Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Satovje


  • Prijavi se, če želiš komentirati
89 komentarjev na to temo

#26 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 2. december 2003, 06:14

uh iz LR v AŽ nisem nikol o tem študiral kajti ponavd se dela obratno je dokaj simpl, na AŽ satnik pritrdiš letvico isto dolgo kot je LR in samo obesiš v naklado.
Ne vem kaj bi bilo najboljše izrezovanje satja mi ni všeč mogoče se bo najdo kdo z kako idejo :O:

#27 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 6. december 2003, 21:28

mene zanima iz LR na AŽ .
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#28 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 6. december 2003, 21:46

Žal ne vem mogoče Marko Hrastelj kaj bolj konkretnega ve???

#29 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 7. december 2003, 09:53

Najprej neki-ne preveč posploševat lastnosti na narod. Pri teh stvareh je treba gledati vsakega posamezno. Jaz imam zdajle v Avstriji možnost spoznavati tudi pripadnike drugih narodov in vam za nekaj kolegov iz Grčije lahko povem, da se pošteno dajejo med sabo. Tudi tisti Francozi in Madžari, ki jih poznam, so "tapravi" patroni. Lastnosti, ki izhajajo iz človeške sebičnosti, so dokaj univerzalne, nikakor ne omejene na pripadnike enega naroda.

Zdaj pa na prestavljanje satja iz LR v AŽ. Sam tega nisem nikoli počel, lahko pa povem, kako je pred več kot dvajsetimi leti en sosed pomagal mojemu stricu pri prehodu iz korita (ali je morda bila kakšna varianta kranjiča?) v AŽ panj. V plodišče vsakega praznega panja je dal en zgrajen in zaležen sat, ki ga je imel od svojih čebel, okoli pa satnice. Satovje iz korita je rezal stran in ga dajal v medišče AŽ panja. Pri postopku je le poskrbel, da je matico dal v plodišče. Prenos je bi uspešen pri vseh družinah, žal pa ne vem, koliko medu so dale te družine tisto leto. Verjetno ne veliko.

Moje osebne izkušnje so nekoliko drugačne. Ko sem začenjal z LR panji, sem v AŽ-je dodajal LR satnike, da so mi čebele gradile satovje. Ker imam višino okvirja 160 mm, sem naredil posebne distančnike, tako, da so bili satniki skoraj tako visoki kot AŽ satniki. Če imaš ti standardne LR, ti bo morda zadostovala že na primerno širino odrezana lata, ker je razlika v višini med LR standard in AŽ menda 30 mm, če se prav spomnim. Potem lahko LR satovje daš kar v AŽ panj, samo zadnje mreže ne boš uporabil. Počasi moraš potem to satje odstranjevati, ga prelagati v medišče, v plodišče pa dodajati satnice. Opozoril bi te samo na težavo, da se matice zelo nerade prestavijo iz starega satja na zgrajene satnice. Jaz sem imel pri obratni situaciji (AŽ satje v LR) težavo, da je matica raje omejila zaleganje, kot pa prešla na novo satovje. :eek: Če se boš lotil postopka, glej da boš to naredil dovolj zgodaj spomladi, pa še prej poglej vremensko napoved, da bodo vsaj štirje dnevi naprej z lepim vremenom, raje več. Če je napoved za dež čez dva dni, se splača tudi malo počakati.

Opozoril bi še na veliko zmešnjavo, ko so v panju okvirji različnih tipov. Predvsem v času akacijine paše je potrebno skrajno previdno rokovanje, ker je vsepovprek zlepljeno s polno novogradenj, zato mala napačna poteza naredi pravi pokol med čebelami.

Upam, da so ti zgornje besede kaj pomagale, mogoče pa bodo porodile še kakšno drugo idejo.

#30 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 7. december 2003, 10:09

Marko vsi ljudje smo tak in tu se ne da pomagat, če bi buili enaki bi bilo vse skup dolgočasno :xx!:

Zelo dobro si opisal ta prehod z satjem jaz tega nikoli nisem delal in v tem pogledu sem ''plitek'' mogoče bi dodal, da se res upošteva vremenska napoved in izvest to v dobrem gradilnem nagonu ampak ne preveč močni paši ( akacija) bodo težave, čebele zalijejo vse z medičino, če je kaka stimulativna paša pred akacijo kar za Primorski del bi ziher moralo bit BONI. Takrat matica zaleže mlade sate ob obilni paši pa jo čebele blokirajo zato tu velja pazit.
Torej uspešno selitev in poročaj o uspehu ali težavah za slehernega bo zanimivo. :palec:

#31 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 7. december 2003, 14:27

MARKO IN DANILO VSEKAKOR BOM POROČAL O SVOJEM NAPRETKU
SAJ SE BO VERJETNO NA FORUM PRIKLJUČIL xracx ŠE KAKŠEN KOT
SEM SE JAZ :O: :O: :O: :eek: :eek: :eek: IN NA KONCU OB xokx
MENTORJIH TUDI KAJ xcheersx DA BO xsmx
TUDI TRNOVA POT JE PREHODNA.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#32 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 7. december 2003, 14:29

No mene bi veselilo, da bi nas bilo čim več tu gor in bi si izmenjavali izkušnje!? :palec:

#33 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 7. december 2003, 14:58

Več glav več ve. Mislim, da se ta forum ne glede na majhno število dejavnih članov vseeno razvija v pravo smer. Gre za zelo odprto debato, pade tudi kakšna težja beseda, pa se zato nihče ne sekira preveč, ker je vsem jasno, da je potrebno ločevati med tem kako se obnašajo osebki v resnici in kako na forumu. x:)x x^x
Važno je, da se pomaga. x^x

#34 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 7. december 2003, 15:07

Tako je Marko pomoč in odkritost pa ne glede kako napišeš :palec: :palec:

#35 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 7. december 2003, 19:20

PRI ČIŠČENJU ČEBELNJAKA SEM NALETEL - NAŠEL ZALOŽENE NOVE
SATNICE ZA LR OKVIRJE LE DA SO ŽAL NEKATERE RAHLO NAČETE
OD VEŠČE - PRAVZAPRAV OD LIČINK - ČRVOV. OD SKUPNO CCA 200 SATNIC JE PO MOJEM ZDRAVIH CCA 100. NEKATERE SO LUKNJASTE NEKATERE PA RAHLO NAČETE. KAJ BI LAHKO NAREDIL Z NJIMI
BI JIH MORAL PRETOPIT NEKATERE SO LE NAČETE. KAJ MI SVETUJETE.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#36 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 7. december 2003, 19:36

BONI kar mirno uporabi te satnice čebele jih bodo potegnili tud, če bo kaka malce trotovska boš pač menjal drugače pa kar porabi ne pretapljat!?

#37 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 11. december 2003, 09:02

Kaj pa dobi oz. izgubi, če se odloči za pretapljanje starih satnic?

#38 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 11. december 2003, 16:15

Ja delo, čas in nekaj izgube voska ob pretopitvi pa še kg×cena predelave je brezpredmetni strošek katerega treba vkalkulirat in neje vzet ta denar????
računat treba še ponovno vtiranje satnic, bencin od kraja XXXX do Riharja itd...

#39 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 12. december 2003, 09:58

Zdi se mi, da ob nakupu novih ne izgubim kaj dosti.

Kako je pa s satniki - uporabljaš vedno nove ali porabiš stare?

#40 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 12. december 2003, 13:45

Tako torej satnice sem prebral kar je bilo načeto od vešče sem pretopil - prekuhal v vodi dase raztopi , prelil v drugo posodo kjer se je strdilo naslednji dan pobral ven postrugal dno kjer se je nabrala umazanija in kolute voska shranil. imam pa še vosem katerega moram prekuhat in ga spraviti skozi prešo. je delo ampak po eni strani zanimivo. Potem pa enkrat prodat ali zamenjat za kaj drugega v kakšni čebelarski trgovini katero si želim obiskat da vidim kaj sploh še imajo in kakšne so cene. Visoke ja saj vem a me mantra firbec ker vsega še videl nisem. Pač kakšen izlet - najbližje mi je Vrhnika ali pa je kje drugje kakšna bolj specijalizirana trgovina.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#41 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. december 2003, 15:44

Satnice priporočam Riharjeve tam je tud trgovina dobra pa še k Logarju poglej oziroma vse skup lahko urediš 28 in 29 marca na sejmu v Celju. Takrat bo tam čebelarski posvet in tam bo vsa elita z trgovinami ti je to kaj znano?????

#42 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 12. december 2003, 19:18

NE DANILO TA MI JE PRVA IN ČE JE TO TAKO BOM TAM ZAGOTOVO SAJ RAD OBISKUJEM SEJME KATERI ME ZANIMAJO. TOREJ BOŠ TAM TUDI TI S SVOJO ROBO.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#43 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. december 2003, 19:37

Ja jaz bom tam samo verjetno individualno kajti že dve leti sem sodeloval na rastavi itd..lani sem predstavil inkubator z g. Gromom pa plemenilček B&S in imam tega kar dost. Plac in elektriko nama je sponzoriralo podjetje Jurana d.o.o iz Maribora ( skupno smo nastopili) kajti Celjski sejem ni bil tzolko fer, da bi nama dal elektriko ampak bi nama debelo zaračunali 8 šlo je za 20 prešernov) grrr :xx!: :xx!: Plac bi dobila pa to še čist malo elektrike pa ne uhh kako mi je vse d.....to lani no itak sva bila sponzorirana!

Letos baje bo to organizirano skupaj z sejmom FLORA kar pomeni, če se ne motim sejem Flora obišče kakh 7.000 obiskovalcev je kar kul...sicer pa boš o vsem obveščen v Čebelarju!

#44 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 12. december 2003, 20:05

KAR SE TIČE PLACA NA SEJMU VEM DA SO VELIKI DNARCI , VENDAR MORAJO OD TEGA ŽIVETI TUDI DRUGI IN NA KONCU TUDI RASTAVLJAVCI.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#45 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. december 2003, 20:19

Relativno povedano, kajti ni vseeno, če VEMA plača 20.000 za register kaso in pokasira xxxxxxxxx denarja za elektro priklop ali pa jaz in Grom ka sva samo malo za popestritev imela saj to ni za široko porabo.
Štos je bil v tem, da kot inovator ti pripada plac zastonj vendar brez štroma en k...hasni :xx!:

#46 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 12. december 2003, 21:59

Drugič pa jim pripelji svoj lastni generator x:Dx :palec:

#47 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 13. december 2003, 06:55

x:Dx prvo ga nimam, ker imam točilo z motorjem na tovornjaku, ki dela na 12v enosmerne napetosti, kot drugo bi pa dobro izgledalo, če bi to v dvorani zakurblal :xx!:

#48 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 13. december 2003, 19:45

he, he...če izpolnjuješ najnovejši euro standard EKO 2 ni problema... x:Dx x:Dx

#49 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 13. december 2003, 20:47

Bomo mel mi še EKO kako bo z našimi topvornjaki na EKO testu to mene zanima????

#50 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 13. december 2003, 22:36

Stare avtomobile in tovornjake, avtobuse!..se ne bo testiralo....Pazi logika!...in ravno tile so vedno najbolj onesnaževali okolje..
Mate čudežno srečo, žal...
A zakaj vas je vlada dala na spregled zato, ker se zave, koliko je starih avtomobilov....in to košta, pač...




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0