Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

pranje perila


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
66 komentarjev na to temo

#26 Todika

Todika
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 677

Objavljeno: 10. januar 2007, 12:05

------------------ po 21. postu dopolnjeno ------------
-Jeans? Kam to daste? Posebej al z bombažom?
Pa puloverji ala eden 50%volna50%akril in drugi 50%bombaž50%akril?

Kam nej dam bolj svetlo RDEČE in RJAVO? Oboje bombaž?

- Na kakšen način pa perete na roke?

-"v trgovini kalcek imajo ez nekaj casa orescke, ki jih damo med perilo namesto praska, so ekoloski!"
To velja za vse vrste pranja?
Če pa že prašek, potli pa posebej za belo/črno/barvasto.

- Kako je s centrifugo? A to kej regulirate, al imaste vedno na max (=1500)? Ktere materiale daste na manj centrifuge?
A je pol centrifuga vzrok, da imam pr nekaterih puloverjih skrajšane rokave? :)



he he....js jeans kr skupi perem, itak se ful nabere tega, od obeh hlače, je kr :vio:

rdeče dam zravn onih temnih k se na 40 al pa 30 perejo....za vsak slučaj č bi barvo spuščalo, da ni vse roza xrolleyesx

pr puloverjih je fajn ja če zmanjšaš centrifugo, pa tud temperaturo, so ti dalj cajta prov x;)x

razn če je unisex pulover xcivx ko ga kupiš je zanj, ko ga opereš pa zanjo x:Dx
KO OVDE NE POLUDI, TAJ NIJE NORMALAN....

Bora

#27 kapica

kapica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 019

Objavljeno: 11. januar 2007, 11:36

Vse, kar imaš prati, povežeš v culo, jo privežeš na dovolj dolg konopec, konopec zavežeš na prvo vejo ob potoku in culo vržeš v vodo.
Po parih dneh culo potegneš iz vode in daš perilo sušit v električni sušilnik x:Dx

x:Dx x:Dx na konc sm misla, da bom prebrala v kaksno mikrovalovno... ampk je tud elektricni susilnik ok :palec: x:Dx

js pa praska ne uporablam sploh...
to glede hlac kavbojk tko al tko narobe perem..., mislm narobe obrjene, vrzem v stroj

pa kj dodaja kdo poleg vseh "osnovnih stvari" tud kaksne barve za bombaz itd? no to je dobr, ce si kj kupis, kr ti je kot kroj u ibr usec, sam da ti barva ne ustreza..., pa enostavn prebarvas na zeljeno barvo... x:px

kolkr tle berem x:Dx si raj kaj bolj za v izi prat in negovat kupujete; kot pa kaj pa da bi blo enmal vec dela s tem... :palec: x:Dx
ßoDi ło K@r §i... DrUgih J€ ił@k z€ Pr€v€c !!!

life is a strange thing... just when you think you learned how to use it... it's gone...

#28 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 12. januar 2007, 22:37

Zdaj pa če mi lahko kdo razloži kaj je biološki detergent :inocent:
mislim da sem tole tukaj nekje prebrala:::

Najbolj čisto pranje je čista voda....po moje...samo kako bomo oprali pa je drugo vprašanje.

Omenila sem zelišče milnico, ki so jo dejansko že uporabljali za pranje....(saponini..)

Glede barvanja....pih lahko se barva z naravnimi barvili....zelišči...ampk verjeli ali ne se spet more mal kemije uporabljat x;)x

Sicer pa ..vse kaže glede temperatur, da oblek sploh ne bo več potrebno nosit xDDx

Tako da ....kaj vem ....težko bo tole živeti dišeče in čisto...zraven pa še ne obremenjevat naravo.

Alternativa pa vsekakor dobrodošla :palec:

#29 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. januar 2007, 23:23

Alternativa pa vsekakor dobrodošla :palec:

sol

#30 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. januar 2007, 23:43

Sstane kaj pa sol ? A za pranje perila pa ni ? :inocent:

Je x;)x

#31 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 12. januar 2007, 23:50

IZPOLNIL

In

#32 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 13. januar 2007, 00:05

Včasih me je ful, zadnje cajte pa nič kaj, vsaj ne da bi se spomnil.. Kaj to pomeni ? :inocent:

To pomeni, da si na nek način uravnotežil vnos kalorij in elektrolitov v prehrani in posledično v organizmu.
Kako, pa sam prouči x;)x

#33 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 13. januar 2007, 01:06

Da me od 21.aprila 2001 ne trese več, prej me je pa x;)x

#34 Gost_SheBoom_*

Gost_SheBoom_*
  • Gost

Objavljeno: 14. januar 2007, 15:17

x:Dx xDDx x:Dx - sprehajalec? kako si prišel do te teme?

#35 Gost_SheBoom_*

Gost_SheBoom_*
  • Gost

Objavljeno: 14. januar 2007, 16:03

... trenutno nisem pri volji, da bi karkoli počela, pa rajši napišem ves seznam, kakor pa ležim na kavču ... :o|o:

90-95° : to so cune, ki so izpostavljene zažrtim madežem, bakterijam. nujno mora biti bele barve, bombažno, rahla odstopanja so možna ... (serveti, bele-svetle brisače, spodnje perilo-nogavice, spodnjice, spodnje majice. )

60° : pisane cune, za katere je še vedno fajn, da se močno operejo in se z njih sperejo 'bacili'. bombaž (pisano spodnje perilo-nogavice, spodnjice, spodnje majice., pisane brisače, posteljnina-seveda, če nima intenzivnih barv-v tem primeru je bolje, da se na 30°. lahko tudi pižame, jeans-jeans lahko samo, če ni elastičen!)

30° : oblačila, ki zahtevajo nežnejši postopek, da se že s pranjem ne znucajo, skrčijo, obarvajo ... (majice, hlače, kavbojke, najlonke, prti, kopalke pregrinjala, jakne, puloverji ...) Pazi: raje peri svetlejše barve skupaj in temnejše skupaj. Ziher je ziher ...

Pazi!
Materiali: 60-90° (centrifuga). V glavnem bombaž. Če ni, glej na prišite listke. Seveda tudi pri teh stopinjah obstajajo programi za občutljivejše materiale (te se pa nauči uporabljat iz bukvice, ki si jo dobil zraven pralnega stroja)
Materiali pri 30°: (centrifuga). Aja, jaz na 30°perem vse, kar sicer na všitem listku piše za 40°. Vsi naravni materiali, tudi poliester ... Pri puloverjih pazi: kar vsebuje volno, pereš na programu za volno-brez centrifuge!,še boljše, če kar na roke, sicer pa tiste iz poliamida lahko pereš normalno.

Prašek: za 90° in 60° ga vsuješ v obeh posodicah (verjetno imaš označeno z I in II, tretja je za mehčalec-to pusti pri miru), pri 30°pa samo v I. Še bolje je, da pri 30° uporabljaš gel, ki ga prav tako vliješ samo v I. Nekateri praški slabše kvalitete se namreč ne raztopijo v celoti in le-ta potem ostane na oblačilih, tako da moraš ponovno prat ...

Mehčalec je popolnoma nepotreben- je samo finesa ... Če pa že, pa priporočam samo za 30°. Tisto kar je 60-90° so pravzaprav oblačila direktno na kožo, kar pa ni fajn, da vsebujejo še umetne dišave, ki verjetno niso samo dišave, prej strup ... Pa vseeno pazi: nekatere moderne tkanine (smučarsko perilo, planinske nogavice ...) ne dopuščajo, da se perejo z mehčalcem! Zato je vseeno bolš, da ne uporabljaš mehčalca, sicer je še večja zmeda.

#36 girly

girly
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 891

Objavljeno: 14. januar 2007, 21:47

Kupila oreške.

Bom poročala o rezultatih.

(Moram pa rečt, da zadeva dokaj hecno zgleda - bolj bi ji pasalo ime lupine.) x:Dx

Tudi čez tisoč let, tu bom stal,
sonce bo moje srce,
ena od tisoč zvezd mi bo prav ,
nosil bom njeno ime ...


#37 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 14. januar 2007, 22:02

hm, jaz si to zdaj predstavljam eno vrečko lešnikovih lupin, ki jih pol po celem stroju pa med cunjami ven loviš po pranju... :inocent: sej si narobe predstavljam, a ne?


OK, še jaz x:o)x brisače, servete, štumfe, spodnje perilo (bombaž) na 90 al pa 80 večinoma, včasih tud manj. (brisače so mi ful zaudarjale, ko sem jih na 40 al pa 60 prala :inocent: )

ostalo delim na svetlo in temno, na 40 za sintetiko (to je un program, kjer je mal bolj nežna centrifuga kot pri 40 za bombaž, če sem jaz to prav poštekala)

kadar mam en kup mešanih cunj, vržem vse skup na ročno pranje, 30 stopinj.

pa vedno mam eko program vključen, kao polovični čas pranja..

vsake tolk pobarvam kaj, sam me je izučil, da zdaj najprej v umivalniku preverim kolk barvo pušča..

ročnega pranja se ne grem, če se ne da vržt v stroj, pol ni zame x:o)x
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#38 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 14. januar 2007, 23:25

sam res :palec: x:Dx

...

(Moram pa rečt, da zadeva dokaj hecno zgleda - bolj bi ji pasalo ime lupine.) x:Dx



#39 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 14. januar 2007, 23:35

klele pa malo o tem s cim se zastrupljajo americani (ko kupujejo mehcalce in uporabljajo slabo vodo):

It's Dirty Laundry

It is easy to tell you that dryer sheets and fabric softeners can lead to cancer and brain damage, but it would help if these chemicals were broken down a little further.
A common name that is found on the back of labels is benzyl acetate, which known to suspected of causing pancreatic cancer. Benzyl alcohol is another frequent find and is known to cause irritation in the upper respiratory tract. Ethanol, also easily found, is on the Environmental Protection Agency’s hazardous waste list, and is known to cause central nervous system disorders. Limonene is a known carcinogen.
Ethyl acetate is a narcotic on the EPA’s Hazardous Waste list. Pentane is hazardous if inhaled. Chloroform is a neurotoxin and a carcinogen. The chemicals in these products are so strong, that it takes about 50 times more fragrance to cover them up than is used in perfumes. Need I go on? I could, but I think you are getting the not-so-bright picture. Fabric softeners stay in your clothing for a lot longer than they should, and the chemicals found within them are released into your skin and into the air for you to absorb. Some lesser effects of fabric softener exposure are headaches, nausea, dizziness, vomiting, and blood pressure reduction. No big deal I suppose, but I would rather save my health than have soft clothing.


-----


WHAT'S ON TAP?
* US drinking water contains over 2100 toxic chemicals which are known to cause cancer.
* Over 100,000 toxins are present within our environment.
* There is a 1 in 3 chance that women (1 in 2 for men) will contract some form of cancer.
* 19 major U.S. cities have highly polluted drinking water.


vir: http://www.wetterwat...stalenergy.html

skoda ker nimam podatkov za slovenske vode xrolleyesx ceprou dvomm da so cool! kar pomeni da se skozi obleko prenasajo tudi strupi iz vode.

#40 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 15. januar 2007, 12:49

Free, eno je gotovo: vsi bomo pocrkal, slej k prej :palec:
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#41 girly

girly
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 891

Objavljeno: 15. januar 2007, 13:40

Moji oreški so vsi polomljeni :vragec: Same lupine so jih, pa kakših 5 celih oreškov. :C:

Danes dam prvič prat. Brisače na 90. Poročam jutri.

Tudi čez tisoč let, tu bom stal,
sonce bo moje srce,
ena od tisoč zvezd mi bo prav ,
nosil bom njeno ime ...


#42 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 15. januar 2007, 17:56

Ja, sej. Tko more bit. pol jih pa zamenas in das druge za drugo zehto (serijo perila). Par oresckov na 1 boben. Pa ne sme se prat na vec kot 60 stopinj celzija z njimi, kokr jst vem.
Orescke das v uno vrecko k si jo dobila zraven. Ko je konec pranja, one uporabljene vzames iz vrecke in jih nadomestis z novimi iz vecje vrecke... itak. x:Dx x;)x

#43 girly

girly
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 891

Objavljeno: 15. januar 2007, 18:53

Piše, da lahko perem od 30 do 90 stopinj. xnckrivx

Če na 30, jih lahko 2x uporabim.

No, danes bom dala 4 oreške not, pa oprala na 90, pa bom videla, kako bo. Bom počakala, da se brisače posušijo, preden svoja opažanja napišem.

Pa še cena, če koga zanima:

50 gramska vrečka, v kateri je cca 20 oreščkov (2 ali 3 več), torej za 5 do 10 pranj (odvisno od temperature) pride 500 SIT.

Dobijo še se vreče po 1 kg, ki so procentualno menda cenejše. No, jaz sem to malo kupila zato, ker pač komaj probavam stvar ...

Aha - na vrečki pa je kartonček z navodili!

Tudi čez tisoč let, tu bom stal,
sonce bo moje srce,
ena od tisoč zvezd mi bo prav ,
nosil bom njeno ime ...


#44 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 15. januar 2007, 18:59

aja. pol pa tko no :vio: fajn :palec:

jst priznam da sm se razvadu na vonj mehcalcev in praska nazalost. sam kokr sm se navadu, se bom pa tut odvadu in pral z orescki! x^x x8Dx

#45 girly

girly
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 891

Objavljeno: 15. januar 2007, 19:12

Uh, jaz pa mehčalca ne uporabljam že kar dolgo več (razen za brisače in mrcinin kopalni plašček, kot sem že prej omenila),. pralni gel pa ima ful manj intenziven vonj od pralnega praha in ga, ko je perilo suho, sploh več ni mogoče opaziti.

Tako da meni ne bo neke bitne spremembe ...

Sem si pa čez vikend na Štajerskem oprala en puloverček na roke - s pralnim prahom. Brez mehčalca. Sem bila direkt osupla nad vonjem po pralnem prahu, ko sem ga ponovno oblekla. :eek: Se v bistvu sploh več nisem spomnila, da ima tako močen vonj ...

Tudi čez tisoč let, tu bom stal,
sonce bo moje srce,
ena od tisoč zvezd mi bo prav ,
nosil bom njeno ime ...


#46 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 15. januar 2007, 20:21

fajn da ne. :vio:
sicer pa majo u kalcku tut kako bio mehcalce in bio prasek , kokr tut bio cistilec za posodo :8):
sicer pa, ce je ze skodljiv (kokrkol) naj bo vsaj manj skodljiv ane x;)x :palec:

#47 girly

girly
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 891

Objavljeno: 15. januar 2007, 20:49

Ma VSE imajo. Sem bila čisto šokirana, kako velika je trgovina, sem eno takšno malo kamro pričakovala xnckrivx

Ampak se mi je ful mudilo, samo oreške sem pograbila in nič kaj pretirano gledala okoli.

No, na poti do blagajne sem videla pšenični zdrob, ki je bil neke sivo-rjavkaste barve :xx!: Nič kaj simpatično zgledal ... Pa če pomislim, da bi s tistega človek gris kuhal ... :sori: :xx!:

Tudi čez tisoč let, tu bom stal,
sonce bo moje srce,
ena od tisoč zvezd mi bo prav ,
nosil bom njeno ime ...


#48 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 15. januar 2007, 22:28

bi se vsaj najedel x:Dx

#49 girly

girly
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 891

Objavljeno: 16. januar 2007, 09:12

Rezultati pranja z oreški:

v poln pralni stroj (4 velike brisače) sem dala vrečko s 4 oreški (pač malo sem polovične lupine kombinirala) in dala prat. Brez mehčalca.

Vmes zaspala, tako da je perilo bilo vsega skupaj (s pranjem vred) v stroju 7 ur.

Ko sem ga dala ven, me je prav presenetila mehkoba brisač (ponavadi, če ne dam mehčalca, se takoj čuti, da so trše).

Tudi vonj je ... po svežem. Ne vem čisto točno, kako naj opišem. Sveže in čisto, skratka, ampak obenem povsem nevtralno.

Zdaj so brisače suhe in so enake mehkobe, kot če bi jih oprala z mehčalcem. Vonj je enak kot takrat, ko so bile mokre. :palec:

Oreški v vrečki so povsem zmleti in predvsem blazno mehki, če delčke malo pogneteš med prsti, se zdi, kot da bi tipal milnico. x:)x

Še bano moram pohvalit. Po pranju (v bano imam napeljano odtočno cev in stroja) je bila vedno umazana od pene, ki se je zdela nekako mastna in se je z vso vnemo prijemala robov bane. No, tega danes ni bilo.

Aha - pa še opozorilo. Vrečko je treba tudi zavezati, ne le zategniti s trakci, ker se oreški res blazno zdrobijo in bi lupinice verjetno zašle med perilo, če jim vrvica tega ne bi preprečevala.

Končen vtis: :palec: :palec: :palec: :palec: :palec:

Bom odslej prala z oreški.

Tudi čez tisoč let, tu bom stal,
sonce bo moje srce,
ena od tisoč zvezd mi bo prav ,
nosil bom njeno ime ...


#50 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 16. januar 2007, 09:29

MAdona girly, še mene si navdušila za te pralne oreške :palec: (znaš fajn napisat, si lah kr predstavljam x:o)x )

No, k bom kej okol Zrna al pa Kalčka hodila, grem zihr po te oreške x^x
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0