Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Spraševanje mize


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
190 komentarjev na to temo

#126 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 20. maj 2011, 17:36

A lahko skupina skeptikov obišče odgovarjajočo mizo in jo kaj vpraša pod kontroliranimi pogoji? :vio:
Possible—but highly unlikely.

#127 lukasetina

lukasetina
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 294

Objavljeno: 20. maj 2011, 17:41

Komot, problem nastane, ko začnejo s svojim skepticizmom blokirat energije.

#128 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 20. maj 2011, 17:51

Ne bi kdo posnel te čudežne mize?

A lahko skupina skeptikov obišče odgovarjajočo mizo in jo kaj vpraša pod kontroliranimi pogoji? :vio:

Komot, problem nastane, ko začnejo s svojim skepticizmom blokirat energije.

x:Dx x:px
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#129 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 20. maj 2011, 17:52

Komot, problem nastane, ko začnejo s svojim skepticizmom blokirat energije.

x:Dx :palec:

Ja, ja, to je pravi hudič: skeptična naravnanost, ki blokira "energije". :vragec:
Possible—but highly unlikely.

#130 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 23. maj 2011, 09:03

Zanima me, ali ima kdo izkušnje s spraševanjem mize. <<pred nekaj meseci sem z dvema prijateljicama šla na neko kmetijo, kjer imajo staro mizo, ki odgovarja na vprašanja. Nisem verjela, da je to res, vendar sem se sama prepričala, da se miza resnično dviga po naših vprašanjih. Vprašale smo jo po dejstvih, ki so nam znana - odgovori so bili pravilni, na vprašanja o prihodnosti pa ni vedno odgovorila pravilno. Kasneje smo gospodinjo, lastnico mize vprašale, kako miza deluje - ali gre za prisotnost duhov. Ona meni, da ne, da gre za energije.Na internetu sem iskala informacije na temo table tipping, vendar je objavljeno dokaj skromno. Vesela bom vaših izkušenj in mnenj.

Hvala za vaša mnenja. Tudi sama nisem verjela, da se miza kar tako dviga brez fizične sile. Tudi, ko sem sama videla ta pojav, sem še rahlo dvomila in sem mislila, da je morda le kakšen mehanizem, ki to dviga - torej da gre za trik. Pa sem vprašala, ali imam morda doma takšno mizo, ki bi odgovarjala na vprašanja - odgovor je bil pritrdilen. Z nadaljnimi vprašanji sem prišla do tega, da je to povsem običajna klubska mizica, ki smo jo pred 40. leti kupili za v dnevno sobo. Precej let smo jo uporabljali, potem je nekaj let bila na podstrešju, sedaj pa jo imamo par let v ''kletnem salonu''. Na vprašanje, ali gre za kakšno posebno mizo s posebno ploščo, ki se vrti, lahko rečem, da ne - je povsem običajna miza, na 4 nogah, ki so na vrhnjo ploskev pritrjene z vijaki ali žeblji, na vhnji ploskvi pa je preko lesene podlage ''ultrapas'' - plastična snov, ki je bila moderna v tistih letih. S prijateljico sva sedli k mizi, poskusili s spraševanjem in zadeva je delovala - miza je odgovarjala na vprašanja. Če želi kdo preizkusiti, naj se mi javi.Mutti, zanima me, kako sprašuješ mizo, da ti da pravilne odgovore. Ali jo lahko dvigaš sama, oz. koliko oseb je potrebnih, da se miza dvigne.

Mizo nezavedno premikate spraševalci. Gre za nezavedne zelo majhne premike prstov in rok, ki premaknejo mizo. Isti mehanizem je prisoten pri ouija boardu. Že v devetnajstem stoletju sta bila izvedena dva poskusa, ki sta to dokazala. Kasnejši poskusi v dvajsetem stoletju so nezavedne premike mišic ob misli na neko delo in premike to samo še potrdili.
Possible—but highly unlikely.

#131 lukasetina

lukasetina
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 294

Objavljeno: 23. maj 2011, 22:10

ideomotor effect

#132 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 23. maj 2011, 22:31

Mizo nezavedno premikate spraševalci. Gre za nezavedne zelo majhne premike prstov in rok, ki premaknejo mizo. Isti mehanizem je prisoten pri ouija boardu. Že v devetnajstem stoletju sta bila izvedena dva poskusa, ki sta to dokazala. Kasnejši poskusi v dvajsetem stoletju so nezavedne premike mišic ob misli na neko delo in premike to samo še potrdili.



Prečekiral prvo stran...tam piše da se roke kao na lahko položijo na mizo...itd...

Vprašanje kako se lahko dvigne miza od tal, če so roke na vrhu mize...Obstaja velika razlika med pojmom "premakniti" in "vzdigniti"...predpostavljam da na podoben način kot v kakšnih pisarnah odstranijo plošče na tleh pod katerimi se recimo nahajajo kabli- neko ročko se položi gor, nekaj premakne da nastane vakum in plošča se pritrdi, se jo dvigne in se začne šariti po kablih...Objavljena slika

Pa še eno vprašanje...kaj pa če so roke v zraku nad mizo al pa so osebki recimo oddaljeni 1.m ali več od mize in se miza dviguje...Objavljena slika Objavljena slika

Ker imamo dva strokovnjaka, mislim da nam ne bo treba dolgo časa čakati na drug odgovor...ta bo sigurno bolj zanimiv kot prvi...pa da ne bomo spet pristali pri kakšnih duhcih in termo vision in infra red kamerah...Objavljena slika

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#133 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 24. maj 2011, 07:41

Prečekiral prvo stran...tam piše da se roke kao na lahko položijo na mizo...itd...

Vprašanje kako se lahko dvigne miza od tal, če so roke na vrhu mize...Obstaja velika razlika med pojmom "premakniti" in "vzdigniti"...predpostavljam da na podoben način kot v kakšnih pisarnah odstranijo plošče na tleh pod katerimi se recimo nahajajo kabli- neko ročko se položi gor, nekaj premakne da nastane vakum in plošča se pritrdi, se jo dvigne in se začne šariti po kablih...Objavljena slika

Pa še eno vprašanje...kaj pa če so roke v zraku nad mizo al pa so osebki recimo oddaljeni 1.m ali več od mize in se miza dviguje...Objavljena slika Objavljena slika

Ker imamo dva strokovnjaka, mislim da nam ne bo treba dolgo časa čakati na drug odgovor...ta bo sigurno bolj zanimiv kot prvi...pa da ne bomo spet pristali pri kakšnih duhcih in termo vision in infra red kamerah...Objavljena slika

Obstaja tudi vprašanje, kaj pomeni "vzdigniti". Se cela miza dvigne ali samo nagne na eno stran? Sicer se to lahko kmalu ugotovi: mizo se prenese v nek drug prostor, morda celo ven, in se te domnevne duhove pokliče pri dnevni svetlobi, pa da vidimo astralne junake, če bodo sposobni premakniti mizo. Se mi pa zdi, da lastniki te mize ne bodo privolili v poskus, z običajnimi izgovori, s kateri se izgovarjate verniki v paranormalno. Lažimo naprej, samo da se nam ni treba soočiti z resnico, da je vse le nateg!
Possible—but highly unlikely.

#134 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 24. maj 2011, 08:44

Obstaja tudi vprašanje, kaj pomeni "vzdigniti". Se cela miza dvigne ali samo nagne na eno stran? Sicer se to lahko kmalu ugotovi: mizo se prenese v nek drug prostor, morda celo ven, in se te domnevne duhove pokliče pri dnevni svetlobi, pa da vidimo astralne junake, če bodo sposobni premakniti mizo. Se mi pa zdi, da lastniki te mize ne bodo privolili v poskus, z običajnimi izgovori, s kateri se izgovarjate verniki v paranormalno. Lažimo naprej, samo da se nam ni treba soočiti z resnico, da je vse le nateg!


SSKJ...vzdigniti pomeni kao da se neka stvar premakne iz nižjega položaja na višji, da se dvigne iz tal... privzdígniti- nekoliko, za krajši čas dvigniti, zlasti na eni strani...

Primerjava z oui ploščami se mi zdi pa prav malo smešna...očitna razlika na prvi pogled je že teža- kazalec na oui boardu tehta par gramov, miza pa kg...ponavadi take ven mečejo taki ki niso bili nikoli na spiritualistični seansi ali pa imajo pomankljivo znanje kaj se pri tem dogaja...Tehnično gledano je pa res da človek sam premakne tisti kazalec...Vprašanje pa je ali je ta premik naredila njegova podzavest ali kakšno drugo nefizično bitje, ki si je samo za kratek čas kao sposodilo njegovo fizično rokico...x:Dx

Jaz sem imel bolj v mislih da se recimo mizica s štirimi nogicami dvigne z dvema v zrak, z dvema pa je še vedno na zemlji...lahko je pa tudi samo ena ali tri dvignjene...in še zmeraj nisem dobil odgovora kako je to mogoče glede na fizikalne zakone, ki jih učijo v šoli, če recimo osebki samo na rahlo držijo roke na zgornji površini, po možnosti na sredini in je miza stabilna- se ne maje oz. nima nobenih podložkov spodaj...In še zmeraj me bolj zanima odgovor na drugo vprašanje...xg:Dx

Kdo je pa rekel da morajo glih duhci oz. astralci igrati glavno vlogo...lahko je telekineza domačega osebka al pa kaj čisto drugega...xokkx

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#135 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 24. maj 2011, 10:04

Pa še eno vprašanje...kaj pa če so roke v zraku nad mizo al pa so osebki recimo oddaljeni 1.m ali več od mize in se miza dviguje...Objavljena slika Objavljena slika

Pa se dejansko tako premika, ko so ljudje 1 m stran in ne držijo mize? To so zame zaenkrat samo govorice. Sicer pa smo spet tam: opravimo ta test pod kontroliranimi pogoji, pri svetlobi, in da vidimo te nadnaravne premike.
Possible—but highly unlikely.

#136 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 24. maj 2011, 10:09

Primerjava z oui ploščami se mi zdi pa prav malo smešna...očitna razlika na prvi pogled je že teža- kazalec na oui boardu tehta par gramov, miza pa kg...ponavadi take ven mečejo taki ki niso bili nikoli na spiritualistični seansi ali pa imajo pomankljivo znanje kaj se pri tem dogaja...Tehnično gledano je pa res da človek sam premakne tisti kazalec...Vprašanje pa je ali je ta premik naredila njegova podzavest ali kakšno drugo nefizično bitje, ki si je samo za kratek čas kao sposodilo njegovo fizično rokico...x:Dx

Jaz sem imel bolj v mislih da se recimo mizica s štirimi nogicami dvigne z dvema v zrak, z dvema pa je še vedno na zemlji...lahko je pa tudi samo ena ali tri dvignjene...in še zmeraj nisem dobil odgovora kako je to mogoče glede na fizikalne zakone, ki jih učijo v šoli, če recimo osebki samo na rahlo držijo roke na zgornji površini, po možnosti na sredini in je miza stabilna- se ne maje oz. nima nobenih podložkov spodaj...In še zmeraj me bolj zanima odgovor na drugo vprašanje...xg:Dx a...xokkx

Vse to je možno zaradi ideomotorike. Čisto lepo se ujema z vsemi fizikalnimi zakoni. Preberi si na linku, ki ga je dal lukasetina. Če ne bo dovolj, bomo našli še kakšno povezavo, kjer bo še bolj poglobljeno razloženo.
Possible—but highly unlikely.

#137 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 24. maj 2011, 10:58

Zdaj bom pa jaz ponovil podobno kot ti je omenila že Lili in Marsa...odpri si svojo temo o dvomih in nedokazljivosti o katerih govorijo astrologi, ezoteriki, spiritualisti in še kdo drug...nas vraževerne človečke pa pusti malo na miru...en, dva, tri dvomljive komentarje štekam, ne pa večine postov...In kot sem že rekel jaz se ne mislim prepirat, zaenkrat pa nisi dal nobenih prepričljivih argumentov, ki bi prepričale mene osebno...Tako boš pa lahko v svoji temici čist lepo pričal s takimi ki imajo podobno mnenje kot ti...tam se boš lahko razpričal na dolgo in široko...Me prav zanima koliko jih bo hotelo klepetati s tabo, koliko jih bo sprejelo tvoje razlage in koliko se jih bo bolj nagibalo k našim vraževerskim budalavštinam...V bistvu bo vsak človeček imel sam možnost izbrati družbo s kom bo raje popričal in na podlagi različnih vtisov se bo tudi sam odločil...tralala...xg:Dx

Za oui boarde se polovico strinjam da pride v poštev "ideomotor effects"...privzdigovanje mize če imajo osebki roke na sredini mi pa že po položaju težišča daje dvom...sila ki ima težišče na sredini pač ne more na določenem delu privzdigniti nekega predmeta samo na eni strani...podobno kot pri tehtnici, če je utež na sredini bo tehtnica v ravovesju, če se da utež na eno stran se bo pač zanihala v določeno stran...Mogoče sem pa jaz prespal učne ure fizike al pa ti govoriš o drugačni fiziki kot so jo učili mene in še marsikoga...xg:Dx

V drugem primeru oz. drugo vprašanje pa "ideomotoric effects" totalno odpove...in odpove tudi vse drugo kar so me učili v šoli...in ker pač nimam bolj zadovoljive razlage raje verjamem v angelčke, ki premikajo mizo pa tudi če se bo kasneje izkazalo da je v bistvu glavni akter "Sveti zajček" ki skače po mizi...x:Dx Skratka kjer uradna znanost ne da zadovoljivih odgovorov potem so za moje pojme tudi vraževerja boljša, če imajo bolj prepričljivejše razlage...zlasti pa če se kaj od tistega sklada še z izkušnjami posameznika...tralala...xokkx

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#138 Andreja:)

Andreja:)
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 753

Objavljeno: 24. maj 2011, 11:12

Za oui boarde se polovico strinjam da pride v poštev "ideomotor effects"...privzdigovanje mize če imajo osebki roke na sredini mi pa že po položaju težišča daje dvom...sila ki ima težišče na sredini pač ne more na določenem delu privzdigniti nekega predmeta samo na eni strani...podobno kot pri tehtnici, če je utež na sredini bo tehtnica v ravovesju, če se da utež na eno stran se bo pač zanihala v določeno stran...Mogoče sem pa jaz prespal učne ure fizike al pa ti govoriš o drugačni fiziki kot so jo učili mene in še marsikoga...xg:Dx


če so roke na sredini, je mizo lažje zvrniti, sploh če je ožja. Težišče je višje in jo je v bistvu kar lahko zvrniti v tem primeru, če je ljudi okoli mize več. Odvisno pač od teže,oblike, itd...
Zakaj? Zaradi sile trenja v kombinaciji s težnostjo... Če bi se pa dvignila v vseh pogledih je pa druga zadeva.

Sicer pa o tem "klicanju duhov" in podobnega nimam pojma.

#139 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 24. maj 2011, 12:46

Zdaj bom pa jaz ponovil podobno kot ti je omenila že Lili in Marsa...odpri si svojo temo o dvomih in nedokazljivosti o katerih govorijo astrologi, ezoteriki, spiritualisti in še kdo drug...nas vraževerne človečke pa pusti malo na miru...en, dva, tri dvomljive komentarje štekam, ne pa večine postov...

Torej so teme tukaj na Luninem forumu enostranske, ozke, samo za tiste, ki verjamejo? Sem že nekaj let tukaj gor, pa se me ni zdi, da je tako. Če še ne veš, je internetni forum kraj za debate, in če je tema odprta vsem, lahko sodeluje v njej vsakdo, ki se drži pravil foruma. In jaz se jih držim; prav tako se držim tem pogovora in se po najboljših močeh izogibam komentiranju in argumentiranju oseb (jasno mi je, da mi to žal ne uspeva vedno). Kar se mene tiče, so taki pozivi jalovi, bedasti in nesmiselni. Če se hočete pogovarjati na tak način, pa napišite to v pravila foruma ali pa na začetek teme, da prosite skeptike in dvomljivce, da se pogovora ne udeležujejo.

In kot sem že rekel jaz se ne mislim prepirat, zaenkrat pa nisi dal nobenih prepričljivih argumentov, ki bi prepričale mene osebno...

Zakaj sploh omenjaš prepir? Jaz se tudi nočem prepirat, želim se le pogovarjati o zadevi. Problem je v tem, ker ti si vernik, in splošno znano je, da verniki a priori zavračajo znastvene razlage, pa naj bodo argumenti in dokazi še tako jasno in prepričljivo prikazani. Kljub temu: ideomotorika je dejstvo, večkrat dokazano, pa če se s tem strinjaš ali ne. Premikanje mize zaradi ideomotorike se da preprosto testirati: vsedite se s prijatelji okoli ene mize, položite dlani na mizo in sproščeno klepetajte o čemerkoli. Opazili boste zanimiv efekt po približno 40 minutah. Če hočete ojačati efekt, se z vso silo in voljo uprite temu, da bi nezavedno premikali mizo.

V drugem primeru oz. drugo vprašanje pa "ideomotoric effects" totalno odpove...in odpove tudi vse drugo kar so me učili v šoli...in ker pač nimam bolj zadovoljive razlage raje verjamem v angelčke, ki premikajo mizo pa tudi če se bo kasneje izkazalo da je v bistvu glavni akter "Sveti zajček" ki skače po mizi...x:Dx Skratka kjer uradna znanost ne da zadovoljivih odgovorov potem so za moje pojme tudi vraževerja boljša, če imajo bolj prepričljivejše razlage...zlasti pa če se kaj od tistega sklada še z izkušnjami posameznika...tralala...xokkx

Drugi primer je domneva, špekulacija. Kot sem rekel: ta domnevni efekt se da preprosto testirati, ne da bi odpovedalo karkoli, kar so te pri fiziki učili v šoli. Znanost ne more dati zadovoljivih odgovorov pri čenčah in nepreverjenih domnevah.
Possible—but highly unlikely.

#140 PsicoMagico

PsicoMagico
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 486

Objavljeno: 24. maj 2011, 13:24

Dokler osebno ne vidim konkretnih rezultatov, so take reči zame potegavščina in triki, a po drugi strani opisati mehanizme z nekim imenom - recimo "intuicija" ali "ideomotorni efekt", še tega ne razloži povsem natančno - pač nalepiš nek drug termin - nekdo bo rekel jasnovidnost, drug bo rekel intuicija. Kar se mene tiče sta oba omenjena efekta, ki ju zmore človeški um-telo izjemno zanimiva in še vse premalo raziskana in predvsem - tudi če ju razložimo to ne odvzame realne "magičnosti" tem pojavom. Kot da je skrivnost življenja kaj manjša, če vemo, da smo nastali iz DNK kode. Zame je to še toliko bolj fascinantno in magično. Nek "Bog", ki bi nas naredil kot potičke iz blata bi me veliko manj fasciniral, kot "Bog", ki je sposoben narediti tak abstraktni načrt za vse življenje in zgolj male variacije v kodi dajejo tako različne organizme, ki tako perfektno součinkujejo na tem planetu, so drug drugemu hrana, vir nujno potrebnih kemičnih elementov, itd.

Zame obstoj znanstveno preučevanega "ideomotornega efekta" ni nič manj presunljiv, kot če nekdo temu reče "spiritualizem", demonska ali angelska obsedenost ali karkoli. Če pa ti gibi dajo še kakšne natančne odgovore, pa bi bilo še toliko bolj presenetljivo. Važna je vsebina - torej - um lahko nehoteno premika telo - dokazano - naslednje vprašanje - ali ti nehoteni gibi dajejo koherentne izjave - ali lahko ljudje na ouji plošči z zaprtimi očmi izpišejo kakšna lastna imena, ki jih ne poznajo in po katerih se sprašuje.
Recimo nekdo vpraša kako je ime njegovi babici, ki je noben, ki ima prste na plošči ne pozna - ali se izpiše pravo ime? Tu bi pa zadeva postala zanimiva...

Saj je take reči povsem preprosto preverit - samo vprašaš nekaj KONKRETNEGA, česar noben od prisotnih ne ve (sam pa ne sodeluješ) - in če deluje, potem se lahko dalje raziskuje. Kar se mene tiče je vse "magično" in vredno našega čudenja in spoštovanja - samo poglejte kje živimo, kaj je vse to kar nas obdaja in se zamislite nad dimenzijami, nad kompleksnostjo mehanizmov, natančnostjo in abstraktnostjo celotne zgradbe, kolikor jo doslej poznamo, a hkrati je vse lahko predmet znanstvene obdelave. Kakšna reč, ki je še danes obskuren "čudež", bo morda že jutri povsem dobro razložen naraven pojav - z vsaj delno pojasnjenim mehanizmom. Zato pa postavljajmo konkretna vprašanja in preverjajmo vse - zakaj bi se samo posmehovali - preverimo - a s konkretnimi vprašanji - če dobiš samo neke meglene splošne odgovore se pač lepo zahvališ za druženje in se s temi rečmi ali s takimi ljudmi (če gre za kake šlogarje) pač več ne ukvarjaš, ker veš da zavedno ali nezavedno uporabljajo "cold reading" in druge "magične" trike. Ko (če) pa se pojavijo konkretni odgovori, imena, ki jih nihče ne pozna, itd, pa je zgodba seveda drugačna. Dokaj preprosto.
"I must create a system or be enslaved by another mans; I will not reason and compare: my business is to create."
William Blake

#141 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 24. maj 2011, 13:37

Zame obstoj znanstveno preučevanega "ideomotornega efekta" ni nič manj presunljiv, kot če nekdo temu reče "spiritualizem", demonska ali angelska obsedenost ali karkoli. Če pa ti gibi dajo še kakšne natančne odgovore, pa bi bilo še toliko bolj presenetljivo. Važna je vsebina - torej - um lahko nehoteno premika telo - dokazano - naslednje vprašanje - ali ti nehoteni gibi dajejo koherentne izjave - ali lahko ljudje na ouji plošči z zaprtimi očmi izpišejo kakšna lastna imena, ki jih ne poznajo in po katerih se sprašuje.
Recimo nekdo vpraša kako je ime njegovi babici, ki je noben, ki ima prste na plošči ne pozna - ali se izpiše pravo ime? Tu bi pa zadeva postala zanimiva...

Poskusi so pokazali, da če se udeležencem zaveže oči ali pa črke prekrije, so odgovori nesmiselni, besed ni. Naključno pomešane črke so rezultat. Predvidevam z veliko verjetnostjo, da če nekega imena ne bi poznali, ga ne bi mogli pravilno črkovat. Pri teh forah z duhovi in tudi nezemljani je vedno tako, da dajejo najbolj splošne odgovore: konkretnih odgovorov, ki jih udeleženci ne bi mogli vedeti, ni.
Possible—but highly unlikely.

#142 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 24. maj 2011, 14:21

.........Zakaj sploh omenjaš prepir? Jaz se tudi nočem prepirat, želim se le pogovarjati o zadevi. Problem je v tem, ker ti si vernik, in splošno znano je, da verniki a priori zavračajo znastvene razlage, pa naj bodo argumenti in dokazi še tako jasno in prepričljivo prikazani. Kljub temu: ideomotorika je dejstvo, večkrat dokazano, pa če se s tem strinjaš ali ne. Premikanje mize zaradi ideomotorike se da preprosto testirati: vsedite se s prijatelji okoli ene mize, položite dlani na mizo in sproščeno klepetajte o čemerkoli. Opazili boste zanimiv efekt po približno 40 minutah. Če hočete ojačati efekt, se z vso silo in voljo uprite temu, da bi nezavedno premikali mizo.


Drugi primer je domneva, špekulacija. Kot sem rekel: ta domnevni efekt se da preprosto testirati, ne da bi odpovedalo karkoli, kar so te pri fiziki učili v šoli. Znanost ne more dati zadovoljivih odgovorov pri čenčah in nepreverjenih domnevah.


Potem se pa pogovarjaj o zadevi in ne ponavljaj enih in istih oguljenih fraz...in skušaj povedati kaj novega...če povem drugače probaj argumentirat svoje trditve...ampak to bo bolj težko če se tudi uradni znanosti ne sanja...Za prvi in drugi primer oz. vprašanje pride v poštev lahko tudi telekineza...Na podlagi česa si izločil to možnost...x?x In kaj sploh pravi znanost o telekinezi...x?x Nekateri znanstveniki so jo sprejeli kao moč uma medtem ko drugi zavračajo to možnost...in ker ne znajo razložit dogajanja pač rečejo da razumemo samo kakšnih 10% umskih sposobnosti...stvar zaključena...isto kot da se nekemu magu, vještici al pa religioznemu človeku ne bi sanjal o višjih zakonitostih univerzuma in bi rekli to je pa "volja Boga"...in stvar kao zaključena...x:Dx

Ideomotorika sploh ni sporna...pomankljiva se mi zdi razlaga...oui plošče delujejo po istih zakonitostih kot nihala in bajalice...valjda da bojo odzivi podzavestni...vprašanje je samo od koga oz. kdo bo preko živčnih impulzov deloval na tisto fizično telo...ali bo to človekov višji Jaz oz. kao duša, al bo to kakšno astralno bitje, miselna forma od drugega človeka, angelčki, škratki, Božiček, sveti zajček...Kaj znanost pravi o temu...x?x Nič...zato ker sploh ne priznavajo nefizičnih bitij niti ne priznavajo duše, v bistvu se jim še sanja ne kako možgani delujejo...Modreci, svete bukvice, jogini in ostali pa to prav lepo opisujejo...seveda kraju in času primerno...zato se s tem strinjam samo 50%...to je kot pol stavka, ki meni ne pove dosti, drugi (obični človek) je pa kao zadovoljen...dokler ne bo doživel kakšnega mističnega izkustva. In ko mu znanost ne bo znala odgovoriti na preprosta vprašanja kdo sem, zakaj se rodim, kam grem...kaj šele na kakšne detajle...potem se bo pač obrnil na alternativo...xg:Dx

Miza se da premikat zaradi ideomotorike...a pa lahko miza začne tudi skakati kot konj zaradi tega...z dvema nogama na tleh z dvemi v zraku...x?x Sorry jaz temu ne bi verjel, da je vse to zaradi kao ideomotorike...Če bi se pa nek človek res uprl z vso silo da bi nezavedno nehal premikati mizo se pa po mojem mnenju ne bi efekt okrepil ampak zmanjšal...Če da človek namero in se kao spusti v praznino potem bo pač odziv telesa odvisen od njegove namere, psihične moči in še ostalih detajlov...In če tako trije sedijo za mizo in je eden od njih močan psihik potem zna nevtralizirat oz. zmanjšat tudi efekt ostalih dveh...povedano drugače to je podobno začetniškim foram pri vsaki malo bolj poglobljeni meditaciji...xg:Dx

In če bi imeli taki trije osebki na sebi napravce kot so EKG, EEG, EMG bi se to hitro ugotovilo...kajti danes je že skoraj standard da ima poskusni zajček vsaj te napravce na sebi+ še ostale bolj specifične za določeno področje...Zdi se mi nesmiselno delat neke zaključke, če se testira samo obične ljudi...Ponavadi ko so vključili kakšnega budističnega meniha, jogina al pa človečka ki je bil že ekspert v meditacijah so rezultati velikokrat odstopali od predvidevanj in celo kazal čist kontra rezultate...zato se pri poskusih tudi piše kdo je sodeloval in ali je kao deloval po navodilih al je tudi sam kaj čaral z močjo uma, itd...šele potem se lahko naredijo približni zaključki...poudarek je na približno...

In zdaj vprašanje, ki marsikoga zanima...ali si šel pogledat to in še kakšno drugo mizo...x?x Ali si sodeloval kot aktivni ali pasivni opazovalec med seanso...x?x Si uporabljal kakšne znanstvene pripomočke...izventelesna čutila oz. kao paranormalne sposobnosti s katerimi si opazoval kaj se dogaja med seanso...x?x Ali le nekaj govoriš na blef ker so bili kao podobni primeri...x?x Pa imaš spet nekaj za govorit, saj se rad pogovarjaš, a ne...xg:Dx

Jaz sem pa daleč od tega da bi bil vernik...skratka daleč od tega da bi verjel neko stvar kao na prvo besedo al pa na lepe oči...kakšne taktike in stvari pa uporabljam sem pa že povedal pri drugih temah...Še zmeraj pa prevladuje "zdrava kmečka pamet" in osebne izkušnje...xokkx

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#143 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 24. maj 2011, 14:55

Potem se pa pogovarjaj o zadevi in ne ponavljaj enih in istih oguljenih fraz...in skušaj povedati kaj novega...če povem drugače probaj argumentirat svoje trditve...

Argument je bila povezava, kjer je pisalo, kaj je ideomotorika. Ali morda hočeš, da sam kaj o tem napišem? Morda kaj več, bolj podrobno?

ampak to bo bolj težko če se tudi uradni znanosti ne sanja...Za prvi in drugi primer oz. vprašanje pride v poštev lahko tudi telekineza...Na podlagi česa si izločil to možnost...x?x In kaj sploh pravi znanost o telekinezi...x?x Nekateri znanstveniki so jo sprejeli kao moč uma medtem ko drugi zavračajo to možnost...in ker ne znajo razložit dogajanja pač rečejo da razumemo samo kakšnih 10% umskih sposobnosti...stvar zaključena...isto kot da se nekemu magu, vještici al pa religioznemu človeku ne bi sanjal o višjih zakonitostih univerzuma in bi rekli to je pa "volja Boga"...in stvar kao zaključena...x:Dx

Medvprašanje: kakšen fenomem pa je "uradna znanost"? Če še ne veš, znanost ni ne uradna ne neuradna. Delitev je kvečjemu znanost/pseudoznanost. Sicer je znanost ugotovila že marsikaj, več kot se tebi sanja, in vsak dan več ve o delovanju možganov (vsega pa ne ve in to priznava). Predvsem to, da so razna pravljična in "duhovna" bitja produkt naše domišljije, napak oz. napačnih interpretacij v možganih, skratka takšne in drugačne iluzije in halucinacije.

Ideomotorika sploh ni sporna...pomankljiva se mi zdi razlaga...oui plošče delujejo po istih zakonitostih kot nihala in bajalice...valjda da bojo odzivi podzavestni...vprašanje je samo od koga oz. kdo bo preko živčnih impulzov deloval na tisto fizično telo...ali bo to človekov višji Jaz oz. kao duša, al bo to kakšno astralno bitje, miselna forma od drugega človeka, angelčki, škratki, Božiček, sveti zajček...Kaj znanost pravi o temu...x?x Nič...zato ker sploh ne priznavajo nefizičnih bitij niti ne priznavajo duše, v bistvu se jim še sanja ne kako možgani delujejo...Modreci, svete bukvice, jogini in ostali pa to prav lepo opisujejo...seveda kraju in času primerno...zato se s tem strinjam samo 50%...to je kot pol stavka, ki meni ne pove dosti, drugi (obični človek) je pa kao zadovoljen...dokler ne bo doživel kakšnega mističnega izkustva. In ko mu znanost ne bo znala odgovoriti na preprosta vprašanja kdo sem, zakaj se rodim, kam grem...kaj šele na kakšne detajle...potem se bo pač obrnil na alternativo...xg:Dx

Miza se da premikat zaradi ideomotorike...a pa lahko miza začne tudi skakati kot konj zaradi tega...z dvema nogama na tleh z dvemi v zraku...x?x Sorry jaz temu ne bi verjel, da je vse to zaradi kao ideomotorike...Če bi se pa nek človek res uprl z vso silo da bi nezavedno nehal premikati mizo se pa po mojem mnenju ne bi efekt okrepil ampak zmanjšal...Če da človek namero in se kao spusti v praznino potem bo pač odziv telesa odvisen od njegove namere, psihične moči in še ostalih detajlov...In če tako trije sedijo za mizo in je eden od njih močan psihik potem zna nevtralizirat oz. zmanjšat tudi efekt ostalih dveh...povedano drugače to je podobno začetniškim foram pri vsaki malo bolj poglobljeni meditaciji...xg:Dx

In če bi imeli taki trije osebki na sebi napravce kot so EKG, EEG, EMG bi se to hitro ugotovilo...kajti danes je že skoraj standard da ima poskusni zajček vsaj te napravce na sebi+ še ostale bolj specifične za določeno področje...Zdi se mi nesmiselno delat neke zaključke, če se testira samo obične ljudi...Ponavadi ko so vključili kakšnega budističnega meniha, jogina al pa človečka ki je bil že ekspert v meditacijah so rezultati velikokrat odstopali od predvidevanj in celo kazal čist kontra rezultate...zato se pri poskusih tudi piše kdo je sodeloval in ali je kao deloval po navodilih al je tudi sam kaj čaral z močjo uma, itd...šele potem se lahko naredijo približni zaključki...poudarek je na približno...

Ideomotoriko povzroča človek nezavedno in nobena druga namišljena bitja.

Poznaš miselni trik "ne mislit na belega medveda!"? Bolj ko se trudiš ne misliti na belega medveda, bolj misliš nanj. Tako je tudi pri premikanju mize: bolj ko se udeleženci trudijo ne premikati rok in mize, večja je verjetnost, da se bo miza premaknila. Nič ti ni treba verjeti, naredi preizkus in poročaj.

In zdaj vprašanje, ki marsikoga zanima...ali si šel pogledat to in še kakšno drugo mizo...x?x Ali si sodeloval kot aktivni ali pasivni opazovalec med seanso...x?x Si uporabljal kakšne znanstvene pripomočke...izventelesna čutila oz. kao paranormalne sposobnosti s katerimi si opazoval kaj se dogaja med seanso...x?x Ali le nekaj govoriš na blef ker so bili kao podobni primeri...x?x Pa imaš spet nekaj za govorit, saj se rad pogovarjaš, a ne...xg:Dx

Niso bili zgolj podobni primeri, temveč enaki. Podrobnosti so tukaj nepomembne.
Sicer ne, nisem bil prisoten, bom pa zelo verjetno kdaj šel. Ampak to v osnovi ničesar ne spremeni.

Jaz sem pa daleč od tega da bi bil vernik...skratka daleč od tega da bi verjel neko stvar kao na prvo besedo al pa na lepe oči...kakšne taktike in stvari pa uporabljam sem pa že povedal pri drugih temah...Še zmeraj pa prevladuje "zdrava kmečka pamet" in osebne izkušnje...xokkx

Kako nisi vernik, če v vsakem postu omenjaš in se izgovarjaš na namišljena bitja? Sicer pa to itak ni važno, verjemi kar hočeš; vero sem omenil samo kot prepreko k argumentom.
Possible—but highly unlikely.

#144 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 24. maj 2011, 16:02

Medvprašanje: kakšen fenomem pa je "uradna znanost"? Če še ne veš, znanost ni ne uradna ne neuradna. Delitev je kvečjemu znanost/pseudoznanost. Sicer je znanost ugotovila že marsikaj, več kot se tebi sanja, in vsak dan več ve o delovanju možganov (vsega pa ne ve in to priznava). Predvsem to, da so razna pravljična in "duhovna" bitja produkt naše domišljije, napak oz. napačnih interpretacij v možganih, skratka takšne in drugačne iluzije in halucinacije.


Ideomotoriko povzroča človek nezavedno in nobena druga namišljena bitja.

Poznaš miselni trik "ne mislit na belega medveda!"? Bolj ko se trudiš ne misliti na belega medveda, bolj misliš nanj. Tako je tudi pri premikanju mize: bolj ko se udeleženci trudijo ne premikati rok in mize, večja je verjetnost, da se bo miza premaknila. Nič ti ni treba verjeti, naredi preizkus in poročaj.


Niso bili zgolj podobni primeri, temveč enaki. Podrobnosti so tukaj nepomembne.
Sicer ne, nisem bil prisoten, bom pa zelo verjetno kdaj šel. Ampak to v osnovi ničesar ne spremeni.


Kako nisi vernik, če v vsakem postu omenjaš in se izgovarjaš na namišljena bitja? Sicer pa to itak ni važno, verjemi kar hočeš; vero sem omenil samo kot prepreko k argumentom.


Uradna znanost je za moje pojme podobno kot uradna medicina...tisto kar propagirajo v javnosti tudi če določeni manjši segmenti oz. oddelki trdijo na podlagi dobljenih dokazov drugače...

A ti poznaš osnove radiestezije...x?x Spraševanje mize poteka na čisto enak način, če odgovarja podzavest osebka ki sprašuje...drugače pa če odgovarja nekdo drug...A si že slišal za delavnice "postavitev družine"...Drugi ljudje igrajo družinske člane x osebe in se lahko tudi dobesedno čustveno in miselno poistovetijo s člani x osebe ...Če povem drugače oseba A lahko preko osebe B preverja svoje psihofizične probleme, če izreče pravo namero in ostale detajle...

Angeli namišljena bitja...x?x x?x x?x Mislim da skoraj 90% američanov verjame v njih...tudi večji del ljudi na vzhodu verjame v raznorazna bitjeca...predpostavljam da je to samo tvoje mnenje kar se pravljičnih bitij tiče...mogoče ne bi bilo slabo če bi se pri radiestezistih pozanimal malo o osnovah pri kakšnem res dobrem mediju pa kako kanaliziranje sploh poteka ...

Ah, miselni trik...zato pa sem napisal namera+ praznina...praznina uma...pravilna pozornost je namreč osnova vsake bolj globje meditacije in dela z energijami...xg:Dx

Enaki primeri...ne me smejat...če bi jih energijsko čekiral bi videl da se ločijo...enaki na prvi pogled, v detajle pa različni...kaj pa misliš da meri EMG...električno prevodnost živčnih impulzov po mišicah...duhovno bolj odprte osebe imajo večjo prevodnost...Pa še kako to spremeni zadeve...Sem prav pogledal za nazaj kaj piše...Viola je prav lepo napisala enega ali dva posta in tudi zadela neko bistveno stvar...zelo pomembno je koliko so ljudje ki sodelujejo pri procesu duhovno razviti...iz tega sledi namreč vse ostalo...x:Dx

Tudi določene duhovne medije so nekaj spraševal...delujejo po enakih zakonitostih kot to z mizo...samo da ne odgovarjajo z ja in ne ampak lahko s celimi stavki in besedami ki jih še oni ne razumejo, ker se jih niso nikoli naučili...tralala...povedali stvari ki so jih znanstveniki dokazali šele čez nekaj mesecev...oni pa povedali v par urah...edina razlika je bila samo časovni okvir...

Primer iz Rusije- neka reka je bila najbolj umazana oz. zastrupljena pri izviru zato ker so pesticidi in kemikalije tekle v reko iz polj, travnikov, pašnikov...Čeprav so znanstveniki pričakovali da bo to v srednjem ali spodnjem toku...in sredi tega črnega območja je bil kao svetel otoček oz. pika na zemljevidu, kjer umazanosti dobesedno ni bilo...in še do danes niso ugotovili zakaj je temu tako...so bila pa neka čudna sevanja ki si jih tudi niso znal razložiti...in to jim je človeček- psihik lepo narisal in povedal v par urah...Ne vem kako se danes reče temu, ampak znanost je sprejela določene zadeve čeprav je na prvi pogled malo skregano z zdravim razumom...raziskave in analize na določene snovi so namreč vse to potrdile, se jim pa še sanja ne zakaj je temu tako...so pa v Rusiji od Kavkaza desno po zemljevidu bolj naklonjeni temu kar se pri nas reče kao "šamanizem"...xokkx

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#145 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 24. maj 2011, 16:44

A ti poznaš osnove radiestezije...x?x Spraševanje mize poteka na čisto enak način, če odgovarja podzavest osebka ki sprašuje...drugače pa če odgovarja nekdo drug...A si že slišal za delavnice "postavitev družine"...Drugi ljudje igrajo družinske člane x osebe in se lahko tudi dobesedno čustveno in miselno poistovetijo s člani x osebe ...Če povem drugače oseba A lahko preko osebe B preverja svoje psihofizične probleme, če izreče pravo namero in ostale detajle...

Ja, poznam. Pri radiesteziji gre spet za ideomotorne gibe. Ta drugi primer pa je čisto navaden psihološki efekt, skratka nič nadnaravnega, ezoteričnega.

Angeli namišljena bitja...x?x x?x x?x Mislim da skoraj 90% američanov verjame v njih...

A ti to čisto zares?! Nekaj je res, ko določen odstotek ljudi (Američanov?) verjame v to?! Daj, ne smeši se.
Possible—but highly unlikely.

#146 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 24. maj 2011, 17:20

Ja, poznam. Pri radiesteziji gre spet za ideomotorne gibe. Ta drugi primer pa je čisto navaden psihološki efekt, skratka nič nadnaravnega, ezoteričnega.



Jap...če so ti jasne osnove radiestezije bi ti morale biti tudi stvari ki sledijo iz tega...teh pa tudi marsikateri radiestezist ne ve....Objavljena slika

Hm, psihološki efekt...če osebek A prikliče energijsko telo C osebe ( kao sorodnik) in ga vstavi znotraj fizičnega telesa B osebe in ta tudi dejansko pri čekiranju z nihalom al pa kako drugače izraža energije C osebe potem to za moje pojme ni več psihološki efekt...povedano drugače oseba B ne izraža svojih lastnih značilnosti, ampak značilnosti C osebe...tega glih ne učijo na delavnivcah ker je treba znat poleg čekiranja ljudi še marsikaj drugega...sem pa videl tudi to izvedbo...to je pa že magija, manipulacija z energijami in energijskimi telesi...in valjda daleč nad znanjem radiestezistov...tralala...Objavljena slika

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#147 lukasetina

lukasetina
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 294

Objavljeno: 24. maj 2011, 22:25

povedano drugače oseba B ne izraža svojih lastnih značilnosti, ampak značilnosti C osebe...tega glih ne učijo na delavnivcah ker je treba znat poleg čekiranja ljudi še marsikaj drugega...sem pa videl tudi to izvedbo...to je pa že magija, manipulacija z energijami in energijskimi telesi...


Vedno sem sumil, da Brad Pitt manipulira z energijskimi telesi.
Brezo, si morda ti videl na lastne oči mizo skakati kot konja? Če bi bil jaz priča takšnemu dogodku, bi vseeno najprej poizkušal najti neko "zemeljsko" razlago (ki jo zakoni fizike dopuščajo), preden bi si stvar začel razlagati z duhovi/energijskimi telesi/nefizičnimi bitji.
Pa še to, nekaj mi pravi, da profesionalni fiziki dosti bolj razumejo delovanje sveta od tebe (ne poznam tvoje izobrazbe, tako da možno, da ti delam krivico), pa tudi da sodobni kognitivni psihologi precej več vedo o delovanju možganov kot so vedeli neki stari modreci.

LP

#148 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 25. maj 2011, 09:31

Torej so teme tukaj na Luninem forumu enostranske, ozke, samo za tiste, ki verjamejo? Sem že nekaj let tukaj gor, pa se me ni zdi, da je tako. Če še ne veš, je internetni forum kraj za debate, in če je tema odprta vsem, lahko sodeluje v njej vsakdo, ki se drži pravil foruma. In jaz se jih držim; prav tako se držim tem pogovora in se po najboljših močeh izogibam komentiranju in argumentiranju oseb (jasno mi je, da mi to žal ne uspeva vedno). Kar se mene tiče, so taki pozivi jalovi, bedasti in nesmiselni. Če se hočete pogovarjati na tak način, pa napišite to v pravila foruma ali pa na začetek teme, da prosite skeptike in dvomljivce, da se pogovora ne udeležujejo.

ja, seveda, imaš povsem prav.
Se pa strinjam popolnoma z Brezotom, tud men grejo na živce te debate na forumu na tak način.
Da v astro teme (in podobne) najprej prifurjajo skeptiki. xrolleyesx
V bistvu se tud jaz ne štulim na področja ki jih ne obvladam, ne razumem itd..

Res je - si na javnem plejsu. Ampak a misliš da ti to da pravico da tečnariš vsakomur? Komot kej prišparaš zase.
Tud k gre človk v disko, ma pravico bit tam. Pravico ima ne plesat, tudi ima pravico se nastavljat na plesišči, kljub temu da ne pleše.
Drugo pa je, kakšne pravice imajo drugi oz. a je luštno plešočim, da jim nekdo ki se ne zna zabavat, ne zna plesat, z lučjo sveti v faco in s povečevalom ali jih po možnosti še zaslišuje kej.
(*ps: ali na tržnici [ko je ustreznejša primerjava] - ali postanete vsi nekakšni inšpektorji? al greste pa kupite kar se vam zdi, kar pa ne pa ne?)

Tud na FF so na javna predavanja skini uletel.

To moti debate onih, katerim je tema namenjena.

Pravico pa PAČ imate. xrolleyesx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#149 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 25. maj 2011, 10:03

Res je, slučajno sem s tem uletela ravno v to temo.
Ki je predtem nisem nikoli niti odprla.
Zdaj sem pa vidla da dogaja, sem pa pogledala in ker je ravno Brezo omenjal, sem povzela.

Od tem 'Vegetarijanci' pa sem že zdavnaj dvignila roke, poleg tega če vas je to motilo/vas moti, ste lahko prijavili oz. bi lahko ali mi kaj rekli - pisali.

To pa se je zgodilo v primeru astro tem, ker sem dejansko dobila ful pritožb in se folk (še tisti redki ki so ostali) ne želi več pogovarjat.

Skratka, v tej temi in zdaj zato, ker je v tej temi in zdaj (bila) priložnost da sem to omenila.

Ob vseh komentarjih (za in proti in tako dalje) pa menda tud eden moj ni zmotil tolk spet grozno?
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#150 bizzare_light

bizzare_light
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 2

Objavljeno: 25. maj 2011, 10:30

na forumu je kar nekaj zahtevnim tem in večkdo se ne poglobi in ne poskuša razumet
in če česa ne poznaš, ne doživiš, ne razumeš, potem ni smiselno brezveze komentirat

To temo je popravil/a bizzare_light: 25. maj 2011, 10:33





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0