja bogastva (notranjega), ga pa tudi ne izključuje sam po sebi.

Mislim vsaj... x8Dx

Beba x:Dx x:Dx x:Dx

#14 Buddha

Buddha
  • Brez statusa
  • Št. objav: 3 845

Objavljeno: 24. avgust 2004, 14:28

Poznam primere, ko so  nekateri "izbranci" razprodali svoje premoženje v razvitem svetu in se odselili v Tibet, v Indijo, celo na Kamčatko... vse v imenu duhovnosti. Ne vem sicer, če so našli to, kar so iskali, drzni so pa le bili.
Jaz zase ne vem, če sem se  sposobna odreči temu, kar imam zdaj samo zato, da bi dosegla neko morebitno nirvano.

ha, poznam to, ja x^x
najbolje je,da se gre tam živet, ne pa na pol,kot da se prihaja pole na počitnice domov x:Dx
.vedno iščem Vzrok problemov in njihove Zdrave rešitve

#15 Michelle

Michelle
  • D član
  • Št. objav: 10 200

Objavljeno: 24. avgust 2004, 16:10

Vedno se sprašujem, ali gresta materializem in duhovnost z roko v roki. Kako vemo, kdaj dosežemo mejo v materialnosti, da ne hlastamo po še več in kdaj postanemo zadovoljni s tem, kar imamo. Truditi se je treba, to je res, vendar kako doseči to, da s tem, ko v materializmu dosegamo čimveč, ne škodimo drugemu? Npr. trgovinski posel: če naj se tebi posel poveča, se potemtakem nekomu drugemu zmanjša... Materializem in duhovnost sta nezdružljiva, vendar smo v materialnem svetu... Kje so meje?

Glede tega trgovinskega posla, se mi zdi malo mimo. To je trg, konkurenca. To je bilo, je in vedno bo. Seveda, da na nek nacin skodis drugemu, ampak to je posel... Jaz tega ne gledam tako, da je nekaj narobe s tvojo duhovnostjo ali kako naj se izrazim.
Da bi prodala vse in sla v Tibet, to ni zame... x:o)x
Sama imam rada stik z naravo, rada imam jogo in meditacijo, rada opravljam druzbi dobra dela...ampak hkrati imam rada udoben avto, vsec mi je, da imamo taksno kolicino denarja, da nam ni treba iz meseca v mesec skrbet, ce bomo prisli skozi mesec in podobno.
Pa tudi obozujem zastonj dejavnosti v naravi, pa piknike pa pohodnistvo...po drugi strani mi je pa tudi noro dobro iti na ladjo in iti v hotel se razvajt x:Ix
Sej je pri vseh tako pomoje. Skrajnosti so mi neumne. Nicemer se ne bi odrekla.
Tako, da mislim, da se da oboje uskladiti.
Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.

#16 opij

opij
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 988

Objavljeno: 24. avgust 2004, 17:35

Vedno se sprašujem, ali gresta materializem in duhovnost z roko v roki. Kako vemo, kdaj dosežemo mejo v materialnosti, da ne hlastamo po še več in kdaj postanemo zadovoljni s tem, kar imamo. Truditi se je treba, to je res, vendar kako doseči to, da s tem, ko v materializmu dosegamo čimveč, ne škodimo drugemu? Npr. trgovinski posel: če naj se tebi posel poveča, se potemtakem nekomu drugemu zmanjša... Materializem in duhovnost sta nezdružljiva, vendar smo v materialnem svetu... Kje so meje?

Glede tega trgovinskega posla, se mi zdi malo mimo. To je trg, konkurenca. To je bilo, je in vedno bo. Seveda, da na nek nacin skodis drugemu, ampak to je posel... Jaz tega ne gledam tako, da je nekaj narobe s tvojo duhovnostjo ali kako naj se izrazim.
Da bi prodala vse in sla v Tibet, to ni zame... x:o)x
Sama imam rada stik z naravo, rada imam jogo in meditacijo, rada opravljam druzbi dobra dela...ampak hkrati imam rada udoben avto, vsec mi je, da imamo taksno kolicino denarja, da nam ni treba iz meseca v mesec skrbet, ce bomo prisli skozi mesec in podobno.
Pa tudi obozujem zastonj dejavnosti v naravi, pa piknike pa pohodnistvo...po drugi strani mi je pa tudi noro dobro iti na ladjo in iti v hotel se razvajt x:Ix
Sej je pri vseh tako pomoje. Skrajnosti so mi neumne. Nicemer se ne bi odrekla.
Tako, da mislim, da se da oboje uskladiti.

razvajenost nima meja.....
Vsaka ovira je priložnost.

#17 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 24. avgust 2004, 18:30

Inča, Beba, Michelle..... x:Dx :palec: :2src: :palec:

#18 Michelle

Michelle
  • D član
  • Št. objav: 10 200

Objavljeno: 24. avgust 2004, 19:16

Prav sem pa razvajena. xrolleyesx
Eni smo razvajeni, drugi pa kaj drugega :vragec: ... ozkogledi? :vragec:

Sicer pa ce gres enkrat na leto na dopust, kjer pustis, da drugi delajo zate to zame se ne pomeni razvajenost.
Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.

#19 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 24. avgust 2004, 19:29

:palec: Jes, Michelle, jaz se tudi pustim razvajati, pa masirati, pa streči.... in prav fajn se mi zdi. Samo vsake toliko me zagrabi panika glede moje ozkosrčnosti, ko kje pa sem preberem ali vidim kakšnega, ki nima.
Ampak kam bi pa prišli, če bi vsi imeli iste lekcije....

#20 powerslave

powerslave
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 78

Objavljeno: 24. avgust 2004, 20:16

V svet si postavljen glede na prejsnje duhovne dosezke in napredek, a ni tako? Torej, to kar imas ti je dano zato, ker si si zasluzil...in to ne pomeni da nisi duhoven ce imas material. Sploh ne. Material je samo pripomocek, ki ti pomaga skozi zivljenjske lekcije in tako napredujes v visje vibracije. Veliko uspesnih poslovnih ljudi in estradnih zvezdnikov je visoko duhovno razvitih (ok, mojstri se niso) in obilje, ki ga imajo so si zasluzili. O tem ni dvoma in mi tezko sodimo v grobem kaj je prav in kaj ne. Ce ima dusa moznost si izbrat taksno zivljenjsko lekcijo, je ta tudi zanjo najbolj primerna. Saj ji je dana. O tem odloca Univerzum.
Sicer pa veliko izobilja mnoge duse ne prenesejo in taksne lekcije so zanje pretezke. Pomislite kako so koncali tisti, ki so imeli nekako vse (Hendrix, Joplin, Cobain, T-Rex, Hutchence,...te poznam tak iz prve) pa niso na koncu imeli nic. Material so iztrzili slabo. Verjetno jih caka se ena enaka. Dokler je ne resijo.

Maharishi Mahesh Yogi pravi: delujmo 100% navznoter in 100% navzven. Tako bomo najkvalitetneje izkoristili car zivljenja in ziveli 200%. A ni to lepo??

In se nekaj. Ena modrost vzhoda, ki sloni na karmi: dajaj in vedno bos imel polne roke.
meditation liberation

#21 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 24. avgust 2004, 21:07

Ampak kam bi pa prišli, če bi vsi imeli iste lekcije....

Točno! :palec: Vsak ima svoje lekcije. Tisti, ki nima materialnih problemov, pač nima te naloge, da bi se kaj naučil iz materialnega pomanjkanja. Drugi, ki pa živi siromašno, se mora iz tega kaj naučiti.

Sicer to še ne pomeni, da je bogat človek tudi duhovno zelo razvit. Je mogoče samo opravil na področju materialnosti, ima pa kake druge lekcije, ki jih mora obdelati v življenju.

Siromak pa je n.pr. opravil na kakem drugem področju (nematerialnem), ni pa še "zrel" za to, da bi živel v materialni brezskrbnosti. Mogoče ga ovira lastna foušija do drugih, mogoče ima manjvrednostne komplekse, mogoče ima kako fobijo pred materialno brezskrbnostjo, mogoče se želi smiliti drugim ali samemu sebi, mogoče... xnckrivx ... karkoli. Je že nekaj, s čimer mora opraviti.

Konkretno:
Imam prijateljico, ki živi skoraj na robu preživetja. Včasih se prav čudim, kako preživi skozi mesec.
Ampak - :o|o: poznam jo že od najstniških let in vem, da jih take biksa v življenju, da si je čisto sama skreirala tako življenje, kot ga ima. Očitno to rabi, da se nekaj nauči.
Jaz sem bila v marsikateri situaciji, podobni njeni, ampak sem drugače postopala, zato je zdaj moje življenje drugačno od njenega. Se mi zdi, da sem bolj gledala naprej, medtem ko je ona gledala nazaj...
Torej: obe sva imeli podobne možnosti izbiranja, le da se je vsaka odločila po svoje, in zdaj je tako kot je. Vsaka nosi svoje posledice odločitve. Zato se mi ona ne more smilit, ker vem, da mora sama priti do enih spoznanj. Sva prijateljici in ji pomagam v takem smislu, kot se meni zdi prav - nekako tako, da jo "učim loviti ribe", kot se reče; čeprav bi ona želela, da bi ji "ribo kar dala". In zaradi tega se ne počutim prav nič ozkosrčna.

No, pa naj ne zgleda to tako, kot da jaz nimam problemov. Ja, jih imam, ampak ne glih take, kot ona. Imam pač drugačne lekcije, in trudim se, da jih počasi obdelujem eno za drugo. :madpro: x;)x

#22 coccinelle

coccinelle
  • D član
  • Št. objav: 2 633

Objavljeno: 24. avgust 2004, 21:16

Tamara :palec:

#23 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 25. avgust 2004, 10:01

Vedno se sprašujem, ali gresta materializem in duhovnost z roko v roki.

Kakor za koga. Jaz naj bi bil zato tukaj, da se naučim določenih stvari glede tega.

.... to learn lessons about material things such as money and material possessions ....

To je bili tudi prvi zadovoljivi odgovor na vprašanje, kaj za hudiča počnem med temi idioti, ki me nič ne razumejo. :vragec:

#24 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 25. avgust 2004, 10:17

Vedno se sprašujem, ali gresta materializem in duhovnost z roko v roki.

Kakor za koga. Jaz naj bi bil zato tukaj, da se naučim določenih stvari glede tega.

.... to learn lessons about material things such as money and material possessions ....

To je bili tudi prvi zadovoljivi odgovor na vprašanje, kaj za hudiča počnem med temi idioti, ki me nič ne razumejo. :vragec:

kdo te ne razume? :O:

#25 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 25. avgust 2004, 16:44

Tako imenovani "idioti", saj sem napisal. Sicer pa se tej besedi raje izogibam. No, lahko jim rečemo ljudje s problemi. Takšnimi, ki še psa ne morejo vzgajati, potem pa se jim še takšni malo čudni otroci rodijo, kot sem jaz. Pa ki pijejo veliko alkohola in žrejo živalska trupla. Tjazy bi jih označil za čudne zadeve. Meni se tudi zdi čudno. Da si pijan, žreš živalska trupla in se do svoje punce obnašaš kot do "tazanjega pijanca, največjega klošarja". Tvoja mati pa se dela, kot da nič ni. Ipd.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0