Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Vrtičkanje


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
1029 komentarjev na to temo

#1 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 28. april 2014, 15:16

Torej.... vse leze iz zemlje, le blitva in špinača nekaj motovilita. Avokado se je po nevemkolk mesecih odločil, da pokuka na plano. Sončnic je toliko, da ne vem, kam jih dat vse... ali pač, glih zdej mi je padlo na pamet eno lepo sončno mesto smile.png grem kar vtaknit.


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#2 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 28. april 2014, 16:49

Aja, a tema Naš vrt je torej šla? Pa tolk enih nasvetov smo že nanizali ohmy.png



#3 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 28. april 2014, 18:55

Jp. Ben kaj češ zdej, bomo pa še 1x :)


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#4 anne

anne
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 137

Objavljeno: 28. april 2014, 19:08

Zdaj začenjamo ponovno, da se bomo novinci učili od začetkabiggrin.png. Upam, da bom letos boljše vrtnarila na svojem balkončkuinno.gif.


Life begins at the end of your comfort zone. 


#5 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 28. april 2014, 19:44

@Ceres ni avtomatsko, za profil izbrisat moraš admina kontaktirat, da to naredi.


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#6 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 28. april 2014, 20:01

em119.gif



#7 Aeval

Aeval
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 784

Objavljeno: 28. april 2014, 21:12

crying.gif

 

... ni ni več.

 

 

 

 

 

 

Silica tebi pa vseenoicon1_thumbup.gif za pozitivno naravnanost do foruma, ohranjanja tem ...

 

 

 

Nisem vsega prebrala (par zadev le uspela ošinit) kaj je bilo.

Pridem naokrog, ko bom bolj positive.

Ne znajdem se s spremembami...


... Say what you mean
And mean what you say ...

#8 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 696

Objavljeno: 28. april 2014, 22:18

Proti ptičem so se pa meni obnesli pliškoti privezani na kol. Vrt zgleda sicer kot po turških vpadih, ampak ptiči pustijo sadike pri miru. 

 

 

ej ej.....

ptički na vrtu niso samo okras in simfonični orkester...

ampak ptičke siničke skrbijo, da ni uši... in če boš imela fižol, čist zna bit, da bodo tudi uši.

oboji pa so znak, da si bejba, ki kopalnico ima (en star, mal abstraktni komad)... in BIO vrtiček  ylflower.gif 

 

je pa tko...

če maš piknik... in pridejo osice bosice in težijo okoli njofre...

si nekako organiziraš mal mareličnega soka in politank... namoćiš eno z drugim... in vse to postaviš točno 2,3 metra in 2 milimetra stran od piknika.

tam se kmal zgodi osja veselica, ampak okol njofre imaš pa mir.

 

sej to, če bi s pticami delovalo nimam pojma, ker mene ptički na vrtu ne motijo prou nič in nikol nisem razmišlju, da bi jih blo treba preganjat.

aja...

samo za ptičke jes ne bi naštimal politank... ampak  kako ptičjo pičo.

torej namesto strašil po vrtu, raje ptičje hišice z bogato obloženo mizico :-)

 

no, ko pa kej poseješ, pa seveda za par dni pokrit s kuvertanom. sam to pa je men že samoumevno.


sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#9 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 29. april 2014, 07:18

O Silica, hvala za temo yes.gif

bi bilo škoda ne nadaljevat. Je pa tudi meni zelo žal one prejšnje, tok sem bila faulasta, da se tja napisala kaj se kdaj sadila, v svoj vrtičkarski dnevnik pa nisem (no, sej je bilo samo za en dan, pa vseeno).

 

Polži so požrli večino blitve, celotni luštrek, tržaški solatnik (lanski) se zaganja v cvet, letošnji je pognal. Rdeča pesa ima 10% kalitev, korenček 20% (lansko leto sploh ni pognal), celo peteršilj listnik ima 30% kaljivost, stročji berggold so obglodali polži, tko da ga moram še nekaj dosejat.

 

Včer sem gledala za baziliko, pa so še tako miniaturne, da jih bom skupaj s paradajzi po 1.5. kupila. Mora bit vsaj 15st. drgač ni nič. Aja, nakupila še dodatno sadike blitve, pora, kitajskega chop ne vem kaj (bom eksperimentirala), svetlozeleno hrastovolistno solato (kater dejansko polži ne obrajtajo pet psto, se jo pa obira ne dela glave), luštrek, ko bo cajt in bom pri močeh, bom pa po vrtu raztrosila.

 

Včer sem padla v nezavest ob zame neverjetni 21.uri sleepy.gif


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#10 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 29. april 2014, 07:34

Cookie, maš pa vseeno en problem manj: ušk z blitve ne bo treba odstranjevat..wink.png . joj, si me spomnila...na ribezu so skravžlani rdečkasti listi...pogledam pod list in ku...grde male zelene...torej uši. Jejhata, še danes namočit koprive in pelin.



#11 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 29. april 2014, 07:43

A vrt? Prazen, bolj ali manj. Potem ko so prvo serijo solate požrli čist do konca, smo mal vojno napovedali .. Pospravili dol zastirko (saj je vseeno fajn, da je zemlja počivala pol leta spodaj, no :) ), pobrali na kile polžev (joj, kje so tiste tri kure, ki jih sanjam ...), vabe za polže čakajo, da neha deževat, nove sadike so pa tudi ful lepše tlele na polici, kot so bile prejšnje. Tko da evo, po planu, 'začnemo' po prvomajskih x:o)x :P

 

Jagode noro lepo cvetijo, pa redkvice ven gledajo na vseh koncih, čebulice tud .. Upam, da se tud tam na barju kaj dogaja, se bova zapeljali s tamalo en dan pogledat .. Al pa mogoče potem, po praznikih .. Bo vsaj že kaj konkretnega za videt, če bo kaj. 

 

Plus vsega skupaj je, da ima tašča na svojem novem vrtičku v atriju (ki smo ga pmagali uredit) idealne pogoje (dost sonca, čist novo zemljo, časa mal več, kot midva), da ji že vse pridno ven odganja in da bomo deležni procentov kmalu :)



Aja, ena okra na balkonu v velikem loncu, pod spešl zaščito .. Ostale še čakajo v lončkih, da grejo na vrt ali barje, samo se mi zdi, da je še prehladno ..


WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#12 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 29. april 2014, 07:51

Jz tudi še v zaostanku, danes grem posejat še plodovke, med drugim tudi okro. Redkvice in nizko fižolo tudi šele danes... Visoke fižole letos nam. Ne morem hodit dost zalivat na vrt, zemlja je ful prepustna in kljub ročnemu zalivanju mi jo je lani suša pobrala. Rapadajz še čaka na prenos z balkona na vrt. Bučke in kumare na balkonu še nič ne kalijo... Bom videla tudi, kako je medtem še vzkalilo ostalo sejano. Pa saj bo. Za prvi maj dobim od prijateljice posušeno okro icon_smile_big.gif



#13 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 29. april 2014, 08:27

Punce, pomoje smo letos prezgodaj preveč vneto začeli z vrtnarjenjem, zato izgube. Če bi pa mal počakal, pa si ne bi dvojnega dela delal tongue.png


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#14 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 29. april 2014, 10:22

Eh, kar se mene tiče je super, da sva že sredi aprila pogruntala tole foro z zastirko v vlažni ljubljanski pomladi = polžji raj .. drugač bi bil isti efekt sredi maja, midva pa na smrt razočarana (še bolj kot zdaj :P ) Drugač pa skoz poslušam mojega dragega vrtnarja, da glej, sosedje majo že spet vsi solato in vse sadike že not, take konkretne, velike, lepe, midva pa nič. Sam jaz pravim, da tjale na Rudnik v Kalio gre lahk kadarkol po tiste velike, lepe sadike ... Sam ni fore ...

 

Ampak veste kaj bom pa res osebno vzela .. če bo zdaj vsem vam okra noro lepo zrasla in boste ugotavljal kaj to Aliana komplicira, jaz bom pa na koncu spet brez ostala :P Evo, to pa vprašanje, če bom prebolela ..x:o)x


WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#15 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 29. april 2014, 10:49

sej taščine sadike (pa sva pri istem kupila, v par dnevnem razmiku) so tut lepše, večje, privlačnejše,...kot moje.

Sam jaz njo itak uporabljam za zajca (da me vzgled naprej vleče, če bi bila sama, neb blo nč).


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#16 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 29. april 2014, 10:52

Eh, kar se mene tiče je super, da sva že sredi aprila pogruntala tole foro z zastirko v vlažni ljubljanski pomladi = polžji raj .. drugač bi bil isti efekt sredi maja, midva pa na smrt razočarana (še bolj kot zdaj tongue.png ) Drugač pa skoz poslušam mojega dragega vrtnarja, da glej, sosedje majo že spet vsi solato in vse sadike že not, take konkretne, velike, lepe, midva pa nič. Sam jaz pravim, da tjale na Rudnik v Kalio gre lahk kadarkol po tiste velike, lepe sadike ... Sam ni fore ...

 

Ampak veste kaj bom pa res osebno vzela .. če bo zdaj vsem vam okra noro lepo zrasla in boste ugotavljal kaj to Aliana komplicira, jaz bom pa na koncu spet brez ostala tongue.png Evo, to pa vprašanje, če bom prebolela ..icon_smile_clown.gif

Ej, sam meni tudi ni jasno, od kje imajo sosedje že solato, moja je šele 1 cm-ska. Jebela no,  zgleda lopatajo, ko še v zimski bundi hodimo okoli sleepy.gif .



#17 Aeval

Aeval
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 784

Objavljeno: 29. april 2014, 10:52

NUJNO!!!

Bejbe, tole si zapomnite, ker baje da je super, pa jaz bom itak pozabila.

 

Proti polžem:

namočiš za 24 h praprot v vodi in potem s tistim špricaš.

 

Tko ;)


... Say what you mean
And mean what you say ...

#18 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 29. april 2014, 17:16

Jaz sem pa jezna. Res.

Klinc je bilo treba dobre teme skenslat...skoraj vzamem osebno tole.

Ker gre se spet zaradi krompirja. In to mojega. Kdaj sem ga točno posadila? Meni se zdi, da na lunin mrk...očitno mora bit..vem, da je bila sobota in če bi imeli še ono temo, bi točno šla pogledat. (je hudič, ko si odvisen od tega, kdaj ima soseda s traktorjem in priključkom čas).

No...point...tak za klinac krompir še v lajfu nisem imela. Nekaj ranega se trudi, pozni pa še zmerom v zemlji. Sem razkopala, da vidim, kaj se dogaja,  in je komaj par cm dolge in to čisto uboge klice imel. Katere pa so slučajno zunaj, pa so čisto nekam vegaste. A nisem nekaj o prodaji krompirja sanjala? Na koncu ga še zase ne bom imela...

ma kar ne morem k sebi no..res..

evo..prazna luna, a jaz se z bučami ubadam (ko bi vsaj pogledala prej po koledarju..ne pa da se zaženem in potem spet ugotovim, da bi bilo bolje ležati doma).


Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#19 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 29. april 2014, 17:44

Ja saj je nekje tako, kot  si zapisala. In ti mrki so me letos ulovili, da sem potem, ko že bilo vse narejeno se spomnila, da so.

Me jezi, ker sem res veliko krompirja posadila, pol pa takšno. Sploh ne vem kaj naj naredim. Naj počakam, da se spomni, če bo prišel ven, ali kaj...ej prav razočarana sem res.


Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#20 anne

anne
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 137

Objavljeno: 29. april 2014, 20:21

Ker gre se spet zaradi krompirja. In to mojega. Kdaj sem ga točno posadila? Meni se zdi, da na lunin mrk...očitno mora bit..vem, da je bila sobota in če bi imeli še ono temo, bi točno šla pogledat. (je hudič, ko si odvisen od tega, kdaj ima soseda s traktorjem in priključkom čas).

Če se prav spomnim, je bilo na eno prazno luno. Vikend, preden si prišla v Lj. Se mi zdi, da drugič. Najbrž bo tega en mesec?


Life begins at the end of your comfort zone. 


#21 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 29. april 2014, 20:40

Nataly, kar iz astrologije izjaja je tako: nič se ne sadi, nič se ne dogovarja, nič se ne presaja, nič se ne začenja, ko luna pada. Četudi je luna v pravem znamenju (in samo to upoštevajo ti saditveni koledarji), če pada, ali je tik pred prazno, ne bo nič. V času mrkov se pa sploh nič ne dela. Od zadnjega luninega mrka (pred dvema tednoma) do današnjega sončnenga, ni imelo smisla nič začeti - evo poskus Bratuškove prevzeti vajeti v stranki. 

 

Od danes naprej pa bo začela luna rast, mrkovje bo popustilo..... in zdaj se pa sadi. 

 

Meni se ta simpl logika obnese totalno. V lajfu in na vrtu. 

Kopiram:

 

5
Turšič Š. Rast
in razv
oj kolerabice (
Brassica
...) ob upoštevanju luninega setvenega koledarja.
Dipl. delo
(VS).
Ljubljana, Univ. v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Odd. za agronomijo, 2012
2.5 LUNA V DVIGANJU IN LUNA V PADANJU
Poznamo še dve L
unini lastnosti, ki sta pomembni predvsem za rastlinski svet. Ti lastnosti
nista povezani z Luninimi menami, temveč se nanašata na Lunin zvezdni obhod, pri
katerem Zemljin satelit potuje skozi
dvanajst znanih astroloških znamenj (Föger, 2011).
2.5.1 Luna v dviganju
Ko se Luna dviga, prečka vsa astrološka znamenja med poletnim in zimskih sončnim
obratom. Se pravi, da potuje od strelca prek kozoroga, vodnarja, rib in ovna do bika oz.
dvojčkov, kje
r doseže s
voj obrat. Obdobje L
une v dviganju
lahko razumemo kot meno
''
Z
emljin
ega
izdiha
''
, ki vpliva na rast, zorenje
in pobiranje pridelka (žetvena L
una).
Razvoj
nad zemeljsko površ
ino je podoben kot pri rastoči L
uni
(Föger, 2011).
Dvigajoča se faza ugodno vpliva na dviganje sokov v rastlinah, zato je to najboljši čas za
rezanje cepičev in cepljenje, obiranje, skladiščenje, nabiranje listov in cvetja za čaje itd
(Thun in Thun
, 2009).
2.5.2 Luna v padanju
Ko Luna pada, pri svojem obho
du okoli Zemlje prepotuje vsa astrološka znamenja od
meseca junija do decembra. Se pravi znamenja dvojčka, raka, leva, device in tehtnice, ter
na koncu še škorpijona in strelca, kjer spet pristane na točki svojega preobrata. Obdobje
Lu
ne v padanju
si lahko
razlagamo kot meno
''
Z
emljinega
vdiha
''
, ki je primeren
predvsem
za saditev (saditvena L
una). Razvoj pod zemeljsko površin
o je podoben kot pri upadajoči
L
uni
(Föger, 2011).
Padajoča L
una spodbuja rast korenin, pretok sokov pa sl
abi. Ta čas je zato primere
n za
sajenje, trosenje komposta in škropljenje s tekočimi gnojili, rez sadnega drevja in žive
meje, zaoravanje podora, sekanje dreves
(Sattler in Wistinghausen, 1995). Ta čas
imenujemo tudi čas za presajanje. V času za presajanje se b
odo rastline dobro uko
reninile
in
se hitro povezale z novim rastiščem. V tem času vse teži v zemljo
(Thun in Thun

, 2009



#22 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 30. april 2014, 05:44

Enja, tega pa ne poznam....to gre potem v bistvu za soncno znamenje. Meni so lunine mene vseeno bolj domace: od mlaja do scipa je Luna rastoca, od scipa do mlaja pa padajoca. Upostevati pa se njeno znamenje je pa sploh bingo. Npr, cas rastoce Lune v raku - kar je posejano, raste kot noro. Cas padajoce Lune v devici - krasno za generalke v hisi. No, poenostavljeno receno.

Danasnji mlaj se dogaja v biku, jutri bo sla Luna se iz sence tega mrka, potem se dan, dva v dvojckih, za vikend bo pa v raku, pa se zraven Jupitra - posajeno za vikend bo rastlo kot gobe po dezju. :-)

Ceres, ne ne gre za lunine mene ampak za pot, ki jo luna opravi na nebu, za mesto, kjer luna vzhaja in zahaja.

 

Po koledarju MT so padajoči loki od 2.5.-16.5 , rastoči od 17.5.- 29.5........in vikend...3.5. od 8h-16h cvet od 17.ure  plod, nedelja 4.5. je cvet.



#23 anne

anne
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 137

Objavljeno: 30. april 2014, 06:42

To o padajočih in rastočih lokih je fajn napisal Silver enkrat. Če se prav spomnim, je vezano na znamenja. In celo imam srečo, da sem si prepisala v en zvezek, a ga nimam pri sebi. 

 

Bom napisala, če ne bo kdo drug prej razložil. Pa Nat je tudi enkrat fajn napisala, katera znamenja so po lunarnem koledarju dobra za katero vrsto rastlin. Menda ni pretirane razlike v Thuninem in lunarnem koledarju, razen da so pri Thuninem znamenja za dan, dva zamaknjena (uporablja Sidereal).


Life begins at the end of your comfort zone. 


#24 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 30. april 2014, 07:07

Imam knjižico z razloženo teorijo o teh lokih. Ker tudi mjene še čaka, lahko tudi jaz poročam, ko bom preučila. Včeraj zvečer sem šibnila na vrt, kljub mrku je bilo v setvenem koledarju možno sajenje plodovnic po 11.uri. Z balkona je šel na vrt "rapadajz", domače flance od moje svakinje, bohjilonaj, seme okre, pa domače seme nizke fižole. Nametala sem ga v 3 dni, brez vrst, med prezimljeno solato, ki je začela delat glave. V tem, ko jo bom porezala, bo pa fižolca pokukala ven in bom mogoče dosejala, vkolikor je sedaj med glavami solate nisem dovolj. Rdeče redkvice pa tudi šele danes, med česnom mam samo plac. A se redkvice in česen marajo, ve kdo na pamet?



#25 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 30. april 2014, 07:24

Redkvica se mara: fižol, jagode, grah, paradižnik, korenje, pesa, kapucinka, zelje, koleraba, solata peteršilj, špinača

 

Grdo pa gleda kumarice, koruzo.






Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0