Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Vzgoja otrok


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
2556 komentarjev na to temo

#126 kapica

kapica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 019

Objavljeno: 30. april 2004, 00:26

Kogar so v otroštvu dobro vzgojili, se kot oče ne bo osramotil. x;)x

Kaj pa ce so vzgajali puncko? pol ne rata iz nje oce? xwizardx :grin: xzobkox

sj ne... mas prav! dobra vzgoja pa pol razlicni obcutki..., boljs kot pa tko kt vecina dela: primerja!!! "k smo mi bli tk pa ni blo tega pa tega pa tega pa tega, pa se ni smelo to pa uno pa to pa uno..."

kaj nismo vsi (odrasli in se ne odrasli) vecni otroci?
ßoDi ło K@r §i... DrUgih J€ ił@k z€ Pr€v€c !!!

life is a strange thing... just when you think you learned how to use it... it's gone...

#127 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 30. april 2004, 19:44

Kapica, pri hčerki velja potem za mamico, saj logično bi bilo x^x

#128 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 3. maj 2004, 21:31

OK, priznam da nisem brala tele teme in ne vem a ste to ze obdelali.. ampak zdajle se moram skasljat.. x:o)x
KAko naucit otroke, da poslusajo? Ne to, da ubogajo, ampak da poslusajo.. resno..
zdajle sem imela pogovor z mojimi starsi.. pac, hocejo mi svetovat..
in sem dojela, da me ne poslusajo. mislim, slisijo tiste dele, ki jih hocejo slisat.. ostalo gre nekam mimo.. Kako za vraga naucit ze majhnega otroka, da poslusa, vse tudi slisi.. in potem razmisli in se odloci po svoje.. ampak da poslusa!! In da se zna pogovarjat... Ne pa da vsak vlece smao na svojo stran in slisi samo tisto, kar hoce slisat..

Ah.. me je malo zaneslo...
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#129 kapica

kapica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 019

Objavljeno: 3. maj 2004, 23:55

aliana, kaj ni nekak povsod tko, da vsak slisi kr hoce slisat? ostalo pa poslusa vendar ne slisi... preden majhnega otroka naucit kak naj poslusa pa pol razmislja... ga je treba naucit da poslusa vse, ne samo tisto kar zeli slisati... pol do tega vprasanja kak ga naucit da ne bo samo to slisu kr zeli slisat sploh prslo ne bo!

ce ne gre drugace kot z pogovorom se naj zacne pa z dokazovanji...njegovo stran pokazat nakazat posledice... tvojo stran pokazat nakazat posledice... vse pozitivne in negativne... sej so vsi velik bolj pametni kot mislimo, prebrisani pa tud.... itk ima pa vsak neko sibko tocko.. in na konc k nc ne zaleze... zacnes izsiljevat! sj ne.. to pa pol nikamor ne pelje, kot do zavestnega upora :xx!: x;)x
ßoDi ło K@r §i... DrUgih J€ ił@k z€ Pr€v€c !!!

life is a strange thing... just when you think you learned how to use it... it's gone...

#130 kapica

kapica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 019

Objavljeno: 3. maj 2004, 23:57

Kapica, pri hčerki velja potem za mamico, saj logično bi bilo x^x

;) :D
ßoDi ło K@r §i... DrUgih J€ ił@k z€ Pr€v€c !!!

life is a strange thing... just when you think you learned how to use it... it's gone...

#131 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 17. maj 2004, 14:41

Na radiu Dur sem v petek ujel približno takle razgovor z Josephom Rakotorahalahy-jem (priimek sem poiskal kasneje) z Madagaskarja:
Voditelj oddaje: kakšna je razlika med vzgojo otrok v Sloveniji in na Madagaskarju?
Joseph: ko sem priletel v Evropo - prva reč, ki sem jo opazil, da sonce tu sije na jugu, pri nas pa na severu. ... tolikšna je razlika v vzgoji otrok. Pri nas otrok ne jemljemo kot mulce in mule, ampak so od vsega začetka ljudje. Tudi ni nič nenavadnega, če odrasli vpraša otroka, kako bi pa on rešil kakšen problem, za kak nasvet. ... Otroci od malega gojijo v sebi občutek za ritem. ... Ko sem bil na kosilu pri neki družini, je otrok začel z žlico malo ropotati po krožniku, pa je oče rekel, naj neha. Potem sva skupaj s tem sinom poskusila uloviti ritem. Prišla je še mama in sinu rekla, naj takoj neha, ker bo pobil krožnik. ... da ne misli ostati s pobitimi krožniki samo zato, da bo njen sin razvijal občutek za ritem. xsrcx :palec:
Njegova spletna stran : http://www.skladatelj-rakoto.si/
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#132 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 17. maj 2004, 16:14

Ne obstaja problematičen otrok. Obstajajo le problematični starši.


Neil

#133 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 17. maj 2004, 16:28

Včasih kje opazim še eno reč, ki me žalosti - otroci so včasih malo vstrajnejši, starši jih takrat imenujejo sitne. Da si zagotovijo "mir", jim obljubijo nekaj. Ali tisto. Potem pa kasneje "bistroumno" iščejo razloge, da svojih obljub ne izpolnijo.
Spomnim se, da sta miklavž in božiček ideji, kako se najmlajšim želje lahko uresničijo. A morajo potem, ko malo zrastejo, dobiti vtis, da so želje za to, da se ne izpolnijo?
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#134 Ksenia

Ksenia
  • D član
  • Št. objav: 14 206

Objavljeno: 17. maj 2004, 16:36

jaz že sredi poletja pišem Miklavžu najprej potem pa še Božičku in vedno mi uresničita željo, vedno isto, samo poskrbim, da prava oseba dobi pismo v roke x;)x
ne mislim da je potrebno tisto, kar kot mama obljubim tudi izpolniti in trudim se da tako delujem. mi večkrat mami reče, ma zakaj ji ne moreš nekaj reči, kao.... se pa preveč dobro spomnim, kako sem v mislih šla po cesti po kateri bi ati moral priti pome in ne enkrat, ker mi je obljubil... nato sem razočarana zaspala, tega jaz ne počnem, raje ne obljubim pa izpolnim željo kot obratno...

#135 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 17. maj 2004, 16:40

x:)x x:Xx :palec:
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#136 Palček Smuk

Palček Smuk
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 20

Objavljeno: 17. maj 2004, 17:46

O OTROCIH

Žena z otrokom v naročju je prosila:
Govori nam o otrocih.
In je rekel:
Vaši otroci niso naši otroci.
Sinovi in hčere klica življenja k življenju so.
Po vas prihajajo, a ne od vas.
Čeprav so z vami, niso vaša lastnina.

Lahko jim darujete svojo ljubezen, toda ne morete jim dati svojih misli,
kajti oni imajo svoje misli.
Lahko sprejmete njihova telesa, ne pa njihovih duš, kajti njihove duše že prebivajo v hiši jutrišnjega dne, ki je vi niti v sanjah ne morate obiskati.
Lahko si prizadevate, da boste takšni kot oni, toda ne trudite se, da bi oni ravnali kot vi.
Kajti življenje ne teče nazaj in se ne ustavlja ob tem, kar je bilo včeraj.
Vi ste lok, iz katerega so kot žive puščice iztreljeni vaši otroci.
Lokostrelec pa vidi cilj na poti neskončnosti in On s svojo močjo napenja lok, da bi Njegove puščice mogle leteti hitro in daleč.
Naj napetost, ki jo v vas ustvarja Lokostrelčeva roka, rodi veselje,
kajti kakor ljubi puščico v letu, tako ljubi tudi lok, ki miruje.

Kahlil Gibranrerok(1923)

#137 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 17. maj 2004, 17:52

x:)x xsrcx :palec:
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#138 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 17. maj 2004, 21:08

OK, priznam da nisem brala tele teme in ne vem a ste to ze obdelali.. ampak zdajle se moram skasljat..  x:o)x
KAko naucit otroke, da poslusajo? Ne to, da ubogajo, ampak da poslusajo.. resno..
zdajle sem imela pogovor z mojimi starsi.. pac, hocejo mi svetovat..
in sem dojela, da me ne poslusajo. mislim, slisijo tiste dele, ki jih hocejo slisat.. ostalo gre nekam mimo..  Kako za vraga naucit ze majhnega otroka, da poslusa, vse tudi slisi.. in potem razmisli in se odloci po svoje.. ampak da poslusa!! In da se zna pogovarjat... Ne pa da vsak vlece smao na svojo stran in slisi samo tisto, kar hoce slisat..

Ah.. me je malo zaneslo...

Aliana, če se prav spomnim, si vzgojiteljica (a ne?), in ne bi rada strokovnjaku solila pameti. Ampak, ker si že vprašala, ti bom podala svoje mnenje:

Veliko stvari lahko otroka naučimo z vzgledom. Po mojih izkušnjah neko teženje in nakladanje sploh ne zaleže, ampak otrok se v glavnem vede tako kot njegovi starši, saj jih dobesedno oponaša... Če ga bomo mi vedno poslušali, bo tudi on nas in druge znal poslušati.

Če pa vidiš, da otrok ne zna (se še ni naučil) poslušati, pa se greš z njim kako igrico, v kateri se igrata, da najprej eden kaj preprostega govori (n.pr. našteva kakšne živali, predmete...), drugi pa posluša. Potem pa mora tisti drugi povedati (obnoviti), kaj je ta prvi povedal... in obratno.
Velikokrat znajo biti take "sproti izmišljene igrice" zelo zabavne. Samo treba je narediti tako, da se otrok ob tem zabava, ker če se zabava, se lahko zelo veliko nauči. Zabava pa se, če se tudi ti sam ob tem zabavaš. x;)x

Sicer pa, še enkrat: najbolj otroka vzgajamo s svojim vzgledom. x:)x Prav zato so naši otroci nam učitelji - ker zaradi njih se moramo tudi mi sami veliko naučiti. V njih lahko vidimo, kakšni smo mi sami. (Joj, kolikokrat slišim moje besede iz hčerkinih ust! xrolleyesx x:Ix x^x )

#139 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 18. maj 2004, 07:19

Sicer pa, še enkrat: najbolj otroka vzgajamo s svojim vzgledom.  x:)x Prav zato so naši otroci nam učitelji - ker zaradi njih se moramo tudi mi sami veliko naučiti. V njih lahko vidimo, kakšni smo mi sami. (Joj, kolikokrat slišim moje besede iz hčerkinih ust!  xrolleyesx  x:Ix  x^x )

xyesx xscratchx se zamislim nad seboj, ko izživim kakšno reakcijo, ki mi je šla na starših na živce :o|o: , znak za akcijo, za spremembo vzorcev x:)x .
Ni porazenec kdor je porazen, porazenec je kdor se po porazu ne pobere.

#140 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 18. maj 2004, 07:36

Sicer pa, še enkrat: najbolj otroka vzgajamo s svojim vzgledom.
Prav zato so naši otroci nam učitelji - ker zaradi njih se moramo tudi mi sami veliko naučiti.

Ravno ta dva navedena stavka se malo izključujeta.
Vzgled jim vedno dajemo. Dobrega ali slabega. Mi jim pokažemo, kako je prav, oni nas bodo pa posnemali?
Otroci so v določenih stvareh pred nami, zato moramo paziti, da jih ne silimo, naj posnemajo naš dober vzgled.
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#141 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 18. maj 2004, 07:43

Piko ja, po mojem se pa ne izključujeta. Otroci nas posnemajo, ne samo kar jim verbalno naročamo, ampak tudi ravnanje. In ko jih gledaš, lahko ponovno prek njih spoznaš sebe in še enkrat oceniš, ali res živiš na tak način, kot si želiš, ali daješ drugačen zgled v primerjavi z željami v sebi.
Ni porazenec kdor je porazen, porazenec je kdor se po porazu ne pobere.

#142 Mihela

Mihela
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 156

Objavljeno: 18. maj 2004, 08:01

OK, priznam da nisem brala tele teme in ne vem a ste to ze obdelali.. ampak zdajle se moram skasljat..  x:o)x
KAko naucit otroke, da poslusajo? Ne to, da ubogajo, ampak da poslusajo.. resno..
zdajle sem imela pogovor z mojimi starsi.. pac, hocejo mi svetovat..
in sem dojela, da me ne poslusajo. mislim, slisijo tiste dele, ki jih hocejo slisat.. ostalo gre nekam mimo..  Kako za vraga naucit ze majhnega otroka, da poslusa, vse tudi slisi.. in potem razmisli in se odloci po svoje.. ampak da poslusa!! In da se zna pogovarjat... Ne pa da vsak vlece smao na svojo stran in slisi samo tisto, kar hoce slisat..

Ah.. me je malo zaneslo...

Vem, da si že dobila odgovor ampak bom tudi jaz svoj piskarček pristavlila.

Jaz imam sina, ki ne sliši oziroma ima tendenco preslišati kar mu ni všeč.
In sem opazila, da je problematika v meni, ker vsakič, ko ne sliši povzdignem glas in na koncu že prav kričim, in on ohrani svojo mirno kri...?, torej je jasno, da mu to paše, če je s tem močnejši od svoje mame...
No pa sem seveda, potem ko sme to uvidila začela spreminjati taktiko. En način je, da mu rečem kaj ne logičnega, tako, da vsaj vidim ali sliši, pa zavestno ignorira ali ne sliši. Seveda , če rečem kaj nelogičnega, kot naprimer pojdi v spalnico po mačko, prosim (in pri tem je realnost taka, da nimamo mačk), potem se bo seveda odzval in me poučil, da nimamo mačk, ali kej tazga, in takrat bo prišel do mene, me pogledal in sem naredila že en korak bližje k njemu in ga pripravila do tega, da me posluša. Včasih uspe.
Drugi način, ki pa je zaenkrat najbolj uspešen, je da grem prav do njega, da počepnem, ga pogledam v oči in vzpostavim kontakt z njim, potem pa se pogovarjam z njim. Včasih deluje tudi, da ga zamamim s tem, da rečem, da mu bom povedla neko zgodbico o tem kako sem bila jaz majhna, pa v to zgodbo zavijem tudi to kar sem mu hotela povedati.
To kar jaz rečem, pa on sliši ali razume po svoje. Na to ne morem vplivati. Vendar prisluhne pa.

Postajam iznajdljiva.

Vse dobro,

Mihela.

astrologija ni za to na svetu, da bi strašila...niti ne za to, da bi določala...sam za to je, da nam da vpogled, kako stvari so...

dnevni horoskop

začetek študijskega leta na AI

17. in 18. 9., karmična sinastrija in prognostika v Postojni

 

 


#143 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 18. maj 2004, 08:07

Drugi način, ki pa je zaenkrat najbolj uspešen, je da grem prav do njega, da počepnem, ga pogledam v oči in vzpostavim kontakt z njim, potem pa se pogovarjam z njim.

:palec:


dodajam še Bernardino doživljanje
Novi otroci

#144 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 18. maj 2004, 08:14

Piko ja, po mojem se pa ne izključujeta. Otroci nas posnemajo, ne samo kar jim verbalno naročamo, ampak tudi ravnanje. In ko jih gledaš, lahko ponovno prek njih spoznaš sebe in še enkrat oceniš, ali res živiš na tak način, kot si želiš, ali daješ drugačen zgled v primerjavi z željami v sebi.

Hvala!
Tako nekako sem mislil:
Vzgled - ne kot temelj vzgoje - saj nas bodo vedno v nečem posnemali - ampak bolj kot kontroling vzgoje.
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#145 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. maj 2004, 08:21

In sem opazila, da je problematika v meni, ker vsakič, ko ne sliši povzdignem glas in na koncu že prav kričim, in on ohrani svojo mirno kri...?, torej je jasno, da mu to paše, če je s tem močnejši od svoje mame...
No pa sem seveda, potem ko sme to uvidila začela spreminjati taktiko. En način je, da mu rečem kaj ne logičnega, tako, da vsaj vidim ali sliši, pa zavestno ignorira ali ne sliši. Seveda , če rečem kaj nelogičnega, kot naprimer pojdi v spalnico po  mačko, prosim (in pri tem je realnost taka, da nimamo mačk), .........

Bravo, seveda, v tem je stos (tudi sama poznam vse tole). :palec:

Pac pa tole - macke!!! :eek: :8):
Namrec - mi pa se hecamo, 'nasi psi' (kao da imamo 3 ali koliko - ker 'nihce tocno ne ve' x:px, ker so vedno nekje drugje in nekako poskriti - kje so pa psi? x:o)x) - no, in fora je v tem, da jih seveda tudi nimamo (imamo pa macke... x:o)x x:px x;)x)...
Hecno...

Treba je pa v teh primerih na hec obrnit... (oz. je kul varianta) ...

Moja mama ima ful smisla (zdaj se bolj, ko je babica) - jaz sem padla na vsako finto, pac pa mama vedno na hec, kaj preslisala, kao narobe razumela in tko...

Imam eno zgodbo z bratrancem, samo je boljse v zivo povedat, ker je taka besedna igra... No, a vseeno...
Skratka, ko je bil majhen, se je nekaj ujezil in je rekel Hudich! Pa sta mama in teta preslisali, nic pozornosti nista dali temu, pa on ponovi, pa pravi teta: O? A v Hotich (en kraj tam se kar blizu oz. so imeli ene sorodnike ali kaj) bi sel? Pa oni, ne, ne hudich...
Pa mama in teta smeje - ja ja, Hotich Hotich...
Pa postane jezen in zavpije - HUDICH! Grdu gavarim! x:Dx :8):
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#146 stankaa

stankaa
  • D član
  • Št. objav: 2 653

Objavljeno: 18. maj 2004, 08:30

"Grdu gavarim!" x:Dx

je hotel biti kregan, a mu ni ratalo... x:o)x
Življenje je PLES do nebes...
Imejte se radi med seboj, vedno!
live well, laugh often, love much (as you've never been hurt!)

#147 stankaa

stankaa
  • D član
  • Št. objav: 2 653

Objavljeno: 18. maj 2004, 08:36

[quote name='MIHELA' date='18. May 2004 ob 08:02'] [/QUOTE]...Postajam iznajdljiva...
Mihela. [/quote]
Super, vedno probati drugače in najti način za presenečenja in usmerjanje pozornosti...Uf se pametno delam, potem bom pa klicala Mihelo, ki zdaj že obvladuješ to umetnost in bom izgubljeno spraševala kaj naj naredim...
Gotovo me bo otrok navijal okrog mezinca...Kdo drug bi to bolje obvladal kot otrok pri svojih starših...
Stanka

Življenje je PLES do nebes...
Imejte se radi med seboj, vedno!
live well, laugh often, love much (as you've never been hurt!)

#148 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 4. julij 2004, 13:19

Ljudje lahko postanejo tisto, k čemur jih spodbudite,
ne pa tisto, k čemur jih priganjate.

(Scudder A. Parker)


#149 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. julij 2004, 13:20

:palec: x;)x xDDx
... bogve kaj te je spodbudilo k temule postu... x8Dx :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#150 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 4. julij 2004, 13:24

x:Dx x:Dx Marsa, a veš kaj me je vzpodbudilo?
Sem pospravljala kuhinjo in našla v enem zvezku par verzov, pa sem rekla, da jih nekaj moram napisati na LF, ker so :palec: x8Dx

x:Dx x;)x




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0