Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


aids


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
187 komentarjev na to temo

#126 DON KARLOS

DON KARLOS
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 610

Objavljeno: 12. december 2009, 12:14

ZAKLJUČNO MIŠLJENJE:

Očitno je večina ljudi v Sloveniji prejodirani. Višek joda iz telesa se izloča skozi ledvice, in verjetno četudi ni dokazano povečuje obremenitev ščitnice.

Vsako leto se tudi opaža porast raznih oboljenj ščitnice.

Do sedaj se je pokazalo, da razni vitaminski dodatki in podobno telesu bolj škodijo kot koristijo. Torej zakaj bi obremenjeval telo s viškom joda?

Tako menim, da je uporaba nejodirane soli lahko pravzaprav zdrava, saj znižuje prejodiranost telesa.

LP


#127 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. december 2009, 12:23

2. Komentar:

Dnevna potreba po jodu je od 160 - 100 µg na dan. Verjetno 100 µg joda ali pa še mnogo manj, saj so meritve res ziheraške. Ker polovico joda dobimo s prehrano tako rabimo vnesti samo 50 µg joda na dan. Torej, če imamo v 1 g soli 20 µg joda, bi morali zaužiti samo 2,5 g soli na dan, da bi zadostili potrebi po jodu.

Ker pa naj bi za zdravje zaužil okoli 5 g soli na dan, je očitno, da tako postanemo prejodirani. Ker pa večina ljudi zaužije povprečno 15 gramov soli na dan se tako krepko prejodirajo.

Lp

Drži, ampak narod ne razume nič, kar mu trobim že skoraj desetletje :sori:

Tako menim, da je uporaba nejodirane soli lahko pravzaprav zdrava, saj znižuje prejodiranost telesa.

LP

Se strinjam, ampak ne kamenih, ki joda nimajo nič.
Če pa bi se jodirale s 3mg joda na kg, bi pa za silo tudi šlo in bolezni bi bilo mnogo manj.
Za tiste, ki pa vseeno zbolijo, ali se redijo, imajo na voljo mojo biodieto.

#128 DON KARLOS

DON KARLOS
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 610

Objavljeno: 12. december 2009, 12:38

Drži, ampak narod ne razume nič, kar mu trobim že skoraj desetletje :sori:


Se strinjam, ampak ne kamenih, ki joda nimajo nič.
Če pa bi se jodirale s 3mg joda na kg, bi pa za silo tudi šlo in bolezni bi bilo mnogo manj.
Za tiste, ki pa vseeno zbolijo, ali se redijo, imajo na voljo mojo biodieto.


Torej se strinjava v tem, da bi morali količino joda v soli zmanjšati. HA HA HA Jaz bom sedaj začela uporabljati kameno sol brez adiativov. Ali pa jo bom zmešala s morsko, da bom znižala koncentracijo joda. V 25 mg KI pa je 21 mg I. Verjemi mi.

LP pa srečno.


#129 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. december 2009, 13:33

K + J > KJ
39,09 + 126,9 = 165,99
165,99 ........126,9
25..............X
X=19,1
Malo sva falila oba, si pa bliže, kot jaz x;)x
Torej še slabše x^x

Kamene soli ti pa zaenkrat ni potrebno mešati z ničemer, ker imaš joda polno na vsakem koraku.
Ampak, tako lahko eksperimentiraš, če ti nič ni, sicer se brez biodiete ne izvlečeš 100 let :C:

#130 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 12. december 2009, 17:54

Izgleda da ne, sorry. Ce pa se vedno mislis tako, pa to tudi argumentiraj, bo vsaj debata zanimiva.

Ce je na 1kg soli 15mg joda, in ce ga dnevno pouzijemo 1dkg (kar je ogromno), pomeni, da pouzijemo dnevno 0,15 mg joda dnevno!
Ali je to veliko?
Hkrati pa vedno vec ljudi uziva sol piranskih solin , ki pa je dosti manj jodirana kolikor je meni znano. Oziroma si sam pisal, da naravna morska sol vsebuje okoli 3mg joda ane!
In ce je ta podatek tocen, pomeni, da v kolikro dnevno pouzijemo 1dkg soli, pouzijemo 0,03mg joda dnevno!

A pa mi ti znas razlozit kaksna je poraba joda v organizmu v primeru bolj kot ne konstantnega stresa?
Ali znas razlozit koliko prostih radikalov in nekaterih drugih slalbsih okoliscin stresa se sprosti zaradi nekega mocnega stresa?
Koliko se zaradi tega lahko posledicno poveca potreba po mineralih in vitaminih, v kolikor teh ni v organizmu vskladisceno v zadovoljivi meri?
Torej ali lahko kakorkoli argumentiras to, da v kolikor je clovek v nekem konstantem podzaesten ali uavestem stresu, da nima povecane potrebe po dodatnem jodu?


Uganke na katere predvidevam, da ne znas odgovorit. Kljub temu pa trdis mnogotega. S tem se postaljas v podobno vlogo kot jo igrajo tisti proti katerim se kao boris. Znanost mnogokrat trdi in so trditve lahko tocne. A ne nujno tocne v povezavi z ostalimi okoliscinami. Namrec verjetno clovek nikoli ne uposteva vseh, pa naj se se tako trudi. Sledi pa lahko to, da "ni vse za vsakega in tudi vedno ne"!

In ko enkrat gledas an okoliscine iz te perpspektive, se tud neka prepricanja lahko omajejo in spremenijo tudi v trznem smislu.

Pa o kaksnih sovraznikih ti govoris xrolleyesx A zdej sm ze jst kao tisti ki zeli met jod v soli al kako x:o)x
A zato redo kupujem in uzivam sol piraskih solin.

Mnogo bolje od tebe. V Sloveniji je v 1kg jedilne soli od 99. leta dalje 15mg joda, prej ga je bilo pol manj.
Mimogrede, o jodu pa sedaj že čivkajo vrabci na strehi in nisem več sam.
Dobil si nove sovražnike x^x

http://www.ivz.si/in...a=novica&n=1714

http://www.youtube.c...p;v=hsn19BNmqs8



#131 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 12. december 2009, 18:17

Pa poglejmo malo kaj pravijo da JOD v organizmu pocne:

Tinktura št. 68 in dvanajstnik

...Pretok preko slinavke omogoča slinavki produkcijo vseh hormonov, saj je dobra prebava pogoj za pridobitev vseh mineralov. Trebušna slinavka s svojim delovanjem omogoča vsem organom prebave dobro delovanje in neposredno tudi ščitnici, ki hormonsko oskrbi obščitnico in epifizo. Epifiza deluje na presnovo energij tako, da pospešuje pretok limfe v rokah in nogah. Pretok limfe v rokah in nogah je pogoj za pravilen metabolizem v mišicah in v vezivnemu tkivu.
Organski jod, ki je vedno vezan na magnezij, se pri dobrem delovanju trebušne slinavke razgradi v prosti jod in magnezijeve soli, ki se izločajo z urinom. Organski jod se pri pravilni temperaturi telesa veže na maščobe, ki se s pravilno prebavo resorbirajo v kri. Organski jod obvešča telo o mineralih v telesu, to pomeni, da draži sleherno celico in jo vzpodbuja k delovanju. Organski jod se kopiči v ščitnici, ki iz organskih jodovih spojin črpa energijo za svoje delovanje. Jodove spojine se nenehno spreminjajo in vežejo nase vse vrste mineralov. Več kot je joda v ščitnici, boljše ščitnica deluje, več je moči v telesu. Če ni joda v ščitnici, je telo utrujeno, oži se ožilje in vse manj je funkcije jeter in vranice. V nekaj mesecih nastopi tudi smrt, če v telesu preneha funkcija joda. Naravni organski jod dobimo v kakiju, zelenem radiču in tudi v hruškah, ki so trpke. Organski jod lahko uživamo permanentno brez omejitev. Tinktura 68 z delovanjem, ki je opisano, omogoča skupaj z organskim jodom preživetje sleherni celici.
vir >


Seveda obstaja mnogo nasprotnih trditev kot je zgornja (brez omejitev). Vsaj kar se tice obremenjevanja obolele scitnice.
Obenem mislim, da je precej zavajajoca.

Obenem pisejo tudi o tem, da mora biti MERA PRAVILNA!!! Torej ne prevec in ne premalo joda za primerno delovanje scitnice!

Torej, ali povsem vemo kaj se ob dolocenih zdravstvenih tezavah ustvari v nasem organizmu? Ali je potemtakem dodatna doza jod v kaksnih primerih celo koristna? Itn.

Sstane. Tudi jaz sem mnenja, da se z normalnim prehrajevanjem, (kar pomeni, da ne uzivas vsak dan zgolj zivila v katerih je jod ze itaq prisoten) in normalnim bivanjem (dovolj umirjenosti, gibanja, dihanja itn), clovek NE more predozirat z jodom.
Celo nasprotno, zgodilo se mi je, da mi je normalna sol nekajkrat v recimo temu 10 letih uzivanja olj zdrave soli celo pasala. Vsakdo, ki se prehranjuje dovolj uravnotezeno, obenem se dovolj tudi giblje, se pomoje ne more predozirat z jodom iz navadne soli. Lahko pa mu posledicno primanjkuje tistega kar navadna predelana sol nima, oziroma ima naravna sol, kot je sol piranskih solin. Zato se kakor pri ecini zivili seveda prav tako priporoca uzivai rajsi naravno cimmanj predelano sol, saj najveretneje vsebuje vec cloveku koristnih sestavin, kakor pa hrailno osiromasena oziroma predelana sol.

Poznam ljudi, kot je moj fotr, k se ne ukvarja kaj dosti s tem kaj je zdravo in kaj ne, temvec s tem kaj je njemu dobro. Odkar ga poznam, uziva industrijsko sol in nima nekih tezav kot jih veckrat omenjas da jih imajo podsoljeni in tisti, ki uzivajo predelano sol.

To je pac moje mnenje, ki je tudi del izkusenj.


Sedaj ko tole berem sem prisel se do dodatnega zakljucka. Da so tvoje teorije precej zmotne v osnovi, a do nekje primerne zaradi posledic.
Namrec, ce jod res ima funkcijo povezovanja mineralov, kot navajajo zgoraj, clovestvo pa se skozi cas sooca z vedno vecjim pomanjkanjem mineralov in rudninskih snovi v prehrani; to morda pomeni, da ni kriva predoziranost joda kot trdis, temvec premalo materiala s katerim bi se jod ukvarjal! In torej dejansko ne govorimo o vprasanju prevelike ali premajhne kolicine joda, temvec premajhni kolicini mineralov nasploh! Obenem pa je tudi splosno znano, da clovestvu (vsaj v razvitem svetu) precej primanjkuje magnezija, se posebno menda zenskam, nosecnicam.

In evo, brskam zdajle kot naroceno naletim na tole; ki tocno potrjuje moje zgornje ugibaje in tisto kar sem pisal na prejsnji strani:


Jod v prehrani in tveganja prekomernega vnosa >
...
Vsebnost joda v hrani in v dnevni prehrani je odvisna od geoloških pogojev pridelave in načina prehranjevanja. S hrano zaužita jodid in jodat se hitro absorbirata. Izločanje poteka preko blata in urina, merjenje koncentracije joda v urinu je ena od metod določanja preskrbljenosti organizma z jodom. Absorbcija prehransko vnešenega joda se zmanjša ob hkratnem uživanju določenih vrst zelenjave kot so npr. brstični ohrovt, cvetača, brokoli, zelje, ohrovt, koleraba, repa, koruza, bambusovi vršički, arašidi, orehi, sladki krompir. Soja, sicer preko drugačnega mehanizma, prav tako inhibira absorpcijo joda. Podobno znižanje absorpcije je opaziti pri onesnaženju pitne vode s huminskimi snovmi in pomanjkanju vitamina A in mineralov selena, cinka, bakra, železa in vanadija. Procesiranje živil zmanjša vsebnost joda v hrani, cvrtje za 20%, pečenje za 23% in kuhanje za 58%.
Preko porabe jodirane soli vnesemo, če upoštevamo podatke povprečne porabe soli v Sloveniji (12-13g/dan!) in ne upoštevamo zmanjšanja vsebnosti zaradi priprave živil, 240µg/dan. Na ta način že pokrijemo dnevne potrebe joda, tudi če zanemarimo vsebnost joda v ostalih živilih.
...

Kaj to konkretno pomeni v stevilkah:
Ce dnevno oseba v Sloveniji pouzije recimo 13g soli dnevno, in ce ta sol vsebuje 30mg joda na 1kg soli, pomeni:

1kg soli = 13mg joda
pomeni: 13g = 13.000mg / 1kg = 100dag = 1000g = 1.000.000mg
pomeni: 1kg soli = 13mg joda -ALI- 1.000.000mg soli = 13mg joda
pomeni: 13g = 13.000mg = cca. 0,2mg joda! na povprecno pouzite soli dnevno za povprecnega slovenca!



#132 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. december 2009, 19:36

A zato redo kupujem in uzivam sol piraskih solin.

Vidiš, kako si mahnjen, zakaj pa ne bi ti, ki ti nič ni, ne užival domače naravne soli.
Do nedavna je nisi, ti očitno ni barva odgovarjala x:Dx
Tisto o 1g porabe soli dnevno si pa zatakni za klobuk s tvojo matematiko vred.
Za jod sem ti pa dal link, kako super je, če je povsod, v vsaki travi in kravi.
Ljudem se vseeno počasi odpirajo oči.
Ti mi pa deluješ popolnoma zmedeno, bova morala enkrat ponovno na pir x;)x

#133 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 12. december 2009, 20:31

a lahko argumentiras povprecno dnevno porabo slovenca, ki s soljo pouzije 0,2 mg joda dnevno, ce se prehranjuje z navado, industrijsko predelano soljo?
Da ne govorim, ce se prehranjuje z recimo piransko soljo, kjer je joda se vsaj 3x manj kot si trdil da ga ima naravna sol.

#134 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 12. december 2009, 20:43

No sej!:
Ce ima 1kg soli 15mg joda, in ce slovenec v povprecju pouzije 13g soli dnevno,
pomeni da dnevno pouzije na recimo 15g soli = 0,2mg joda!
Na 13g, pa se malo manj.
- Kar sem ti tudi dokazal z izracunom!


V kolikor pa slovenec v povprecju pouzije celo recimo se 4x vec soli dnevno, torej recimo da pouzije 63g soli dnevno, pomeni, da po izracunih na kilogram pouzije cca. 0,8mg joda dnevno!
Svetovna priporocena doza pa je od 150 do 200mg dnevno!

Mnogo bolje od tebe. V Sloveniji je v 1kg jedilne soli od 99. leta dalje 15mg joda...



#135 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. december 2009, 20:48

No sej!:
Ce ima 1kg soli 15mg joda, in ce slovenec v povprecju pouzije 13g soli dnevno,
pomeni da dnevno pouzije na recimo 15g soli = 0,2mg joda!
Na 13g, pa se malo manj.
- Kar sem ti tudi dokazal z izracunom!


V kolikor pa slovenec v povprecju pouzije celo recimo se 4x vec soli dnevno, torej recimo da pouzije 63g soli dnevno, pomeni, da po izracunih na kilogram pouzije cca. 0,8mg joda dnevno!
Svetovna priporocena doza pa je od 150 do 200mg dnevno!

Ti pravim, da si malo mahnjen, oprosti izrazu :C:

http://metuljcica.mo...6de947100#10706

#136 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 12. december 2009, 21:07

Ti lahko meni lapas o majhnosti, nekih oznacbah, v tvojem pomanjkaju argumentov! Zakaj neki se ljudje zatekako na osebni nivo imenovanja in oznacevaja ljudi ravno takrat, ko jim zmanjka konkretih argumetnov kajne. x;)x
Ko se bos pogovarjal v argumentih s konkretnimi argumetni, pa bos na ravni, ko te nekateri ne bomo razumeli zgolj kot prodajalca, ampak morda se koga, ki zeli komu tudi kaj dobrega. In ze 100-tic tukja potrjujes isto, da kadar pride do tega, da tvoje predstavis s konkretnimi argumenti, se enostavno izgubis.
Dokler pa ne mores odgovorit tukaj na konkretno vprasanje, pa izkazujes prej nespostovanje, nazaupanje, tvoj tvoj dejanski namen, kakor pa kaj drugega.
Stari, ti si biznismen in predvsem bizismen, ki izrablja nekatere okoliscine za lastno promocijo. sicer pa sej se vidi ze iz helikopterja. zal.

#137 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. december 2009, 21:34

Free, kaj ne vidiš, da se motiš v decimalkah?
Kot Popaj pri špinači in železu.
Res mi deluješ zmedeno :sori:

#138 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 12. december 2009, 21:43

Argument?

Če jo uživaš po sredini, si stalno prejodirano podsoljena.


argument? pokazi tvoj pravilen izracun ce lahko!?

Free, kaj ne vidiš, da se motiš v decimalkah?



#139 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. december 2009, 21:51

Argument?
argument? pokazi tvoj pravilen izracun ce lahko!?

Seveda, povsod razlagam to napako.
http://metuljcica.mo...57af87a4c#10708

#140 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 12. december 2009, 21:58

tole je izracun nekoga ki menda ve kaj in kako se racuna. ocitno si ga spregledal!

Jodirana kuhinjska sol v sloveniji vsebuje povprečno po črki zakona:
21 µg (mikrogramov) ČISTEGA JODA / na gram suhe soli. [/size]
dnevna telesna potreba po čistemu jodu (ne kalijev jodid KI )pa naj bi po črki zakona vsebovala:
Dnevna potrba telesa po jodu = od 100 do 160 µg


stari, res dokazujes da si bolnik! :xx!: zdej izrabljas tale forum, da bi ljudje kupovali tvojo knjigo, v kateri kao da razkrivas resico. ma dej stari, si pa res nizko padu.
revez.
da bos z "lepimi" besedami prepriceval ljudi, lepo te prosim. ja, res ljudje vedno bolj vidijo resnico! tudi izza lepih besed!
si fanatik in tvoja knjiga to potrjuje!
tule pa ne mores navest argumentov, ocitno!

Seveda, povsod razlagam to napako.
http://metuljcica.mo...57af87a4c#10708



#141 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. december 2009, 22:23

tule pa ne mores navest argumentov, ocitno!

Free, prosim te, ne delaj si sramote še dalje.
Poznava se že dolgo, kaj je s tabo?

#142 DON KARLOS

DON KARLOS
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 610

Objavljeno: 15. december 2009, 15:40

Drži, ampak narod ne razume nič, kar mu trobim že skoraj desetletje :sori:


Se strinjam, ampak ne kamenih, ki joda nimajo nič.
Če pa bi se jodirale s 3mg joda na kg, bi pa za silo tudi šlo in bolezni bi bilo mnogo manj.
Za tiste, ki pa vseeno zbolijo, ali se redijo, imajo na voljo mojo biodieto.



Torej ima po tvojem navadna nejodirana morska sol tapravo količino joda?

LP


#143 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 15. december 2009, 19:06

Torej ima po tvojem navadna nejodirana morska sol tapravo količino joda?

LP

Sem ti napisal pod biodieto, ampak še tu na kratko.
Kar se joda tiče, je najpomembneje to, da ga nobena ne vsebuje mnogo čez 3mg/kg, sicer ga imajo pa zelo različno.

#144 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 16. december 2009, 02:40

argument je!?
En tvoj argument je bil, da se je FAO kao zmotila za 1 decimalko! aha. Torej iz 150 do 250mg joda priporocene dnevne doze, bi moralo po tvoje biti 15 do 25mg joda dnevno na osebo.
Obenem pa si sam napisal, da je 30mg joda na 1kg soli se vedno pomeni 5x prejodirano!
Kar bi po tvoje pomenilo, da je primerno 6mg joda dnevno na osebo.
Tole izgleda da se o primerni dozi odlocas vedno drugace!

In kaj pomeni MNOGO cez? mnogo zate lahko pomeni 500mg. mal zvito ti tole pises!
Si pa bil vsaj konkreten v tvoji izjavi da je 30mg joda na 1kg soli - 5x prejodirano.
Ko pa bos tole se konkretno argumentiral pa se lahko pogovarjamo normalno, ne pa v mejah fanatizma in oportunizma!

Kljub temu pa, po podatkih povprecni slovenec dnevno pouzije 13g soli, kar pomeni manj kot 0,2mg joda!
In to je po tvoje prevec?

tule je konkreten izracun z tvojimi podatki in statisticnimi podatki:

Ce dnevno oseba v Sloveniji pouzije recimo 13g soli dnevno, in ce ta sol vsebuje 30mg joda na 1kg soli, pomeni:

1kg = 100dag = 1000g = 1.000.000mg (miligramov) - (mg - oznaka za miligram)
1kg soli vsebuje 30mg joda ali:
1kg = 1.000g / torej 1.000g soli vsebuje 30mg joda!

Ce .......................... 1.000g soli vsebuje 30,0mg joda,
in vzamemo 2x niclo: ....10g soli vsebuje ..0,3mg joda

kar pomeni, ce 1kg soli vsebuje 30mg joda, pomeni,
da 13g soli ki jo dnevno pouzije povprecni slovenec vsebuje cca. 0,4mg joda max.!

FAO pa priporoca dnevno uziti od 150 do 200mg joda dnevno! Kar bi pomenilo ne samo, da so se po tvoje zmotili za eno decimalko, temvec 3 decimalke! hm... teska ane.
In ti trdis, da je primerna dnevna doza joda na osebo 6mg/kg oziroma vcasih pa trdis, da je primerna dnevna doza 3mg/kg!
Obenem pa tale izracun pravi, da slovenci pouzijejo celo dosti manj joda kot ga ti priporocas!

8. člen

Jedilna sol se jodira s 25 mg kalijevega jodida na 1 kg soli, tako da v 1 kg soli ni manj kot 20 mg in ne več kot 30 mg kalijevega jodida, ali z 32 mg kalijevega jodata na 1 kg soli, tako da v 1 kg soli ni manj kot 26 mg in ne več kot 39 mg kalijevega jodata.

Zdej pa ti meni povej, kaj tule pri vsem tem ne stima!?
Oziroma bi po teh podatkih morali uzivati celo se vec joda kot ga je trenutno v navadni soli.

Kar se joda tiče, je najpomembneje to, da ga nobena ne vsebuje mnogo čez 3mg/kg



#145 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 16. december 2009, 05:16

ne, ne vidim in se vedno cakam da to tudi konkretno in preprosto argumentiras.

Free, kaj ne vidiš, da se motiš v decimalkah?



#146 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 16. december 2009, 05:46

res je samo za majstore, sam skoda ker nismo vsi tukaj majstori ane. zalostno da pises predvsem zase xrolleyesx
tvojga izracuna ne razumem. itaq, kakor verjetno vecina tukaj ne.
a lahko to malce poesnostavljeno razlozis?
Namrec ce zadevo izracunam v miligramih, kakor je tudi podano, je izracun precej preprost. Tole kar pa si ti pisal pa?? xrolleyesx

Dnevna potreba naj bi bila po FAO od 100 miligramov joda dnevno. In ne 100 mikrogramov!
Po mojem laicnem izracunu, bi morali zauziti precej vec joda dnevno.
in ce je v gramu soli 25 mikrogramov, to pomeni, da je v kili 25 miligramov ane. In zakaj je to prejodirano?

Jod se unicuje tudi s kuhanjem hrane.
Tako bi prej rekel, da je kolicina odvisna od zivljenjskega stila ter nacina prehrane.
Nekdo ki hrano soli med kuho, veliko joda s kuho tudi unicuje.
Obenem se v reakciji z drugimi minerali jod tudi iznicuje, kolikor mi je znano.

Komentarji na zgornje račune:
1. Komentar (samo za kemijske majstore)!
...Torej, če imamo v 1 g soli 20 µg joda, bi morali zaužiti samo 2,5 g soli na dan, da bi zadostili potrebi po jodu.
Ker pa naj bi za zdravje zaužil okoli 5 g soli na dan, je očitno, da tako postanemo prejodirani. Ker pa večina ljudi zaužije povprečno 15 gramov soli na dan se tako krepko prejodirajo.


Jodirana kuhinjska sol v sloveniji vsebuje povprečno po črki zakona:
21 µg (mikrogramov) ČISTEGA JODA / na gram suhe soli.
dnevna telesna potreba po čistemu jodu (ne kalijev jodid KI )pa naj bi po črki zakona vsebovala:
Dnevna potrba telesa po jodu = od 100 do 160 µg



#147 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 16. december 2009, 07:30

Free, sedaj si pa predstvljaj, kako neboglen je povprečen potrošnik, če si še ti ne znaš izračunati, da je v 5g jedilne soli joda več kot dovolj, po medicinskih standardih, za cel dan.
Poraba soli v Sloveniji naj bi po nekih raziskavah bila 13 g na osebo, o čemer pa dvomim.
Kruha se poje 400 g dnevno in v teh 400g je že 8g soli, da bi je pa z ostalo hrano zaužili samo še 5g, pa ni najbolj verjetno.
Ampak, četudi podatki držijo, pri povprečni porabi 400g je mnogo takih, ki pojedo kruha tudi kilogram, kar je 20g soli, v kateri je do 400 mikrogramov joda.
Če pomisliš, da nevegatarijanci pojedo poleg kruha še kaj mesa, v katerem je zaradi uporabe jodirane soli v živalski hrani tudi že dodaten jod, če pa uživajo suhomesne izdelke, ki so soljeni bolj kot kruh, pa sploh.
Če bi se tako prehranjeval samo občasno, bi še šlo, če te pa z jodom bombardirajo celo življenje, pa je nemogoče, da ostaneš brez posledic.
Nekaj joda s termično obdelavo hrane res sublimira, ampak ne ves.
Ti se o jodu in soli ne prepiraj z mano, ker imam vse te štose v mezincu že deset let.
Da to o jodu ugotavljajo v zadnjem času tudi drugi, sem ti pa linke že dal.
Mimogrede, vegetarijanec, ki uživa kruha dnevno kilo, ni čisto nič na boljšem kot vsejedec, zato velja to priporočilo tudi zate. x;)x

Objavljena slika

#148 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 16. december 2009, 08:39

jst sm ze zracunal in svoj izracun tudi podal. ti ga nisi ovrgel kot neprimernega oziroma napisal kaksen naj bi bil po tvoje pravilen in zakaj! torej ostajam pri svojem.
ko bos konkretno pdoal tvoj izracun ter ga tudi razumljivo utemeljil, da ga bom tudi jaz in normeln potrosnik razumel, pa se lahko pogavarjam s teboj o moznostih ali imas prav ali ne. Do takrat pa lahko govoriva zgolj o slepem zaupanju, ki ravno s tvojim pristopom se preveckrat potrjujes kot neprimernega.
Kolk let ze tukaj pises? 5, 8... pa se vedno ne znas odgovorit na moja vprasanja. le zakaj ane x;)x

pa ko bi kdaj vsaj napisal kaj o negativnih moznih ucinkih uzivanja soli (tudi tvoje), o moznih alergenih reakcijah na alge in koncentrate ter izvlecke iz alg, ki so tudi v tvoji soli ane. o tem, da so ravno alge tiste, ki vsebujejo ponavadi veliko joda.
veliko tvojih odgovorov pa so zgolj ponovna reklama n ne konkretni odgovori.

cetudi je 13g na osebo, sem izracunal, da bi jo lahko pouzil vsaj 10x toliko in vec, pa se vedno bi dobil joda premalo.
ocitno se v teh 10 letih nisi naucil konkretno odgovorit na vprasanja in jih tudi primerno okolju argumentirat. dosti zalostno.
in tako kot ti meni, da se ne prepiram s teboj o soli, ti jaz recem, da ti ne prodajaj macka v zaklju v temah kot je AIDS.

ja in? a ni cudno, da veliko ljudi uziva navadno sol, "navadno" hrano in so vseeno se vedno precej zdravi.

Free, sedaj si pa predstvljaj, kako neboglen je povprečen potrošnik, če si še ti ne znaš izračunati, da je v 5g jedilne soli joda več kot dovolj, po medicinskih standardih, za cel dan.
Poraba soli v Sloveniji naj bi po nekih raziskavah bila 13 g na osebo, o čemer pa dvomim.
Ti se o jodu in soli ne prepiraj z mano, ker imam vse te štose v mezincu že deset let.
Mimogrede, vegetarijanec, ki uživa kruha dnevno kilo, ni čisto nič na boljšem kot vsejedec, zato velja to priporočilo tudi zate. x;)x



#149 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 16. december 2009, 12:35

Oprosti izrazu, ne seri.
V knjigi imaš JOD razložen cel čas.

JOD

V mnogih slovanskih jezikih imajo besede jid, jed, jad negativen pomen.
Od žalosti do strupa.
Kaj pa halogeni sosed, element jod.
Če je verjeti medicinskim normativom, ga človeško telo potrebuje 150 mikrogramov na dan za normalno delovanje ščitne žleze.
Polovico naj bi ga dobilo s hrano, polovico pa s soljo.
Presežek ali pomanjkanje vodi do raznih bolezni, od golšavosti do kretenizma.
Zanimivo je da so skoraj vse postsocialistične kandidatke za Evropo v zadnjem času podvojile dodajanje joda kuhinjski soli.
Verjetno so se zdravstvene oblasti v teh deželah odločile odpraviti še zadnje sledi socialističnih kretenizmov in prevzeti nove.
Drugače pa naravne soli vsebujejo okoli 3mg joda na kilogram, jedilne jodirane pa tudi do desetkrat več.

97

#150 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 16. december 2009, 13:09

vredu, samo kako bos to argumentiral?
kar pise v knjigi mene ne zanima, ker je ne mislim kupit.

in ce imas hipoteticno prav, je se bolj vazno kaj bi naredil da se ta zakonodaja v sloveniji spremeni?




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0