Lunin Forum uses cookies. Read the Pogoji registracije in varstvo osebnih podatkov for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
Lunin net

Jump to content


Photo

Ali bi naj sprejeli krvno transfuzijo?


  • Please log in to reply
- - - - -
4 replies to this topic

#1 Andreja Anda Jagodič

Andreja Anda Jagodič
  • ŽeČistoDomači
  • posts 316

Posted 17. August 2014, 21:42

Kaj Sveto pismo pravi glede transfuzij?

Sveto pismo odgovarja
Sveto pismo prepoveduje uživanje krvi. Torej ne bi smeli sprejeti polne krvi ali katere od njenih osnovnih sestavin v kateri koli obliki, najsibo s hrano ali transfuzijo. Razmislite o naslednjih svetopisemskih stavkih:

1. Mojzesova 9:4. Bog je po vesoljnem potopu Noetu in njegovi družini dovolil jesti meso živali, vendar jim je zapovedal, naj ne jedo krvi. Noetu je rekel: »Samo mesa z njegovo dušo, to je z njegovo krvjo, ne smete jesti.« Ta zapoved od takrat naprej velja za vse človeštvo, saj smo vsi ljudje Noetovi potomci.
3. Mojzesova 17:14. »Ne smete uživati krvi nobenega živega bitja. Kri je namreč duša vsakega živega bitja. Vsak, ki bi jo užival, bo iztrebljen.« Z Božjega gledišča je v krvi duša živega bitja oziroma njegovo življenje in to pripada Bogu. Ta zakon je bil resda dan samo izraelskemu narodu, vendar pokaže, kako resno je Bog gledal na prepoved uživanja krvi.
Apostolska dela 15:20. »Naj se zdržujejo [...] krvi.« Bog je dal kristjanom enako zapoved, kot jo je dal Noetu. Zgodovina kaže, da so zgodnji kristjani zavračali uživanje polne krvi, tudi kadar je bila ponujena kot zdravilo.
Zakaj nam Bog zapoveduje, naj se zdržujemo krvi?
Obstajajo tehtni zdravstveni razlogi, zakaj naj ne bi sprejeli transfuzije krvi. Toda za Božjo zapoved, naj se zdržujemo krvi, obstaja še pomembnejši razlog, in sicer da je to, kar kri predstavlja, za Boga sveto. (3. Mojzesova 17:11; Kološanom 1:20)
Zakaj Jehovove priče ne sprejemate transfuzije krvi?

Splošno razširjene zmote
Zmota: Jehovove priče ne verjamejo v medicino oziroma v zdravljenje.

Dejstvo: Zase in za svojo družino želimo najboljšo možno zdravstveno oskrbo. Kadar imamo težave z zdravjem, se obrnemo na zdravnike, ki znajo nuditi zdravstveno in kirurško oskrbo brez uporabe krvi. Cenimo napredek na področju medicine. Pravzaprav se brezkrvne terapije, ki so jih razvili zaradi pacientov, ki so Jehovove priče, sedaj uporabljajo v dobro vseh. V mnogih državah ima lahko sedaj vsak pacient možnost, da se ogne s transfuzijo povezanim tveganjem, na primer boleznim, ki se prenašajo s krvjo, imunološkim reakcijam in človeškim napakam.

Zmota: Jehovove priče verjamejo, da bo vera posameznika ozdravila bolezni.

Dejstvo: Ne izvajamo zdravljenja z vero.

Zmota: Nesprejemanje transfuzije krvi je zelo drago.

Dejstvo: Zdravljenje brez transfuzije krvi je stroškovno ugodno. *

Zmota: Mnogi Priče, med njimi so tudi otroci, vsako leto umrejo, zato ker zavračajo transfuzijo krvi.

Dejstvo: Ta izjava je popolnoma neutemeljena. Kirurgi redno izvajajo tudi bolj zapletene posege, kot na primer operacije na srcu, ortopedske operacije in presaditve organov, ne da bi pri tem pacientom dali transfuzijo. * Pacienti, ki niso prejeli transfuzije, med katerimi so tudi otroci, pogosto okrevajo enako dobro ali celo bolje kot tisti, ki so jo prejeli. * V vsakem primeru pa nihče ne more z gotovostjo trditi, da bo pacient umrl, ker je zavrnil kri, ali da bo preživel, ker jo je sprejel.

Zakaj Jehovove priče ne sprejemamo transfuzije?
To vprašanje je povezano z našo vero, ne pa z medicino. Tako Stara zaveza kot tudi Nova jasno zapovedujeta, naj se zdržujemo krvi. (1. Mojzesova 9:4; 3. Mojzesova 17:10; 5. Mojzesova 12:23; Apostolska dela 15:28, 29) Poleg tega kri z Božjega stališča predstavlja življenje. (3. Mojzesova 17:14) Zato naša odločitev, da ne bomo sprejeli krvi, ni povezana le s poslušnostjo Bogu, ampak tudi s spoštovanjem do njega kot vira življenja.

Stališče se spreminja

Zapletene kirurške posege je možno uspešno opraviti tudi brez transfuzije krvi.

Nekoč so zdravstveni delavci na splošno na metode za zmanjšanje potrebe po transfuziji, imenovane tudi brezkrvna medicina, gledali kot na ekstremistične, celo samomorilske, toda to se v zadnjih letih spreminja. Na primer, leta 2004 je v članku, ki je izšel v publikaciji, namenjeni izobraževanju zdravnikov, pisalo: »Mnoge tehnike, ki so jih razvili z namenom, da bi zdravili Jehovove priče, bodo v naslednjih letih postale stalna praksa.« * V članku, ki je leta 2010 izšel v reviji Heart, Lung and Circulation, je pisalo: »‚Brezkrvna kirurgija‘ ne bi smela biti omejena samo na J[ehovove] p[riče], ampak bi morala postati sestavni del vsakodnevne kirurške prakse.«

Na tisoče zdravnikov po vsem svetu sedaj uporablja tehnike za čim manjšo izgubo krvi, zato da lahko zapletene operacije opravijo brez transfuzije. Takšne alternativne tehnike se uporabljajo celo v državah v razvoju, zahtevajo pa jih tudi številni pacienti, ki niso Jehovove priče.
»Vi ste moje priče,«+ govori Jehova, »moj služabnik, ki sem ga izbral,+ da bi me spoznali+ in verovali vame+ ter razumeli, da sem jaz vedno enak.+ Pred menoj ni bil ustvarjen noben Bog+ in tudi za menoj ne bo nobenega.+ Jaz, jaz sem Jehova,+ razen mene ni rešitelja.« (Iz 43,10-11)

#2 Pico Della Mirandola

Pico Della Mirandola
  • Lunatik
  • posts 7,528

Posted 18. August 2014, 06:56

Jaz vedno rečem, če si sposoben odreči recimo krvno transfuzijo ki bi rešila otroka gotove smrti zaradi tega ker tko pravi Jehova, ali kdor koli drug od božanstev na tem svetu, potem si človeški iztrebek ne vreden in brez pravic do obstoja na tem svetu..

 

kadar pa ti o namišljeno božje bitje zase odrečeš transfuzijo, pol pa kr komot, beri zgoraj.

 

Jst nisem krvodajalec, priznam, sram me je... ampak dejte no,  tole še talibani dopuščajo..


prenos.jpg


#3 Andreja Anda Jagodič

Andreja Anda Jagodič
  • ŽeČistoDomači
  • posts 316

Posted 20. August 2014, 10:55

Božji zakoni se ne smejo kršiti.
»Vi ste moje priče,«+ govori Jehova, »moj služabnik, ki sem ga izbral,+ da bi me spoznali+ in verovali vame+ ter razumeli, da sem jaz vedno enak.+ Pred menoj ni bil ustvarjen noben Bog+ in tudi za menoj ne bo nobenega.+ Jaz, jaz sem Jehova,+ razen mene ni rešitelja.« (Iz 43,10-11)

#4 Pico Della Mirandola

Pico Della Mirandola
  • Lunatik
  • posts 7,528

Posted 20. August 2014, 11:22

Bog pravi, da je vsako življenje sveto!

Torej moramo narediti vse, da ga ohranimo...


prenos.jpg


#5 Andreja Anda Jagodič

Andreja Anda Jagodič
  • ŽeČistoDomači
  • posts 316

Posted 23. August 2014, 11:41

transfuzija ne ubije darovalca ... nasprotno ... darovalec podari del sebe, del življenja, da nekdo živi naprej ...
 
da pa si jehovci prirejajo biblijo po mili volji in potrebi, ni nič novega .... kmalu bojo pričeli poučevat še jezusa ...

Ti si pa zelo žaljiv in nestrpen.
»Vi ste moje priče,«+ govori Jehova, »moj služabnik, ki sem ga izbral,+ da bi me spoznali+ in verovali vame+ ter razumeli, da sem jaz vedno enak.+ Pred menoj ni bil ustvarjen noben Bog+ in tudi za menoj ne bo nobenega.+ Jaz, jaz sem Jehova,+ razen mene ni rešitelja.« (Iz 43,10-11)




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users