Tudi svinjska mast se dela enako, le da tam ni problemov s pasterizacijoGhi ni nobeden problem nardit,sama sem ga že nardila in je čisto dobro uspel.
![]()
![]()

Objavljeno: 25. marec 2007, 20:54
Tudi svinjska mast se dela enako, le da tam ni problemov s pasterizacijoGhi ni nobeden problem nardit,sama sem ga že nardila in je čisto dobro uspel.
![]()
![]()
Objavljeno: 25. marec 2007, 21:03
Stane...tudi to sem že delalaTudi svinjska mast se dela enako, le da tam ni problemov s pasterizacijo
Objavljeno: 25. marec 2007, 22:44
Fajn zdej pa še men povej kako če lahko?
Objavljeno: 25. marec 2007, 23:08
Če želiš čisto strokovno, segrevaj maslo na 225,5°CJoj ženske
Moškemu se ne napiše recepturo na tak način
moškemu je treba napisat daš v kozico ki se od ponve razlikuje po.....
zagreješ na lahkem ognju to je un najnižji na štedilniku..
pol pa počas korak za korakom..
tisto kar je neny napisala je navadno spreminjanje maslča v olje za peko pomfrija
Objavljeno: 26. marec 2007, 08:16
Joj ženske
Moškemu se ne napiše recepturo na tak način
moškemu je treba napisat daš v kozico ki se od ponve razlikuje po.....
zagreješ na lahkem ognju to je un najnižji na štedilniku..
pol pa počas korak za korakom..
tisto kar je neny napisala je navadno spreminjanje maslča v olje za peko pomfrija
Objavljeno: 26. marec 2007, 10:06
Za take je pa bolje, da namesto cukra uporabljajo ssolIz mešanice ghija,ingverja in rjavega sladkorja lahko napravimo zmes ,ki je odlična za krepitev imunskega sistema.
Osebe z visokim holesterolom in tisti ,ki imajo preveliko telesno težo morajo ghi uporabljati previdno
LP,
Objavljeno: 26. marec 2007, 14:59
Joj ženske
Moškemu se ne napiše recepturo na tak način
moškemu je treba napisat daš v kozico ki se od ponve razlikuje po.....
zagreješ na lahkem ognju to je un najnižji na štedilniku..
pol pa počas korak za korakom..
tisto kar je neny napisala je navadno spreminjanje maslča v olje za peko pomfrija
Objavljeno: 26. marec 2007, 16:17
Objavljeno: 27. marec 2007, 10:28
Objavljeno: 16. april 2007, 08:32
Objavljeno: 16. april 2007, 11:02
Objavljeno: 16. april 2007, 11:11
Objavljeno: 16. april 2007, 13:56
Objavljeno: 16. april 2007, 21:11
Objavljeno: 16. april 2007, 21:15
To temo je popravil/a Nejc-N: 16. april 2007, 21:15
Objavljeno: 16. april 2007, 21:17
kdor kej res ve o ajurvedi... oz saj za silo dojema za kwa se gre... bemumatr... tacga ni, al pa pardon... tak nima kšne hude želje pa potrebe kle gor krkol komentirat
janko presss
Objavljeno: 16. april 2007, 21:19
maslo? beljakovine?nživalske?kje bi se kej dal kak surov maslo dobit, zej že na vsakem maslu piše surovo maslo
![]()
porny kje ti praviš da si dobu maslo?
Objavljeno: 17. april 2007, 10:42
Objavljeno: 17. april 2007, 10:57
Prav za prav imaš prav, un puter iz štacune sploh ni surov, ker je narejen iz pasteriziranega mleka, za tako cmarjenje pa mogoče jezakaj pa un iz štacune ni dovolj dober
Objavljeno: 17. april 2007, 11:05
Objavljeno: 17. april 2007, 11:15
Pastrizacija nad 65°C spremeni biokodo v konzervans (natrijev askorbat) in nobeno tako živilo ni več surovo, zato ga niti bakterije brez kodiranja ne morejo presnavljati, kaj šele človekej Sstanči, dons se bl blont počutim
a bi men lah pls razložu kaj si s tem stavkom mislu? A da je putr "surovo maslo katerekoli znamke" iz štacune narjen iz pasteriziranega mleka in je zarad pasterizacije neprimeren (zakaj, sej poteka na 75st? in še to čist mal časa, kaj bi se lahka uničilo pri pasterizaciji razen patogenih mikoorganizmov?)
al kaj točno si mislu?
Objavljeno: 17. april 2007, 11:23
Objavljeno: 17. april 2007, 11:49
Nisem čisto gotov, ker ne vem, kakšni dodatki so še tam. Vsak dodatek lahko spremeni temperaturo vrelišča in če je ta pod 225°C, konzervans ne razpadeok, sam sej ta maslo itak cmariš tako dolgo, da se zihr v njem spremeni še kej druzga ne sam biokoda
![]()
pol je verjetno BZ kupovat SUROVO , surovo maslo, ker ga itak pajsaš na šporhetu, pol je verjeno dobro katerikoli maslo, sam da ma deklaracijo surovo, pa da ni soljeno
Objavljeno: 20. februar 2013, 10:55
naj bo tu (tam pa naj tudi kar ostane)
Evo...še ena vrsta masla, ki ima menda najboljšo vrednost za naš organizem...
Ghi-prečiščeno maslo
http://www.ringaraja...maslo_4126.html
http://www.radostbiv...ecisceno-maslo/
Ghi - očiščeno masloGhi (ali ghee) je očiščeno, nesoljeno, rahlo praženo maslo, iz katerega so odstranjeni mlečni delci. Izvira iz Indije, kjer ima še danes pomembno vlogo v ayurvedi (tradicionalni indijski medicini). Ayurvedska besedila opisujejo številne telesne koristi uporabe ghija. Povečuje jatharagni (prebavni ogenj) in izboljšuje absorpcijo in asimilacijo. Vzdržuje ojas (subtilno esenco vseh telesnih tkiv), krepi možgane in živčni sistem ter izboljšuje spomin, "podmazuje" vezno tkivo ter ohranja telo gibčno. Ghi prenaša zdravilne lastnosti vsem sedmim dhatusam (dathu je osnovno tkivo v telesu. Ayurveda pozna sedem dhatus: rasa [krvna plazma], rakta [krvno tkivo], mamsa [mišično tkivo]; asthi [kostni mozeg]; majja [kosti in živci]; shukra in artava [moško in žensko reproduktivno tkivo]). Hkrati pomirja tri doshe (dinamične sile telesa): pito (ogenj in voda) in vato (zrak in eter), ter je v zmernih količinah kapho (voda in zemlja).
Kako narediti ghi?
Iz 90 dag masla nastane liter ghija. Položite neslano surovo maslo v težek, srednje velik lonec, nato pa ga postavite na srednje močen ogenj, dokler se maslo ne stopi. Pazite, da ga ne zažgete. Sedaj zmanjšajte ogenj in maslo kuhajte dokler ne zavre, nato nadaljujte s kuho pri tej temperaturi. Lonca ne pokrivajte, ker je pomembno, da voda izpari in da ostane gostejša snov. Maslo se bo spenilo in brbotalo, nato pa umirilo. Občasno ga zmešajte s kuhovnico in ga nato postrgajte z dna lonca.
V 12 ali 15 minutah bo ghi začel dišati kot pokovka in postal zlatorumene barve. Oblikovali se bodo belkasti strdki, ki se bodo ločili od ghija. Ko ti belkasti strdki postanejo svetlo kožne barve in se vrenje umiri, je ghi gotov. Takoj ga odstavite z ognja, drugače se utegne zažgati. Celoten čas kuhanja ne sme presegati 20 minut, točen čas priprave pa je odvisen od vrste lonca in grelnika.
Zmanjšamo temperaturo na minimum, kuhamo pa ga toliko časa, da postane maščoba prozorna in rahlo bakrene barve ter vidimo na dnu usedlino temne barve. Nekateri recepti priporočajo, da sproti pobiramo pene, ki nastajajo, kar pa ni potrebno. Masla ne mešamo. Preverimo tudi tako, da kanemo vanj kapljico mrzle vode, če zaslišimo pokanje, je ghi gotov.
Odstavimo ga z ognja,ghi ohladite tako da bo topel... (malce počakamo)... in ga precedimo v steklen, z vodo oplaknjen kozarec, skozi nekaj plasti čiste gaze. Kozarec zapremo in počakamo, da se ghi ohladi in zgosti. Hranimo ga lahko na sobni temperaturi ali v hladilniku, rok uporabe je neomejen.
Čisti ghi spravite v kozarec in očistite delce z dna posode.
Shranjevanje ghija
Ghi imate lahko na kuhinjski polici. Ni ga treba hraniti v hladilniku. Njegove zdravilne lastnosti se s starostjo večajo. Ne jemljite ga iz kozarca z mokro žlico, enako se izogibajte tudi vlagi, ker bi to ustvarilo pogoje za rast bakterij in pokvarilo ghi.
Zdravilni Ghi
Ghi je zelo učinkovit posrednik za prenos zelišč v globlja telesna tkiva. Zato je veliko zdravilnih zelišč kuhanih v ghiju. Znan je, na primer, shatavari ghi, brahmi ghi, tikta ghrita (grenki ghi), triphala ghi in številni drugi. Postopek je precej dolgotrajen, zato boste zdravilne ghije (kot tudi zdravilna olja) najbrž raje kupili. Če jih želite delati sami, je postopek sledeč:
- Najprej naredite ghi po zgoraj opisanem postopku.
- Nato ustrezna zelišča kuhajte v vodi v razmerju 1 proti 16 (1 del suhih zelišč in 16 delov vode).
- Zelišča vrite počasi na šibkem ognju, dokler ne ostane v posodi samo četrt prvotne količine vode. Na primer, od štirih skodelic vode naj ostane ena ali od ene skodelice 1/4. Potem zelišča precedite. To bo trajalo nekaj ur.
Tekočino lahko uporabljate kot zdravilni zvarek, v našem primeru pa jo uporabimo kot zdravilni ghi.- Nazadnje zmešajte skupaj enaki količini ghija in zeliščnega zvarka ter ju kuhajte na šibkem ognju, dokler vsa voda ne izhlapi.
- Zdravilni zeliščni ghi je pripravljen
Objavljeno: 20. februar 2013, 22:11
Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0