Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Koristni NASVETI za gospodinjstvo


  • Prijavi se, če želiš komentirati
* * * * * 1 x ocenjeno
825 komentarjev na to temo

#751 Vilinčica

Vilinčica
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 435

Objavljeno: 28. marec 2011, 21:11

Evo - zgleda da je uspelo x^x Se more samo še posušit, ampak kakor zgleda je šlo skoraj čisto ven :palec: uporabla še gobico in mislim, da bo. Naslednjič pa bom mogla uporabljat podstavke :inocent:

To da zaliješ z belim sem tudi jaz že slišala, ma nisem še probala - tudi nimam obeh hkrati doma x;)x
"In spe nascendi." (Živim v upanju)

Latinski izrek



Objavljena slika

#752 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 28. marec 2011, 22:05

x8Dx :palec:

(nisem ujela: z darensko?)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#753 Vilinčica

Vilinčica
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 435

Objavljeno: 29. marec 2011, 09:59

Ne, ne, je bila ta druga ta zelena flaška z mehurčki x:px (una na T.. x;)x da ne delam reklame)

V glavnem delujejo x^x Mehurčki namreč xcivx
"In spe nascendi." (Živim v upanju)

Latinski izrek



Objavljena slika

#754 Larisa22

Larisa22
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 292

Objavljeno: 29. marec 2011, 14:18

no super, da delujeObjavljena slikaObjavljena slika

#755 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 29. marec 2011, 14:22

no super, da delujeObjavljena slikaObjavljena slika

x;)x :palec: (xyesx)

... ja sej, to je vse *radenska*. xDDx
To še Hrvati recimo, k majo itak Jamnico (pa tud je precej cenejša kot radenska), pa rečejo radenska... xyesx
Pač sinonim za te vode vse.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#756 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 13. april 2011, 08:17

RECEPT ZA DOMAČI PRALNI PRAŠEK

Torej, gre za tekoče pralno sredstvo za perilo, njegova priprava vzame 5 min in cca. 30 centov na liter. Gre pa takole: 1 Marseillsko milo (kupi se ga v DM-u npr.) ali drugo naravno rastlinsko milo na zelo male koščke naribaš na ribežnu. Posebej si pripraviš 3 L vroče vode (jo seveda greješ na štedilniku :)), v njo pa potem začneš počasi umešavati milo, da se raztopi. Dodaš 1 veliko žlico sode bikarbone (za 50 centov za pol kile se jo kupi v Eurospinu) in pomešaš. Vode (oz. zdaj že pralnega sredstva) ni potrebno zavreti - samo, da se milo stopi. Potem še toplo, preden se začne strjevati, vliješ v posodo, v kateri naj ostane še nekaj prostora (idealno je vsaj še za 1 liter), posoda pa naj bo nujno plastična, saj se zaradi še nepojasnjenega razloga (verjetno kakšna reakcija) tole sredstvo strdi v kamen, če ga daš v steklo ali kakšno drugo posodo. Posodo daš na hladno, da se začne tekočina ohlajati, vsake toliko pa jo malo premešaš (zato pride prav večja posoda), da se ne strdi preveč. Če se to slučajno zgodi, se čisto lepo utekočini, če premešaš s kuhalnico. Ko se ohladi, dodaj 20-30 kapljic poljubnega eteričnega olja. Če želite še malo mehkejše perilo, dodajte še kakšno žlico kisa. Perilo se odlično opere (saj veste, kako se hvalijo, da ima Ava koščke mila v prašku), diši pa po starih časih, v glavnem prijetno. Pa še prijazen do narave si in prihraniš: mi smo v 6 mes prišparali verjetno med 120 in 150 EUR! Ne moreš verjeti, koliko denarja dajemo za kemijo...






ste me nažajfal s tem home-made pralnim praškom.
cela znanost okol marsejskega mila xrolleyesx
upam, da sem nabavila tapravega (bil drag ko kruh) v DM-ju, čeprav bi bla verjetno dobra vsaka navadna žajfa :o|o:
mi je motivacija izdelave prec na minimum padla. zdej mam tole robo še v razdeljenem stanju, sam še skp jo moram spravit xcivx

okej, da poročam x:px x:Dx
končno sem se spravila delat tale gel, seveda se dela nisem lotila toliko časa, dokler nisva porabila ves pralni prašek in ves gel, kar je blo pr bajt xrolleyesx
torej, imam par pripomb in predlogov (itaq x:o)x )na zgoraj omenjen recept :vio:
pomoje je prevelika količina vode, za eno samo žajfo. 2L vode bi bilo čisto dovolj (bohvet, kako bi pa pol blo s topljenjem kosmičev žajfe). Žajfo sem na drobno naribala in b.p. raztopila v vodi. Dodala eno žlico sode bikarbone (pralne) - verjetno bi bilo boljše, če bi dodala več (ajde, rečmo vsaj 3 velike žlice) :inocent:
Kisa nisem dodajala, e.o. tudi ne (ker sem izbrala dišečo naravno milo).
Ko je blo ready steady, sem dala prat belo perilo (brisače, par belih srajc/bluz in ostale drobnarije).
Prala na 30st. Dodala cca. 125 mL tega domačga gela. Med pranjem (na začetku!) dodala slab dcl kisa. Šele pol sem se spomnila, da sem narobe naredila, ker soda+kis= sol+voda in je logično, da kemično no go. Kis se zmer doda na koncu pranja, takrat, ko naj bi se dodajal mehčalec oz. v zadnjo vodo izpiranja. Silly me x:o)x :V:
Oprano relativno slabo - na ovratnikih srajc/bluz je ostal vratni madež.
pol mi hudič ni dal mira in sem ponovno dala prat, s tem, da se dodala bistveno več gela (od oka cca 200mL) in ornk žlico pralne sode bikarbone. Kisa nič!
No, pol, po pranju, sm dala še Froschev mehčalec x:o)x
Oprano dobro :palec:
Moja konkluzija:
v to količino vode (3L) bi verjetno bilo fajn dat dve žajfi, ali pa zmanjšat količino vode. Verjetno bi bilo treba dodati tudi večjo količino pralne sode bikarbone (sama razmišljam o 3 zvrhanih žlicah). E.o. (=eterično olje) ni muss (jaz ga nisem nikamor dodajala, ker sem že imela lepo dišečo naravno žajfo, za katero sem odštela toliko, kot za kak fancy kruh z orehi npr.). V sam postopek izdelave domačega pralnega sredstva, odsvetujem mešanje pralne sode bikarbone in kisa - medsebojna kemična reakcija = slabša opranost. Kis je treba dodat nazadnje, torej takrat, ko bi naj se dodajal mehčalec.
Ko bova tole porabila, bom šla delat pralno sredstvo z mojimi predvidevanji, seveda poročam x:px
za tiste, ki jih to zanima, ostalim se bom seveda hvalila x8Dx
Tak, x^x
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#757 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 13. april 2011, 09:30

:palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#758 cipcipilonika

cipcipilonika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 120

Objavljeno: 23. maj 2011, 22:37

no tole verjetno boste rekli ooo, je tale cipci za luno, pa to ževsi vrabci čivkajo, joj joj jojoooj, c-c-c!!!no pa vseeno sem bila frapirana, ko sem zvedla, da so mehčalci perila. rakotvorni. Bemu! Meni pa tale lunin takooooo lepo diši!!! In kaj naj zdaj?? Sem dala sodo bikarbono not, mi je bilo svetovano, ampak prej sem potenila iz bobna perilo ,pa je melo čudno nevtralen vonj.Zdaj ne vem - nisem sigurna, da sem sploh dalaprašek not al sem pozabila, tko da zdaj čakam drugo rundo perila, kamor sem dala prašek, pa sodo b.No pa me zanima - kaj pa tisti eko mehčalci, a tisti tudi niso ok?
If the sun shines in your soul, what does it matter if it rains outside.

#759 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 24. maj 2011, 08:17

no tole verjetno boste rekli ooo, je tale cipci za luno, pa to ževsi vrabci čivkajo, joj joj jojoooj, c-c-c!!!no pa vseeno sem bila frapirana, ko sem zvedla, da so mehčalci perila. rakotvorni. Bemu! Meni pa tale lunin takooooo lepo diši!!! In kaj naj zdaj?? Sem dala sodo bikarbono not, mi je bilo svetovano, ampak prej sem potenila iz bobna perilo ,pa je melo čudno nevtralen vonj.Zdaj ne vem - nisem sigurna, da sem sploh dalaprašek not al sem pozabila, tko da zdaj čakam drugo rundo perila, kamor sem dala prašek, pa sodo b.No pa me zanima - kaj pa tisti eko mehčalci, a tisti tudi niso ok?

kis(lina) mehča vodo (ki je sama po sebi pH nevtralna - vsaj naj bi bila, to velja za destilirano vodo - ona v pralnem stroju pa je bolj ali manj trda).

Okej, namesto mehčalca lah uporabiš kis, oni navadni, alkoholni (za vlagat, po domaće). Od oka (cca. med 1,5 in 2 deci) ga vliješ v predal za mehčalec (ampak to šele pol, po izpiranju; ne dajaj kisa na začetku pranja!)
Jaz najprej operem (doma izdelan pralni gel, v tem terminu lahko dodaš sodo bikarbono, ampak samo pri belem perilu), pol zalaufam pral.stroj še enkrat na izplakovanje, pol pa dodam kis in program za mehčalec (pr men je to isti - izplakovanje).
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#760 cipcipilonika

cipcipilonika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 120

Objavljeno: 24. maj 2011, 08:37

joj cookie, a veš da sem potihem upala, da se ravno ti oglasiš, ker meni deluješ (tko, internetno x:)x) ful razgledano in amš pregled nad tem ,akr mene zanima. Tko da hvala za informacije, a veš pri "koristnih nasvetih" pa grem po vrsti kar vse brat, pa moram priznat, da mi gre počasi (sem šele bolj na prvih straneh)...

lep danček :flower:
If the sun shines in your soul, what does it matter if it rains outside.

#761 cipcipilonika

cipcipilonika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 120

Objavljeno: 24. maj 2011, 17:47

kupila sem alkoholni kis, a bo v redu namesto mehčalca? Kaj pa tisti mehčalci iz mercatorja, ki so neka bio varianta, a so tisti ok (ne morem si pomagat, mapak meni je tko lepo, če perilo lepo diši). aja, pa kupila sem si spet po dolgem času deodorant kristal, ki nima aluminija, baje da ga tisti navadni imajo, pa je tudi karcenogen.
If the sun shines in your soul, what does it matter if it rains outside.

#762 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 25. maj 2011, 07:18

joj cookie, ...

ja, žabe se zmer pred dežjem oglašajo :frog:
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#763 Lionlady

Lionlady
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 2

Objavljeno: 5. junij 2011, 14:04

Pred kratkim mi je tale recept prišel pod roke, kako kar doma pripraviti pralni prašek. Da bi mal prišparala in ker sem rada tudi mal "eko" sem probala in se je dobro obneslo, upam, da se bo tudi vam...

Potrebujene:

3 litre vode

1 trdo naravno milo

1 žlica sode bikarbone

eterično olje

Priprava:

Segrejemo 3 litre vode, za katero ni nujno, da zavre in vanjo počasi vmešamo naravno rastlnisko milo, ki smo ga pred tem naribali na strgalniku na zelo majhne koščke. Počasi mešamo, da se milo raztopi. Nato dodamo žlico sode bikarbone (za 0,50 EUR jo dobite v Eurospinu) in pomešamo. Vodo, ki je sedaj že pralno sredstvo, še toplo vlijemo v posodo, kjer jo pustimo, da se strdi. V posodni naj ostane vsaj še en liter prostora, pazite pa tudi da bo posoda iz plastike, sicer se vam bo zgodilo, da bo pralno sredstvo postalo trdo, kot kamen. Posoda naj bo na hladnem, občasno lahko premešajte, da se pralno sredstvo ne strdi preveč. Če se kljub temu preveč strdi, premešajte s kuhovnico in problem bo rešen. Ko se mešanica ohladi, dodajmo 20-30 kapljic eteričnega olja po izbiri, za mehkejše perilo pa kakšno žlico kisa. Sedaj vam ostano samo še to, da se lotite pranja.

Cena takega pralnega sredstva je ugodna in ne vsebuje dodatkov, ki bi bistveno obremenjevali okolje ali sprožali alergijske regakcije na koži.

Najdete ga tudi na spletni strani: http://zenski-svet.a...



#764 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. avgust 2011, 08:48

smo že pisali veliko o kisu, no to sem pa dobila na mail in je res bogastvo enih informacij (žal zraven ne piše kdo je avtor[ica]):

KIS

Že 10 mesecev peremo cunje z dodajanjem kisa, ker so nam poprej po pranju cunje vedno zaudarjale. Za tiste, ki ste skeptične do kisa pa še to; kisa ne dajemo v predalček za mehčalec, ker bi potem cunje lahko smrdele po kisu, saj nekateri stroji vzamejo mehčalec na koncu pranja, drugi pa že na začetku.
Kis ne deluje kot mehčalec in cunje ne bodo tako prijetno mehke.
Mehčalec cunje dejansko prevoska-naolji, zato so tako mehke, vendar tudi polne kemije, ki povzroča razne alergije in podobno, vsaj pri nas jih je!
Kis deluje tako, da mehča vodo, zato potem detergent lažje prodre v notranjost tkanine in jo lažje, ter boljše opere. Cunje pa so samo toliko mehkejše kot je mehkejša voda, so pa zato barve na tkaninah pranih z dodajanjem kisa bolj obstojne in se manj izpirajo oziroma bledijo, pa še prijetno dišijo po detergentu in še razkužene so, v stroju pa se vam ne nalagajo ostanki detergentov in vodnega kamna! Moj recept, ki preverjeno deluje! Na začetku pranja ulijete naravnost v boben stroja detergent in kis skupaj! Če uporabljate kis pri pranju lahko količino tekočega detergenta mirno zmanjšate, ker se pralna moč s kisom poveča! Sami damo v boben stroja od 0.75dl -1,5dl, največkrat pa 1 dl kisa, detergenta pa nikoli
ne doziramo, toliko kot ga priporočajo proizvajalci na embalaži. Dokler smo ga dozirali po navodilih so nam cunje samo zaudarjale!
Detergenta doziramo med 30 in 40 ml- eno majhno merico na 5 kilogramski stroj, bobna pa nikoli ne naložimo do vrha, ampak mora ostati v bobnu toliko prostora,
da se perilo lepo obrača - menca! Uporabljamo pa kar najcenejši nearomatiziran brezbarven alkoholni kis (Tušev Vegis), detergent pa katerikoli, "frosch pa je mogoče malo bolj razgradljiv od ostalih". Ta recept za pranje je poizkusilo in ga sedaj uporablja že veliko znancev in še nihče se ni pritožil, da bi mu cunje zaudarjale po kisu! Torej kisa ne ulivamo v predal za mehčalec! Pa še to za lažje razumevanje pranja; za samo pranje je boljša mehka voda, za končno izpiranje detergentov iz cunj pa trda voda, zato se dodaja kis na začetku pranja in ne na koncu, kot nekateri pišejo!

Ko se ti bo stroj po par pranjih s kisom že mal očistil, bodo pa rezultati še boljši! Na lise pa lahko kar pozabiš, če boš prala s kisom in ne boš pretiravala s kemijo. Pri nas smo stroj preden smo začeli prati s kisom najprej oprali in to na takšen način, da smo v prazen stroj ulili toliko kisa, da ga je bilo videti centimeter ali dva nad dnom bobna, okoli 1,5 litra, kis smo tako pustili nekaj ur stati, mislim, da okoli pet ur, ali kaj več. Nakar smo dodali minimalno količino detergenta kot za pranje in stroj zalaufali na 90 stopinj in glej ga zlomka po pranju je bilo v bobnu veliko usedlin vodnega kamna, ki se je odluščil, boben je bil takšen kot bi ga pomokali. Zatem je sledilo še eno pranje praznega stroja, z mal kisa in detergenta in po drugem pranju je bil boben čist. Pri našem stroju se zelo lepo da videt grelec, ki je bil pred pranjem s kisom popolnoma prevlečen s kamnom in ne vem še čim, sedaj je kot nov!


KIS-43 uporabnih nasvetov

Povzeto po knjigi How it all vegan:
1. Ubija plevel (čisti kis našpricamo po plevelu, dokler se ne
posuši-plevel namreč)
2. Ubija nezaželeno travo med tlakovci
3. Poveča kislost tal, kjer je to potrebno (120ml kisa v 3,75l vode
uporabimo za zalivanje rododendronov, gardenij, azalej)
4. Preganja mravlje (pošpricajte okoli vrat, gospodinjskih aparatov, po
površinah, kjer hodijo mravlje)
5. Odličen za loščenje kroma (uporabimo nerazredčenega)
6. Odstranjuje smrad s psov (natremo kužata s kisom in ga speremo)
7. Odganja mačke (poškropi s kisom, kjer nočeš, da bi se zadrževale mačke)
8. Za čiščenje srbečih pasjih uhljev (ušesa očistimo z mehko krpo, ki smo
jo namočili z mešanico voda-kis)
9. Za čiščenje tal (250ml kisa v 7,5l vroče vode)
10. Osveži uvelo zelenjavo (namoči zelenjavo v 0,5l vode in eno jedilno
žlico kisa)
11. Omili čebelji in meduzji pik (nanesemo čisti kis na mesto pika)
12. Lajša sončne opekline (narahlo namažemo alkoholni kis na opečeno kožo,
ponovi po potrebi)
13. Mehča lase (v zadnjo vodo za spiranje dodaj eno jedilno žlico kisa)
14. Pomirja suho in srbečo kožo ( v kopel dodaj 2 JŽ kisa)
15. Pomaga proti prhljaju (zmešaj 2 JŽ jabolčnega kisa, 2 JŽ vode, 2 JŽ
olivnega olja, vmasiraj v lase, po 15-20 minutah operi lase s šamponom)
16. Pomirja boleče grlo (1 čajno žličko kisa vmešaj v kozarec vode, grgraj,
pogoltni)
17. Pomaga pri zdravljenju sinusnih in pljučnih vnetjih (dodaj 4 ali več JŽ
kisa v vlažilnik zraka)
18. Deodorira kuhinjski odtok (zlij 250ml v odtok 1x tedensko, pusti 30
minut, speri z mrzlo vodo)
19. Odstranjuje vonj čebule (podrgni s kisom po prstih pred in po rezanju
čebule)
20. Čisti in razkužuje kuhinjske deske (zbrišemo s čistim kisom)
21. Odstranjuje sadne madeže z rok (podrgnemo roke s kisom)
22. Pomaga pri odstranjevanju maščobe in vonja s posode (dodaj 1JŽ v vodo
za pomivanje)
23. Čisti grelce vode (zavri mešanico vode in kisa v grelcu, pusti stat 10
minut, operi do konca)
24. Osvežuje lunchboxe (košček kruha, napojen s kisom, pusti v škatli čez
noč)
25. Čisti hladilnike (operi notranjost hladilnika z 50:50 mešanico kisa in
vode)
26. Odmašuje odtoke (stresi pest sode bikarbone v odtok, čez nalij 120 ml
kisa in zapri odtok za 20 minut, speri z vročo vodo)
27. Čisti in deodorira prazne kozarce od majoneze, kumaric...(izperi s
kisom, ko so prazni)
28. Čisti pomivalne stroje (250ml kisa daj v pranje, tako zmanjšaš
nalaganje detergenta v notranjosti stroja)
29. Čisti nerjaveče jeklo (obriši s krpo navlaženo s kisom)
30. Odstranjuje madeže z loncev (napolni lonec s 660ml vode+3JŽ kisa, kuhaj
da se madež zmehča in ga je možno oprati)
31. Čisti mikrovalovno pečico (V pečici kuhaj 250ml vode+4JŽ kisa. To bo
zmehčalo umazanijo in odstranilo neprijetne vonjave)
32. Topi rjo z vijakov in drugih kovinskih predmetov. (namoči v kis)
33. Odstranjuje neprijetne vonjave v kuhinji (majhen lonec z vodo in kisom
naj počasi vre na štedilniku)
34. Odmašuje stare likalnike (daj v vodni rezervoar 50:50 mešanico vode in
kisa, obrni na paro in ga pusti 5 minut pokonci. Izklopi, pusti da se
ohladi, odstrani vodo iz rezervoarja)
35. Čisti zažganine z likalnika (v ponvi segrej 50:50 mešanico soli in
kisa. S tem podrgni po površini mrzlega likalnika)
36. Odstranjuje mucke z oblačil (dodaj 120 ml kisa v vodo za izpiranje, to
tudi mehča perilo in poživlja barve)
37. Osvežuje pralni stroj (zlij 250 ml kisa v stroj in daj na pranje brez
perila-odstranjuje naslage praškov)
38. Odstranjuje madeže (nežno natri madeže preden jih daš v stroj)
39. Odstranjuje vonj po dimu iz oblačil (250 ml kisa dodaj v kad vroče
vode, obesi obleke nad kad)
40. Čisti očala (očisti leče, s kapljico kisa vsako)
41. Osvežuje rezano cvetje (v 1l vode dodaj 2 JŽ kisa in 1 ČŽ sladkorja)
42. Gasi ogenj (polij na ogenj, če gori maščoba)
43. Poživlja telo (dodaj 1 ČŽ jabolčnega kisa v kozarec tople vode, dodaj
malo medu, zmešaj in popij)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#765 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 8. avgust 2011, 09:00

Marsa, tudi jaz sem pred časom dobil ta mail in zadeva res deluje. :palec: :palec:

#766 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 8. avgust 2011, 10:12

jaz zdajle, ko razkužujem flaško, dodajam v vodo žlico alk. kisa vsakič .. me je zadnjič skoraj kap, ko sem prekuhala, dala posušit in potem prijela in je bilo kar hrapavo od kamna :o|o: s kisom je pa ok :palec:
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#767 Enigma27

Enigma27
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 40

Objavljeno: 8. avgust 2011, 10:35

Jaz uporabljam doma narejeni detergent že ene 3 mesece in je odličen :) bi pa tudi rada prala brez mehčalca, vendar se ga doma nočejo znebiti :sori: ... Jaz bi namesto mehčalca uporabila kis za vlaganje in za aroma dodala nekaj kapljic eteričnega olja..ampak očitno bom to prakticirala, ko bom na svojem xrolleyesx

#768 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 8. avgust 2011, 10:45

Jaz uporabljam doma narejeni detergent že ene 3 mesece in je odličen :) bi pa tudi rada prala brez mehčalca, vendar se ga doma nočejo znebiti :sori: ... Jaz bi namesto mehčalca uporabila kis za vlaganje in za aroma dodala nekaj kapljic eteričnega olja..ampak očitno bom to prakticirala, ko bom na svojem xrolleyesx



Prakticiraj na skrivaj, zakaj bi čakala na nek rezultat šele, ko bo to in ono.

#769 Enigma27

Enigma27
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 40

Objavljeno: 8. avgust 2011, 11:02

Sej po moje je res najbolje, da na skrivaj to delam :) Sam itak vem, da se bo opazlo, ker ne bo več takooo "lepo" dišalo xrolleyesx Sej mi je oči tud težil, ker sem sama delala domači prašek, pa je bil ful skeptičen, ker ni vedel kaj točno vsebuje, pa se je potem kar navadil.

#770 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 2. januar 2012, 18:50

Zakaj je namakanje oreščkov tako zelo pomembno?

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#771 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 16. maj 2012, 18:47

Tisti ki menite da morate škropiti in drugi uporabni recepti ..: SODA BIKARBONA ZA EKO ŠKROPIVO

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#772 Aeval

Aeval
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 784

Objavljeno: 16. maj 2012, 18:56

Thank u! x:)x
(če že, raje to!)
... Say what you mean
And mean what you say ...

#773 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 16. maj 2012, 19:03

z veseljem :palec:

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#774 Aeval

Aeval
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 784

Objavljeno: 17. maj 2012, 09:42

Mimogrede,
mislim, da sem v dnevniku že omenila,
slišala sem, da proti ušem na rožah se zraven posadi šetraj. Doma poskusili, menda dela. Sama ga bom dala zraven nove vrtnice - preventivno. Upam, da bo!

Tole pa enkrat skopirala od nekje z neta:

- kamilice, korenje, koprc, kumina in janež- med kapusnice, brokoli, cvetačo itd- manj gosenic in bolhačev.

- ognjič in kapucinke preganjajo talne škodljivce, ognjič koristen za zeleno gnojenje - razkužeje zemljo.
(kamilice, koprc, kumina,ognjič, bazilika so svetlokalina semena-ne pokrivajo se z zemljo)

izboljšava okusev:

- baziliko sadimo zraven vseh bučnic, kumaric in paradižnika
- šetraj dodamo k solatnicam in fižolu
- kumino - krompirju
- krebuljico - korenčku
- kamilica - najboljši vpliv na zelje in čebulo
- špinača izloča v tla saponine, ki vzpodbujajo rast rastlin, zato naj raste po celem vrtu-razen v bližini rdeče pese, ki je ne mara.
- luštrek od zelišč- ugodno deluje za splošno rast

privabljanje koristnih,in odganjanje škodljivih žuželk:
- mešana setev čebule in korenja (odganja druga drugi njeno muho)
- kapucinka privablja listne uši, (odvrača od ostalih rastlin)
- bazilika, kamilica, boreč, šetraj, timijan in kamilica privabljajo koristne žuželke

dobri sosedje:
- čebula-korenje
- koruza, zelje, cvetača, brokoli, kumare ( odvzamejo tlom veliko količino dušika in druga hranila, - dober sosed so stročnice, katere vežejo dušik iz zraka.
- paradižnik - nizek fižol, korenček, kapusnice, por, pastinak, sladka koruza, česen in kapucinka. odlična zastirka pri paradajzu je iz špinačnih listov in slame (je bolj zračna kot seno).

zvarki kot zdravilo:
- kapucinke: liste ali mlade poganjke damo v plastično posodo. Prelijemo z vrelo vodo, le toliko, da prekrijemo-ne sme plavati. Pustimo stati 10-15 min. Precedimo, maso stisnemo. Koncentrat hranimo v hladnem in temnem prostoru. Razredčimo 1:10. Deluje proti listnim ušem in koloradskemu hrošču.
- ognjič: prevrelka ali brozga-1 kg ognjiča na 10 litriov vode. Damo cele rastline z listi, koreninami in cvetovi vred. Namakamo v vodi , mešamo (enako kot kopriva). Ko se neha peniti jo precedimo. Zalivamo z razredčeno tek. v raz. 1:10.
... Say what you mean
And mean what you say ...

#775 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 17. maj 2012, 09:54

super, ful dobr, ful koristno vedeti! :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0