Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Dharma


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
71 komentarjev na to temo

#1 Antoninus

Antoninus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 207

Objavljeno: 24. september 2006, 20:02

Mene sam mal firbec matra, kaj si pod to besedo prisotni predstavljajo, če sploh kaj?

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.


#2 Pika Pikica

Pika Pikica
  • Lunatik
  • Št. objav: 16 659

Objavljeno: 24. september 2006, 20:06

Dharma in Greg? :inocent: xnckrivx x:Dx

#3 Antoninus

Antoninus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 207

Objavljeno: 24. september 2006, 20:08

Dharma in Greg? :inocent: xnckrivx x:Dx

No ja, na to pa nism računu x:Dx Kreativno od tebe x:Dx A to je en film al neki podobnega... :o|o:

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.


#4 Pika Pikica

Pika Pikica
  • Lunatik
  • Št. objav: 16 659

Objavljeno: 24. september 2006, 20:22

A-a, humoristična serija. x:Dx

#5 cashy

cashy
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 855

Objavljeno: 24. september 2006, 20:26

a ni dharma skupek vseh dejanj naše duše skozi vsa dotedanja življenja, ki določajo našo karmo? :inocent:
ne znam se bolj znanstveno in podolgovato izrazit x:Dx
ne vpraš me nič, ker nič ne vem...

#6 Antoninus

Antoninus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 207

Objavljeno: 24. september 2006, 20:31

a ni dharma skupek vseh dejanj naše duše skozi vsa dotedanja življenja, ki določajo našo karmo? :inocent:
ne znam se bolj znanstveno in podolgovato izrazit x:Dx

Beseda ima vsaj dva pomena. Mislim, da si enega vsaj oplazil, če že ne zadel. x:Dx Si pa zihr pršu bliži kot Pika x:Dx

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.


#7 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 704

Objavljeno: 24. september 2006, 20:34

Mene sam mal firbec matra, kaj si pod to besedo prisotni predstavljajo, če sploh kaj?


gre ojdip na sprehod...
pa vid sizifa, k poriva skalo...
pa mu prau: gurej, gurej...
pa sizif njemnu: ma jebi si mater...
sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#8 Pika Pikica

Pika Pikica
  • Lunatik
  • Št. objav: 16 659

Objavljeno: 24. september 2006, 20:40

Si pa zihr pršu bliži kot Pika x:Dx

Jst sm tud lohk globoka, pa oh in sploh. xrolleyesx x:Dx x;)x

#9 Antoninus

Antoninus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 207

Objavljeno: 24. september 2006, 20:56

Jst sm tud lohk globoka, pa oh in sploh. xrolleyesx x:Dx x;)x

Verjamem x:)x

gre ojdip na sprehod...
pa vid sizifa, k poriva skalo...
pa mu prau: gurej, gurej...
pa sizif njemnu: ma jebi si mater...

xnckrivx xrolleyesx x:Dx

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.


#10 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 24. september 2006, 20:56

»Beseda dharma ne pomeni dolžnosti; v dolžnosti ni svobode. Svoboda je v razlogu, pri duhovni obveznosti pa sta povezana dolžnost in razlog. Dharma se torej nanaša na duhovno obveznost.« (Conversations with Bhagawan Sri Sathya Sai Baba)

»Delovati morate za Boga, z Bogom in kot Bog. Dolžnost brez ljubezni je obžalovanja vredna.«

Kaj je Dharma?

Dharma je pravilno delovanje v pravem trenutku. Pravilno delovanje pomeni, da v nekem trenutku storimo to, kar je moralno in v skladu z zavedanjem, da smo vsi eno. Ni nujno, da je pravilno delovanje vedno tudi to, kar je všeč nam.

a Atma dharma (sathyadharma) – dharma duše: V hindujski tradiciji pomeni dharma duhovno dolžnost. Duhovna dolžnost človeštva je, da spozna Resnico (Boga) – da smo vsi Eno. Dharma duše je torej človekova najvišja dolžnost – spoznanje lastne božanskosti. To je edini namen, zaradi katerega se vedno znova rodimo. S tega stališča so vsi dogodki v življenju povsem drugotnega pomena. Pomembno je le, da na koncu »potovanja« spoznamo Boga in se z njim zlijemo. To je naloga ali Dharma človeštva.

b Paradharma – posvetna dharma: Vsak posameznik ima nalogo, da uresničuje dharmo človeštva in da uresničuje tudi dharmo v svojem življenju (v odnosih z ljudmi, s katerimi prihaja v stik). Posvetna dharma pomeni, da imamo pravilen odnos do svojega telesa ter do vloge, ki jo imamo v tem življenju ( sin ali hči, mati ali oče, voditelj ali posameznik v družbi). Ta dharma izhaja iz Atmadharme.


Dharma je obveznost, ki združuje dolžnost in razlog. Dolžnost predstavlja nekaj, kar le težko naredimo. Dharma ni dolžnost v tem pomenu besede zato, ker poznamo razlog, zakaj moramo delovati dharmično. Razlog je zavedanje, da smo Bog, torej ne moremo delovati proti sebi, ampak moramo delovati v skladu z Njegovo voljo. Prav zato je dharma dejanje ljubezni do Boga, nam ne pomeni dolžnosti, ampak radost.

»Sreče si ne pridobite tako, da delate tisto, kar vam je všeč. Srečo si pridobite tako, da vzljubite tisto, kar morate narediti. Kakršnokoli delo morate opraviti,, opravite ga z veseljem.« (Summer Showers)
Ko delujemo dharmično, si pridobimo svobodo. Takrat ni slabih posledic našega delovanja in ni karme. Vsa dejanja smo predali Bogu, ki nas ščiti, zato se počutimo svobodni. Bistvena razlika med dharmo in vsakdanjimi dolžnostmi je ljubezen do Boga, ki je razlog in posledica pravilnega delovanja.


»Kaj natančno je vaša dolžnost? Naj vam na kratko pojasnim:
1. Do staršev se obnašajte ljubeče, spoštljivo in hvaležno.
2. Govorite resnico in se obnašajte krepostno.
3. Kadar imate nekaj trenutkov prostega časa, ponavljajte Božje ime zjegovo podobo v mislih.
4. Nikoli ne govorite slabo o drugih in ne iščite tujih napak.
5. In na koncu: ne prizadenite nikogar.«
Satya Sai Speaks


Dharma je delo, ki je pravično, resnično in dobro premišljeno; je dejanje, ki odraža resnico. Misli, besede in dejanja morajo biti skladni. Razumeti je treba sočloveka. Če je nekdo lačen, moraš občutiti njegovo lakoto, kot da bi bil sam lačen. Dharma ti omogoča tudi, da spoznaš, da je vse, kar je slabo za drugega, slabo tudi zate. Preizkus dharmičnega delovanja je zelo jasno izražen v krščanstvu z besedami: Z drugimi ravnaj tako, kot bi želel, da drugi ravnajo s teboj. Naša dolžnost je tudi, da služimo družbi, saj s tem ustvarjamo boljšo družbo. Različne vloge pa imamo zato, da se naučimo lekcij, ki so nam potrebne. Bog nam da naloge, ki nam omogočijo, da dosežemo duhovno izpolnitev.

»Karkoli delate in kjerkoli ste, vedite, da vas je tja postavil Bog.« Sathya Sai Speaks

Najpomembnejše pri opravljanju naših dolžnosti je, da delamo z radostjo. Radost pri delu je posledica zavedanja, da delamo za Boga. Pomembno je, da se zavedamo Boga ne glede na to, kakšno dolžnost opravljamo in kje jo opravljamo. Poleg tega pa moramo biti nenavezani na rezultate svojega dela. Rezultate prepustimo Bogu. Svami pravi, da od svojih sledilcev želi, da so sposobni, torej da zadano nalogo opravijo po svojih najboljših močeh. Naša dolžnost je, da delamo s predanostjo najvišjim idealom, toda neumno je, kadar nas skrbijo rezultati dela. Za plodove bo poskrbel Bog.


»Delajte, kot da ste igralci, ki ločijo svojo osebnost od vloge, ki jo igrajo.
Pomnite, da je to le igra, v kateri vam je vlogo dodelil Gospod.
Dobro jo odigrajte. Tu se vaša dolžnost konča.
On je kreiral igro in On v njej uživa.«
Pathways to God


Vprašanja za razmislek: Ali se zavedam svoje dharme? Ali me skrbijo rezultati dela, ki ga opravljam? Ali opravljam svoje dolžnosti z radostjo?

Viri:
Vodnik skozi Sai organizacijo in naša srca (Nauki Sri Satya sai Babe)
A Compendium of the Teachings of Sathya Sai Baba

vir: http://sathyasaimari....com/DHARMA.htm

#11 cashy

cashy
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 855

Objavljeno: 24. september 2006, 20:56

nedvomno so ženske bolj globoke kot desci, tako, da tvoji trditvi nikakor ne oporekam, Pikica x;)x

sam povem čisto kratko bobu bob, ker ne znam dolgoveziti xnckrivx..
ne vpraš me nič, ker nič ne vem...

#12 Antoninus

Antoninus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 207

Objavljeno: 24. september 2006, 20:57

Free - izčrpno :palec: x:)x

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.


#13 mkk

mkk
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 150

Objavljeno: 24. september 2006, 21:15

Free res hvala x;)x sem se veliko naučila x:)x nisem vedela, da se to tako kliče x;)x

Hvala, hvala, hvala x;)x

Mi je všeč ta forum, ker se vedno neja novega naučim :palec:

lp

#14 Janardan

Janardan
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 237

Objavljeno: 24. september 2006, 21:45

od vseh Dharm se splača delat edino Sanatana Dharmo.

Sanatana-dharma is explained in Bhagavad-gita 18.66. This verse is the culmination of the entire text.


sarva-dharman parityajya mam ekam sharanam vraja
aham tvam sarva-papebhyo mokshayishyami ma shucah


"Abandon all varieties of religion and just surrender unto Me. I shall deliver you from all sinful reactions. Do not fear."


Sanatana-dharma, the eternal religion, is bhakti-yoga, the yoga of devotional service to Lord Krishna. Shunning both work for selfish pleasure and the stoppage of all work, the bhakti-yogi works only for Krishna's pleasure. Bhakti-yoga liberates the soul from entanglement in the web of tri-guna (the three modes of material nature), and transfers the liberated soul to Krishna. Krishna's transcendental personal form is the source and basis of the impersonal Brahman effulgence (Brahmajyoti), which shines forever beyond the darkness of material nature. This is all confirmed in Bhagavad-gita 14.26 and 27.

#15 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 24. september 2006, 22:24

Jaz sem slišala eno preprosto razlago (pa ne vem, če drži), da je Dharma nasprotno od Karme.
Karma je kao posledica naših slabih dejanj v preteklih življenjih, Dharma pa posledica dobrih dejanj v preteklih življenjih.
Oboje (Karmo in Dharmo) nosimo s sabo - Karmo "odplačujemo", za Dharmo pa smo "nagrajeni". Zato se nam dogajajo slabe, težke preizkušnje in lepe, vesele reči.

Na primer: če klikneš na mojo domačo stran, odplačaš en košček svoje Karme... x;)x x:Dx

#16 emanuel

emanuel
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 710

Objavljeno: 24. september 2006, 22:49

Beseda ima vsaj dva pomena. Mislim, da si enega vsaj oplazil, če že ne zadel. x:Dx Si pa zihr pršu bliži kot Pika x:Dx

In kaj je narobej s Pikino predstavo :eek:
Saj je bla res ena serija s tem naslovom xnckrivx
Prišel bo čas, ko bodo ljudje spoznali,
da je samo ena čreda, in samo en pastir.

#17 emanuel

emanuel
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 710

Objavljeno: 24. september 2006, 22:56

Jaz sem slišala eno preprosto razlago (pa ne vem, če drži), da je Dharma nasprotno od Karme.
Karma je kao posledica naših slabih dejanj v preteklih življenjih, Dharma pa posledica dobrih dejanj v preteklih življenjih.
Oboje (Karmo in Dharmo) nosimo s sabo - Karmo "odplačujemo", za Dharmo pa smo "nagrajeni". Zato se nam dogajajo slabe, težke preizkušnje in lepe, vesele reči.

Ne vem, če to drži.
Kot sem jest razumu, je karma lahko dobra ali slaba, in je torej karma posledica tako slabih kot dobrih dejanj. Da pa dobre karme ni, in da se dobri karmi reče dharma, pa prvič slišim xnckrivx

Sicer se z vsodnjaškimi filozofijami nism nikol kaj dost ukvarju, ampak nekak se mi zdi, da darma prestavlja temeljno gibalo vsega, kar je.
Prišel bo čas, ko bodo ljudje spoznali,
da je samo ena čreda, in samo en pastir.

#18 Janardan

Janardan
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 237

Objavljeno: 25. september 2006, 09:55

Sanathan dharma imenujejo Hindujci svojo vero


:)

to ni čisto točno.

beseda dharma prihaja iz Vedskih Svetih spisov.

beseda dharma ima več različnih pomenov. zakaj? zato ker beseda izvira iz sanskrta in jo ne moreš prevest v noben drugi jezik. lahko najdeš samo približke.

dharma lahko pomeni religija, zakon, pravilno delovanje, narava.

beseda Sanatan pomeni večnost, dharma religija. Večna religija.

Se pravi Hinduizem ne more biti Sanatan dharma, zato ker je naravna religija. Te naravne religije bi bilo potrebno popolnoma opustit, če bi želel izvajat Sanatan dharmo.

in kaj je večnega v nas samih? duša. se pravi, Sanatan dharma se nanaša na dušo in ne na telo.

potem bi lahko rekli tudi religija duše. duša je teistična, saj ima težnjo, da se vrne nazaj v božje kraljestvo v svojo naravno pozicijo.

tukaj podajam en text o Sanatan dharmi, če koga zanima. (nažalost v angleškem jeziku, vendar zelo zelo dober text)

jiva pomeni živo bitje.

http://www.bvml.org/SBBTM/sd.html

#19 Janardan

Janardan
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 237

Objavljeno: 25. september 2006, 10:08

Karma pomeni delovanje (iz neznanja).

Karmiji so tisti, ki delajo karmo (tudi jaz sem še med njimi).

vsak človek, ki ni dosegel samorealizacije (kot duša), še vedno dela karmo.

vendar mi ne moremo točno vedeti ali delamo dobro karmo ali slabo karmo, saj enostavno lahko samo delamo karmo. zaradi neznanja so včasih kakšne stvari slabe, čeprav mislimo, da smo naredili dobro (naše špekulacije oz. delovanje po intuiciji).

če želiš delovati iznad karme, potem moraš izvajati Sanatana dharmo, druge poti ni.

vse ostalo je zguba časa.

primer.
jablana in jabolka.
ko zraste novo jabolko na jablani pomeni, da smo naredili nekaj slabega. če odrgaš eno jabolko, pomeni, da se naredil nekaj dobrega.
zdaj, zato ker ne znaš pravilno delovat in ne izvajaš Sanatan dharme, zato bodo vedno nova jabolka rasla na drevesu (zaradi neznanja) in to ne glede na to, kako se jih boš trudil trgat (Karma joga).

z izvajanjem Sanatan dharme se pa lotiš celega drevesa, od korenin naprej. ko dosežeš popolnost in izvajaš samo še Sanatana dharmo, takrat jablana pade in takrat je konec karmičnega delovanja.

:)

#20 zerkalo

zerkalo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 951

Objavljeno: 25. september 2006, 10:10

Karma pomeni delovanje (iz neznanja).


primer.
jablana in jabolka.
ko zraste novo jabolko na jablani pomeni, da smo naredili nekaj slabega. če odrgaš eno jabolko, pomeni, da se naredil nekaj dobrega.
zdaj, zato ker ne znaš pravilno delovat in ne izvajaš Sanatan dharme, zato bodo vedno nova jabolka rasla na drevesu (zaradi neznanja) in to ne glede na to, kako se jih boš trudil trgat (Karma joga).

z izvajanjem Sanatan dharme se pa lotiš celega drevesa, od korenin naprej. ko dosežeš popolnost in izvajaš samo še Sanatana dharmo, takrat jablana pade in takrat je konec karmičnega delovanja.

:)


Norost je vcasih najvecja modrost…

#21 butl

butl
  • D član
  • Št. objav: 4 671

Objavljeno: 25. september 2006, 10:20

Karma pomeni delovanje (iz neznanja).

Karmiji so tisti, ki delajo karmo (tudi jaz sem še med njimi).

vsak človek, ki ni dosegel samorealizacije (kot duša), še vedno dela karmo.

vendar mi ne moremo točno vedeti ali delamo dobro karmo ali slabo karmo, saj enostavno lahko samo delamo karmo. zaradi neznanja so včasih kakšne stvari slabe, čeprav mislimo, da smo naredili dobro (naše špekulacije oz. delovanje po intuiciji).

če želiš delovati iznad karme, potem moraš izvajati Sanatana dharmo, druge poti ni.

vse ostalo je zguba časa.

primer.
jablana in jabolka.
ko zraste novo jabolko na jablani pomeni, da smo naredili nekaj slabega. če odrgaš eno jabolko, pomeni, da se naredil nekaj dobrega.
zdaj, zato ker ne znaš pravilno delovat in ne izvajaš Sanatan dharme, zato bodo vedno nova jabolka rasla na drevesu (zaradi neznanja) in to ne glede na to, kako se jih boš trudil trgat (Karma joga).

z izvajanjem Sanatan dharme se pa lotiš celega drevesa, od korenin naprej. ko dosežeš popolnost in izvajaš samo še Sanatana dharmo, takrat jablana pade in takrat je konec karmičnega delovanja.

:)


Pr nas na kmetih uporabljamo dve metodi...ena je blj fizična, druga je blj...hm, ni glih duhovna, lagodna pa vsekakor. Prva predvideva uporabo krampa inu ljopate ter sekire, druga pa uporabo cidokorja. Saj metod je še več a ne, samo so kt ena pomoč od zunaj, mislm, voluhar al pa starost, strela tud.

Zdaj me pa zanima, a je sanatana dharma že od začetka postopka al glih med padanjem jablane? xnckrivx

butl xsrcx
Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš

#22 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 25. september 2006, 10:21

"Abandon all varieties of religion and just surrender unto Me. I shall deliver you from all sinful reactions. Do not fear."

:2src:

Dharmo vidim kot delovanje v skladu z zakoni Življenja. Kar se, po moje, ujema s tem, kar je napisal free. x:)x
Possible—but highly unlikely.

#23 zerkalo

zerkalo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 951

Objavljeno: 25. september 2006, 10:23

primer.
jablana in jabolka.
ko zraste novo jabolko na jablani pomeni, da smo naredili nekaj slabega. če odrgaš eno jabolko, pomeni, da se naredil nekaj dobrega.
zdaj, zato ker ne znaš pravilno delovat in ne izvajaš Sanatan dharme, zato bodo vedno nova jabolka rasla na drevesu (zaradi neznanja) in to ne glede na to, kako se jih boš trudil trgat (Karma joga).

z izvajanjem Sanatan dharme se pa lotiš celega drevesa, od korenin naprej. ko dosežeš popolnost in izvajaš samo še Sanatana dharmo, takrat jablana pade in takrat je konec karmičnega delovanja.

:)


Torej, če utrgam jabolko sem naredil nekaj dobrega in ker ne znam pravilno delovat
zraste novo jabolko? Če pa dosežem popolnost pa pade jablana in ne jabolko?
Ali jaz ne štekam tako globokih ali pa si ti imel težave s prevodom. Ali pa ni dobro vedel kaj govori tudi tisti,
ki je te zadeve začel učiti. Lahko pa da je dobro vedel pa je bil njegov namen širiti zmedo...
Bog si ga vedi.....
Norost je vcasih najvecja modrost…

#24 Antoninus

Antoninus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 207

Objavljeno: 25. september 2006, 10:26

Zdaj me pa zanima, a je sanatana dharma že od začetka postopka al glih med padanjem jablane? xnckrivx


Sanatan dharma po mojem ni ne na začetku in ne med postopkom, ker sanatan pomeni večen, torej se ne začne. Po mojem je sanatan dharma religija srca in kot taka presega okvir hinduizma, čeprav ime izhaja iz sanskrta.

In kaj je narobej s Pikino predstavo :eek:
Saj je bla res ena serija s tem naslovom xnckrivx

Nič ni narobe s Pikino predstavo, je pa posrečena x:o)x

Sicer se z vsodnjaškimi filozofijami nism nikol kaj dost ukvarju, ampak nekak se mi zdi, da darma prestavlja temeljno gibalo vsega, kar je.

Tle mislim, da imaš kar prav.
Drugače pa mi je zelo všeč freejev post x^x

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.


#25 Janardan

Janardan
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 237

Objavljeno: 25. september 2006, 10:51

Pr nas na kmetih uporabljamo dve metodi...ena je blj fizična, druga je blj...hm, ni glih duhovna, lagodna pa vsekakor. Prva predvideva uporabo krampa inu ljopate ter sekire, druga pa uporabo cidokorja. Saj metod je še več a ne, samo so kt ena pomoč od zunaj, mislm, voluhar al pa starost, strela tud.

Zdaj me pa zanima, a je sanatana dharma že od začetka postopka al glih med padanjem jablane? xnckrivx

butl xsrcx


:)

Sanatana dharma je lahko že na začetku postopka, vendar, ker jo ne izvajaš popolno oz. jo izvajaš pomanjkljivo, zato jablana še vedno stoji. je pa definitivno nekje načeta, ...




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0