Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Bog je lenuh


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
148 komentarjev na to temo

#76 opij

opij
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 988

Objavljeno: 16. maj 2004, 20:16

saj zato pa poudari - kot institucija...

institucija...saj... cerkev kot stavba, Papež, maša... vse to pomaga veliko ljudem... ob tem je pa bilo tudi prelivanja krvi- inkvizicija ipd. torej malo good malo bad.

Bog je hlapec cerkve!
Vsaka ovira je priložnost.

#77 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 16. maj 2004, 20:42

Bog je hlapec cerkve!

Nemogoče. :eek:

#78 opij

opij
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 988

Objavljeno: 16. maj 2004, 20:46

Bog je hlapec cerkve!

Nemogoče. :eek:

verzija 2
Vsaka ovira je priložnost.

#79 opij

opij
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 988

Objavljeno: 16. maj 2004, 20:49

Sama najdem Boga v sebi vedno, ko si s kakim dejanjem ali razmišljanjem potrdim, da sem močna. Vedno pravim, da je Boga treba iskati v sebi, saj se moraš zanašati na sebe. Tako ne kriviš "nekoga tam zgoraj".
Cerkev koz institucija pa itak sux.

:palec:
Vsaka ovira je priložnost.

#80 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 16. maj 2004, 20:54

Stane... kul, da malo 'razburkaš' tole o Bogu xcivx x:Dx ... meni je všeč, ko nekdo 'vrže kost'... takrat se bolj zaveš svojih prepričanj o nečem in imaš priložnost, da jih opustiš, če niso več del tvoje realnosti ali pa se jih še trdneje 'primeš'... bolj z zavedanjem.


Jaz Bogu ne pripisujem lenobe, ker lenobo pač razumem kot človeško šibkost. Četudi bi lahko o tem, da je tudi v lenobi nekaj božjega (kakor v vsem)... ampak tako filozofiranje bi sedlo kvečjemu h kakšnemu piru, dveh, treh.... nima kakšnega posebnega smisla, je pa lahko zabavno.

Sicer pa mi je blizu (in tako doživljam), da Bogu 'ni mar'... v tem smislu, da, ker je vse 'božje', zanj ni pomembno in se 'ne meče ven', kaj bomo naredili s tem, kar smo in kar imamo.

#81 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 16. maj 2004, 21:05

Jaz Bogu ne pripisujem lenobe, ker lenobo pač razumem kot človeško šibkost.

Mateja, saj ravno v tem sem jaz sinoči dojel smisel in modrost Susmanove definicije.

#82 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 16. maj 2004, 23:48

Jaz Bogu ne pripisujem lenobe, ker lenobo pač razumem kot človeško šibkost.

Mateja, saj ravno v tem sem jaz sinoči dojel smisel in modrost Susmanove definicije.

Jaz pa tega ne razumem tako. Mateja v bistvu govori podobno, kot jaz - jasno, da smo del Boga, če smo z njegovo energijo prepojeni (primerjava človek - celica); človeška šibkost pa je kot če posamezna celica v telesu ne deluje optimalno. Ampak - da je Bog len?
Po mojem jih Susman spet mal poka. Ali ni - tako kot Ištar Antares - pred leti prav na veliko govoril o evakuaciji? - Potem, ko pa iz tega ni bilo nič, je raje začel govoriti o zdravi prehrani!
Preteklost (dokler je bila še religiozno obarvana) ma impozantno, sam - kar se mene tiče - vrlo važno, kar danes on misli o Bogu - in glede na Vatikansko preteklost, žalostno, da tako misli, pa čeprav so ga baje izključili iz katoliške cerkve. :wOOt: :wOOt: :wOOt:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#83 Buddha

Buddha
  • Brez statusa
  • Št. objav: 3 845

Objavljeno: 16. maj 2004, 23:56

Po mojem jih Susman spet mal poka. Ali ni - tako kot Ištar Antares - pred leti prav na veliko govoril o evakuaciji? - Potem, ko pa iz tega ni bilo nič, je raje začel govoriti o zdravi prehrani!  

se spomnim...
.vedno iščem Vzrok problemov in njihove Zdrave rešitve

#84 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 16. maj 2004, 23:56

Nosorog, priznam, da sem precej bos v teh vprašanjih in ne želim nikomur oporekati, niti tebi, niti Mateji, niti Susmanu :sori:

#85 sfinga

sfinga
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 374

Objavljeno: 17. maj 2004, 03:21

:palec: x:Dx xrolleyesx servus stane ...vračam ti pozdravček in prav res pogrešala sem te...kmalu bom bolj prisotna pri debatah in bova kako rakla , da se bo malo bolj veselo x:Dx

#86 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 17. maj 2004, 11:00

Dr. Susmana nisem slišal. Ne glede na to, ali je izjava o tem, da je Bog lenuh, le provokacija v razmišljanje, moram reči, da pri slovencih opažam (tudi pri sebi, drugače to sploh ne bi registriral kot problem) pomanjkanje rabe pravilnih in primernih izrazov in pojmov.
---
Strinjam se z Marso, da gre pri bogu lahko zgolj za nedejavnost. Lenoba je to, da si nedejaven, takrat ko bi moral biti dejaven! Sicer pa ne.
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#87 Buddha

Buddha
  • Brez statusa
  • Št. objav: 3 845

Objavljeno: 17. maj 2004, 23:50

Bog je len in 490 pregledana tema x:Dx
.vedno iščem Vzrok problemov in njihove Zdrave rešitve

#88 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 18. maj 2004, 02:45

:8): ZDI SE,
zdeti se, da je nekaj lenoritisa okrog

Lenuhu ne manjka izgovorov.

Kdaj naj le delam? Spomladi je vse polno vode, jeseni je vse umazano, poleti vroče, pozimi pa zebe.
nem.


Stane, ahutk, premal poveste_

ce mu ne manjka izgovorov, pomeni da dela! x:Dx

strinjam - premal povedo, ceprou mogoce e pa prou, pa mormo sami dojet :inocent:
ker pac- kao bog je len x:Dx

#89 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 18. maj 2004, 02:51

Ko si ravno pri Susmanu in povezavi z LN.
Nekoc smo nekaj njegovega objavljali, pa je bil povabljen v Studio City in mu Stefancic dobesedno ni pustil, da bi povedal do konca - ko je omenil, da lahko na LN dobijo zainteresirani vec podatkov... kao ker je najbrz bila to reklama...  xrolleyesx
Mi je kar malo tedaj padel dol (Stefancic) - ker itak LN nicesar ne prodaja, je nebudgetni, slo pa je res za info....
No, saj to je off the topic, a ko si ravno omenil...
Hocem reci, ve za LN in je ze 'posredno' sodeloval...

uf joj, potem boste videli, da moje tezenje o uzivanju mesa ni v primerjavi z njegovim mnenjen 0 x:Dx x:Dx x;)x

#90 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 18. maj 2004, 02:54

Kar se pa tice...
Lenuh je po mojem neprimerno receno - ce je to, kar si jaz predstavljam, da se je mislilo, bi morda bilo primerneje recimo 'nedejaven' ali kaj takega.
Ce se ne motim, pa lenoba itak sodi h grehom.

Ne, ne, poanta je v tem, da bog ne bo nič naredil namesto tebe.
Saj, veš, taki popoldanski verniki se najraje naslanjajo ravno zaradi svoje lenobe na boga, spoved pa imajo tudi samo zato, da ga lahko še bolj serjejo potem :xx!:
Da ne bo pomote, morda je malo nastrojen proti cerkvi kot organizaciji, ne proti bogu. Pa še to se mi morda le dozdeva na osnovi njegovih tekstov, ki sem jih bral, ne od sinoči.
Kakorkoli, zelo zanimiv sogovornik in simpatičen možak, kot da se poznava že sto let.
Je pa pod Krimom rojen, pod Rakitno x:Dx

ja, torej preprost zakljucek, ce ne bo naredil namesto nas- je len x:Dx x:Dx x:Dx x;)x
vcasih je tezje gledati in zahteva dosti manj 'lenobe' kot pa sodelovati na tasken nacin. x;)x
uf, kdaj bom jaz tako pameten x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx
sicer pa ja iz neke percepcije gledano ... x:Dx najprej pa je vprasanje, kaj komu predtsvlja beseda bog oz. kako jo dojema.

#91 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 18. maj 2004, 02:59

Kar se pa tice...
Lenuh je po mojem neprimerno receno - ce je to, kar si jaz predstavljam, da se je mislilo, bi morda bilo primerneje recimo 'nedejaven' ali kaj takega.
Ce se ne motim, pa lenoba itak sodi h grehom.

Ne, ne, poanta je v tem, da bog ne bo nič naredil namesto tebe.

Ja, ja - tocno to sem tudi mislila...
On je nedejaven, ki te navdihuje, da bos ti dejaven... in torej ne bo naredil nicesar namesto tebe... ja, ja, saj...

toda, potemtakem, ce navdihuje je dejaven! saj navdihuje.

#92 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 18. maj 2004, 03:05

Res je - popolnoma zgrešen naslov.

Freya, tudi sam ugotavljam, da je morda naslov preveč provokativen, dokazuje pa ravno nasprotno od tega, kar pade človeku na pamet, ko ga prebere. Nikakor pa, prosim, da ga ne razumeš, kot da hoče žaliti tvoja verska čustva.
Gre le za utemeljevanje filozofskega vprašanja na malo poetski način :sori:

ja, dolocena percepcija da dolocene misli, ki so nam lahko v oporo.
ali tvoje, ali moje, ali katerekoli torej od kogarkoli.
spet govorimo o percepciji x:Dx x:Dx
kaj dejansko pa itak noben ne ve razen zavest sama po sebi = vedenje!
morda :inocent: x:Dx

#93 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 18. maj 2004, 03:08

Aira, kakorkoli že čutiš svojo povezavo z bogom, pa moraš priznati, da namesto tebe še nikoli nič ni storil.
Dal ti je Sonce in Zemljo, ti povedal, kako ju uporabljaj, namesto tebe pa noče živeti.
No, kaj, je len ali ni, še dihati noče namesto tebe, kdaj pa kdaj, kah dih vsaj :8):  x:Dx

velikokrat je kaj storil "namesto mene"... x:Ix me rešil iz raznoraznih zagat x:Dx in mi pomagal ko sem bila na tleh, in včasih malce pripomogel da sem v določeni situaciji dobila kar sem iskala... x;)x ni len, je zelo priden x:)x ... in ko to pišem mi je tako toplo pri srčku. gotovo ima tudi tukaj prste vmes x:)x

A potem pa misliš, da si lenuh ti, ne on :8): x:Dx
Ampak, to, da te je nekaj spomnil, ne velja. Moral ti je najmanj večerjo skuhati x:Dx

kaj pa sol!!?? ali je bila od boga poslana!!?' torej je delal!! x:Dx x:o)x

#94 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 18. maj 2004, 07:12

Zanimiva tema ja, jaz to razumem v sistemu, da nas ta izjava poskuša zdramiti in nam pač na drugačen način povedati to, da smo za svoje življenje odgovorni sami. da je na nas ali bomo srečni ali nesrečni.

Je pa resnično vprašanje definicije Boga. trenutno sem na nekem krožnem križču, kar se tega tiče in se ne morem odločiti kako konkretno bi definirala vodnike ali vodnice, pa boga. Ima kdo o tem že kako izdelano stališče?
Ni porazenec kdor je porazen, porazenec je kdor se po porazu ne pobere.

#95 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. maj 2004, 07:20

Free, navdihuje nas lahko karkoli, tudi ce je to nedejavno v smislu dejavnosti, kot si to navadno predstavljamo.
Saj tudi Sonce navdihuje, pa tudi dejavno je, pa vseeno v bistvu nic ne pocne. :)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#96 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 18. maj 2004, 08:37

Zanimiva tema ja, jaz to razumem v sistemu, da nas ta izjava poskuša zdramiti in nam pač na drugačen način povedati to, da smo za svoje življenje odgovorni sami. da je na nas ali bomo srečni ali nesrečni.

Je pa resnično vprašanje definicije Boga. trenutno sem na nekem krožnem križču, kar se tega tiče in se ne morem odločiti kako konkretno bi definirala vodnike ali vodnice, pa boga. Ima kdo o tem že kako izdelano stališče?

Janja, najboljša definicija je, da se opredeliš tako, da si rečeš, vem, da bog je, ali vem, da boga ni. Kajti, če rečeš, verjamem v boga, je popolnoma enako, kot če rečeš, v boga ne verjamem.
Jaz zase pa pravim, ne vem, ali je ali ni, kajti, če bi dejal, da vem eno ali drugo, bi bil velik lažnjivec :eek:

#97 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 18. maj 2004, 08:47

Jaz si ga nekako predstavljam kot univerzalno energijo. Vodnice, ki se pojavijo prek kakšnih ljudi ali samo kot intuicija sem pa tudi nekak sprejela za svoje. Pa nisem še prišla do zadeve, kam zdaj koga postavit x;)x :o|o: .
Ni porazenec kdor je porazen, porazenec je kdor se po porazu ne pobere.

#98 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 18. maj 2004, 09:10

To, da obstaja univerzalna energija, pa tudi univerzalna materija, izkustveno seveda drži. Tako človek sploh dojema svet. Vprašanje je le, ali je igra teh dveh elementov v tebi, ki ji pravimo življenje, slučaj ali namen. Kajti, ko človek govori o bogu, ga vedno predpostavlja kot svojega stvarnika in komandanta od kogar je vse odvisno. Če si sinoči na Cityju poslušala Susmana in Štefančiča, ga je ta cel čas provociral, naj odgovori, je čudež ali ga ni. In Susman je cel čas odgovarjal, da ne, da vse dirigira neka višja inteligenca in da je pravzaprav vse determinirano, vsak človekov korak. Torej, po njegovem, slučaja ni.
Jaz pravim v knjigi, da slučaja ni brez dejstva, ko slepa kura zrno najde, je to zanjo slučaj, toda brez dejstva, da je tam zrno bilo, bi tudi tega slučaja ne bilo.
Sedaj se pa znajdi, če moreš, jaz se ne, zato, NE VEM x:Dx :C: :inocent:

#99 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 18. maj 2004, 09:22

Jah, tule jaz mislim majčkeno drugače, da determiniramo sami sebe na nek način, da imamo vedno možnost izbire, da nam pač ta univerzalna energija pošilja sporočila in situacije, ki jih v vsakem trenutku potrebujemo. Skratka, da izbiramo mi, glede na našo izbiro sledi nadaljevanje x;)x .

Pa še vedno nimam odgovora na svoje vprašanje, verjetno pride ko bo čas x:)x .
Ni porazenec kdor je porazen, porazenec je kdor se po porazu ne pobere.

#100 bigm

bigm
  • D član
  • Št. objav: 907

Objavljeno: 18. maj 2004, 10:45

Povsem enako je moje mnenje, JanjaK. Določeno je, kakšne probleme bomo v življenju reševali, kakšna bo naša odločitev pa ni vnaprej določeno. Če problema ne bomo zadovoljivo rešili, nam ga bo življenje ponovno zastavilo. Toliko časa, da bomo zadevo obvladali. Situacija, kot si rekla, ni noben slučaj, ampak vnaprej predvidena in določana naloga. Od tod naprej pa je vse odvisno od nas.

Rad bi se povrnil še prav na začetek. Nekatere je zelo motilo, naj "bi bil bog len". Nikakor ne gre tega jemati povsem gramatikalno. Nekoliko pesniške svobode si tudi Susman lahko privošči. Lahko tej sintagmi, besedni zvezi, rečemo tudi bistroumni nesmisel. Bistvo sporočila pa je v tem, da bog ne bo ničesar napravil namesto nas. Če boš čemel v blatu svoje lenobe in se valjal v svoji nesreči, ne da bi sam karkoli storil, potem se pač valjaj. Če pa se nečesa lotiš s polnim žarom, če ti ni za dosego cilja nič pretežko, če vložiš v to vse svoje intelektualne in fizične sposobnosti, potem se bo vse vesolje trudilo s teboj vred, da boš cilj dosegel. Če boš tako ravnal, potem "ti bo tudi bog pomagal" in potem "bog ne bo več len".

O tem, kaj je "bog" pa ima seveda spet vsak svoje predstave. Jaz lahko podam le negativno definicijo, da bog zanesljivo ni tak, kakršnega prodajajo religije. Vse svetovne religije (razen budizma, ki boga kot stvarnika ne pozna), pripisujejo bogu človeške lastnosti, z vsemi slabimi človeškimi lastnostmi vred. Častihlepnost: stalno ga je treba hvaliti in moliti, maščevalnost: če ne boš ravnal tako, kot vera uči, se boš vso večnost cvrl v peklu. Sadizem: bogu naj bi bilo strašno povšeči, če se ljudje zanj odrekajo veselju, se postijo, si povzročajo razne druge neprijetnosti, vse v čast in slavo božjo. RK cerkev ima še poslastico, da morajo za grehe staršev trpeti otroci. To je gotovo skregano z vsemi civilizacijskimi normami.

Bog, kot si ga jaz predstaljam, zanesljivo nima nobenih človeških slabosti, ampak je čista dobrota in ljubezen, brez peklov in drugih srednjeveških mučilnih institucij. Tak instrumentarij pa je bil in je marsikje še, potreben kleru, da lahko drži v pokorščini svoje "ovčice". Ni hujšega nasilja, kot je "pekel" in bog, ki vse vidi in vse ve. Takega nasilja nad svobodo ljudi ni sposoben noben Husein. Saj noben človeški tiran ne more kontrolirati tvojih misli, bog pa pozna tudi te in že zaradi grešnih misli si lahko prislužiš večno vrelo olje.

Prepričan sem, da je bog univerzalna inteligenca, utelešenje vseh dobrih lastnosti, ki si jih lahko le predstavlamo in zanesljivo brez negativnih lastnosti, ki mu jih pripisujejo razne religije.
Naj vam bo vsak dan najlepši dan!

bigm




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0