Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Izvirni greh


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
256 komentarjev na to temo

#76 matjazz

matjazz
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 203

Objavljeno: 28. julij 2005, 05:23

<{POST_SNAPBACK}>A ja. Pohlep, lakomnost, skopuštvo, požrešnost, nečistovanje, lenobo,....  vse to si je izmislla cerku :eek:  :sori: .


Hmm

Je prišel inkvizitor in rekel, da se more tega človeka ubit v imenu najvišjega. In potem še verske vojne. Vse to je cerkev udejevala v prejšnjih stoletjih. Mah sej se je papež celooo opravičil. Tko da res ni panike.

#77 Ksenia

Ksenia
  • D član
  • Št. objav: 14 206

Objavljeno: 28. julij 2005, 06:42

<{POST_SNAPBACK}>A ja. Pohlep, lakomnost, skopuštvo, požrešnost, nečistovanje, lenobo,....  vse to si je izmislla cerku :eek:  :sori: . Prej pa tega torej sploh ni blo. Mislm, je pa cerku pol res nardila velik slabga, če si je vse to zmislla, prej pa teh grdih stvari ni blo.

no zame pa nekaj kar počneš proti svoji vesti, pa to, da Življenje preživiš in ne ŽIVIŠ...

#78 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 28. julij 2005, 07:03

Hmm jaz sem prebral nekoč nekje, da si to z izgonom iz raja razlagamo napačno... menda nima nobene zveze s spolnostjo, ampak gre za to, da se je prej človeštvo prehranjevalo drugače, ko pa so ljudje začeli uživat jabolka, se je pa marsikaj spremenilo.... v bistvu je to nekaka prispodoba za spremenjene prehrambene navade... V knjigi je bilo vse podprto z "nekimi" dokazi in teorijami... zdaj se niti ne spomnim več vsega, če je kdo zasledil kako podobno ali celo enako teorijo, naj mi prosim javi avtorja in naslov knjige...

#79 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 28. julij 2005, 07:52

<{POST_SNAPBACK}>Ebor, nihce nikjer na kaksni prižnici ni nikdar rekel, da je vzrok za izgon iz raja prepovedana spolnost. Pa sem hodila k masi celo Oš redno, ker moja mama je ful verna. Verzija dogodka izgona iz raja zaradi prepovedane spolnosti je opisana samo v enem Lorberjevem delu, ne v bibliji.
In tudi jabolka niso nic kriva! Parcek je bil izgnan (po bibliji), zato ker ni ubogal bozjega narocila, naj se dolocenega drevesa in njegovih sadezev ne dotika. Ko sta bila ustvarjena, jima je bilo naroceno, da se lahko prehranjujeta z vsemi sadezi in drugimi rastlinami, z vsem, kar raste, razen z dolocenega drevesa ne smeta jest.
Ko sta bila zaradi neposlusnosti izgnana, sta bila obsojena, Adam na to, da si bo v potu svojega obraza sluzil kruh, Eva pa na rojevanje v mukah in sele IZVEN RAJA sta se zacela hraniti z mesom in kruhom, prej v raju jima ni bilo treba.


Ma kaj jaz vem, meni se zdi (nisem imel v mislih sveto pismo, tam jasno tega ne piše), da večina ljudi, s katerimi sem govoril o tem namiguje na spolnost.. kako bi zdaj že moral napisati "o odpusti jim oče, saj ne vejo kaj delajo" kajne.
Se pravi, da ta teorija o spremembi prehrane le ima neke osnove... tudi ti tako misliš?

#80 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 28. julij 2005, 11:17

:vragec:

sadezh je bil z DREVESA SPOZNANJA
povezati to s spolnostjo lahko stori samo bolan um :xx!:
je pa s prichujochih postou razbrati hudo NESTRPNOST do RKC
kako lep paradoks....nestrpni "duhovnjaki" x:Dx x:Dx x:Dx

zlomk x:Dx
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#81 coccinelle

coccinelle
  • D član
  • Št. objav: 2 633

Objavljeno: 28. julij 2005, 11:25

Sveto pismo je itak polno simbolov in prispodob.
Možnih pomenov je nešteto in vsak si lahko zamisli svojega, zato se mi zdi brez veze jemati zgodbo o jabolku dobesedno. Vsekakor pa je tudi to ena (in le ena) od možnosti.

in ne, nisem noben strokovnjak za biblijske zgodbe x;)x

#82 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 28. julij 2005, 11:45

<{POST_SNAPBACK}>:vragec:

sadezh je bil z DREVESA SPOZNANJA
povezati to s spolnostjo lahko stori samo bolan um :xx!:
je pa s prichujochih postou razbrati hudo NESTRPNOST do RKC
kako lep paradoks....nestrpni "duhovnjaki" x:Dx  x:Dx  x:Dx

zlomk x:Dx


Ne vem če je bila tu kaj RKC omenjena, seveda pa če želiš in če ti je spolnost res tako "bolana" lahko to dvoje združim in omenim eno tako povezavo... recimo, če omenim tiste duhovnike, ki se izživljajo nad dečki, ministranti... seveda boš odgovoril to so samo "črne ovce" pa te vprašam zakaj RKC nič ne ukrepa.... ali bolje zakaj BOG nič ne ukrene.....

#83 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 28. julij 2005, 11:50

<{POST_SNAPBACK}>Ne vem če je bila tu kaj RKC omenjena, seveda pa če želiš in če ti je spolnost res tako "bolana" lahko to dvoje združim in omenim eno tako povezavo...  recimo, če omenim tiste duhovnike, ki se izživljajo nad dečki, ministranti... seveda boš odgovoril to so samo "črne ovce" pa te vprašam zakaj RKC nič ne ukrepa.... ali bolje zakaj BOG nič ne ukrene.....


:vragec:

te vprasham nasprotno:
zakaj drzhava nich ne ukrene, ko se DRNOVSHEK izzhivlja nad dechki?

zlomk x:Dx
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#84 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 28. julij 2005, 12:00

<{POST_SNAPBACK}>:vragec:

te vprasham nasprotno:
zakaj drzhava nich ne ukrene, ko se DRNOVSHEK izzhivlja nad dechki?

zlomk x:Dx


Kot prvo z vprašanjem ni vljudno odgovarjati na vprašanje,
Kot drugo država je itak "pokvarjena" ne moreš nič drugega pričakovat...
Sicer pa... jaz proti veri nimam nič... mislim celo, da je cel nauk krasen, problem so pa duhovniki...

#85 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 28. julij 2005, 12:05

<{POST_SNAPBACK}> problem so pa duhovniki...


:vragec:

in to seveda kr vsi po vrsti

zlomk x:Dx
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#86 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 28. julij 2005, 12:18

<{POST_SNAPBACK}>:vragec:

in to seveda kr vsi po vrsti

zlomk x:Dx


Ah, žal mi je, na ta način ne more bit konstruktivne debate.....
Lep dan ti želim aakhunt...

#87 Ksenia

Ksenia
  • D član
  • Št. objav: 14 206

Objavljeno: 28. julij 2005, 13:11

men je pa všeč ideja, ki sem jo prebrala v šifri, da je imel Jezus potomca... brezmadežno spočetje - spočetje v brezpogojni ljubezni mogoče? ok, sej nimam kaj v tej temi iskat, ker mi ni zgodovina tega področja znana. Ampak jabolko je zame prispodoba...sem brala jaz nekje nekaj o tem, samo kje... zakaj se mi zdi jabolko kot nekaj dragocenega? se bom jaz spomnila kje....

#88 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 28. julij 2005, 13:16

:vragec:

che bi malo poznala zgodovino stare zaveze, bi seveda vedela, da sega dalech nazaj pred RKC
v raju se je sexalo zhe pred izgonom
Eva je bila shele tretja adamova ljubica....prva je LILITH, ki jo Bog izzhene iz raja zaradi njene gromozanske spolne sle, saj se je "dol dajala" celo z demon....drugo ljubico je Bog "sestavljal" pred Adamom...kost za kostjo, mishico za mishico in se je Adamu zagnusila....zanjo se ne ve, kaj je Bog storil z njo...shele nato pride Eva
izvirni greh je SPOZNANJE

zlomk :vio:
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#89 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 28. julij 2005, 13:42

<{POST_SNAPBACK}>Aakhut, lahko bi bolje poznal pisma v RKC skozi celotno zgodovino, da se ti ne zapise, da povezavo med izvirnim grehom in spolnostjo lahko vidi le bolan um. Ker se je o tem dosti pisalo, ti pa - najbrz ne ves, nisi bral al kaj, sicer teh zapisov ne bi negiral. Tako v detajle tudi jaz nisem brala, sem pa nasla nekje zapise od enega 'preucevalca':)

"Izvirni greh" naj bi Augustin razumel takole: v čem je greh prvih dveh (Adama in Eve) in v kakšnem razmerju je do grehov drugih ljudi, pri čemer za Avguština izvirni greh (še) ni greh spolnosti (kot je za Origena, ki se je dal kastrirati-vidis enega tuki, sicer znamenitega ucenjaka)
Pisec pise naprej: Tu je jasen Avguštinov odklon do OSTALIH KRSCANSKIH ločin, ki izvor greha in zla pripisujejo  "mesu" in materiji." Za Avguština je njun greh v težnji "biti kakor Bog", vendar pa je ta greh imel posledice za celega človeka: spolno poželjenje in "sramotna neposlušnost" spolnih organov naši volji sta nastala iz greha in h grehu vodita: to je k ponovnemu odvračanju od Boga, k ponovnemu vračanju vase.
Hkrati pa je Augustin prepričan tudi, da je spolna sla del skvarjenosti človeške narave: da je skvarjena, ne pa ustvarjena, od Boga dana narava.

Augustin je svetnik.

Kogar zanimajo te tematike, sem nasla še tole, o Mariji, ki naj ne bi imela izvirnega greha na sebi.

'Od Boga razodeta resnica je, da je bila Marija po prav posebni milosti božji z ozirom na zasluženje našega Odrešenika obvarovana madeža izvirnega greha. To dejstvo je papež Pij IX., 8. decembra 1854. razglasil za versko resnico. Zadevni odločilni odstavek papeževega dokumenta se glasi: »Nauk, da je bila Devica Marija v prvem trenutku svojega spočetja, po izredni milosti vsemogočnega Boga, z ozirom na zasluženje Jezusa Kristusa, odrešenika človeškega rodu, obvarovana vsakega madeža izvirnega greha, ta nauk je od Boga razodet in naj ga zato vsi trdno verujejo. Če bi se pa kdo predrznil drugače misliti, kakor smo tu določili, naj ve, da je po lastni sodbi obsojen, da je odpadel od vere ter se ločil od cerkvene edinosti«.
                  'Marijino brezmadežno spočetje pomeni, da je bila spočeta brez izvirnega greha - praznujemo ga 8. decembra.'

Ker se izvirni greh tice spocetja, je torej povsem jasno, da je povezan s spolnostjo! Cigavo? SAMO OD PRVIH DVEH ?
"Brezmadežno spočetje" pomeni, da je Marija postala noseča iz nič, bog jo je oplodil na daljavo.

Še druga mnenja:
'Marija je bila brez izvirnega greha. Izvirni greh pa nima veze s spočetjem kot takim oz. telesnim združenjem moža in žene.'
Zdaj pa naj razume, kdor more  x:Dx

'Ljudje se rodimo z izvirnim grehom - posledica Adamovega greha (ne telesne združitve tvojih staršev). Pri krstu se nam ta izvirni greh izbriše.'

(zato sem tam zgoraj v prejsnjem postu omenjala da je halo, ce kdo umre brez da bi bil krscen, ti pa si spodaj omenil nestrpnost do RKC.)

Zdaj res ne vem, pri cem sem, zato ne bom vec pametovala, ostali pa verjemite, kar hocete. Izvirni greh, s katerim se rodimo, je povezan z grehom Adama in Eve in je deden za vse clovestvo in sele s krstom se ga resimo. To je dejstvo v RKC. Zupnik sicer ne rece, da je seks izvirni greh, ker to ni res. Je pa v zvezi s prvim parom...ali zarad jabolka, neposlusnosti, seksa pod drevesom, kaj jaz vem.


Župnik tega ne reče, ker če bi nebi bilo nobenega več v cerkev...

#90 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 29. julij 2005, 07:35

<{POST_SNAPBACK}>Malo mi ne da miru tole...A ne sodi tole o Lilith v raju in njenem izgonu bolj med pripovedke? O tem sem ze veckrat slisala, od kaksnega astrologa, samo ne vem vec kje. Katero staro zavezo mislis...ker biblijo sem prebrala, pa nism nic nasla tam o tem, v glavnem klanje pa to. Kaj sem le čitala ?? Al pa ne znam brat med vrsticami... Muslimani tud verjamejo, da se v raju seksa in da jih caka 70 devic...V katerem, cigavem raju...


No ja tale o 70 devicah je pa mal bosa, kajne, če bi na vsakega prišlo 70 devic, bi jih hitro zmanjkalo... ma ne vem račun se nekako ne izide... hehehehehe.
Drugače sem pa kratek čas preživel med preprostimi ljudmi v turčiji (muslimani seveda), v začetku so bili problemi z navezovanju stika, ker so vedeli, da prihajam iz krščanskega sveta, no počasi so se odprli, zanimivo je , da so vsi poudarjali, kako je osnova islama mir in ljubezen do sočloveka (pri tem so vedno dodali, da smatrajo krščansko vero kot agresivno), vendar pa odgovora zakaj potem vsa ta teroristična dejanja in nestrpnosti do kurdov (ki so tudi muslimani) nikoli nisem dobil....
Je pa res, da do mene so bili vsi prijazni in kjub raznim zgodbicam, ki so mi jih pravili, ko sem odhajal tja, sem se tam dobro počutil...

#91 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 29. julij 2005, 12:19

<{POST_SNAPBACK}>men je pa všeč ideja, ki sem jo prebrala v šifri, da je imel Jezus potomca... brezmadežno spočetje - spočetje v brezpogojni ljubezni mogoče? ok, sej nimam kaj v tej temi iskat, ker mi ni zgodovina tega področja znana. Ampak jabolko je zame prispodoba...sem brala jaz nekje nekaj o tem, samo kje... zakaj se mi zdi jabolko kot nekaj dragocenega? se bom jaz spomnila kje....


Hmm Selene
"Jabolko ne pade daleč od drevesa" mogoče to, v tem primeru je jabolko tvoje potomstvo...

"An apple per day keeps doctor away" mogoče to, da je ene vrste zdravilo, ali preventiva....

Hmm zakaj je že Villiam streljal s puščico v jabolko na sinovi glavi....

Kar dosti je jabolk je tako in drugače vpletenih v naše življenje (uno od Eve in Adama, pa jabolko spora, sem namerno spustil).....

#92 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 29. julij 2005, 12:25

<{POST_SNAPBACK}>

Hmm zakaj je že Villiam streljal  s puščico v jabolko na sinovi glavi......


:vragec:

ker v shvici ne rastejo lubenice x:Dx

zlomk x:Dx x:Dx
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#93 Ebor

Ebor
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 643

Objavljeno: 29. julij 2005, 12:32

<{POST_SNAPBACK}>:vragec:

ker v shvici ne rastejo lubenice x:Dx

zlomk x:Dx  x:Dx

Hahaha, ko sem pisal sem hotel vprašat, zakaj ne lubenica, saj jo je lažje zadet... pa se mi zdi, da bi bila pretežka za na glavo Aakhunt, hehehehehe.

#94 enaeva

enaeva
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 145

Objavljeno: 29. julij 2005, 12:39

Kva, aakhut? DRNOVSHEK izzhivlja nad dechki? - to je pa zelo novo zame :eek: , prvič slišim.
No, zame tale izvirni greh ali pa jabolko pomeni samo skušnjavo. Tako kot je za nekoga, ki je ravno prenehal kadit cigarete, največja skušnjava, če so ravno znamko, ki jo je še pred kratkim kadil, pocenili - čeprav se to verjetno še ni zgodil ;)
Po mojem je jabolko samo prispodoba za ovire na duhovni poti. Ker nismo hvaležni za lepoto in mir, ki nas spremljajo na duhovni poti (smo popolnoma zdravi), želimo neko dinamiko, "raj" se nam zdi že tako samoumeven, da je že kar dolgočasen, zato si želimo tistega, ki je "prepovedan" Nekdo, ki se dolgočasi v tem raju, bo šel skakat s padalom, kakšen, ki pa je invalid, se bo pa samo križal in si mislil: "namesto, da bi bil hvaležen za zdravo telo, gre skakat s padalom in s tem ogroža svoj raj." Mislim, da jabolko kot tako - da potem ženske rojevajo v bolečini in moški švicajo na njivi, ni nobena katastrofa. Samo kaže, da nam je Bog dal vse, mi bi pa še malo več, ampak to stane. Želje so tiste, ki nas stanejo. In to ni nič slabega. Vse ovire, ki se nam zaradi tistega jabka zgodijo nas pač po daljšnici peljejo do spoznanja razlike med rajem in "peklom" Sej to je v Pogovorih z Bogom lepo opisano. Lučka ne ve, da je lučka, ko so okoli nje same lučke. To, da je lučka, spozna šele v temi.

#95 principesa

principesa
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 055

Objavljeno: 29. julij 2005, 14:34

Kva, aakhut? DRNOVSHEK izzhivlja nad dechki? - to je pa zelo novo zame  , prvič slišim.

.
A se ne bi raje prej informirali o resničnosti izjave... to je pa kruta obtožba.. vsem je javno znano da je sin Jaša Drnovšek homosexualec in ne pedofil... o kakršnikoli dejavnosti Drnovška st. pa se raje inforimiraj... to so težke obtožbe x?x neveš kdo vse bere tale forum x?x

#96 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 29. julij 2005, 14:37

<{POST_SNAPBACK}>.
A se ne bi raje prej informirali o resničnosti izjave... to je pa kruta obtožba.. vsem je javno znano da je sin Jaša Drnovšek homosexualec in ne pedofil... o kakršnikoli  dejavnosti  Drnovška st.  pa se raje inforimiraj... to so težke obtožbe x?x neveš kdo vse bere tale forum x?x


:vragec:

na urednishtvu Maga je kr neki dokumentacije x:Dx x:Dx x:Dx

zlomk x:Dx
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#97 principesa

principesa
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 055

Objavljeno: 29. julij 2005, 14:40

:vragec: ve se da je Mag senzionalistični cajtng, za opravljivce, ki nimajo lastnega življenja... tolk o tem... huda podalpska slovenska mentaliteta :xx!: da o ozkosti in zaprtosti duše sploh ne govorim :xx!:

#98 enaeva

enaeva
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 145

Objavljeno: 29. julij 2005, 14:41

ok, principesa, upam da nisi razumela, da je to moja izjava, ccc
jaz se samo čudim

#99 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 29. julij 2005, 14:46

<{POST_SNAPBACK}>:vragec:  ve se da je Mag  senzionalistični cajtng, za opravljivce, ki nimajo lastnega življenja... tolk o tem... huda podalpska slovenska mentaliteta :xx!: da o ozkosti in zaprtosti duše sploh ne govorim :xx!:



<{POST_SNAPBACK}>od kod kaj ti grehi izvirajo  :shsh:  :irs:  :switz:
.


:vragec:

iz 40letne shiroke odprtosti do balkana( :xx!: ) in zamorskih neuvrshchenih( :xx!: )

zlomk x:Dx
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#100 principesa

principesa
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 055

Objavljeno: 29. julij 2005, 14:47

xsrcx Vrbica JAZ PRAVIM TAKO... x;)x TISTI ki o grehu razmišlja tudi greši x;)x jaz samo živim in sprejemam življenje , delam drugim dobro in ljubim sebe x;)x xsrcx tako, da lahko ljubim tudi druge x;)x a sem komplicirala a, ampak o GREHU ne razmišljam nikoli :xx!: ker ga zame ni :vragec: Grešnik je tisti, ki slabo o vsem misli... od tod se porajajo slabe misli in dejanja... x:)x x;)x xsrcx vroče je, anede Vrbica, mal me bimčkej z tvojimi vejicami x;)x x:Dx x:Xx x:Xx x:Xx
no pa še nekaj izvirnih grehov x:Dx :vragec:
http://www.superfunp...owichtigist.mpe




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0