Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Partnerstvo in denar


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
98 komentarjev na to temo

#1 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 24. april 2003, 10:14

Hi.

Ker so v tem forumu ze nekatere teme podobne tej, nobena pa se ne loteva te tematike točno tako, kot je naslov te - razen v eni, kjer je Volk K.L. napisal, zakaj je poroka nek izraz sebičnosti. :xx!:
Torej, ko se odločiš za skupno življenje zasnuješ neko skupno gospodinjstvo, kupiš skupen avto (nekoč, danes poredko, sploh pa ne v mestih), najameš neke kredite (ali eden ali oba). Načinov je dosti in način sam ni pomemben. In če želimo nekaj ustvariti, moramo delati. Delamo lahko več, manj, bolje plačano delo(programer), slabo plačano delo (trgovka), tako ali drugače. Lahko nič. V tem primeru smo ali udeleženi pri dobičku ali pa smo brezposelni. Partner lahko razume brezposelnost kot lenobo ali kot težave. To je spodnja meja - če želiš nekaj ustvariti - nek dom, neko družino, gospodinstvo - se pač ne moreš naslanjati na tuje žulje.
Druga skrajnost, ki je v sami družbi bistveno bolje skrita, pa je zgornja meja. Razna namigovanja na to, kaj bi nekdo rad dosegel v življenju in kaj vse se lahko zgodi, če se neko pričakovanje o t.i. materialnem statusu ne bo izpolnilo. Osebne izkušnje. Izkušnje drugih: kupimo velik avto, z katerim se vozi izključno tisti, ki bolje zasluži(snobovstvo, razkazovanje statusa), namesto, da bi kupili za miljon cenejši avtomobil, pa za 800.000 SIT majhen, rabljen avtomobil tistemu, ki slabše zasluži, ker ga enostavno potrebuje. Tisti, ki slabše zasluži, pa izbere pohištvo za v predsobo. Ki ga plača tisti, ki bolje zasluži. Drug primer: moja mati je modro ugotovila, da dokler bo foter registriral "družinski" avto, tako dolgo bo ona peš hodila naokoli, vozila pa se bo takrat, ko se ga bo foter fino napil. Verjetno ni potrebno razlagati, kdo bolje zasluži. Še in še bi sedaj lahko našteval. x:Dx
Vse skupaj ponavadi zakrinkano pod "kako je kaj logično in kako kaj ni logično".

Torej, kje so meje ? Kaj ja in kaj ne? Do kod še gremo ? :ermm: Kakšne so vaše izkušnje ?

Z okolico je o tem težko konstruktivno raspravljati, ker ljudi močno omejujejo stereotipi o teh stvareh. x;)x

#2 anaconda

anaconda
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 668

Objavljeno: 24. april 2003, 10:22

meje ni, je le sredina.

Prav je, da se denar delita, vendar je vseeno prav, da ga ima vsak nekaj zase. Neka neodvisnost mora biti, da ni treba prosit za soglasje, če hoče človek nekaj kupiti. Po dugi strani, mi gre pa na bruhanje, ko si ljudje sposodijo od partnerja in mu potem vračajo. No, to pol že ni partner.
Če greta po mestu in je enemu nekaj všeč, pa nima dost denarja s sabo, naj drugi plača, brez potrebe po vrtitvi. Ker se bo slej kot prej tud obratno naredilo.

Ne vem, če je komu kaj jasno, kaj sem napisala, a vseeno, demokracija mora bit. Tud pri denarju.
ANGELI LETIJO ZATO KER SE NE JEMLJEJO RESNO

#3 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 24. april 2003, 10:43

Joj, dobra tema! Res!

Meni je všeč, da oba z mojim nisva imela nič! Manj kot nič pravzaprav! In vse kar imava zdaj, sva dosegla skupaj. En brez drugega ne bi mogla!..No, bi..seveda...ampak poti bi verjetno bile daljše.

Kdo boljše zasluži?He...he..on! Enkrat več od mene, da smo si čisto na tekočem. Jaz dobim zraven še kaj z avtorskimi honorarji, ki so kakor kdaj...in odvisno spet s kolikim časom ....Imeli smo dva avta - s tem, da sem se z "boljšim" vozila jaz, ker sem imela daljšo pot. Zdaj imamo en avto, ki ga - opet vozim jaz..on lahko hodi v službo peš...recimo.
S financami upravljam v glavnem jaz. Natančno se sicer ve, za kaj bo porabljen "njegov" denar, za kaj pa moj... od tega ne odstopam že 17 let.

Največ prepirov pride, kadar ni keša....pa reci kdo da se lažem?

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#4 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 24. april 2003, 11:25

seveda, življenje v dvoje je lažje, sam privoščljivost mora bit; tu je zaupanje in bodrenje :palec:
Men so starejši ldje zmiri govoril; met babo ob sebi ,met dnar pr seb,hohoh :eek:

Drgač pa ,jest sm se zmiri nekak sam preživlau, marsikdaj zato oškodovan! Sam ,če hočeš met enkrat mir, delat v iskrenih pogojih, v prilagojenem delavnem urniku, met prave ljudi okrog sebe, potem se je treba odločt; al kariera al familja. Vmes izbrana možnost zihr kdo nastrada.

#5 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 24. april 2003, 13:13

+ tocke za temo.
Res kul tema.
Ja - smo res imeli ze ful teh tem, a nobene prav takole - torej je zelo na mestu.
Res dbest.
To bo se pestro.

Jaz (v bistvu zal) ne padam na denar.
Mitjo sem imela prav tako rada, tudi ko sva gagala...
Zacela pa sva itak oba iz nica, brez vsega... skupaj.
Je pa res, da se veckrat prepirava, ko ni denarja...
In ker imava oba mocnega Sco, morda v tistem trenutku ni najprijetneje biti v najini blizini...
Moras biti kar car in imeti kar nekaj jajc, da delas navduseno - zastonj.
Da te zene lastni entuzijazem.
Ki ga seveda potem kdaj tudi zmanjka - takrat, ko si cisto brez casha, in zacnes dvomit v pravilna pota svojih poslanstev.
A ko ravno zacnes obupovati, se na tvoji dlani prikaze resitev in ko ravno hoces zaradi casha delat samomor, ga naslednjega dne dobis v denarnico...
Jaz sem med nama v bistvu bolj lezerna za denar, vendar tudi malo manj odgovorna.
Jaz imam filozofijo - saj bo, vsi pa nimajo take, pa je vcasih to tezje usklajevati.
Fino je, ker sva oba iznajdljiva in pocneva vec razlicnih stvari za cash, vendar je po drugi strani lahko motece in stresno, ce s partnerjem, ki z njim zivis in imas otroka, tudi furas posle in se cele dneve gledas.

Aja - razmerje mojih fickov v primerjavi z - je v bistvu zelo majhno.
Vendar je tezko to meriti, ker vecino tega delava zastonj oz. se 'obraca' drugace..
Skratka -se morata prav dva taka najbrz najti, ki imata podobno vizijo in ki sta oba pripravljena zrtvovati morda kaksne pocitnice ali celo avte, bajte etc... za neko 'visje dobro' - kar pac je to, kar naju zene v delovanje.
Ker pa je treba od necesa se ziveti, cas za prav vse dejavnosti pa se tezko najde, pa je vcasih res stresno.

Itak pa sem se zdaj odlocila - Konc! Dost je teh ribjih stosev in hipijade! Zdaj bo zavel drugacen veter! x;)x x:Dx :$$:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#6 zabica

zabica
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 24. april 2003, 13:31

Kadar imaš denar, je boljše misliti na dni, ko ga ne bo,
kakor takrat, kadar ga nimaš - misliti na dni, ko bo!!


Zabica

#7 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 24. april 2003, 13:41

Pameten nasvet, Zabica!
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#8 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 24. april 2003, 13:54

Mož me je spoznal revno...zelo revno... ah, kaj revno, pr revnih še bolj revno (še zdaj mi včasih v hecu pravi...če mene ne bi blo, še zdaj nebi vedla da lahko iz stene teče voda in da teče nekaj...in te sploh ne zanima kam)... Pa se je obrnilo...sedaj zaslužim več, on pa manj...pa nikoli na to nisem pomislila... Mogoče te meje izbriševa s tem, da imam vse položnice, vse račune na trajniku in tako "ni stroškov" in oba enako zasluživa :vragec: (bi rekli - volk sin in koza cela) ...

Se vidjamo...

p.s. Je pa res, da večinoma moški zaslužijo boljše in se tudi vozijo v boljših avtomobilih in njihovi čevlji lahko stanejo 18.000,00 ženski pa morajo stati največ 7.000 ... pa šminka naj tudi nebi bla nad 1.000 :8): nekateri bi kar žensko poslali v trgovino po 199...joke mali, ne bo šlo :vragec: x;)x

#9 Vera

Vera
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 3

Objavljeno: 24. april 2003, 15:32

:inocent:
Kot ste že vsi napisali, je tole res zelo zanimiva tema. Moje iskušnje kažejo (po 26 letih zakona), da je najbolje če se, kljub partnerstvu, glede finančne plati osamosvojiš. Ne glede na to koliko kdo zaluži moraš znati tudi sam preživeti. x:)x [FONT=Arial][COLOR=blue]

#10 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 24. april 2003, 16:00

:palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#11 Natasha

Natasha
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 045

Objavljeno: 24. april 2003, 16:25

Meni je mami vedno govorila: "Pri denarju se vse neha!" in "Izogibaj se prepirov okoli denarja!"

Tega se res kar držim. Pri nas mesečno porabiva skoraj dve celi plači za stroške (ali je majhna plača, ali pa ne znava z denarjem).

Iz lastnih izkušenj pa vem, da ko gre vse narobe, s tem mislim tudi na dodatne VELIKE stroške in ko že misliš, da ni poti, da bi zvozil - se kar vedno nekaj pokaže - in stvar zlaufa naprej.

Veliko sreče vsem z denarjem ali brez x;)x
Če vam ne uspe prvič, vam gre v povprečju tako kot drugim.
M. H. Alderson

#12 zirosi

zirosi
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 594

Objavljeno: 24. april 2003, 16:56

Čisti računi - dobri prijatelji.


ali pa partnerji x8Dx






lp
Človek lahko dela, kar hoče, ne more pa hoteti, kot bi želel.

#13 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 24. april 2003, 17:08

Verjetno je moja zgodba precej drugačna od drugih...
Že 9 let sem(na lastno željo) nezaposlena, torej brez lastnih dohodkov.
S partnerjem imava skupen bančni račun,vendar se NIKOLI ne zgodi, da bi me vprašal, kje in kako sem porabila denar.Vsak dobiva svoje izpiske, vendar nikoli ne pogledam njegovih, pa tut on mojih ne.On ima preko večje investicije, jaz pa denar porabljam zase in gospodinjstvo.
Če potrebujem večjo vsoto denarja (npr.za potovanje), mi pač da, kolikor potrebujem.
Tako fer odnos se mi zdi edini način, da lahko normalno živim brez lastnih dohodkov.
Jaz sem prevzela svoj delež obveznosti, on pa svoj.Zato se ne počutim čisto nič manjvredna, ker pač vem, da po svoje tudi jaz veliko prispevam, pač ne v materialni obliki.
Začela sva pa skupaj tako kot vsi, brez vsega, tako, da se nisem "obesila" na njega zaradi denarja.
Res pa je, da nam ni treba gledati na vsak tolar... x^x

Astra
Per aspera ad astra

#14 Šeherezada

Šeherezada
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 155

Objavljeno: 24. april 2003, 18:28

Astra :palec: ! Jaz sicer nimam težav z denarjem, ker moj partner zasluži 4 x več od mene in nam glede tega nič ne manjka. Nimam pa te svobode, da me ne bi spraševal kam gre moj denar in za kaj sem ba porabila. :angry: Na žalost sem v taki poziciji, da "moram polagat račune" in si mimo njega ne morem nič privoščiti. xrolleyesx S tem sem se pač sprijaznila, saj partner ne porabi denarja v gostilnah in niti ga ne razmetava, mislim, da je preveč varčen in preveč vse gleda. :wub: Ampak, tako je življenje, raje to, kot da bi komaj spravljala skupaj začetek in konec meseca. :inocent: Sama s svojo plačo v najinem stanovanju ne bi mogla preživeti, so samo položnice 100.000,00 SIT mesečno. :2src: Kaj č'mo, ŽIVOT JE TAKAV - ČUPAV I DLAKAV!! :cry:

#15 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 24. april 2003, 20:04

Še sem tu x:)x. Sanjalica ne vem kako si naj tolmačim tvoj p.s. - saj očitno tvoj možek ni tak.

Ne. Pač pa poslušam kako ženske "skrivajo" nakup malce dražjih oblačil, kao "znamk" in ostalih stvari...
Ne, ker sem prišla od tam, kjer ni bilo NIČ, ampak dobesedno NIČ...cenim malenkosti. In to moj mož ve. Ne rečem da si ne privoščim Benettonovih hlač ali Murine srajce...vendar v mejah sprejemljivega za moj - najin proračun.
Pa še to...da ženske več potrošimo na "cote". Verjetno da, kajti kjerkoli smo v službi, od žensk se pričakuje večja urejenost... Moški lahko pride v službo v isti obleki 3 dni zapovrstjo, če je delovno mesto manj formalno tudi v kavbojkah, ženska - v zrelih letih (beri: sanjalica) si tega pač ne more privoščiti... Pa ne beri tega kot da bi ne želela v kavbojkah in srajci v službo...samo če ne gre - ne gre. x;)x Zato tudi več denarja za mojo garderobo...

#16 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 24. april 2003, 20:06

http://www.astrologi...&t=890&hl=denar

x:Dx

http://www.astrologi...t=1084&hl=denar

x:Dx

#17 Kljuka

Kljuka
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 861

Objavljeno: 24. april 2003, 20:07

Pred nedavnim je bila objavljena raziskava pekinške Univerze, ki je pokazala, da so obstojni tisti zakoni, kjer moški zasluži vsaj dvakrat več kot kot ženska. x;)x x8Dx

Ker to prihaja iz komunistične Kitajske, gre temu verjet!
Lep pozdrav!

Objavljena slika

#18 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 24. april 2003, 20:09

aha seveda.

Jest pa bi povedu to, da kjerkoli je v kaki familji full pretoka dnara, naj se sprosti kako delovno mesto. Gre se zato, da zakaj naj bi mela dva službo, ko pa lahko eden od partnerjev zasluži dovolj za oba. Strmim k temu, da lahko eden odstopi delovno mesto drugemu človeku, ki ga nujno rabi, pa ga ne dobi!! bemtija
a je res nekomu služba le status?

#19 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 24. april 2003, 20:51

Matr, šeherezada - 100.000sit položnic mesečno! A se tuširate z mlekom?!
No, saj če dobro pomislim, so možni tudi taki stroški... n.pr. če plačujete kako polno ceno za vrtec ali kaj podobnega... ali pa če vzdržujete večjo bajto...
Moji mesečni stroški (položnice) so namreč cca. 40.000 - 45.000sit mesečno (zame in 2 otroka). To pa v celoti pokrijem z otroškimi dodatki. :palec:
No, pa ni to tema, o kateri govorimo zdaj tukaj.

Kar se tiče partnerstva in denarja (btw: zelo dobra tema!) pa se meni osebno ne zdi pomembno, kdo več zasluži in kdo več porabi, ampak se mi zdi bistveno, da denarja ne zmanjka za osnovne potrebe. Če pa ga kaj ostane za kak priboljšek, toliko bolje. Smo pa ljudje zelo različni glede potreb - eni ne znajo preživeti s plačo 200.000sit, drugim pa nič ne manjka ob plači 70.000sit. Eni so nesrečni, če imajo v omari samo 5 parov čevljev za eno sezono, drugi pa so srečni, če imajo 1 par celih čevljev... Vse je tudi odvisno od tega, kako znamo gospodariti... Hudič je, če je eden ful potrošniški, drugi pa šparoven, ali pa če se eden ful trudi za zaslužek, drugi pa je len za delo...

Ah, pa kaj tle flancam - jaz sem itak sama za vse in se mi ni treba z nikomer dogovarjat, od kod bo denar prišel in za kaj bo porabljen. x^x Vedno ga je toliko, kolikor ga potrebujem - če pa ga kdaj ni, pa še pride. x:)x

#20 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 24. april 2003, 21:06

http://www.astrologi...=ST&f=29&t=1517

x:Dx

http://www.astrologi...=ST&f=29&t=1280

x:Dx

http://www.astrologi...t=ST&f=29&t=890

#21 Kljuka

Kljuka
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 861

Objavljeno: 24. april 2003, 21:58

aha seveda.

Jest pa bi povedu to, da kjerkoli je v kaki familji full pretoka dnara, naj se sprosti kako delovno mesto. Gre se zato, da zakaj naj bi mela dva službo, ko pa lahko eden od partnerjev zasluži dovolj za oba. Strmim k temu, da lahko eden odstopi delovno mesto drugemu človeku, ki ga nujno rabi, pa ga ne dobi!!  bemtija
a je res nekomu služba le status?

:palec: x8Dx BRAVO! x8Dx :palec:
Lep pozdrav!

Objavljena slika

#22 daisy

daisy
  • D član
  • Št. objav: 889

Objavljeno: 24. april 2003, 22:33

aha seveda.

Jest pa bi povedu to, da kjerkoli je v kaki familji full pretoka dnara, naj se sprosti kako delovno mesto. Gre se zato, da zakaj naj bi mela dva službo, ko pa lahko eden od partnerjev zasluži dovolj za oba. Strmim k temu, da lahko eden odstopi delovno mesto drugemu človeku, ki ga nujno rabi, pa ga ne dobi!!  bemtija
a je res nekomu služba le status?

Pokowc, ne strinjam se s tvojo idejo.
Mlad si še in morda ne pomisliš, koliko partnerstev gre narazen. In to ponavadi ravno v tistih letih (po 40), ko itak ne dobiš službe niti za zamenjat (ker si star !), kaj šele če sploh nisi bil v sliužbi! In kaj naj potem stori tisti, ki ni bil v službi? Gre med klošarje? Še sploh ker so ponavadi to ženske z otroci!
Čr gledaš Ameriko ali kake druge države, kjer so recimo ženske povečini doma, veš koliko je kritičnih zakonov, ko se ne morejo ločit, ker enostavno nimajo kje in od česa živet. To je ponižanje in včasih celo neke vrste suženjstvo. Še manj si predstavljam, kako bi sam ostal moški brez službe, katerega je pustila ženska, ki ga je živela s svojim denarjem... In kakšen naj bi ta moški bil...?
Ne, na ta način ni dobro reševati brezposelnosti.

Veliko pametneje bi bilo, ko bi država malo manj zapravljala denar in bi ji ostalo več sredstev za upokojitve starejših, da mladi dobijo službe. Trapasto je, da ljudje delajo skoraj do smrti, pri tem, da je veliko mladih na cesti!!! Ker ni denarja za penzije !?!. Država ga pa razmetava! In to tako, da se nam komajda sanja kako!

Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dan razum, da ločimo med enim in drugim.

#23 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 24. april 2003, 23:46

........Pokowc, ne strinjam se s tvojo idejo.
Mlad si še in morda ne pomisliš, koliko partnerstev gre narazen. In to ponavadi ravno v tistih letih (po 40), ko ............

NE, NE in ne Daiziy, mam ž e prav, imaš pa tut ti prav _ ampak taki ,ki ste-so ločeni tut prej dobijo stanovanje in druge ugodnosti !! :xx!: nevem al se zasmiljo˝ sistemu ~
se pravi, da so 1x že začeli, pa so tudi nekaj poglavja u layfu objedli, a mladi pa ne murmo niti začet! Seveda govoriš iz lastnih izkušenj, to se razume, sam povem ti, da par generacij bo itak blo shiranih˝ ,sam zarad sistemskih prenavljanj ; pa naj bodo to ločene al pa ravno končane šolske zadeve! :eek:

#24 aquarius

aquarius
  • D član
  • Št. objav: 1 035

Objavljeno: 25. april 2003, 07:59

Če npr. v partnerstvu delimo telesne užitke, ne vem zakaj ne bi tudi denarne in glede na to, da pri telesnosti uživamo tudi vsak zase, je to potrebno tudi v denarnih zadevah,...sej je logično,če si sam pri sebi srečen,boš v partnerskem odnosu ravno tako.
Glej naprej, če se le da,...

#25 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 25. april 2003, 10:01

Če npr. v partnerstvu delimo telesne užitke, ne vem zakaj ne bi tudi denarne in glede na to, da pri telesnosti uživamo tudi vsak zase, je to potrebno tudi v denarnih zadevah,...sej je logično,če si sam pri sebi srečen,boš v partnerskem odnosu ravno tako.

oja, res je; sam zato poskrbi tudi sama vzgoja!




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0