Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Etika & Estetika


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
36 komentarjev na to temo

#1 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Nekoc smo imeli pri prijateljici burno razpravo o etiki in estetiki...
Prijateljica je trdila, da to dvoje med sabo nikakor ni povezano, jaz pa, da sta etika in estetika kar zelo povezani in prepleteni med sabo... ;>)
Kaj menite vi?

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#2 Tjazy

Tjazy
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 112

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Hja.. stvar poimovanja...

Etika.. za nematerile.. (duhovne tudi)
Estetika.. za materilne zadeve..

Ce je clovek estetski.. obstaja vecja verjetnost, da bo tudi eticen.. ceprav to nikoli ni pravilo.

Obe imate prav! :-)))
*** SVET JE NAREJEN PREPROSTO *** Tjazy

#3 aquarius

aquarius
  • D član
  • Št. objav: 1 035

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Ali je etično tudi estetsko in ali je estetsko tudi etično?
Stvar okusa in posameznikovega pojmovanja etičnosti in estetike.
Sta prepletena na individualni ravni.
Primer:Benettonove reklame?!

Se strinjam z Marso. x^x
Glej naprej, če se le da,...

#4 andrej

andrej
  • D član
  • Št. objav: 696

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Najprej sem si mislil, ja kaj pa tole zdej meša. To pa ja nima nič skupnega.

Zdej pa sem našel že toliko, da se mi ne da več vsega napisat ....

Kar na več področjih se tole prepleta tako ali drugače.

Samo ena iz moje stroke.

Ali je etično graditi ne estetske hiše?!?

#5 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Saj - tako smo tudi mi zaceli... in ugotavljali, da je v vecini primerov to, kar je neeticno, tudi ne-okusno (=neestetsko)...
Ce pa je clovek ze po naravi estet, pa je pravzaprav malo moznosti, da bi v kljucnih zadevah ravnal neeticno...
(seveda s pojmom estetika nimam v mislih nujno (samo) lepih oblacil in podobnih zadev...)


Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#6 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Hmm... Lepih oblačil ne, lepe hiše pa ja? x?x (Marsa, a si popravila, ali sem jaz prej narobe razumela? x;)x

Jaz mislim, da če je človek etičen, da tudi nekaj na estetiko - pa naj bo na estetiko na sebi ali v njegovi okolici.
In če da nekaj na estetiko, je najbrž tudi etičen.
Etika = estetika uma in duha.

Je pa res, da je estetika stvar okusa - nekomu je nekaj všeč, drugemu pa ne.

#7 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

... Etika = estetika uma in duha. ...

Tamara

*******************

Natancno tako, Tamara. x^x - to je bilo pravzaprav moje stalisce.

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#8 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

0.k...naj še jest kej dodam; Etika zajema vse pravično; bori se za pravične stvari, tole se rabi v pravnem sistemu; dojemanju za pravičnega.
Estetika; vse kar je lepo, narejeno po neki liniji, morda normativam nekega ideala, estetika linija prelepega,ne razuzdanega,al popačenega videnja......( vse iz moje glave )

...govoriš o povezavi,morda je Objavljena slika 1/2 vse je odvisno le od posameznih primerih...

Kako bi pravičnost mešali´ z umetnostjo?


P°k0wc

#9 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Tako da bi furali iskrenost v (kakrsnemkoli) ustvarjanju - v vsem, kar pocnemo v zivljenju - ker je zivljenje tudi umetnost.

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#10 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Saj nisem rekla, da je to dvoje isto. Samo da je zelo prepleteno in povezano.

No, pa postavimo cisto drug primer...
Ali se vam zdi, da je tisti, ki je ljubec in razumevajoc, tudi socuten?
Ali se vam zdi, da tega dvojega ne kaze meshati? ;~))
Jaz recimo menim, da ta, ki poseduje razumevanje, poseduje tudi socutje - seveda pa ne trdim, da je razumevanje socutje...


Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#11 Anatha

Anatha
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 182

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Marsa, mislim, da ni nujno, da je nekdo, ki je ljubeč in razumevajoč, tudi sočuten. Zame biti sočuten pomeni čutiti z nekom, se povezati, postaviti na človekov položaj, namenoma deliti njegova čustva. Ljubeč si pa lahko tudi brez tega in razumevajoč tudi.

Recimo; če nekdo od žalosti joče, sem lahko:
1. sočutna - čutim žalost, ker je on žalosten
2. ljubeča - mu izkažem ljubezen, toplino (ne glede na to, kako čutim)
3. razumevajoča - razumem, da je pač žalosten zaradi nečesa, vendar na to čustveno ne reagiram.

Mislim tudi, da ni nujno, da tisti, ki poseduje razumevanje, poseduje tudi sočutje - razumevanje je stvar razuma, sočutje pa stvar čustev. Čeprav je ponavadi res tako, kot meniš. Čustva in razum se dostikrat prepletajo in mešajo.

¤ Anatha ¤

#12 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Ja, strinjam se, da ni ravno nujno, da je tako, Anatha...
Ce razumevanje razlagamo dobesedno razum-evanje, je res tako - da gre zgolj za razumsko dojemanje... Pravzaprav pa sem imela v mislih nekoliko drugacno razumevanje... ker pa smo omejeni na obstojece besede oz. termine, se potem morda kaj nekoliko nerodno slisi.

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#13 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

˝Ali se vam zdi, da je tisti, ki je ljubec in razumevajoc, tudi socuten?˝.....Objavljena slika......ja, tole pa mi je všeč Objavljena slika

P°k0w<

#14 Anatha

Anatha
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 182

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Ja, termini so dostikrat problem. Sploh ko bi rad izrazil kaj, kar ni ravno običajno - takrat te potem jezik pusti na cedilu. Pa še vsak ima malo drugačno razumevanje nekega termina / pojma. In vsi dodajamo razne konotacije, nianse... pojmom, ki jih v osnovi sploh nimajo. In potem govorimo vsak o nečem drugem (četudi zelo subtilno drugačnem), mislimo pa, da govorimo o istem. Pogost vzrok nesporazumov.

Pa v bistvu se ne sliši nič kaj nerodno - recimo, da približno vem, kaj si mislila x:)x. Mogoče razmevanje, ki ni omejeno samo na razum, ampak seže globlje, nekako celostno razumevanje na več nivojih, ki morda vključuje tudi toplino? (pa ni ti treba zdaj definirat ali na široko razlagat, samo če sem približno zadela ali ne)

¤ Anatha ¤

#15 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Seveda - popolnoma si zadela - tocno to sem mislila - globlje razumevanje... x:)x
... to pa je najbrz pravzaprav kar "zavedanje"... hm, zanimivo... :)

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#16 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Marsa, a si popravila, ali sem jaz prej narobe razumela? x;)x

Tamara


Tamara, sem... ;>))) - dala sem "samo" v oklepaj... ;~)))
Ker sem postekala, da nisem bila dovolj natancna, vmes pa si ze ti postnila...
No, to pa dokazuje, da pozorno beres. x^x x;)x

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#17 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 14. januar 2003, 01:00

Aha!
Ja, veš, sem natančna - menda imam nekaj planetov v Devici. x;)x

Tamara

#18 zirosi

zirosi
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 594

Objavljeno: 15. januar 2003, 01:00

Nekoc smo imeli pri prijateljici burno razpravo o etiki in estetiki...
Prijateljica je trdila, da to dvoje med sabo nikakor ni povezano, jaz pa, da sta etika in estetika kar zelo povezani in prepleteni med sabo... ;>)
Kaj menite vi?

Marsa


Odvisno, koliko idealista (beri platonista je v tebi - Platon bi rekel, da je).
Etika je nauk o dobrem (in odgovarja na vprašanje "Kaj je dobro?"), estetika pa je nauk o lepem (čutno-zaznavno lepem) v umetnosti.
Torej zadevi sami po sebi nista niti povezani, niti odvisni; lahko pa ju povežemo. Vendar pa se najbrž lahko strinjamo, da je videz ena bolj varljivih zadev (vsaj kar se dobrote tiče) - tako kot ni vse zlato, kar se sveti, tudi ni vse dobro, kar je lepo.







Uživajte!
Človek lahko dela, kar hoče, ne more pa hoteti, kot bi želel.

#19 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 15. januar 2003, 01:00

Kaj pa poreces ti SAM, Zirosi?
Pusti Platona in definicije terminov - saj najbrz stekamo vsi, kaj pomenita ta dva pojma... ce smo se ju spravili analizirat...
In ce ni vse zlato, kar se sveti, ni nujno, da vseeno ni zlato to, kar se sveti.
In ceprav ni vse lepo dobro in ne vse dobro lepo, seveda se vedno trdim, da je to dvoje (Et&Est) medsebojno mocno povezano.


Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#20 Tjazy

Tjazy
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 112

Objavljeno: 15. januar 2003, 01:00

VSE JE ENO!

Tjazy
*** SVET JE NAREJEN PREPROSTO *** Tjazy

#21 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 15. januar 2003, 01:00

Seveda - zato je VSE-ENO. x;)x

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#22 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 7. november 2003, 09:11

Če je etika dobro in pravično ter estetika lepo, potem je že res, da se ti dve zadevi prepletata, lahko pa tudi ne.

Lahko nekdo zelo zelo etično živi in ravna, nima pa kakšnega posebnega smisla za estetiko - v smislu ustvarjanja.

Sicer pa je estetiko zelo težko opredeliti, kaj je za koga lepo ? Za vsakogar kaj drugega ... Z etiko je podobno, kaj je prav - priskočiti na pomoč, ali pustiti da človek sam obdela svoje lekcije? težko definirati, po moejm tule spet pride v igro un indijanski pregovor o mokasinih - da lahko presojaš šele potem ko 3 mesece hodiš v mokasinih nekoga, da šele takrat lahko oceniš kaj je prav in kaj ne.

Kar se tiče etike sem si jaz zase osebno postavila merilo, da je zame etično moje ravnanje ali ravnanje koga drugega, ko je nekaj narejeno z namenom narediti nekaj dobrega, ne glede na rezultate.

:inocent: xbookx

#23 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 7. november 2003, 09:21

Mislim da pri etiki najdemo vsi skupni imenovalec (bolj ali manj bi se strinjali vsi, če je kaka stvar etična), verjamem pa, da bi se pri estetiki začeli kresati mnenja.

Etika bi rekla da je notranje občutenje, notranji pogled, estetika pa vizualno dojemanje posameznika...



hapci...kok je stara tema...bi prej s teme lahko vsaj prah pobrisala draga JanjaK...hapčiiii

#24 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 7. november 2003, 09:24

:vragec: bi rekel, da časa ni, da je samo prostor in situacija x;)x

#25 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 7. november 2003, 09:30

Sanjalica, ob naslednjem tvojem kliku bodo prav estetsko izgledale tiste štiri enice ob ikonci x!x

Lep dan :palec:




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0