Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Vrtičkanje


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
1029 komentarjev na to temo

#1001 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 8. maj 2017, 07:05

Uf, ste pridni ylflower.gif

jaz pa čutim, da prihaja čas za setev buč (in morda paradajzev - neka domača sorta) pri nas. Šele zdaj je popustil zimski hlad. Lansko leto sem dobila kompenzacijo zabojčka krasnih, okusnih paradajzev, ki jih (v naših koncih) plesen menda ne povoha. Imajo malce debelejšo kožo, na izgled so podobni hibridnim grappolo paradajzem, zdržijo pa dolgo - za domač pridelan paradajz - in kar v relativno hladni in vlažni garaži. Za zelo zrel paradajz so imela nenavadno sluzasta semena - nemogoče jih je bilo drugače posušit, kot na papir.brisači. In valda, so se zažrla v papir in valda ne bo šlo drugače, kot da dam celo brisačko v zemljo. Pa bo, kar bo scratchchin.gif

 

Za kupljene kumare, paradajze in cukine - je še cajt - pri nas. Zemlja je še orenk hladna in nima smisla prehitevat. Po ledenih možeh oz. Zofki.

 

Pa mevle me dajejo, da je cajt za pelargonije; čeprav mene dajejo mini pokončne fuksije - žal pa imam z njimi slabe izkušnje. Prava vaba za bele mušice so, jaz pa se z njimi nimam časa ukvarjat. Najboljše, da dam v tisto korito kar netreske, da bom imela mir. Netreski so se mi lepo namnožili, pa da ne trošim denarja pa bz.

 

Včeraj sem ponovno posadila stročji fižol. Kar ga ni zmrzal potolkla, so ga polži. nekaj njihovih skrivališč sem včeraj uničila, ujetnike pa predala ribam. Ni čudno, da hodi sosed na skrivaj lovit na naš konec hudournika, na nasprotnem bregu, seveda. Glih prav zaraščeno, pa plena dovolj, ker stalno mečem polže v vodo. Če ne polžev, pa odpadajo prezreli ringloji, pa kak gnil jabk tudi brcnem not. Zmer je kaka divja žival, al je raca, nutrija, čaplja, vodomec, raznoraznih ptičkov itak...vsi pa vejo, da se na naš breg nekaznovano ne hodi biggrin.png


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#1002 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 8. maj 2017, 08:10

 Za zelo zrel paradajz so imela nenavadno sluzasta semena - nemogoče jih je bilo drugače posušit, kot na papir.brisači. In valda, so se zažrla v papir in valda ne bo šlo drugače, kot da dam celo brisačko v zemljo. Pa bo, kar bo scratchchin.gif

Bo, bo yes.gif .

 

Če želimo sami pridelat seme paradižnika gre postopek takole: izberemo enega prvih in najlepših paradižnikov. Pustimo, da res dobro dozori, z žličko

 

postrgamo seme in ga s sluzjo vred damo v kozarec, dolijemo vodo in fermentiramo 2-3 dni. Na vrhu se nabere sluz, ki jo previdno odlijemo in semena

 

stresemo v gosto cedilo.Sama jih sušim na plitvem krožniku in sem ter tja pomešam - drugače imaš semena nalepljena na krožnik Whatever_anim.gif .



#1003 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 8. maj 2017, 09:00

Sam, a ni malo pozno šele iz semena paradižnik gojit? Sama sem paprike posejala pozno in imam šele cca 2 cm flance. Pa mislim, da sem jih sejala slaba dva meseca nazaj. 



#1004 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 8. maj 2017, 10:38

Sam, a ni malo pozno šele iz semena paradižnik gojit? Sama sem paprike posejala pozno in imam šele cca 2 cm flance. Pa mislim, da sem jih sejala slaba dva meseca nazaj. 

Ja, seveda je prepozno.....razumela sem, da ima paradižnik, ki ga je vzgojila sama iz semena.

 

Paprike so  zelo počasne, sama se z njimi sploh ne zafrkavam več.

 

Moj paradižnik gre v toplo gredo šele po ledenih možeh, na prosto ga ne sadim - nima smisla.

 

V gredi je trenutno samo česen in grah, čebula čaka da češnje odcvetijo, vsa ostala zelenjava pa gre v zemljo do konca maja. Aja, stoletna čebula pa veselo raste.....super reč, ko nove čebule še ni, stara pa je že zelo uboga, pa še čebulna muha jo ne mara up.gif .



#1005 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 8. maj 2017, 11:15

Ne, nimam sadik tega paradajza, pa prawte, da je že prepozno?

ja, pol pa nič, bo pa za drugo leto, da se ne matram za bz.


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#1006 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 9. maj 2017, 09:05

Pogrešam Nataly oz. njeno čebulno napoved letošnjega vremena. Vse bolj se mi dozdeva, da bo letos bolj kislo vreme...pa da se ne zahebavam z gojenjem paradajzov in preveliki toleranci do polžev.

Torej Nat, kako kaže z vremenom za letos icon_smile_shy.gif


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#1007 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 9. maj 2017, 09:42

Nič ne kaže, ker sem pozabila nastavit čebulo. Tudi starejša jo je pozabila. Pa sestra tudi.

se spomnim tak, od oka kakšno je bilo vreme od Lucije  (ali je bila Barbara?) - 14. december  -  do božiča...v glavnem suho in mrzlo...(ker ponavadi sem potem primerjala in so se kar poklopila tale predvidevanja. 

 

No, meni je paprika ful dobro uspela. vsake seme vzniknilo. sestri se je že ful dala, sama sem jo tudi že precej posadila, še sosedi eni dam, pa mlajša jo še sodelavkam odnese...ok..moramo pa vsi skup v zakup vzet, da so vmes nekje čiliji :)))) ker sem fliknila najprej v eno posodo čilije, pa so malo pomirovali, potem pa začeli lest na plano..za njimi pa potem paprike, ki so jih pa hudiča dohitele in potem res nisem več vedela, kje je kaj...pač..bomo imeli pikantno papriko očitno.

 

Tak, da včeraj posadila fižol. ni bila prava luna -a jbg..glede na virozo, ki sem jo staknila, sem se še dobro držala. en del njivice sem sadila in fižol in koruzo skup. da bo fižol imela koruzo za oporo, mi pa mlado koruzo za pečenje. 

lani v jesen sem za poskus posadila tisto mičkeno, drobno čebulo, ki ji ni ratalo zrast do debele.je pa zdaj krasna mlada čebula, ki jo pridno jemo. ok. rada bi šla v cvet, seveda..vendar je žal namenjena sprotni prehrani. Poskus uspel, letos bom ponovila vajo.


Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#1008 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 9. maj 2017, 09:46

Kumarice - moje prekletstvo. očitno.

tako rada jih imam in tako mi ne ratajo. prve -zmrznile, druge - nič iz njih, tretje...sem posejala včeraj v posodo in jih dala v kopalnico :)) ker tam je blazno dobro mesto za vse sejančke. v najslabšem primeru bom kupila flance...ki jih bodo ziher požrli hudiči od polžev. 

bučke - cukini  - samorasli - zmrznile, posajene - še niso sklile....ok...saj še imam seme..samo počasi mi bo prostora zmanjkalo :))

posejala tudi: cvetačo, brokoli, ohrovt, zelje, brstični ohrovt. to bom potem sadila kjer bo kaj prostora..moj vrt bo...kaos. kot ponavadi


Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#1009 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 9. maj 2017, 10:24

Kumare. Sama sadim samo par flanc in le - te večinoma kupim. Moja zaščita pred polži: kupila sem plastične kozarce za pivo, pol litrske. In jih, posajene na vrt, pokrijem za toliko časa, da so čim večje in krepke. Potem pa ni več blema, al jih polžovje še kaj napada ali ne. 



#1010 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 9. maj 2017, 10:43

Za polže najbolj pomaga pobiranje (na vsakdnevni bazi) in Ferramol (železov kelat, ni strupen za nikogar, razen za polže), za mlade sočne sadike buč, kumar, kolerabic ipd. pa bakren trak okoli sadik. Trak se mora dotikat tal, zgleda proizvaja šibek el.tok - glih tok, da strese polža.

Jaz trosim še lesni pepel, žaganje, nastavljam lesene late (za potko med gredami) in potem spodaj pobiram skrivače. Pira sem pa toliko stočila, da se tega ne grem več. Pomagajo še vabe - namočeni pasji briketi, tam se zbirajo kot nori.

 

Sadike kumar kupim, letos jih bo pa popiz.veliko.

 

Nat, če se ti da, te lepo prosim za minutažo vremenskega eksperimenta; torej datumsko kdaj kaj (kako čebulo, jo olupim ali kaj?) naredimo in kaj pomenijo rezultati. Hvalaaaa icon_smile_kisses.gif


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#1011 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 9. maj 2017, 10:44

ti..to bom tudi jaz probala :)

hvala:)


Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#1012 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 9. maj 2017, 10:53

Ma v vrt že itak vlagam preveč. Dobro, se splača, vem, kaj imam, po drugi strani pa tudi treba bit racionalen. Ergo, začela sem sejat in sadit kasneje, tako koprene sploh ne kupim več. Za polže tudi ne bom več kupovala Feramola, ki je sicer res učinkovit. Ker sem vrtičkarica, pač polže enkrat pobiram, enkrat ne. Odvisno, če sem dovolj hitra, da pred odhodom na šiht grem še mimo vrta. Prednost bom dala, pa letos kupim ekološko gnojilo za ribeze, robide, jagode. Kupila bom tudi nekaj zrelega konjskega komposta, mešanega z ogljem. Potem se organiziram za novo visoko gredo za korenino svetlobe, s katero bom eksperimentirala. Pa najkasneje naslednje leto rabim novo brajdo za robide. Tako da, nekaj ja, nekaj ne, klinc, kar bo, bo. 



#1013 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 9. maj 2017, 10:55

no...pa da se gremo torej coprnic :))

to se prenaša iz generacijo v generacijo..že moja prababica je tole delala..ziher pa prej še katera..meni je povedala in pokazala moja mati. (sestri tudi, samo jo je ona bolj slabo poslušala in se teh zadev lotila na zrela leta).

torej na 24.12. prerežemo čebulo - fajn je, da je čim večja - ni važno katere sorte (lahko je rdeča ali rumena). potem jo  lepo počasi in previdno jemljemo narazen - dobimo ene takšne čolničke, ki so prekriti s tanko prozorno plastjo. Tisto plast odstranimo. (ker če ne, ne bo delala dobro).

lahko imamo tudi več čebul, če so manjše, ker ti "čolnički" morajo biti približno enako veliki. Mora jih biti 12 kosov - za vsak mesec en. postavimo jih pod novoletno jelko. v vsak tale čolniček nasujemo ščep soli - spet pazimo, da imamo približno za vse enako. Označimo vsak čolniček - vsakega se dotakneš in poimenuješ z mesecem, da bo vedel za kateri mesec dela - januar, februar....do decembra. Zjutraj - 25.12. popišeš stanje: če je sol razstopljena in je v čolničku voda -pomeni, da bo mesec moker, če je sol ostala suha, je suh, če je rastopljen en del, pogledaš s katere strani..če s prednje -potem veš, da bo začetek mesec moker, drug pa suh...in obratno... 

moram rečt, da tale napoved res deluje. edino slabo je, da zjutraj ful smrdi po čebuli..:)


Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#1014 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 9. maj 2017, 11:09

A bejž, a take "coprnije" zganjaš? :D Ok, bom jaz tudi. :) Nekaj je na teh starih običajih, čeprav se nam danes ne zdijo logični. Prav tako v prednovoletnem času tudi zakopljejo semena za dva tedna. Takrat vladajo posebne energije. Hydrogen.gif



#1015 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 9. maj 2017, 11:50

no...pa da se gremo torej coprnic smile.png)

to se prenaša iz generacijo v generacijo..že moja prababica je tole delala..ziher pa prej še katera..meni je povedala in pokazala moja mati. (sestri tudi, samo jo je ona bolj slabo poslušala in se teh zadev lotila na zrela leta).

torej na 24.12. prerežemo čebulo - fajn je, da je čim večja - ni važno katere sorte (lahko je rdeča ali rumena). potem jo  lepo počasi in previdno jemljemo narazen - dobimo ene takšne čolničke, ki so prekriti s tanko prozorno plastjo. Tisto plast odstranimo. (ker če ne, ne bo delala dobro).

lahko imamo tudi več čebul, če so manjše, ker ti "čolnički" morajo biti približno enako veliki. Mora jih biti 12 kosov - za vsak mesec en. postavimo jih pod novoletno jelko. v vsak tale čolniček nasujemo ščep soli - spet pazimo, da imamo približno za vse enako. Označimo vsak čolniček - vsakega se dotakneš in poimenuješ z mesecem, da bo vedel za kateri mesec dela - januar, februar....do decembra. Zjutraj - 25.12. popišeš stanje: če je sol razstopljena in je v čolničku voda -pomeni, da bo mesec moker, če je sol ostala suha, je suh, če je rastopljen en del, pogledaš s katere strani..če s prednje -potem veš, da bo začetek mesec moker, drug pa suh...in obratno... 

moram rečt, da tale napoved res deluje. edino slabo je, da zjutraj ful smrdi po čebuli..smile.png

O super Nat, najlepša ti hvala! Sem shranila v opomnik koledarja.


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#1016 rudi.rudi.

rudi.rudi.
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 734

Objavljeno: 9. maj 2017, 18:01

A bejž, a take "coprnije" zganjaš? biggrin.png Ok, bom jaz tudi. smile.png Nekaj je na teh starih običajih, čeprav se nam danes ne zdijo logični. Prav tako v prednovoletnem času tudi zakopljejo semena za dva tedna. Takrat vladajo posebne energije. Hydrogen.gif

Ja takrat zakopljejo semena zato, da jih smogova energija od kurjave ne uniči - ampak samo čarovnice.



#1017 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 9. maj 2017, 19:56

Ja takrat zakopljejo semena zato, da jih smogova energija od kurjave ne uniči - ampak samo čarovnice.

Ti 's čarovnica wink.png  Na preberi tule, stran 23. Izhajam iz društva Ajda, vendar na strani društva ni tako fajn razloženo, kot v tem biltenu.

 

https://www.mislinja...O_4december.pdf



#1018 rudi.rudi.

rudi.rudi.
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 734

Objavljeno: 10. maj 2017, 12:18

Ti 's čarovnica wink.png  Na preberi tule, stran 23. Izhajam iz društva Ajda, vendar na strani društva ni tako fajn razloženo, kot v tem biltenu.

 

https://www.mislinja...O_4december.pdf

Ne da se mi brati.

V zemljo pa spet ven ,je isto kot orgazem ,začne  kaliti v zemlji pa daš spet ven in na koncu je isto kot bi kihnil.(orgazem  je pri moških isto kot bi kihnil )



#1019 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 15. maj 2017, 13:19

polži, polži, polži http://siol.net/tren...ejo-pivo-111689


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#1020 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 17. maj 2017, 06:38

Ne vem, če to spada med vrtičkanje. Včeraj sem šla gledat moj nasad krompirja. Greda je prekrita s senom in vidim na dveh mestih seno v obliki kroga lepo odmaknjeno, da se je kazala zemljica, potacana z mini parkeljčki smile.png po tem sklepam, da mama srna tam 'odloži' svojega bejbija smile.png

Skrit je dobro, ker se travnika še nisem lotila kosit (čakam, da zazorijo gozdne jagode) in je trava že zelo visoka. Ma kolk luštn, no inno.gif


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#1021 Aeval

Aeval
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 784

Objavljeno: 21. maj 2017, 17:14

Pri nas pa divji pujs "pohaja" icon_smile_evil.gif

 

Drugače vse že v zemlji. Oz. skoraj. Še par paradižnikov in če bo še kje kakšna luknja za dopolnit.

Pa zastirka čez in čez

:)


... Say what you mean
And mean what you say ...

#1022 Aeval

Aeval
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 784

Objavljeno: 10. julij 2017, 21:37

Živ-žav :)

 

Kako kaj raste?

Pri meni precej samorastniško ...

Blitva letos trmari za znoret icon_smile_evil.gif

 

Je še čas, da posadim še eno rundo graha??


... Say what you mean
And mean what you say ...

#1023 rudi.rudi.

rudi.rudi.
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 734

Objavljeno: 11. julij 2017, 13:49

Meni pa tako lepo vse raste odkar se je voluhar ali dva naselil v vrt.

Vsaki dan mi vse lepo zrahlja ,jas samo zalijem in plodovi rastejo in če bova skromna bo za oba dosti !

Ne vem kje je bil do zdaj, ko je bila zemlja včasih čisto nabita in razpokana.



#1024 malmstreen

malmstreen
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 8. avgust 2017, 07:00

Tudi jaz rabim voluharja, ker je pri meni na vrtu zemlja bolj ilovnata, in sedaj ko je suša dodobra razpoka in bi jo malo voluhar premešal, tako da bi bila bolj drobnozrnata ylflower.gif



#1025 čebelica01

čebelica01
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 289

Objavljeno: 4. december 2017, 14:34

Imam pokrit vrt, ker zmrzuje. Ponoči pade pod nulo.

Danes sem šla po solato in je bil led pri srčku. Motovilec se pa dobro drži. 

Pokrivalo ni dovolj ... naslednje leto topla greda. 

 

 






Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0