Lunin Forum uses cookies. Read the Pogoji registracije in varstvo osebnih podatkov for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
Lunin net

Jump to content


Photo

Golaž


  • Please log in to reply
- - - - -
16 replies to this topic

#1 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 13. July 2002, 01:00

Pokowc je tamle spraševal za golaž - pa sem kar odprla temo - prvič zato, da se take teme lažje najdejo, drugič pa zato, ker bom že sama navedla vsaj dva recepta (za mesni in vege).
Zagotovo bo še kdo dodal svoj recept.
Nekateri golaž pripravijo s krompirjem (sama ga uporabim predvsem v golaževi juhi, vendar ga vedno dodam na koncu in ga uporabim le, če sem gotova, da bomo jed pojedli še istega dne).
Nekateri dodajajo celo kruh in drobtine, pa korenček, papriko etc.
Nekateri pa dodajajo vanj celo ocvirke, panceto in podobne mesne produkte (poleg mesa). ...

Za moj okus pa so jedi (sploh pa takšne, kot je npr. golaž) najboljše, če so čimbolj preproste.

Marsa

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Jaz iščem le eno - da bi izrazil tisto, kar hočem... In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem". Picasso

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#2 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 13. July 2002, 01:00

Golaž... mesni...
Kupiš meso - vendar ne reci, da je za golaž. ;)
Kupi en večji zrezek ali dva ali lep kos mesa.
Količine so seveda tukaj zelo individualne... a najbrž bo pribl. 40 dkg ali 1/2 kg mesa ravno prav za recimo 3 osebe.
(*seveda pa so takšne jedi vedno boljše, če se jih pripravlja bolj na veliko).
Za takšno količino mesa vzameš kakšne 3 čebule (ali celo več).
Za dober golaž namreč pravijo, da mora biti pol/pol (čebule/mesa).

Najprej naseckaš čebulo in jo daš pražit.
Potem dodaš -ce ne mores brez moke- malo (ampak res samo malo, en ščep - svetujem ti, da vzameš rumeno) gorčične moke.
Potem dodaš meso (ki si ga prej narezal na koščke, ki se tebi zdijo kul).
Nekaj časa vse skupaj mešaš - toliko, da meso spremeni barvo na obeh straneh - da se torej že popeče z vseh strani - in zaliješ z vodo (kakšnih 0.5 do 0.75l - odvisno seveda od količine ostalega). Dodaš precej česna.
Soliš šele, ko si že zalil.
Dodaš na vsak način majaron in lovorjev list (sama dodam še malo kumine v prahu in malo muškatnega oreščka, pa tudi rdečo papriko v prahu in poper, paše pa mi zraven tudi šatraj, nekateri pa dodajajo rožmarin, celo žajbelj in podobne specifične začimbe - vendar jaz prisegam na majaron in šetraj).

Če misliš dodajati pravi (svež) paradižnik, ga prej postavi v lonec vode in ga daj na štedilnik do tik pred vretja. Odstaviš, počakaš, da se malo ohladi - potem kožico zlahka olupiš.
Če boš dodajal paradižnik, ga dodaj na koncu, ko je meso že skoraj mehko.

Vse skupaj kuhaj vsaj uro ali celo več.

To je to.
Zraven najbolj sede polenta. :)

Dober tek (+ ful železa) ;)))


Marsa
<font color=blue>
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Jaz iščem le eno - da bi izrazil tisto, kar hočem... In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem". Picasso</font id=blue>
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#3 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 13. July 2002, 01:00

Kdor ne je mesa, si mesni del nadomesti s sojinimi koščki ali pa kupi sojine zrezke in jih najprej pripravi po navodilu (*v bolj slani juhi začimb kuhaš pol ure zrezke. Ko se ohladijo, iz njih totalno iztisneš vodo, naštimaš na krožnik in poliješ s sojino omako).

Tako pripravljene zrezke (ki si jih prej narezal na primerne kose ali uporabiš kar sojine koščke) dodaš čebuli in postopaš enako kot pri prejšnjem receptu.
Šele na koncu dodaš paradižnik.

Marsa
<font color=blue>
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Jaz iščem le eno - da bi izrazil tisto, kar hočem... In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem". Picasso</font id=blue>
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#4 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • posts 5,844

Posted 15. July 2002, 01:00

fino.
v prihodnje se bom orientiral po tej analizi; hvala


pokowc

#5 teja

teja
  • Vseprisotni
  • posts 717

Posted 15. July 2002, 01:00

Se strinajm z Marso, bi pa imela nekaj svojih dodatkov. Čebulo prepražim posebaj, meso pa posebaj. Na majhnem "ognju" potenstam meso, da spusti sok. Oboje dam skupaj in kuham eno urico. Šele nato dodam začimbe in kuham vsaj še eno uro.

Lep nasmejan dan ti želim

http://www.lunin.net...um/blog/mavlica


#6 mushi

mushi
  • Lunatik
  • posts 3,376

Posted 11. February 2004, 07:52

heeej... kaj pa z rdečim vinčkom kej zalijete in pa čebulo potem kej skoz cedil date al kako... al pa pomučkate.. da čebula ne plava pol, pa je taka omakca gosta...??? xrolleyesx
Mushi

#7 zirosi

zirosi
  • Vseprisotni
  • posts 594

Posted 11. February 2004, 09:29

še nekaj detajlov:

od masti je najboljša svinjska mast

čebula se reže na lističe (največja napaka je multipraktik) - razmerje med mesom in čebulo naj bo vsaj 1:1

čebula se tensta dokler ne postekleni (če se nam mudi, jo solimo že takoj, da prej spusti vodo), če jo bomo preveč pražili, bo zagrenila (pri večjih količinah se zato zaliva že na začetku)

kumino je najbolje dodati celob že takoj poleg čebule, skupaj z lovorjevim listom (ostale začimbe proti koncu)

česen se dodaja bolj proti koncu (če se doda na začetku zagreni)

najboljše meso je goveji bočnik ali divjačinsko meso (divjačinsko robo se kuha skupaj s kostmi)

pri divjačini ne smejo manjkati brinove jagode, ki jih dodamo hkrati z mesom

če se mudi in zgleda zadeva preredka, jo lahko zgostimo s krušnimi drobtinami

brez zalivanja z rdečim vinom ne gre


pa


bog požegnaj!
Človek lahko dela, kar hoče, ne more pa hoteti, kot bi želel.

#8 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 12. February 2004, 11:35

Marsa, je bil dober x:px

#9 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 12. February 2004, 11:43

Stane, fino, kaj si nasel - in se podal svoj recept zraven! x^x :palec:
Nisem se packala, sem pa vceraj se odlocila, da aktiviram eno tvojo sol. :)
Samo moram najprej si najti malo casa in prechekirati na tvojem sajtu, ker ni zraven nobenih navodil...
Se enkrat najlepsa hvala, Stane - ne vem, ce si opazil, ko sem se ti zahvalila nekje parkrat. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#10 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 12. February 2004, 13:41

Seveda vidim vse, kar napišeš, vem pa, da zaradi obilice postov ti razumljivo ne vidiš vsega, kar napišem jaz.
Rad bi te spomnil na moj predlog o forumu BIODIETA, kajti osnova vsake terapije pa tudi permanentnega vzdrževanja zdravja je pravilna priprava hrane.
Enkrat sem na nekem kuharskem forumu dobronamerno pripomnil, da škodo, ki jo povzroči ena slaba kuharica ne more popraviti deset dobrih zdravnikom....Raje ti ne povem, kako se je diskusija končala, toda to je resnica. Vse se začne in konča v "piskru".
Razmisli, nagrada za kuharice bi bila podobna, kot za ambasadorje, praktično pa je to tako eno in isto.
Pa še Free se ne bi sekiral. x:Dx

#11 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • posts 19,138

Posted 12. February 2004, 13:46

:vragec:


pozabl smo na legendarni

PREDVOLILNI GOLAZH x:Dx x:o)x x:Dx


666 zlobijeu....tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#12 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 12. February 2004, 14:51

Evropski, s pivom x:Dx

#13 Mick

Mick
  • D član
  • posts 18,126

Posted 12. February 2004, 15:50

Golaž.....bom imel danes za kosilo x:px...pa jutr tud....je drug dan še boljši x:)x x;)x x:px
Nikogar ne obrekujem, samo govorim, kar mislim.
K. Čapek

#14 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 12. February 2004, 15:54

Zakodiran x:px

#15 venxa

venxa
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • posts 38

Posted 20. February 2004, 13:17

Marsa, kva si pa tole temo fajn odpra. Tut jst sem mahnjena na golaž. Recept bo pa drugič, ker morm it zdj na fax pol pa delat. Ali pa mogoče že zvečer, če ne bom preveč zmatrana

#16 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • posts 60,730

Posted 20. February 2004, 13:31

O, pa res, moram se malo popravit, je nekoliko nepregledno, ampak fajn, ja, da je.
Ja, se vec receptov, tudi meni je gud golaz. x:px
Samo zelo zelo redko ga jem, se redkeje kuham in pripravljam (vcasih nas babi povabi na koslio ali kaj takega).
Bi mi pa kar pasal... :)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#17 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Posted 20. February 2004, 14:01

Na pustni petek :eek: :xx!: x^x x:o)x




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users